43 44 45 Aylık Bebek Etkinlikleri

43 44 45 Aylık Bebek Gelişimi

43 44 45 Aylık Bebek Gelişimi

43 44 45 aylık bebek gelişimi yazımızdan herkese merhaba. Bebeğiniz artık 3,5 yaşında. Yaklaşık 300 kelime biliyor, önüne çıkacak engelleri aşabilecek kadar dengeli koşabiliyor, şarkı-şiir ezberleyebiliyor, 10’ kadar sayabiliyor…

Bebeğinizin fiziksel ve zihinsel yetenekleri, bilgileri bir hayli arttı. Öyle ki bu küçük bilmiş, ev işlerinden alışverişe, oyundan gezmeye şimdiden en yakın arkadaşınız. Bakalım 4. Yaşa doğru hızla ilerlerken 3. 3 aylık periyotta sizleri neler bekliyor? 43 44 45 aylık bebek gelişimi boy kilo değerleri nasıl seyrediyor? 3-4 yaş çocuğa neler öğretilmeli? 36-48 aylık çocuğun gelişim özellikleri nasıl?

43 44 45 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo

43 44 45 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo

40 41 42 aylık bebek gelişimi boy kilo değerleri birbirine oldukça yakındır. Kız ve erkek bebeklerin gelişimi boy kilo tablosu şöyle;

40 41 42 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo/Kız

Kilo alt sınır 11,400, üst sınır ise 19,800 gram

Kız bebek boyu alt sınır 90,5 üst sınır ise 106,5 cm,

40 41 42 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo/Erkek

Erkek bebek kilo alt sınır 12, üst sınır ise 20, kilogram,

Erkek bebek boyu alt sınır 91 üst sınır ise 111,5 cm,

Tüm eğitici oyuncakları detaylı incelemek için tıklayınız.

43 44 45 Aylık Bebek Sosyal Gelişimi

43 44 45 aylık bebek 3,5 yaşındadır. Bu dönemde 2 yaş sendromunun etkileri sona ermiş, ancak 3 yaş sendromu belirtileri görülüyor olabilir. 3 yaş sendromu da tıpkı 2 yaş gibi bebeğin kendini kanıtlama, bağımsızlık ilan etme çabasını içerir.

40 41 42 aylık çocuğun davranışları hala büyük oranda taklitten ibarettir. Bu dönemde bebeğiniz anne, baba, dede ya da kuaför gibi farklı rol ve mesleklere bürünebilir. Engin hayal dünyası sizi de sürekli bir oyunun içine çekmek ister.

43 44 45 aylık çocuk duyduğu şarkıları, şiirleri ezberleyebilir. Dans bu dönemde en büyük eğlencelerinden biridir. Kendi kendine şarkı söyleyip dans ederken sık sık görebilirsiniz.

43 44 45 Aylık Bebek Psikolojisi Erken Ergenlik Dönemine Dikkat!

43 44 45 Aylık Bebek Psikolojisi Erken Ergenlik Dönemine Dikkat!

Bebeğiniz her ne kadar artık çok daha uysal, anlayışlı, kendini ifade edebilen ve ifade edebildiği içinde uyumlu, söz dinleyen bir çocuk haline gelmiş olsa da kendini kabul ettirme ve bağımsızlığını ilan etme çabası devam edecektir.

3.5 yaş kız ve 3.5 yaş erkek çocuğu psikolojisi için bu dönemde erken ergenlik de denir. Erken ergenlik döneminde artan bağımsızlık çabası nedeniyle 43 44 45 aylık bebek psikolojisi, çocuğunuzun davranışlarında yine de bir miktar hırçınlık, huysuzluk ve inatçılık görülebilir.

36-48 aylık çocuğun gelişim özellikleri arasında en önemli konulardan biri bağımsızlık isteğidir. Bir birey olduğunu kabul ettirmek, kendini ispat etmek yeni amacıdır ve bu nedenle başına buyruk hareket etmeye başlar. Kendim yapacağım, kendim giyineceğim, ben yiyeceğim… bu dönemde en sık duyacağınız cümleler olursa şaşırmayın.

43 44 45 aylık bebek gelişiminde önemli aşamalar tamamlanmıştır. Yaklaşık 1 yıldır yürüyebilen bebeğinizin yön kavramı, hafıza ve dengesi iyice gelişmiştir. Ön-arka, aşağı-yukarı, altında, üstünde, yanında gibi yer yön kavramları ile iç-dış, alt-üst gibi zıt kavramları bilir. Dün, bugün, yarın gibi zaman kavramlarını da bilir ve artık çok daha sabırlıdır, bir şey yarın olacak dediğinizde bekleyebilir. Bunun aynında sıra da bekleyebilir.

Çevresiyle etkileşimi oldukça yüksektir. Öyle ki yaşanan herhangi bir olayla alakalı size sorular sorabilir. Olup biteni merak eder ve öğrenmek ister.

Bunların dışında temel ihtiyaçlarını kendi başına görebilir. Yemek yiyebilir, dişlerini fırçalayabilir, ellerini yüzünü yıkayabilir. Giyinip soyunabilir ancak henüz düğmelerini ilikleyemez. Çıt çıt kapatabilir, fermuar açabilir, ayakkabılarını giyebilir.

3 yaş gelişim özellikleri okul öncesi dönemde bu şekilde seyrediyor. Peki çocuklar kaç aylıkken okula gider?

36 ayını tamamlamış çocuklar okul öncesi eğitime başlayabiliyor. 37-66 ay arasındaki çocuklar anaokulu veya uygulama sınıflarında eğitim alabiliyor.

Motor Becerileri: Kontrollü, Dengeli, Aktif

Motor Becerileri: Kontrollü, Dengeli, Aktif

Bebeğinizin ince ve kaba motor gelişimi epey yol kat etmiştir. Yürüme ve koşma konusunda ustalaşan çocuklar bu dönemde koşarken önüne çıkan engelleri bile aşabilecek kadar kontrollüdür. Köşeleri ustaca dönebilir, parmak ucunda durabilir ve yürüyebilirler. Bacak kasları pedal kullanabilecek kadar gelişmiştir.

Ayrıca ince motor becerileri de aynı şekilde oldukça gelişmiştir. Çok profesyonel olmasa da hafif kaymalarla düz bir çizgide kesecek kadar makas kullanabilir. 10 ve daha fazla küple kule yapabilir. İpliğe büyük boncuklar dizebilir. Bir kaptan başka bir kaba eliyle ya da kaşık çatal yardımıyla aktarma yapabilir.

3 ayrı komutu yerine getirebilir (ellerini çırp, kapıya yürü, otur gibi). Bağlaç ve ekleri kullanarak cümle kurabilir. Atılan büyük boy bir topu yakalayabilir. Yetişkin desteği olmadan kaydırağa tırmanıp kayabilir. Makasla bir şeyleri kesmeye çalışabilir. 6 parçalı yap-boz yapabilir. Nesnelerden hangisinin en küçük olduğunu söyleyebilir.

Yap-boz ürünlerini detatlı incelemek için tıklayınız.

43 44 45 Aylık Bebek Beslenmesi

43 44 45 Aylık Bebek Beslenmesi

3-4 yaş aralığında bebeklerin günlük kalori ihtiyacı 1200-1600 civarındandır. 43 44 45 aylık bebek beslenmesinde 3 ana, 2-3’te ara öğün şeklinde beslenme düzenine devam etmelisiniz. Bebeğiniz artık her şeyi yiyebilir. Ancak mümkün olduğunca sağlıklı ve dengeli beslenmesine dikkat etmelisiniz.

Süt ve süt ürünleri, et, yumurta, kuru baklagiller, sebze, meyve ve tahılları yeterli ve dengeli bir şekilde bebek beslenmesine dahil etmelisiniz.

Bebeğinizin bağımsızlık isteği beslenme konusunda da kendini gösterecek. Artık kendi beslenmek isteyebilir. Ayrıca sevdiği ve sevmediği yemekleri ayırır ve yemek istemeyebilir. Yemek konusunda da onu zorlamamanız en iyisi. 43 44 45 aylık bebek için kilo almıyor diye düşünebilirsiniz ancak gelişiminin bu evresinde tamamen bebeklikten çıkıp çocukluğa ilerliyor ve vücudu da buna göre şekilleniyor.

Ödül, ceza, ısrar bebeği zorlama yeme alışkanlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Ona saygı göstermeli, yemediği yemekler için ısrar etmemeli ancak bunun yerine “yeter ki bir şey yesin” düşüncesiyle de abur cubur vermemelisiniz. Tadını beğenmediği şeyleri başka yemeklerin içine katarak yedirmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin yemediği sebzeleri tarhana çorbasına katabilirsiniz.

Paketli ürünlerden uzak durmanız, bebeğinizin yemeğini hazırlarken mevsimine uygun, katkı maddesi içermeyen doğal ürünler kullanmanız oldukça önemli. Organik doğal gıda seçeneklerimize göz atabilirsiniz.

Asla yapmamanız gerekenlerden biri de TV, tablet karşısında çocuğu beslemek! Ebeveynler iştahsız bebeklerini bazen tablet ya da TV karşısında besleyebiliyor. Böyle beslenen bebekler zamanla TV olmadan masaya oturmaz hale geliyor. Bu her ne kadar bebeğin ilgisini dağıtarak tabağını bitirmesini sağlasa da ileride beslenme bozukluklarına sebebiyet verebiliyor. Bunun yanında bebeğin damak tadı da gelişmiyor.

Mamacup ürünlerini incelemek ve satın almak için tıklayınız.

43 44 45 Aylık Bebek Uyku Düzeni

43 44 45 Aylık Bebek Uyku Düzeni

43 44 45 aylık bebekler toplam 12-14 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bunun 11-12 saati gece uykusu kalanı ise gündüz uykusudur. 3-4 yaş aralığında gündüz uykusu ilk etapta 1’e düşer. 3. Yaşın sonuna doğru bebeğiniz gündüz uykusunu bırakmış bile olabilir. Gündüz uykusu uyuyorsa, uyanık kalma süreleri 5-7 saati bulabilir.

3 yaşından önce sağlanamayan tuvalet eğitiminin bitiş tarihi için uzmanlar 4 yaşına işaret ediyor. 4 yaşına kadar tamamlanması uygun görülen eğitim bu aylarda hala tamamlanmadıysa gece ve gündüz eğitimine ayrı ayrı dikkat etmenizde yarar var. Çocuğunuz gündüzleri tuvalet ihtiyacını kontrol etse bile, geceleri hala yardıma ihtiyaç duyabiliyor.

Tüm uyku tulumu seçeneklerimize buradan göz atabilirsiniz.

43 44 45 Aylık Bebek Neler Yapar?

43 44 45 aylık çocuğun gelişimi motor beceriler, fiziksel beceriler, bilişsel beceriler, sosyal beceriler gibi pek çok farklı başlık altında incelenebilir. Biz tüm becerilerini bir başlık altında toplayarak bakalım 43 44 45 aylık çocuğun gelişimi neler yapmasına imkan veriyor;

 • Uzun-kısa, büyük-küçük, hafif-ağır, aşağı, yukarı, dün, bugün gibi kavramları bilir.
 • Üçgen, kare ve daire gibi temel şekillerin ismini söyleyebilir.
 • Örnek doğrultusunda +, 0, X, V, T, H çizebilir.
 • Gece ile gündüz farkını ayırabilir.
 • 3’lü komutlara uyar (oyuncağını yerden al, havlu ile kurula ve odana götür)
 • Yaşını parmakları ile gösterebilir.
 • 10’dan fazla küple kule yapabilir.
 • İnsan resminde baş, bacak, gövde ve kolları çizebilir.
 • Nesneler arasında ilişki kurabilir, (biberon-oyuncak bebek, yağmur-şemsiye vb.)
 • Çizgi üzerinde yürüyebilir.
 • Merdivenleri sağ-sol ayak çıkabilir. Yani sağ ayağını bir alt basamağa sol ayağını da bir üst basamağa basarak çıkabilir. Bu aya kadar bir basamağa önce bir ayağını sonra diğerini koyup bir üst basamağa çıkabiliyordu.
 • Tek ayak üzerinde 3-5 sn durabilir.
 • Tek ayak üzerinde zıplayabilir.
 • 20 cm yükseklikten atlayabilir.
 • 3 tekerlekli bisiklet kullanabilir.
 • İpe boncuk dizebilir.
 • Kalem ile düz bir çizgi çizebilir.
 • Giysilerini kendi başına giyip, çıkarabilir,
 • Öne takla atabilir,
 • 43 44 45 aylık bebek Makasla gelişigüzel kesikler yapabilir,
 • Yemeğini kendi başına yiyebilir.
 • 5’ten fazla halkayı çubuğa dizilir,
 • “Bu ne” “o ne” “neden” sorularının sıkça durabilirsiniz,
 • Sayıları parmakları ile göstermeyi deneyebilir. Örneğin kaç yaşındasın sorusuna 3 parmağını göstererek cevap verebilir,
 • Cinsiyetini söyleyebilir.
 • Geçmiş zaman ekini bebeğinizden duyabilirsiniz. Baba gitti gibi.
 • Geri geri yürüyebilir,
 • Çift ayakla sıçrayabilir,
 • Kapı kollarını ve tokmaklarını çevirebilir, kendi başına açabilir,
 • Merdivenleri tek başına inip çıkabilir,
 • Kalemleri düzgün bir şekilde tutabilir,
 • Taklit oyunları oynayabilir,
 • Anne ve babasından başka kişilerle de iletişim kurabilir,
4. Yaşa Doğru Tüm Becerileri Gelişecek

4. Yaşa Doğru Tüm Becerileri Gelişecek

Motor ve sosyal beceriler gibi 43 44 45 aylık bebek zeka gelişimi de her çocukta farklılık gösterebilir.  Bebeğiniz yukarıda sıraladığımız her şeyi yapabileceği gibi bazılarını henüz yapamıyor da olabilir. 3-4 yaş çocuğa neler öğretilmeli konusunda yukarıda sıraladığımız maddeler çerçevesinde destek olmalısınız.

43 44 45 aylık bebek zeka gelişimi oldukça ilerlemiş durumdadır. 3 yaş bilişsel gelişim özellikleri bebeğin pek çok şey yapabilmesine olanak verir. Sıraladığımız tüm maddeleri yapamıyorsa bile 4. Yaşa yaklaştıkça yaptıklarının sayısı artacaktır. Ancak çocuğunuz aşağıda sıraladığımız maddeleri yapamıyorsa, mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

 • Ailesi dışında kimseyle iletişim kurmuyorsa
 • Tek ya da iki ayağı ile zıplayamıyorsa,
 • Kalem kavrayamıyorsa,
 • Karalama yapamıyorsa,
 • 3 tekerlekli bisiklet kullanamıyorsa,
 • 4 bloğu üst üste koyamıyorsa,
 • Anne babasından ayrılmak istemiyor, ağlıyorsa
 • Kızdığında saldırgan davranışlar sergiliyorsa,
 • Başka çocukları yok sayıyorsa,
 • Hayali oyunlar oynamıyorsa,
 • 3 kelimeden fazla kullanamıyorsa

43 44 45 aylık çocuğun davranışları bu yöndeyse mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

En sevilen bisiklet ve oyun araçları için tıklayınız.

43 44 45 Aylık Bebek Dil Gelişimi Özellikleri

43 44 45 Aylık Bebek Dil Gelişimi Özellikleri

3-4 yaş aralığında bebeğiniz kendini çok daha iyi ifade edebilir hale gelecektir. Artık ismini soy ismini hatta tekerleme, şiir ya da şarkı bile söyleyebilir. 10’a kadar sayabilir.

Nasıl, neden, nerede, kimle gibi soru cümlelerini oldukça sık kullanır. Bağlaç kullanabilir. Şimdiye dek ona okuduğunuz masal kitaplarından aklında kalan kısımları size anlatabilir. Dinlerken ve konuşurken göz teması kurar. 300 civarında kelime bilir.

Bebeğinizin dil gelişiminde onunla bir yetişkin gibi konuşmanız oldukça önemlidir. Yetişkinlerin yaptığı en büyük hatalardan biri bebek gibi konuşmaktır. Bu çocuğun kelimeleri düzgün öğrenmesini, konuşmasını engeller. Aksine bebeğiniz tıpkı bir yetişkinmiş gibi tane tane ve doğru bir şekilde konuşmalısınız.

43 44 45 aylık bebek dil gelişiminde ağız-dil kasları gelişen bebek zamanla kelimeleri de doğru telaffuz edecektir. Eğer bir kelimeyi yanlış söylüyorsa ona mutlaka doğrusunu söylemelisiniz. Bunun yanı sıra nitelik, nicelik, sıra, renk, yer gibi sıfatları da eklemenizde yarar var. (Kırmızı araba, küçük top gibi)

43 44 45 Aylık Bebek Oyunları ve Oyuncakları

43 44 45 Aylık Bebek Oyunları ve Oyuncakları

43 44 45 aylık bebek zeka gelişimi yanında; ince ve kalın motor becerileri, el-göz koordinasyonu, yaratıcılığı ve hayal gücünü geliştirmesi önemlidir. Motor becerileri iyice gelişmiş olan bebeğiniz ile evde de çeşitli aktiviteleri yapabilirsiniz. Ev etkinlikleri hem aranızdaki bağı güçlendirir hem de eğlenceli geçirmenizi sağlar.

İşte birkaç oyuncak önerisi;

43 44 45 Aylık Bebek Etkinlikleri

43 44 45 Aylık Bebek Etkinlikleri

Evde bebeğinizle hem eğleneceğiniz hem de öğreticiliği yüksek, bol kas çalıştırmalı birkaç etkinlik önerisi;

***Detaylı bilgi için görselleri tıklayabilirsiniz.

43 44 45 Aylık Bebek Etkinlikleri 1
43 44 45 Aylık Bebek Etkinlikleri 2
43 44 45 Aylık Bebek Etkinlikleri 3


40-41-42 Ay Bebek Gelişimi için tıklayınız.

46-47-48 Ay Bebek Gelişimi için tıklayınız.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü