19 Aylık Bebek Neler Yapar?

19 Aylık Bebek Gelişimi

19 Aylık Bebek Gelişimi

19 aylık bebek gelişimi yazımızdan herkese merhaba. Bebeğiniz 1,5 yaşına geldi bile. Şimdiye kadar nasıl geçtiğini anlamadığınız zaman geçmeye de devam ediyor. Bebeğiniz her gün yeni şeyler öğreniyor ve sizi hem şaşırtıyor hem de kendine hayran bırakıyor.

19 aylık bebek çok daha kontrollü yürür, söylediklerini anlar ve bazı isteklerinizi yerine getirebilir. Bakalım 19 aylık bebek gelişimi nasıl seyrediyor? Bebeğiniz bu ay başka neler yapabilir duruma gelecek?

19 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

19 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Bebek gelişimi boy kilo tablosu kadınlar kulübü gibi anne paylaşım platformlarında en sık aratılan konuların başında geliyor. Bebeğin içinde bulunduğu ay neler yapabileceği, boy ve kilosunun ne olacağı, hangi oyuncaklarla oynayabileceği anneler tarafından merak ediliyor.

19 aylık bebek gelişim tablosu bebeğin fiziksel gelişimine dair bilgiler veriyor. Ancak bilmelisiniz ki verdiğimiz 19 aylık bebek boy kilo değerleri ortalama değerlerdir. Boy kilo hesaplama işini en doğru yapacak olan kesinlikle uzmanlardır.

Çünkü çocukların kilosunda uyku ve beslenme düzeninden gün içindeki hareketliliğine kadar pek çok belirleyici etken vardır. Ancak 19 aylık bebek boy kilo değerlerinin çok düşük ya da çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız, bebeğim ayına göre geri diyorsanız doktoruna danışmalı ve büyüme geriliği olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Kız ve erkek bebeklerin gelişimi boy kilo tablosu şöyle;

19 Aylık Bebek Kilosu / Kız

Kız bebek kilosu alt sınır 8300, üst sınır ise 13.300 gram,

Kız bebek boyu alt sınır 76,2 üst sınır ise 87,3 cm,

Kız bebek baş çevresi 46,7

19 Aylık Bebek Kilosu / Erkek

Erkek bebek kilosu alt sınır 9000, üst sınır ise 13,700 gram,

Erkek bebek boyu alt sınır 78,1 üst sınır ise 88,7 cm’dir.

Baş çevresi 47,7 cm

Sizin İçin Seçtik

Tüm ihtiyaçlarınız için tıklayınız.

19 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

19 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Zihinsel gelişim, bebeğin çevresindeki dünya ile etkileşimi ve dünyayı anlamasını sağlayacak bilgilerin kazanılmasını, kullanılması sağlayan bir süreçtir. Algılama, kavram oluşturma, dil kazanma, hafızaya yerleştirme, hatırlama, düşünme ve problem çözme yetilerinin her biri zeka gelişimi sürecinin bir parçasıdır.

19 aylık bebek zeka gelişiminde pek çok aşama tamamlanmıştır. Bebeğiniz söylediklerinizi anlayabilir. Al, getir, götür gibi basit emirleri uygulayabilir. Dil gelişimi de aynı doğrultuda ilerlemektedir. Yaklaşık 40-50 kelime söyler, sorulduğunda ağzını, burnunu, bacaklarını gösterebilir.

Hafızaya yerleştirme ve hatırlaması da oldukça iyidir. Bazı kişileri yeniden gördüğünde hatırlayabilir, o kişiyi sevdiyse belli edebilir. Kazandığı tüm bu becerileri birleştirip kullanabilir. Şöyle ki; lambayı yakmak için düğmeye basması gerektiğini ebeveynlerinden görmüştür ve hatırlar, bilir. Ancak eğer boyu yetmiyorsa bir sandalyeyi itekleyerek düğmenin yanına kadar götürüp, üzerine çıkarak lambayı açabilir. Bu düşünme ve problem çözme yetilerinin ne denli geliştiğinin göstergesidir.

Aylar ilerledikçe bebeğin özgürlük alanı da genişler. Artık yürüyen, koşan bebeğiniz her şeyi tek başına yapmak isteyebilir. Dolayısıyla artık onu evin her yerinde bulabilirsiniz. Bazen koltukların üstünde, bazen çekmece içlerinde bulacağınız bebeğiniz bu yolla etrafını keşfedecek, öğrenecek. Kızmak, bağırmak yerine evde güvenlik önlemlerini artırmanız an mantıklısıdır.

Masaların ya da diğer eşyaların sivri köşelerine koruyucular takabilirsiniz. Çekmece ve dolaplar için çocuk kilitleri edinebilirsiniz. Prizler için mutlaka koruyucu kullanmalısınız. Ecza dolabınızı da çocuğun erişemeyeceği yüksekliğe kaldırmanızda yarar var.

Tüm eğitici oyuncakları detaylı incelemek için tıklayınız.

19 Aylık Bebek Sosyal Gelişimi

19 Aylık Bebek Sosyal Gelişimi

19 aylık bebek ebeveynleri yeni bir tabirle karşı karşıya kalıyor: “2 yaş sendromu”. 18-36 aylar arasında kendini gösteren bu sendrom, çocuğun kendini bir birey olarak kabul ettirme çabasından kaynaklanıyor.

Ebeveynleri epey zorlayan bu dönemde, inat, öfke nöbetleri, agresif tavırlar, her şeye hayır deme, bağırma ve istediğini elde edene kadar huzursuz davranma gibi davranışlar sık sık yaşanıyor.

2 yaş sendromu 3-3,5 yaş aralığında biter. “Bebeğin ilk ergenlik dönemi” olarak adlandırılan bu zorlu süreç bitene kadar anne-babaların epey sabırlı olması gerekiyor. Her bebek bu süreci farklı atlatır, ancak süreçle başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almanızda fayda var.

Bu dönemdeki bebeklerin sosyal gelişiminde taklit oldukça önemli bir unsurdur. Büyüklerin neler yaptığını gözlemleyerek hem rutin işleyişin nasıl olduğunu öğrenir hem de o da yapmaya çalışarak motor becerilerini geliştirir. 19 aylık bebek evdeki en büyük yardımcınız olabilir. Örneğin çamaşır katlarken aynı çorapları bulmasını sağlayabilirsiniz. Ya da sofra hazırlarken ekmekleri masaya taşımasını isteyebilirsiniz. Bebeğiniz henüz iş ve oyunu ayıramadığı için, bu küçük işler birlikte oyun oynamanızı sağlar ve bebeğinizin motor becerilerini geliştirir.

19 Aylık Bebek Beslenmesi

19 Aylık Bebek Beslenmesi

2 yaşına kadar bebeklerin alması gereken günlük kalori miktarı 1000’dir. Artık 3 ana, 3 ara öğün şeklinde beslenmeyi iyice benimsemiş olmalısınız. Beslenme saatlerini sabah uyandığı saatten itibaren kahvaltı, ara öğün, öğle yemeği ara öğün, akşam yemeği ve yatağa gitmeden 1 saat önce süt/formül mama şeklinde planlayabilirsiniz.

18-24 aylar arasında bebeklerin günlük öğünlerinde süt ürünleri, meyve, sebze ve tahılları yeterli ve dengeli şekilde tüketmesi gerekiyor. 19 aylık bebek beslenmesinde günde; 2-3 porsiyon süt ürünü; 1 bardak süt, yarım bardak yoğurt, 1 kibrit kutusu peynir; protein olarak 1 yumurta, köfte, balık, tavuk, 2 kaşık yeşil mercimek veya kuru fasulyeye yer verebilirsiniz.

Bunun yanında 1,5 yaşında bebek beslenmesinde 2-3 porsiyon meyve, taze meyve suyu, 4-5 porsiyon tam tahıl da yer almalıdır. Bebeğiniz tam tahıl olarak yarım dilim ekmek, 2-3 yemek kaşığı pilav, makarna, 2-3 kaşık yulaf ya da 1 tam tahıllı kurabiye yiyebilir.

2-3 porsiyon sebze gereksinimini ise yarım kase sebze çorbası, 2-3 haşlanmış brokoli ya da 1 mücver ile karşılayabilirsiniz.

Ebeveynler iştahsız bebeklerini bazen tablet ya da TV karşısında besleyebiliyor. Böyle beslenen bebekler zamanla TV olmadan masaya oturmaz hale geliyor. Bu her ne kadar bebeğin ilgisini dağıtarak tabağını bitirmesini sağlasa da ileride beslenme bozukluklarına sebebiyet verebiliyor. Bunun yanında bebeğin damak tadı da gelişmiyor.

Bebeğinizin kendi kendine beslenmesine destek olmak için BLW Nedir | BLW Tablosu | BLW’ye Geçiş Yöntemi yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca bebeğinize sunacağınız rengarenk sofra ürünleri ile yemeği daha eğlenceli bir hale de getirecektir. Bebeklere özel tüm beslenme ürünlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

19 Aylık Bebek Emzirme Düzeni

19 Aylık Bebek Emzirme Düzeni

Uzmanlar en az 2 yaşına kadar emzirmeyi öneriyor. Ancak 19. ayda emzirme düzeni ise biraz değişebilir. 19. aya gelindiğinde bebeklerin emme sıklığı da azalmış olabilir. Tıpkı uyku ve yemek yemek gibi emmek yerine de oyun oynamayı tercih edebilir.

Bebekler bu dönemde genellikle 3 kez emmek isteyebilir. Emzirme seansları 5 dakikaya kadar düşebilir. Bazı bebekler ise bu dönemde yalnızca uyuyacağı zaman emmek ister. Emzirme sıklığı 1,5 yaşından sonra da giderek azalır.

Bu durumun en önemli sebebi şu an oyunun çok daha çekici gelmesi. Bunun yanında unutmayın ki bebeğinizin midesi küçücük. Aldığı ek gıdalar sebebiyle uzun süre tok kalıyor olabilir ve en sık yaşanan bir başka durum da bebeğiniz kendi kendine beslenmek istiyor olabilir.

19 Aylık Bebek Uyku Düzeni

19 Aylık Bebek Uyku Düzeni

19 aylık bebekler toplam 12-14 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bunun 11-12 saati gece uykusu kalanı ise gündüz uykusudur. Yaklaşık 24. Aya kadar 1-2 gündüz uykusu yapan bebeklerin bu dönemde uyanık kalma süreleri 5-6 saati bulabilir.

Bu ay aralığındaki bebekler genelde güne çok erken başlar. Sabah 07:00-07:30 sularında kalkan bebekler için de gece uykusuna yatış 20.00- 20.30 arasına ayarlanabilir.

Bebeğin büyümesine paralel uyku problemi ortaya çıkabilir. Özellikle gündüz uykusuna yatırmak epey zorlayıcı olabilir. Bunun nedeni genellikle bebeğin çok daha aktif olması, sürekli keşfetmek istemesidir. Uyumak yerine oyun oynamak çok daha çekici gelir.

Ancak bebeğinizin gece uykuları da sizi zorluyorsa, gece çok sık uyanıyor ve uykuya dalması çok uzun sürüyorsa, bir uzman yardımıyla uyku eğitimi vermeyi düşünebilirsiniz. Bir uyku rutini oluşturmak da işe yarayacaktır. Uyku saati öncesi ılık bir duş aldırmak, masal okumak, hareketli aktivitelere uyku saatine yakın son vermek işe yarayabilir.

Tüm uyku tulumlarını incelemek için tıklayınız.

19 Aylık Bebek Neler Yapar?

19 Aylık Bebek Neler Yapar?

Peki bakalım 19 aylık bebek, fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişimine bağlı olarak neler yapar?

 • Yürüyebilir,
 • Koşabilir,
 • Merdiven çıkabilir,
 • Koltuklara tırmanabilir,
 • Geri geri yürüyebilir,
 • Yerden eğilerek bir şey alabilir,
 • Küplerle kule yapabilir,
 • Ellerini yıkayabilir,
 • Bacak, karın gibi vücudunun altı kısmının isimlerini söyleyebilir,
 • Yaklaşık 3-50 kelime arasındaki kelime konuşur,
 • Çatal-kaşık tutabilir,
 • Sepet ya da kutu gibi çukur şeylerin içine oyuncaklarını ya da başka eşyaları atabilir,
 • 3 parmakla kalem tutabilir, boyama aktiviteleri yapabilir.
19 Aylık Bebek Aşı Takvimi

19 Aylık Bebek Aşı Takvimi

İlk aylar aşı takvimi epey yoğundur. Anneler her ne kadar bebeğin canının acıdığını düşünüp, endişelense de bu aşılar bebek sağlıklı için çok önemlidir. Lütfen aşının zararlı olduğu gibi altı boş bilgilere itimat edip, bebeğinizin aşılarını aksatmayın.

Aşı reddi geri dönüşü olmayan problemlere yol açabiliyor. Kızamık gibi neredeyse tarihe karışan hastalıklar aşı reddinin artmasıyla yeniden dirilmeye başladı. Hem kendi çocuğunuzu hem de diğer tüm çocukları tehlikeye atmamak için aşıları yaptırmanız oldukça önemli. Aşı ile ilgili tüm bilgiler doktorunuza sormanızda yarar var.

19 aylık bebekler için aşı takvimi boş. 24. aya kadar herhangi bir aşı bulunmuyor.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet eğitimi nasıl verilir sorusu bu aylardan itibaren gündeme geliyor. Çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlar konusu aslında her bebeğe göre farklılık gösteriyor. Ancak genellikle çocukların idrar keselerini yaklaşık 20. Aydan önce kontrol etmesi pek mümkün olmuyor. Bu sebeple uzmanlar tuvalet eğitimine 2 yaşından sonra başlanmasının daha uygun olacağını belirtiyor. 3 yaşına kadar tuvalet eğitiminin tamamlanması normal süre olarak kabul ediliyor. Ancak çocuğunuzun tuvalet eğitimini 4 yaş ve sonrasına bırakmamanız gerekiyor. Bu sebeple 24-36 aylar arasında tuvalet eğitiminin verilmesi doğru bulunuyor. Tuvalet eğitiminde gece ve gündüzün ayrı ayrı ele alınması gerekiyor.

Tuvalet eğitimi nasıl verilir, tuvalet eğitiminde gece gibi tüm konularda daha detaylı bilgi için: Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir? Yazımızı mutlaka okumalısınız.

Tüm tuvalet eğitimi için gerekli ürünleri incelemek için tıklayınız.

19 Aylık Bebek Diş Gelişimi

19 Aylık Bebek Diş Gelişimi

Bebekler 17-23. aylar arasında alt, 16-22. Aylar arasında ise üst köpek dişlerini çıkarır. 13-19. Aylar arasında da üst birinci azı dişleri çıkar. Yani bebeğiniz bu ay birden çok diş çıkarabilir. Bu da hem anne hem de bebek açısından biraz sancılı bir süreçtir.

19 aylık bebek gelişiminde süt dişlerin neredeyse tamamı çıkmıştır. Bebeğin ağzında 12 ila 16 adet diş olması beklenir.

Diş sayısının fazlalaşması ısırma eylemini de beraberinde getirebilir. Bebeğiniz bu dönemde özellikle de 2 yaş sendromu ile birleşince, sinirlendiğinde, kızdığında ısırabilir. Ayrıca diş çıkarma, damaklarda yoğun kaşıntıya da neden olur. Bu da çocuğu ısırmaya iter.

Ayrıca merakta ısırmaya teşvik eden başka bir nedendir. Bebeğiniz henüz her şeyi ağız yolu ile tanımaya çalışıyor ve bu nedenle eline geçirdiği her şeyi ağzına sokuyor. E artık dişleri de olduğuna göre ısırıp tadına bakmak, tanımak istemesi çok normal.

Ancak çocuğunuz ister kaşıntı gidermek için olsun isterse de öfkeden ya da meraktan ısırsın onuna konuşarak bu davranışın yanlış olduğunu anlatmalısınız.

Diş bakımı için gerekli ürünleri incelemek için tıklayınız.

19 Aylık Bebek Dil Gelişimi ve Konuşma

19 Aylık Bebek Dil Gelişimi ve Konuşma

19 aylık bebek 3 ile 50 arasında kelime konuşabilir. Ancak her çocuğun gelişimi farklıdır ve bu değerler ortalama değerlerdir. Çocuğunuz daha fazla konuşuyor da olabilir. Bebeğiniz hiç konuşmuyorsa, göz teması kurmuyorsa, seslendiğinizde bakmıyorsa bir doktora göstermekte fayda var.

Bebeğinizle bol bol konuşmanız, ona etrafı, olup biteni anlatmanız, kitap okumanız dil gelişimi için neler yapılmalı sorusunun sevabı olabilir.

19 Aylık Bebek Oyunları

19 Aylık Bebek Oyunları

Puzzle, bin-sür, bisiklet, renkli kuleler, küpler, ışıklı-sesli oyuncaklar ile oyun hamurları, kalemler 19 aylık bebek için hala favori oyuncaklardır.

Artık duyusal oyunlara da başlayabilirsiniz. Bebeğiniz bu dönemde aktarma aktivitelerine bayılacaktır. Hele bir de sulu bir oyun hazırlarsanız değmeyin keyfine!

19 aylık bebekler sıvıları bir kaptan diğerine boşaltabilir. Ya da içi su dolu bir kaba renkli küçük ponponlar atarak başka boş bir kaba aktarmasına yardımcı olabilirsiniz.

18 Aylık Bebek Gelişimi için tıklayınız.

20 Aylık Bebek Gelişimi için tıklayınız.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü