En Sağlıklı Suluk | 2020’nin En İyi Suluk Marka Önerileri

En Sağlıklı Suluk

EN SAĞLIKLI SULUK

Bebeğiniz için en sağlıklı suluk markası hangisidir. En sağlıklı suluk seçimini nasıl yapmalısınız;

Bebeğinizin düzenli su içmeye başladığı dönem geldi. Bu dönemde bebeğinize alıştırma bardağı ya da suluk kullanarak su verebilirsiniz. Ama öncelikle cevaplanması gereken soru “en sağlıklı suluk markası” hangisidir?  Bebeğiniz hangi alıştırma bardağını kullanırsa dünyanın hayat kaynağı suya daha kolay alışır.

Gelin bu sorunun yanıtını birlikte bulalım. En sağlıklı suluk markası hangisidir, hangi kriterler önemlidir birlikte inceleyelim.

bebek su içmeye ne zaman başlamalı

BEBEK SU İÇMEYE NE ZAMAN BAŞLAMALI?

Cevap vermemiz gereken ilk soru bebeğin ne zaman su içmeye başlaması gerektiğidir. Uzmanlar ilk 6 ay boyunca bebeğe su verilmemesi gerektiği, bebeğin su ihtiyacını anne sütünden karşılayabileceği konusunda hemfikir.

 Bu durumda yeni doğan bebeklere kaç aylıkken su verilmeli, su miktarı nasıl belirlenmeli?

Bebeklere düzenli olarak su verilmeye başlanacak dönem ek gıdaya geçilen dönemdir. Bebeğinizin tükettiği besinlerin çeşidi ve miktarı arttıkça, kıvamı katılaştıkça bebeğinizin sıvı ihtiyacı da buna paralel artış gösterecektir. Bu aşamada bebeğin sıvı ihtiyacını karşılamak için en sağlıklı içecek tabiî ki sudur.

Öte yandan bebeğiniz anne sütü ile değil de mama ile beslenirken kabızlık çekmiyorsa suya ihtiyacı olmadığı düşünülebilir. Ancak kabızlık söz konusuysa bebeğe su verilebilir. Verilecek su ise 50-60 cc, yani birkaç kaşık olmalıdır. Bu dönemde verilen suyun aşırı miktarda olmamasına da dikkat edilmelidir.Bebeğin ihtiyaç duyduğu su miktarı kg başına ortalama 100-150 ml arasındadır.

 

bebek suluk kullanımı

BEBEK SULUK KULLANIMI

Bebeğinize suyu kaşıkla vermeyi kestiğinizde ise devreye bebek sulukları girecektir. Minik kızınız ya da oğlunuz bebek suluk ile daha kolay su içecektir. Peki bebeğiniz için en sağlıklı suluk nasıl seçilir? 

EN SAĞLIKLI SULUK İÇİN EN DOĞRU MALZEME

Bebeğinizin kullanacağı suluğun en sağlıklı suluk olmasını istemek bir anne ya da baba olarak en doğal hakkınız. Bu noktada suluğun hangi malzemeden yapıldığı önem kazanır. Bebek sulukları temel olarak cam ve plastik malzemeden üretilmektedir. Ancak paslanmaz çelik ya da alüminyumdan üretilen çeşitleri de vardır.

 

suluk malzemelerinin eksi ve artıları

SULUK MALZEMELERİNİN EKSİ VE ARTILARI
 

Suluklarda kullanılan her tür malzemenin avantajları ve dezavantajları vardır. Bazı anne babalar BPA’dan korktuğu için plastik malzemelerden olabildiğince uzak durmaya çalışırken paslanmaz çelik ve cam sulukların da eksileri olduğunu göz ardı etmemeleri gerekiyor.

Paslanmaz çelik suluklar bir bebeğin kaldırması için oldukça ağırdır. Bu yönüyle de tehlikelidir. Bebek tam kavrayamadığı ve kaldıramadığı suluğu elinden düşürürse kendine zarar verebilir. 

Cam suluk ya da plastik suluk tercih edebilirsiniz ama bebek suluk için olmazsa olmaz, tamamen doğal ürünlerden üretilmesi ve ısıya dayanıklı olmasıdır.

Cam sulukta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bebeğinizin suluğu elinden düşürmesi halinde kırılmasıdır. Bu da bebeğinizin güvenliğini ciddi anlamda tehlikeye düşürecektir.

Plastik bebek suluk kullanacaksanız bebeğinize hiçbir yan etkisi ya da sağlığa zararı olmayan ‘polipropilen’den gıdaya temas edebilen ürünlerden tercih etmelisiniz. 
Damla akıtmayan silikon uca sahip olan Suavinex suluk BPA içermez.
4 ay ve üzeri bebeklerin kullanımına uygundur.

Bu noktada anne babalara düşen görev her tür malzemeyle ilgili riskleri göz önüne alarak bebeğiniz için doğru suluğu seçmek olacaktır.

Sizin için seçtiğimiz tüm sulukları incelemek için tıklayınız.

Hemen Satın Al


BEBEK SULUK ÖZELLİKLERİ

Bebeğinizin ek gıdaya başladığı dönemde artan su ihtiyacını karşılamak için kullanacağınız suluk bazı hayati özelliklere sahip olmalıdır. 

Sterilizasyon yapıldığında yüksek sıcaklıklarda deforme olmayacak materyallerden üretilmiş olmalı.

İçine koyulan sıvıyı sızdırmamalı. Damlatmayan suluk kullandığınız takdirde bebeğinizin üzerinin ıslanmasını da engellersiniz. Damlatma riskini ortadan kaldıran damlatmayan bardak olarak da bilinen modeller piyasada mevcut. Bunun için suluğun iç kısmında sızdırmaz bir valf sistemi olmalı ki su alıştırma bardağından dışarı sızmasın. Öte yandan bu suluk taşınması açısından size kolaylık sağlayacak, dışarıya çıkarken çantanıza koyduğunuz suluğun su akıtıp akıtmadığını düşünmek zorunda kalmayacaksınız.

Suluğun su içme kısmı bebeğin damak ve diş yapısına uygun olmalıdır ki bu sayede bebek suluktan rahatça su içebilsin.

Suluk başlığı (biberon ucu) bebeğin yaşına uygun olmalıdır.

Yuvarlak uçlu başlıklar anne memesine benzeyen yapısıyla en çok tercih edilen modellerdir.

Bebek suluk, bebeğin kavrayabileceği ve elinde tutabileceği şekilde olmalıdır. Kulplu modeller bu açıdan gayet işlevseledir. Bebeğiniz bu modeller ile kavrama ve tutma gibi reflekslerini geliştirebilir.

EnEn Sağlıklı Suluk En İyi Suluk


SULUK SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Bebeğinizin için suluk seçerken dikkat etmeniz gereken başka noktalar da var.

Suluk çok ağır olmamalı. Paslanmaz çelik suluklar ağır suluk kategorisindedir. Plastik suluklar ise hafif suluk olarak kabul edilir.

Seçeceğiniz suluğun göreceli olarak uygun fiyatlı olmasını istiyorsanız da durum aynı denebilir. Paslanmaz çelik ve cam suluklar plastik suluklara göre biraz daha pahalıdır.

Uzun süre kullanım ve dayanıklılık beklentisi içindeyseniz de dezavantajlı durma düşen plastik suluklar olacaktır. Sık sık değiştirilmesi gereken plastik suluklar bu nedenle daha ucuzdur. Paslanmaz çelik suluklar daha uzun kullanım ömrüne sahiptirler.

Suluk çekici bir tasarıma sahip olursa bebeğinizin dikkatini çeker ve kendisi kullanmak ister. Örneğin sevdiği bir çizgi film karakterinin resmini taşıyan suluk o an için sevdiği bir eşyası olacaktır ama  o figüre ilgisi azaldığında suluğu kullanmak istememesi gibi bir durum da yaşanabilir.

Çok su tüketen bir bebeğiniz varsa suluk kapasitesini ona göre belirlemelisiniz.

Suluğun emziğinin yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz. Su içerken aynı zamanda dolaşmayı seven bir bebek söz konusuysa, yumuşak emzikli bir suluk düşme durumunda bebeğin diş etlerine ve ağzına zarar vermez.

Pipetli suluk

PİPETLİ SULUK

Bebeğiniz için seçeceğiniz suluk pipetli suluk modeli de olabilir. Pipetli suluk ile bebeğiniz suyu daha kolay yudumlayabilir. Ayrıca pipetler sulukta bulunan suyu son damlasına kadar içmesi sağlanmış olur.

Suluk markaları

SULUK MARKALARI

Piyasada envai çeşit bebek suluk markası bulunmaktadır. Renk renk, model model onlarca çeşidi olan suluklar içinden bebeğinize en uygun suluğu bulmak sizin elinizde. Bu aşamada deneyimli annelerden suluk tavsiyesi alabilirsiniz. Deneme yanılmayöntemini kullanıp en kullanışlı bebek suluk sonucuna ulaşabilirsiniz ya da online satış kanallarının bebek suluk tavsiyelerine kulak verebilirsiniz. Tüm bu çabalarınızın sonucu bebeğinizin su ya da süt içebileceği en sağlıklısuluğa ulaşması olacaktır.

Suluk markaları içinde öne çıkanlara gelirsek; Avent suluk, Skip Hop suluk, Suavinex suluk, Twistshake suluk, Tyrrell Katz suluk, Contigo suluk, Chicco suluk, Dr. Browns suluklar hali hazırda piyasada en çok tercihedilen suluk markaları olarak karşımıza çıkıyor.

SUAVINEX SULUK

Suavinex suluk bir damlatmaz suluk markası olarak karşımıza çıkıyor. Kulpları sayesinde bebeğiniz ufacık elleri ile suluğu kavrayabilir. Suavinex suluk ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Skip hop suluk


SKIP HOP SULUK

 

Termos suluk olarak da adlandırılan Skip Hop suluklar pipetleri ile bebeğinizin kolayca su içmesini sağlar. Pipetli suluğun kapağının açılmasıyla otomatik olarak içinden çıkan silikon pipet sayesinde çocuğunuz, suyunu dökmeden içebilir.

Skip Hop Zoo Pipetli Bardak koleksiyonunda sağlık açısından zararlı BPA, PVC ve Ftalat gibi kimyasal maddeler bulunmaz.

Paslanmaz çelikten suluklar uzun süre kullanıma da uygundur.

Skip Hop pipetli suluk modelleri zürafa, inek, köpek gibi bebeklerin seçeceği hayvan modelleri ile tam da bebeğinize göre…

Pipetli suluğun kapağının açılmasıyla birlikte içinden otomatik olarak siklon pipet çıkar. Bu sayede bebeğiniz suyunu dökmeden, kolayca içebilir.  Suluk içinde ayrıca ikinci bir yedek bir pipet de hediye olarak verilmektedir. Skip Hop suluk ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

twistshake suluk


TWISTSHAKE SULUK

Bir başka suluk markası da Twistshake. Twistshake sulukların kulplu tutma kapağı, ekstra geniş ağzı ile bebeğiniz kolayca suyunu yudumlayabilir. BPA, BPS, BPF içermeyen yapısı ile de bebeğinize sağlıklı bir su içme deneyimi yaşatır. Twistshake suluk ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

tyrrell katz suluk

 

TYRRELL KATZ SULUK

 

Tyrrell Katz suluk aynı zamanda bir matara ve pipetli suluk. Hem bebeğinizin hem de daha yüksek yaştaki çocuklarınızın kullanımına uygun olan bu model sağlam tritan malzemeden imal edilmiştir. BPA içermeyen Tyrrell Katz suluğun kulplu modelleri de var.

Matara suluğun takılıp çıkarılabilen pipeti bulunuyor. Kolaylıkla yıkanabilen matara suluk bu özelliği ile gereken hijyeni de sağlar. Tyrrell Katz suluk ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

KOKU YAPMAYAN SULUK

En sağlıklı suluk için gerekenleri buraya kadar yazdık geldik en önemli kısımlardan birine. Bebeğiniz için kullandığınız suluk  hangi marka olursa olsun koku yapmayan suluk olmalıdır. Suluk eğer koku yapan bir suluksa bu koku bebeğinizin içtiği suya da karışacaktır. Sterilizatör ile yapılacak bir dezenfekte işlemi ile suluk kokusunun önüne geçebileceğiniz gibi koku yapmayan suluk bulmak için piyasa araştırmasıyapmalısınız ki böylece bebeğiniz en sağlıklı suluk ile sağlıklı suya ulaşabilsin.

www.buyurken.com satışını gerçekleştirdiği suluklar ile sizin ve bebeğinizin sağlıklı suya ulaşmasında yanı başınızda. 

Bizce Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir