7 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır | Ay Ay Bebek Beslenmesi

7 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

7 AYLIK BEBEK BESLENMESİ NASIL OLMALIDIR?

Bebeğiniz doğdu ve zaman herkesin söylediği gibi çok çabuk geçti, kızınız ya da oğlunuz 7 aylık oldu bile.  Peki 7 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı, bebeğiniz neleri, nasıl, ne kadar yemeli? Bu dönemde emzirme sıklığı ne olmalı? Bebeğiniz yeni tatlara nasıl alışmalı? BLW yönetimi bebeğinizin beslenmesinde nasıl bir yer edinmeli?

 

bebek beslenmesi ve ek gıdaya geçiş serüveni

BEBEK BESLENMESİ VE EK GIDAYA GEÇİŞ SERÜVENİ

Dünyaya gelmesinden itibaren 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenen ailenizin yeni üyesinin ek gıdalarla tanışma vakti geldi. Bebeğinizi yeni gıdalarla ve tatlarla buluştururken unutmamanız gereken en önemli konu onun ilk ve vazgeçilmez besininin anne sütü olduğudur. Bebeğinizin alacağı enerjinin en az yarısının anne sütünden gelmesi gerektiğini gözden kaçırmadan 7 aylık bebek beslenmesi hakkında ipuçlarını paylaşalım…

 

bebek beslenmesi ve dikkat edilmesi gerekenler

BEBEK BESLENMESİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bebek beslenmesinin ilk kuralı bebeğe ilk altı ayda sadece anne sütü verilmesidir. Annenin sütünün olmaması gibi mecburi durumlar dışında 6. aydan önce ek gıdalara başlanmamalıdır.

Öte yandan bebek beslenmesinin diğer önemli kuralı da anne sütünün ana öğün, ek gıdaların ara öğün olması gerekliliğidir.

Bu dönemde bebeğin midesinin sadece kendi yumruğu büyüklüğünde olduğunu da göz önüne alarak bebek beslenme yöntemleri geliştirmelisiniz.

 

4 aylık bebek beslenmesi

4 AYLIK BEBEK BESLENMESİ

 4 aylık bebeğinizin hayatının merkezinde annesi ve anne sütü olacaktır. Bu dönemde sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebeğinizin emme sıklığı günlük 4-5 civarında, emzirme için en uygun zaman ise uykudan yeni kalktığı anlar olacaktır.

Anne sütünün olmadığı durumlarda ise formül mama ile 4 aylık bebek beslenmesi yapılabilir. Formül mama kullanımı için de bebeğinizin acıkma reaksiyonları göstermesine bağlı olarak bir beslenme tablosu oluşturabilirsiniz.

 

6 aylık bebek beslenme tablosu

6 AYLIK BEBEK BESLENME TABLOSU

 6 aylık bebek beslenme tablosu yaparken, her şeyin bebeğiniz için yeni olduğunu, yemeyebileceğini ya da alerjisi olabileceğini göz önüne almak gerekir. Bu dönemde bebek ek gıdalarla yavaş yavaş tanıştırılmalıdır. Bugüne kadar sadece anne sütü ile beslenen bebeğinize birdenbire hiç bilmediği gıdaları vermek ve hemen yemesini beklemek gerçekçi bir yol olmaz. Bu nedenle önce bir çay kaşığı ile tattırılacak gıdaların porsiyonu yavaş yavaş artırılabilir.

Öte yandan 3 gün kuralını da mutlaka uygulayın. Bebeğinizin ilk anda yemeyi reddettiği gıdaları 3 gün boyunca bebeğinize sunarsanız belki de başlangıçta yabancı gelen gıdayı tanıyacak, sevecek ve yemeye başlayacaktır.

Ek gıdaya geçiş süreci olarak değerlendirilen 6. ayda gıdalar ezilerek hafif pütürlü şekilde verilmelidir. Altıncı aydan itibaren meyve yemesini istediğiniz bebeğinize mevsimine göre elma ve şeftali püresi verebilirsiniz. Meyveleri cam rendede rendelemeniz ve pütürlü bırakmanızı özellikle tavsiye ederiz. Böylece bebeğinize henüz dişi olmasa da çiğneme fırsatı tanımalısınız. Bu dönemde mutfak robotu kullanarak ne sebzeleri ne de meyveleri iyice ezmenizi doktorlar da dahil kimsenin önermediğini aklınızın bir köşesine yazmalısınız.

 

6 aylık bebek beslenme tablosu örneği

6 AYLIK BEBEK BESLENME TABLOSU ÖRNEĞİ

Sabah ana öğün: Anne sütü ya da formül mama

Ara Öğün: Elma ve ya şeftaliden yapılan meyve püresi

Öğlen ana öğün: Anne sütü

Ara Öğün: Sebze çorbası

Ana öğün -Anne sütü   

Ara Öğün: Pirinç unlu muhallebi

Eğer bebeğiniz gece de uyanıyorsa anne sütü verebilirsiniz.

6 aylık bebek için sebze çorbaları

6 AYLIK BEBEK İÇİN SEBZE ÇORBALARI

Bebeğinizin yaşamının altıncı ayı sebzelerle ve ağırlıklı olarak çorbalarla tanışma dönemi olarak da tanımlanabilir. Bu dönemde bebeğiniz için sebze çorbaları yapabilirsiniz. Sebze çorbası için alerji yapma riski daha az olan kabak, patates, havuç gibi sebzeleri kullanabilirsiniz.

Bebeğim bu dönemde yoğurt da yesin istiyorsanız, yoğurdu da evde kendiniz mayalarsanız bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır. 

 

7 aylık bebek beslenmesi

7 AYLIK BEBEK BESLENMESİ

Ek gıdada bir ayı geride bırakan ve damak zevki oluşmaya başlayan bebeğinizin 7 aylık beslenmesine gelirsek…

7 aylık bebek beslenmesinde anne sütüne ek olarak günde 2-3 öğün ek gıdalardan verilebilir.

7. ay bebek beslenmesine, bebeğinize yedirmeye başladığınız çorbalar, yoğurt, meyve püresi gibi gıdalara 1/8 yumurta sarısı eklenebilir. Bunu yaparken de küçük porsiyonlarla başlamalı ve miktarı yavaş yavaş artırmalısınız. Örneğin bir hafta sonra porsiyon yumurtanın sarısının ¼’üne çıkarılabilir.

Burada bir uyarı yapmakta fayda var, yumurtanın beyazının alerjen etkisinin olması nedeniyle 1 yaşına kadar önerilmiyor…

Bu dönemde bebeğe ekmek içi verilebileceği gibi, pirinç ve pirinç unu gibi gıdalara da başlanabilir. Örneğin pirinç unundan muhallebi yapıp bebeğinize yedirebilirsiniz. Muhallebi yaparken şeker eklememeye özen göstermelisiniz.

 

7 aylık bebek beslenme tablosu örneği

7 AYLIK BEBEK İÇİN ÖRNEK BESLENME TABLOSU


7 aylık bebek beslenmesine anne sütü ile başlanan bir güne;

Kahvaltıda tuzu alınmış peynir + haşlanmış yumurta sarısı + ekmek içi

Meyve püresi ve ya yoğurt

Öğlen sebze çorbası

Akşam üstü muhallebi

Akşam anne sütü ya da formül mama ile devam edebilirsiniz.

Ek gıdada ikinci ayın dolduğu 7. ay, bebek beslenmesinde önemli bir dönüm noktasıdır. Zira bebeğiniz yavaş yavaş hayatı boyunca yiyeceği gıdalarla tanışmaya başlamıştır.

8 aylık bebek beslenmesi


8 AYLIK BEBEK BESLENMESİ

Peki 8 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı? Bebek bu dönemde ne yiyebilir?  6 ve 7. Ayda yediklerine neler eklenmelidir?

Bebek bu dönemde ek gıdalarla daha fazla ilgilenmeye başladığı için yemekleri biraz daha çeşitlendirilebilir.

8 aylık bebek 3- 3.5 saat aralıkla beslenmeli, ana öğünü anne sütü, anne sütü yoksa formül mama verilmelidir. Ek gıdalar da yine ara öğün olarak kullanılmalıdır.

Bu dönemde kuru baklagillerden yapılan çorbalarla (Kırmız mercimek, yeşil mercimek vb) menüyü zenginleştirebilirsiniz. 

8 aylık bebek beslenmesi1

 

9 aylık bebek beslenmesi ve ev yemekleri

9 AYLIK BEBEK BESLENMESİ VE EV YEMEKLERİ

Bebeğiniz 9 aylık olduğunda artık bir dönüm noktasına gelmişsiniz demektir. Bebeğiniz artık yavaş tencere yemeklerinden tadabilir. Ayrıca meyve sebzeleri püre formunda vermekten vazgeçip sadece yumuşatarak bebeğinize yedirebilirsiniz.

9 aylık bir bebek, gün içerisinde 3-4 öğün beslenebilir, ayrıca bebeğin gelişimine göre ara öğünler eklenebilir.

Bu dönemde kırmızı et özellikle kuzu eti ve tavuk etini de bebeğinize ufak ufak yedirmeye başlayabilirsiniz. Çorbalarına kıyma ekleyebilir et ve kemik sularını çorbalara ekleyebilirsiniz. Sizinle birlikte yemek masasına oturabilecek olan bebeğiniz tuzsuz ve baharatsız olmak kaydıyla sizin yediğiniz yemeklerden ezip vermek şartıyla yiyebilir. Örneğin bebeğinize bezelyeleri elinizle ya da kaşıkla ezerek yedirebilirsiniz.

10 aylık bebek beslenmesi ve balık

10 AYLIK BEBEK BESLENMESİ VE BALIK

Yaşamının 10.ayında artık yemek yemek bebeğiniz için oyun havasına girdi. Yeni keşifler yapan bebeğiniz oyun havası içinde beslenmesine devam ediyor. 10 aylık bebek beslenmesinde anne sütü hala en etken beslenme yolu. Bu ana öğünlere 3 ek gıda öğünü ekleniyor ve omega 3 kaynağı balıklar bu ay bebeğinizin menüsüne ekleniyor. Bu ay artık bebeğiniz evde yaptığınız tüm yemekleri tuz ve baharat katkısı olmadan yiyebilir.

1 yaş bebek beslenmesinde olması gerekenler

1 YAŞ BEBEK BESLENMESİNDE OLMASI GEREKENLER

Ve geldik bebeğinizin 1 yaşına. Yeryüzündeki ilk yılını tamamlayan bebeğinizin beslenme alışkanlıklarının yerine oturmaya başladı bir döneme girdiniz. Ancak bu dönem besin reddi  vb nedenlerle oldukça da zor bir yıldır. Bu dönemde bebeğiniz ne zaman yemek istediğine, ne yemek istediğine ve ne kadar yemek istediğine kendi karar vermek, ipleri kendi eline almaya çalışır. Buna izin vermediğiniz takdirde de besin reddine kadar uzanan bir süreç yaşayabilirsiniz. Bu dönemde bebeği emekten uzaklaştırmadan düzeni devam ettirmek tamamen sizin elinizde…

 

anne sütüne devam

ANNE SÜTÜNE DEVAM

1 yaşına gelen bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz. Ama artık bebeğiniz için yemek sofrasında lokma lokma yemek yeme dönemi de başladı.

12 ayını geride bırakan bebeğinize artık,  yasaklı ürünler dışında her gıdayı verebilirsiniz. Bunları içinde mercimek çorbasından, peynire, köfteden etli dolmaya kadar uzanan geniş yelpazede besinler bulunuyor.

Tavuk, balık, et, kıymalı kuşbaşılı sebze yemekler, makarna,  hatta evde hazırlanmış meyve suları da bebeğinizin menüsüne girebilir. Kuru baklagilleri de verebileceğiniz bebeğinizin yemeklerinde zeytinyağı kullanmanızı da tavsiye ederiz. Bu dönemde inek sütü içebilecek olan bebeğinize tam yumurta da yedirebilirsiniz.

BEBEK EK GIDASI OLARAK UN VE TAHILLAR

Ek gıda serüveninde bebeğinize uygun ay periyodunda un ve tahıllar da verebilirsiniz.  Uzmanlar bebeğin tanışacağı ilk tahıl olarak pirinci önerirken, Beyorganik marka buğday unu, pirinç unu, yulaf unu, siyez unu, irmik, ruşeymli irmik, nohut ununun yanı sıra Beyorganik tahıllar mercimek, barbunya, bulgur, nohut, kuru fasulye, pirinç, yeşil mercimek, sarı mercimek, mısır, börülce ya da çorbalık tahıl karışımları bebeğinizi ve sizi bekliyor. Beyorganik ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

 

blw yöntemi nedir

BLW YÖNTEMİ NEDİR?

BLW yöntemi en kısa anlatımıyla “Kendi Kendini Besleme (Baby Led Weaning)  olarak tanımlanabilir. Diğer adı da bebek liderliğinde beslenmedir. BLW’de ek gıda almaya başlayan bebeğinize uygun ek gıdaları parçalara ayırarak ya da küçük porsiyonlar halinde pişirerek kendisinin yemesine izin verilir. Bebeğiniz önüne koyulan gıdaları sadece meraktan bile olsa eline alacak ve doğal olarak da ağzına götürecektir. Ki bebeğiniz gıdaları kavrayıp kendi kendine ağzına götürecek beceriye de sahiptir.

Tabii BLW yöntemini uygularken sizin her zaman bebeğinizi gözlemlemeniz yardıma ihtiyacı olduğunda da yardım etmeniz gerekecektir. .

Ek gıdaya geçişi daha kolay kılmak istiyorsanız BLW yöntemini kullanabilirsiniz. Böylece bebeğiniz kendisi başardığı için beslenme saatlerini iple çeker duruma gelebilir.

 

blw tablo kullanımı

BLW TABLO KULLANIMI

Ek gıdaya geçiş aşamasında BLW yöntemini kullanacaksanız, BLW tablolarından yardım alabilirsiniz. Oluşturulan BLW tablolarında mevsimine göre sebze meyveler, bebeğinizin ayı ya da yaşına göre yiyebileceği besinler yer aldığı gibi, bebeğin bu gıdalar verdiği yeme – yememe, beğenme- beğenmeme reaksiyonları, alerji durumu ve anne olarak sizin notlarınız yer alır. Bu tablolar hayatınızı fazlasıyla kolaylaştırabilir.

 

BESLENME GEREÇLERİ

Bebeğinizin ek gıdaya geçişi sırasında kullanmanız gereken pek çok beslenme gereci önünüze çıkacak, buna hazırlıklı olun. Meyve filesi, biberon kaşık, onların minik ellerine uygun kaşık ve çatallar bu dönemde sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

 

meyve fileleri

MEYVE FİLELERİ

Meyve fileleri, bebeğinizin, içine koyacağınız meyve ve sebze parçalarını emerek kendi başına yemesini sağlayarak bebeğinize özgüven kazandıracaktır.

boon pulp silikon meyve filesi

BOON PULP SİLİKON MEYVE FİLESİ

6 ay ve üzerindeki bebeklerin kullanabileceği Boon meyve filesinin yumuşak silikon üzerindeki küçük delikleri sayesinde bebeğiniz meyve ve sebzelerini kendi başına yiyebilir. Özellikle diş çıkarma dönemindeki bebekler için soğuk/dondurulmuş yiyeceklerle kullanılabilir. İç gövde sayesinde yiyeceklerin deliklere yönlendirilmesi sağlanır. Küçük kulp, bebeklerin kolayca kavrayabilmesi için tasarlanmıştır. Silikon malzeme kolaylıkla temizlenir. BpA, PVC ve fatalat içermez. Bu fileler her zaman yetişkin gözetiminde kullanılmalıdır ki böyle olası risklerin önüne geçilebilsin.  

Boon pulp silikon meyve filesi ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

bebek sıkma kaşık


BEBEK SIKMA KAŞIK

Tamamen püre halindeki gıdaların bebeğiniz tarafından yenmesini sağlayan sıkma kaşıklar da hayatınız kolaylaştıracak beslenme gereçlerinden.

Kaşık biberon olarak da adlandırılabilen bebek sıkma kaşıkları bebeğinizi tek elle besleyebilmenizi sağlar.

boon sıkma kaşık

 

BOON SIKMA KAŞIK

Beslenme gereçleri içinde özel bir yeri olan sıkma kaşık markaları içinde öne çıkan Boon sıkma kaşık hayat kurtarıcı beslenme gereçlerinden biri olarak her zaman elinizin altında olmalı. Temizlemesi kolay silikon hazneye 90 ml’e kadar mama koyabilirsiniz.
Yiyecekle temas edebilen silikondan üretilen Boon sıkma kaşığın kapağı sayesinde kullanılmadığında akıtma yapmaz,  BpA, PVC ve fatalat içermeyerek bebeğinizi korur. Boon sıkma kaşığı ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Paylaş:

Bizce Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir