Bebeğe Emzik Nasıl Alıştırılır | En İyi Emzik Önerileri

BEBEĞE EMZİK NASIL ALIŞTIRILIR

Bebeğe emzik nasıl alıştırılır? Yeni doğan bir bebeğin emme refleksi nasıl geliştirilir? Sorularının ilk ve belki de en doğru cevabı bebek emziklerinin kullanılması ve bebeğe emzik alıştırmaktır. Ancak bebeğe emzik verilmeli mi sorusunun cevabı da oldukça tartışmalıdır.

Uzun süreli kullanım diş ve damak yapısına bozulmalara neden olur. Ancak doğru zamanda emziğin bıraktırılması anne ve bebek açısından faydalı olabilir.

Bebeğe emzik En iyi emzik

En İyi Emzik Önerileri

Bebeğe emzik verilmeli mi sorusunun cevabı annelerin tercihine kalmış bir konudur. Emziğe alıştırılan bir bebek gelişmiş emme refleksi ile anne sütünü daha iyi emecektir. Emzik aynı zamanda iyi bir uyku aracı olarak da kullanılabilir. Yeni doğan bebeğe emzik alıştırılırsa hem emme refleksi gelişir ve anne sütünü daha iyi alır hem de tok olmasına rağmen, iki emzirme arasında sürekli meme istemesinin önüne geçilebilir.

Ancak elbette ki anne memesi emzikten farklıdır. Bu nedenle bebeklerde emzik kullanımı için anne memesine en yakın emzik seçimi oldukça önemlidir.

Emzik kullanımı bebekleri sakinleştirir, uykuya dalmalarını kolaylaştırır hatta ince motor becerilerinin gelişmesine destek olur. Emek doğuştan gelen bir reflekstir. Bebek dünyaya gözlerini açar açmaz sahip olduğu bu refleksle neden, mucize besin süte ulaşır. Ancak bebekler her zaman karnı aç olduğu için emmek istemez.

Bebeğe emzik verilmeli mi sorusunun bir başka cevabı da emmenin bebeğe verdiği güven hissidir. Emmek bebeğe güven verir. Bu sebeple bebekler aç olduğunda, huzursuz olduğunda, bir yeri ağrıdığında bile emmek ister. Emziğe alıştırmak bu noktada annelerin işini kolaylaştırır. Fakat her bebek dünyaya gözlerini açar açmaz emzik kabul etmez. Peki bebeğe emzik nasıl alıştırılır? En güvenilir emzik önerileri hangileridir?

Emzik Vermek İçin Doğru Zaman Nedir?

Öncelikle altını çizmemiz gereken bir konu var. Bebeklerde emzik kullanımı için doğru zamanı beklemek gerekiyor. Peki, bebeğe emzik ne zaman verilir?

Anne memesi emzikten biraz daha zordur. Şöyle ki; uzmanlar ilk 1 aylık dönemde bebeğe emzik vermeyi uygun bulmuyor. Emme refleksine sahip ancak çenesi bir hayli güçsüz olan bebek bu dönemde anne memesine adapte olmaya çalışır. Anne memesi bebek için yalancı emziğe ya da biberon ucuna göre daha meşakkatli bir iştir. İlk günlerde uzun uzun memede kalmanın sebebi de budur. Bebek zayıf çenesi ile 1-2 defa sütü çekip dinlenir. Ancak ilerleyen dönemlerde çenenin güçlenmesiyle emme süresi kısalır.

Bu dönemde emzik verilmesi bebeğin anne memesini değil kolay olanı yani yalancı emziği ya da biberonu seçmesi anlamına gelir. Bu sebeple uzmanlar bebeğe emzik ne zaman verilir sorusuna cevap olarak, bebeği emziğe alıştırmak için ilk olarak bebeğin anne memesinde ustalaşmasını beklemek daha doğru buluyor.

Sizin İçin Seçtik

Emziği Tatlıya Batırmayın!

Ayrıca çok önemli diğer bir nokta ise emzik almayan bebeğe; bal, reçel, çikolata, şeker gibi tatlılara batırılmış emzik vermek. Bebeğe emzik nasıl alıştırılır sorusunu soran neredeyse her anne tatlıya batır önerisini duymuştur.

Bebeklerde emzik kullanımı konusunda yapılan en büyük hatalardan biri de budur. Aman ha sakın bu hataya düşmeyin! Hem bebeği bu kadar küçükken tatlı ile tanıştırmak doğru değil hem de bu durum ilerde çok ciddi problemler yaşamasına sebep. Yenidoğan emzik tavsiyesi ararken çevreden duyabileceğiniz bu öneriyi mutlaka kulak arkası edin.

Taze annelerin pek çoğu yenidoğan emzik tavsiyesi arıyor. Ancak bu tavsiyeleri değerlendirirken bazı noktalara dikkat etmenizde yarar var.

Eğer bebeğiniz emziği kabul emiyorsa sabır göstermelisiniz. Ağız yapısına uygun, ortodondik emzikleri seçmelisiniz. Bebeğe emzik alıştırırken bebeğin ayına uygun emzik seçmeye de özen göstermelisiniz. Yani yenidoğan bir bebeğe ucu 6-12 ay için uygun olan emzik verilmez. Bu hem ağzına büyük gelecek bu yüzden sürekli düşmesine sebep olacaktır hem de ağız ve diş problemlerine yol açacaktır.

Bebeğe emzik nasıl alıştırılır konusunda silikon ya da kauçuk emzik seçimi de bebeğin emziği tutmasında önemli bir etkendir. Henüz diş çıkarmamış bebeklere genelde silikon emzikler önerilir. Kauçuk ise diş darbelerine daha dayanıklıdır bu sebeple diş çıkarmış bebeklere önerilir. Ancak bebeğe emzik alıştırmak için silikon ya da kauçuk her ikisini de denemenizde yarar var.  Bebeğin neyi seveceği belli olmaz.

Gelelim emziklerin nerede ne zaman ve nasıl kullanılacağına…

Yenidoğan Emzik

YENİDOĞAN EMZİK

Bebeğe emzik alıştırma çalışmalarına bebek doğduğunda başlanılacaksa yenidoğan emzikleri tercih edilmelidir.

Yenidoğan emzik modellerinden herhangi biri kullanılacaksa emziğin bebeğin ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilememesine dikkat edilmelidir. Konunun uzmanları ortodondik emziklerin tercih edilmesinin bebek için daha iyi sonuçlar doğuracağı yönünde uyarılarda bulunuyor.

Yeni doğan yeni doğan bebeğe emzik arayışınızda bu ürünlere de göz atmalısınız: yenidoğan emzik çeşitleri.

Emzik Seçerken Dikkat

EMZİK SEÇERKEN DİKKAT

Bebek emziği seçerken ve emzik önerilerini değerlendirirken belli kriterlere dikkat etmelisiniz. Öncelikle emziğin boyuna, hava akımı sağlayan deliğine ve emziğin yapıldığı maddeye dikkat edilmelidir.

Piyasadaki emzik çeşitleri genel olarak 0-6 aylık bebekler ve daha büyük olanlar için şeklinde satışa sunuluyor. Sizin bebeğe emzik alıştırırken yapmanız gereken bebeğinizin yaş grubu hangisine uygunsa o bebek emziğini almak olmalıdır.

Emzik alırken emziğin hava akımı sağlayan deliğinin olduğuna mutlaka dikkat edilmelidir yoksa bebeğin tükürüğü emzik ile cilt arasında kalarak çeşitli cilt sorunlarına neden olabilir.

bibs emzik
anne memesine en yakın emzik

ANNE MEMESİNE EN YAKIN EMZİK  

Bebeğe emzik alıştırırken, bebeğin emziği daha kolay kabul etmesi için göz önüne alınması gereken noktalar vardır. Bebeğe emzik nasıl alıştırılır konusunda ilk ve en önemli konu anne memesine en yakın emziğin bulunmasıdır. Yuvarlak uçlu emzikler anne memesine en yakın emzikler olarak kabul ediliyor. Emzik ucunun şekli ne kadar annenin meme ucuna benzerse, bebek de emziğe o kadar kolay alışır.

bebek emzik çeşitleri

BEBEK EMZİK ÇEŞİTLERİ

Piyasada çok çeşitli bebek emziği ve modeli bulunurken, değişik malzemelerden yapılmış bebek emzikleri ile de sık sık karşılaşacaksınız. Bebeğe emzik alıştırma noktasında dikkat etmeniz gereken ikinci nokta emziğin hangi maddeden yapıldığı olmalıdır.

kaucuk emzik

KAUÇUK EMZİK

Bebeğinizin kullanacağı emziğin kauçuk gibi doğal bir maddeden yapılmasına özen gösterirseniz bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi bir seçim yapmış olursunuz. Zira kauçuk emzik tamamen doğal olarak kauçuk ağacı reçinesinden yapılmaktadır. Kauçuk emzikler elastikiyeti yüksek olduğu için de bebeğe anne göğsünden aldığı hisse yakın bir his vermesi ile ön plana çıkar. Kauçuk emzik ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

SİLİKON EMZİK

SİLİKON EMZİK

Bebeğe emzik alıştırma çalışmalarında kullanacağınız bebek emziklerinde kullanılan bir başka madde de silikondur. Silikon emzikler en çok kullanılan emzik çeşidi olarak karşımıza çıkar. Alerji riski olmayan silikon emzikler herhangi bir parçalanma olmadığı takdirde 3 aya kadar kullanabilirler. Isıya dayanıklı olmaları sayesinde de kaynatılarak dezenfekte edilebilirler. Silikon emzik ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

DAMAKLI EMZİK

DAMAKLI EMZİK

Bebeğiniz için emzik seçerken emziğin damaklı ya da damaksız emzik olmasına da dikkat etmelisiniz. İdeal olanı 1 yaşından küçük bebekler için damaksız emzik, 1 yaşından büyük bebekler için damaklı emzik kullanımıdır. Damaklı emzikler aynı zamanda ortodontik emzikler olarak da adlandırılmaktadır. Ortodondik emziklerin kullanımı bebeğin ağız ve diş sağlığı açısından kullanılması tavsiye dilen emziklerdir. Damaklı emzik ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

emzikli uyku arkadaşı

EMZİKLİ UYKU ARKADAŞI

Öte yandan hem emziğin hem de uyku arkadaşının bebekler için ne kadar önemli olduğunu fark eden üreticiler bu iki ihtiyacı aynı anda karşılayabilen “Emzikli uyku arkadaşı” ile ebeveynlerin karşısına çıktı. Emzikli uyku arkadaşı ile bebekler hem emzik ihtiyacını karşılıyor hem de sarılacağı bir uyku arkadaşını aynı anda edinmiş olurlar. Bebeğe emzik nasıl alıştırılır konusunda size epey yardımcı olacak emzikli uyku arkadaşı ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

oioi emzikli uyku arkadaşı

OİOİ EMZİKLİ UYKU ARKADAŞI

Oioi emzikli uyku arkadaşı söz ettiğimiz emzikli uyku arkadaşları içinde en çok tercih edilenlerden. 

Anne göğsü gibi tek boy emziğiyle doğumdan itibaren kullanılabilen OiOi emzikli uyku arkadaşı ile emzik bebeğin ağzından düştüğünde ağza yakın bir mesafede kalır. Böylece bebeğiniz emziğine kolayca ulaşır. Damak dostu bu üründe uyku arkadaşının ağırlığı, bebeğin emziği ağzında rahatça tutabilmesini sağlar, uyku arkadaşının yumuşaklığı da bebeğin uykuya dalmasını kolaylaştırır.

Oioi uyku arkadaşı

Silikon emzik ucu anne teni hissine en yakın malzeme olarak karşımıza çıkarken, emzik, oyuncağıyla birlikte elde yıkanabilir, ayrıca sterilizatörde temizliğe uygundur. Oioi emzikli uyku arkadaşı Avrupa Birliği Güvenlik Standartları’na uygunluğu akredite olmuş uluslararası test kuruluşları tarafından test edilip onaylanmıştır. Oioi emzikli uyku arkadaşı ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

emzik markaları

EMZİK MARKALARI

Piyasada çok sayıda emzik markasının çok değişik modelleri bulunuyor. Bu marka ve modellerin içinden deneme yanılma yöntemiyle bebeğiniz için en iyi emziği bulmak size kalmış. Her ne kadar en iyi emzik bebeğinizin kullanmayı kabul ettiği emzik olsa da her marka en iyi ve en zararsız emzik olma iddiasıyla satış gerçekleştiriyor.

Gelin kısaca bebek emzik markalarını ve emzik özelliklerini inceleyelim.

Bibs emzikSuavinex emzik, Avent emzik, Chicco emzik, Mam emzik, Dr. Brown, Bebedor, Weebaby gibi çok değişik markalar siz ve bebeğinizi için piyasada satışta.

Tüm emzik çeşitlerimizi incelemek için emzikler kategorimize göz atabilirsiniz.

BIBS EMZİK

Bibs Emzik

Danimarka’dan ithal edilen BIBS emzik çok farklı modelleri ile ön plana çıkıyor. 0-6 ay arası yenidoğan emziklerinin yanı sıra 6- 18 ay arası ve 18+ ay modelleri bulunan BIBS emzikler, %100 doğal kauçuk ucuyla, hava akışı sağlayan delikleri ve cilt tahrişini önlemek için geliştirilen hafif eğimli yapısı ile annelerin tercihi oluyor. Bibs emzik kullananlar renk ve model çeşitliliğine de bayılıyor.

Yuvarlak ve yumuşak kauçuk uç kısmı ile anne memesine en yakın şekle sahip olduğundan, çocuklar tarafından kolay kabul edilen bu emzikler anne memesini taklit ederek, emiş sırasında hava akışı sağlıyor. Anne memesine en yakın emzik tasarımı sayesinde, bebeğin emziğe kolayca alışması Bibs emzik kullananları mutlu ediyor.

Hafif ve sağlam yapısı ile bebekleri yormayan BIBS emzikler BPA, PVC ve phthalates gibi zararlı maddeler de içermiyor ve dünyaca geçerli EN 1400 standardına göre üretiliyor. BIBS emzikler en geniş renk skalası ile de bebeğinizin dünyasını renklendiriyor. Dolayısıyla Bibs emzik yorumları annelerden de tam not alıyor.

BIBS emzikleri ilk kullanımdan önce, kaynayan suda 3-4 dakika sterilize edilmesi gerekmektedir.  Ayrıca hijyen ve güvenlik sebepleri ile kullanılan emziklerin 4-6 hafta aralığında yenilenmesi bebeğin sağlığı açısından öneriliyor. Bibs emzik ürünlerine ve Bibs emzik yorumlarına ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

bibs emzik
Suavinex emzik

SUAVİNEX EMZİK

Pediatrik diş hekimleri tarafından onaylanan, Spanish Society of Pediatric Dentistry tarafından yapılan kontrollerde kalitesi, güvenliği ve ergonomik tasarımı,  kaliteli ve güvenli ürünler olarak onaylana Suavinex Haute Couture  emzikler 0-4 ay ve 18+ ay modelleri ile bebeğinizi bekliyor.

Suavinex Haute Couture esnek ve simetrik emzikleri, bebeğin damak, diş ve çene gelişimine yardımcı olacak şekilde dizayn edilmiştir. Silikondan üretilen emzikler tat ve koku ve BPA içermez. Fizyolojik (yassı) uç şeklinde emzik ucu her iki taraftan yassıdır, bu özelliği ile ağız ve çene gelişimi için idealdir. Suavinex emziklerde bulunan hava çıkış kanalları yardımı ile emziğin şeklini koruması ve hep yumuşak kalması sağlanmaktadır. Suavinex emzik ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Suavinex emzik 2
EMZİK ZİNCİRİ emzik askısı

EMZİK ZİNCİRİ

Gelelim bebeğiniz ve sizin için hayati önem taşıyanemziğin kaybolmamasını nasıl sağlayacaksınız sorusunun cevabına. Sorunun tek cevabı var: Emzik zinciri kullanmak.

Bebek emzik askısı, emziğin kaybolmasının, yere düşmesi ve kirlenmesinin, ev dışında herhangi bir yerde unutulmasının önüne geçer. Bebeğin kıyafetine tutturulan emzik zincirleri farklı malzemelerden üretilir, ancak en revaçta olanları ahşap ya da plastikten yapılanlardır. Emzik askılarının bebeğe zarar vermeyecek şekilde kullanılması, – örneğin boynuna takılmaması- üretiminde kullanılan malzemenin de bebeğe zarar vermeyecek malzeme olmasına da dikkat edilmelidir.

Bebek emzik zinciri modelleri oldukça çeşitli. Emzik zinciri isimli modeller, boncuklu ya da deri modeller gibi pek çok tasarım, renk ve desen seçeneği bulunabiliyor. Pek çok markanın çeşitli tasarımlarda ürünleri bulunuyor. Emzik zinciri isimli tasarımı ile anneler tarafından en çok tercih edilen modellerden biri. Sadeliği seven anneler için tek renk, bebeğim hem eğlensin hem de emziği kaybolmasın diyenler için ise boncuklu, rengarenk modeller bulunabiliyor.

Emzik zincirinde de değişik marka ve modeller karşınıza çıkacaktır. Bunların en bilinenleri Kidful ve Suavinex’tir. 

kıdful emzik askısı

KIDFUL EMZİK ASKISI

Çok çeşitli modelleri bulunan Kidful emzik askıları, %100 gerçek deri kullanılarak EN 12586 standartlarına göre üretilir. Kidful’un özel olarak üretilen metal klipsi kurşun ve krom içermez. Metal klipsin kıyafetlere zarar vermemesi için, klips içerisinde plastik aparatı bulunur. Kidful emzik askısı, güçlü lastik ve güçlü bağlantı yapısı ile yıpranma sorunu yaşatmadan anne ve bebeklerin kullanımına sunuluyor. Kidful emzik askısı ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

KIDFUL EMZİK ASKISI

Markanın deri modellerinin yanına bir de boncuk emzik askısı modeli bulunuyor. Çocuk sağlığı ve güvenliği gözetilerek tasarlanan yeni Kidful boncuk emzik askısı, kopmaz ipi, gıda ile temasa uygun silikon malzemesi ve özel kilit sistemi ile güvenle kullanılabiliyor. 17 farklı renk seçeneği ise miniklerin şıklığını tamamlıyor.

İpe dizilmiş 9 boncuktan oluşan Kidful bebek emzik askısının, bir ucunda emziği takabilmek için bölüm, diğer ucunda ise askıyı kıyafete tutturabilmek için klips bulunuyor. Oeko – Tex sertifikalı kopma karşıtı ip kullanılarak Japonya’da üretilen ip, özel bir kilit sistemi ile bağlanıyor. Üzerinde bulunan 9 boncuğun 3 tanesi ahşap, geri kalan 6 tanesi ise silikondan üretiliyor. Boncuklu emzik zinciri, çocuk ürünlerinde kullanıma uygun olan %100 kayın ağacı ve birinci sınıf, gıda ile temasa uygun silikon kullanılıyor.

Kinful emzik zinciri modelleri için tıklayın.

Boncuk emzik askısı
 Suavinex emzik kutusu

EMZİK KUTUSU

Emzikleri saklamak için tasarlanan kutular da emzik tutacı kadar önemlidir.

Emzik kutuları, gezmeye giderken ya da bebeğin emziği kullanmadığı zamanlarda emziğin saklanabilesi için hijyenik bir ortamdır. Çantaya kolaylıkla atılabilir. Ayrıca bebeğiniz yeniden emzik aradığında, emziği nereye koymuştum diye dakikalarca aramanıza gerek kalmaz.

Pratik kullanımı, hijyenik saklama koşulları ve en önemlisi de kolay taşınabilirliği sebebiyle bir emzik kutusu edinmeniz bebeğinizin emzik kullandığı dönemlerde oldukça işinize yarar.

SUAVİNEX EMZİK KUTUSU

Suavinex emzik kutusu, bebeğinizin emziğini bir sonraki kullanıma kadar çantanızın içinde veya odasında temiz ve hijyenik olarak saklaya bilmenize yardımcı olur. Üstelik sağlığa zararlı maddelerde içermez. Buraya tıklayarak ürünü inceleyebilirsiniz.

SUAVİNEX EMZİK KUTUSU
Kidful Emzik Kutusu

KİDFUL EMZİK KUTUSU

Bebeklerin çoğu zaman birden fazla emziği vardır. Özellikle dışarı çıkarken yere düşme, kirlenme gibi ihtimallere karşı anneler her zaman yanlarında fazladan emzik taşır. Bu gibi durumlarda Kidful Emzik Kutusu bir hayli işinizi kolaylaştırır.

Geniş iç hacmi sayesinde emziğin boyutuna göre 4 emziğe kadar aynı anda saklama imkanı sunan Kidful Emzik Kutusu’nu buradan inceleyebilirsiniz.

BPA, fatalat ve nikel gibi zararlı maddeler içermeyen Kidful Emzik Kutusu klipsi sayesinde çantanızın koluna, fermuarına ya da istediğiniz yere asılabilir. İşlevsellik düşünülerek tasarlanan emzik kutusu çocuğunuz emziği bıraktıktan sonra bozuk para çantası olarak bile kullanılabiliyor.

KİDFUL EMZİK KUTUSU

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bizce Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir