21 Aylık Bebek Gelişimi

21 Aylık Bebek Gelişimi

21 aylık bebek gelişimi yazımızdan herkese merhaba. Bebeğiniz 2 yaşına hızla ilerlerken, siz de doğum günü partisi için düşünmeye başladınız mı? Siz hazırlıklara devam ededurun bebeğiniz de gün gün büyüyor.

İnce ve kalın motor becerileri, zihinsel ve fiziksel becerileri ile dil becerileri oldukça gelişen bebeğiniz artık çok daha aktif. İsteklerini anlatabiliyor ve söylediklerinizin çoğunu anlayabiliyor. 20 aylık bebek gelişiminde başka neler oluyor? Kilosu, boyu, dil gelişimi, oyun ve oyuncakları… hepsi yazımızda.

21 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

21 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Bebek gelişimi boy kilo tablosu kadınlar kulübü gibi anne paylaşım platformlarında en sık aratılan konuların başında geliyor. Bebeğin içinde bulunduğu ay neler yapabileceği, boy ve kilosunun ne olacağı, hangi oyuncaklarla oynayabileceği anneler tarafından merak ediliyor.

21 aylık bebek gelişim tablosu bebeğin fiziksel gelişimine dair bilgiler veriyor. Ancak bilmelisiniz ki verdiğimiz 21 aylık bebek boy kilo değerleri ortalama değerlerdir. Boy kilo hesaplama işini en doğru yapacak olan kesinlikle uzmanlardır.

Çünkü çocukların kilosunda uyku ve beslenme düzeninden gün içindeki hareketliliğine kadar pek çok belirleyici etken vardır. Ancak 21 aylık bebek boy kilo değerlerinin çok düşük ya da çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız, bebeğim ayına göre geri diyorsanız doktoruna danışmalı ve büyüme geriliği olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Kız ve erkek bebeklerin gelişimi boy kilo tablosu şöyle;

21 Aylık Kız Bebek Boy Kilo

Kız bebek kilosu alt sınır 8,700, üst sınır ise 13.800 gram,

Kız bebek boyu alt sınır 77,9 üst sınır ise 89,4 cm,

Kız bebek baş çevresi 46,7

21 Aylık Erkek Bebek Boy Kilo

Erkek bebek kilosu alt sınır 9,300, üst sınır ise 14,300 gram,

Erkek bebek boyu alt sınır 79,7 üst sınır ise 90,5 cm’dir.

Baş çevresi 47,8

21 Aylık Bebek Sosyal Gelişimi

21 Aylık Bebek Sosyal Gelişimi

Bebeğinin gözlem ve taklit evresi hala devam ediyor. Kişileri, olayları sürekli gözlemler ve yeri geldiğinde gördüklerini kullanır. Her zaman söylüyoruz: her çocuğun gelişim hızı farklı ve kendine özel. Konu sosyal gelişim olunca da durum değişmiyor.

Bazı çocuklar akranları ile bir araya geldiğinde çok girişken olabiliyor. Gidip onlara sarılmak, dokunmak, oyun oynamak ister. Ancak bazıları ise oldukça çekingen. Uzaktan izlemeyi ve oyuna katılmayı tercih etmiyor. Ama bu hiçbir zaman onlara katılmayacağı anlamına gelmez.

Bu aylarda bir başka konu ise paylaşmaktır. 21 aylık bebek henüz paylaşmayı bilmez. Onu zorlamak yerine güzelce anlatmanız, sizin olan bir şeyi onunla paylaşarak örnek olmanız çok daha iyi bir yöntemdir.

Bu aylardaki bebekler biraz sabırsızdır. Çünkü henüz beklemeyi bilmezler. Anne babalar her ne kadar bebeği sabretmeyi öğrensin diye istediği herhangi bir şey için ileri bir zamanı beklemesini söylese de bu işe yaramaz. Örneğin bebeğiniz ısrarla gece parka gitmek istiyor ve siz de yarın götürebileceğinizin söylüyorsunuz. Doğal olarak bebeğiniz bunu anlamayacak ve diretecektir.

Bebeklerin bu dönemde diretmesinin sebebi 21 aylık bebekler için zaman kavramının henüz gelişmemiş olmasıdır. Zaman kavramı yalnızca “şimdi” ile sınırlıdır. Bebeğiniz henüz sabah, akşam, yarın gibi kavramları bilmiyor. Elbette sabırlı olmalı, anlatmalı ve bu kavramların oturmasını beklemelisiniz.

Öfke nöbetleri de 21 aylık bebeklerin içinde bulunduğu 2 yaş sendromunun bir parçasıdır. İstedikleri olmayınca ya da derdini anlatamayınca ağlayarak, çığlık atarak, kendini yerden yere atarak tepki gösterir. Sakinlik en çok da bu dönemlerde ihtiyacınız olan en önemli şey.

Yapmanız gereken sakin kalmak, bebeğinize istediği şeyin olamayacağını sakince anlatmak, sinirlenip çocuğa bağırmamaktır. Aksi halde öfke nöbeti bitmeyecektir.

Tüm eğitici oyuncakları detaylı incelemek için tıklayınız.

21 Aylık Bebek Beslenmesi

21 Aylık Bebek Beslenmesi

2 yaşına kadar bebeklerin alması gereken günlük kalori miktarı 1000’dir. Artık 3 ana, 2 ara öğün şeklinde beslenmeyi iyice benimsemiş olmalısınız. Beslenme saatlerini sabah uyandığı saatten itibaren kahvaltı, ara öğün, öğle yemeği ara öğün ve akşam yemeği şeklinde planlayabilirsiniz. Öğünleri kendi yiyebileceği boyut ve kıvamda hazırlamanız, mama sandalyesinde çatal ve kaşığı ile kendi kendine yemesine izin vermeniz önemlidir.

18-24 aylar arasında bebeklerin günlük öğünlerinde süt ürünleri, meyve, sebze ve tahılları yeterli ve dengeli şekilde tüketmesi gerekiyor. 20 aylık bebek beslenmesinde günde; 2-3 porsiyon süt ürünü; 1 bardak süt, yarım bardak yoğurt, 1 kibrit kutusu peynir; protein olarak 1 yumurta, köfte, balık, tavuk, 2 kaşık yeşil mercimek veya kuru fasulyeye yer verebilirsiniz.

Bunun yanında 1,5 yaşında bebek beslenmesinde 2-3 porsiyon meyve, taze meyve suyu, 4-5 porsiyon tam tahıl da yer almalıdır. Bebeğiniz tam tahıl olarak yarım dilim ekmek, 2-3 yemek kaşığı pilav, makarna, 2-3 kaşık yulaf ya da 1 tam tahıllı kurabiye yiyebilir.

2-3 porsiyon sebze gereksinimini ise yarım kase sebze çorbası, 2-3 haşlanmış brokoli ya da 1 mücver ile karşılayabilirsiniz.

Paketli ürünlerden uzak durmanız, bebeğinizin yemeğini hazırlarken mevsimine uygun, katkı maddesi içermeyen doğal ürünler kullanmanız oldukça önemli. Organik doğal gıda seçeneklerimize göz atabilirsiniz.

Ebeveynler iştahsız bebeklerini bazen tablet ya da TV karşısında besleyebiliyor. Böyle beslenen bebekler zamanla TV olmadan masaya oturmaz hale geliyor. Bu her ne kadar bebeğin ilgisini dağıtarak tabağını bitirmesini sağlasa da ileride beslenme bozukluklarına sebebiyet verebiliyor. Bunun yanında bebeğin damak tadı da gelişmiyor.

Bebeğinizin kendi kendine beslenmesine destek olmak için BLW Nedir | BLW Tablosu | BLW’ye Geçiş Yöntemi yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca bebeğinize sunacağınız rengarenk sofra ürünleri ile yemeği daha eğlenceli bir hale de getirecektir. Bebeklere özel tüm beslenme ürünlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

21 Aylık Bebek Emzirme Düzeni

21 Aylık Bebek Emzirme Düzeni

Uzmanlar en az 2 yaşına kadar emzirmeyi öneriyor. Ancak 20. ayda emzirme düzeni biraz değişebilir. Bakalım 21 aylık bebek ne kadar süt içmeli?

21. aya gelindiğinde bebeklerin emme sıklığı da azalmış olabilir. Tıpkı uyku ve yemek yemek gibi emmek yerine de oyun oynamayı tercih edebilir.

Bebekler bu dönemde genellikle 3 kez emmek isteyebilir. Emzirme seansları 5 dakikaya kadar düşebilir. Bazı bebekler ise bu dönemde yalnızca uyuyacağı zaman emmek ister. Emzirme sıklığı 1,5 yaşından sonra da giderek azalır.

Bu durumun en önemli sebebi şu an oyunun çok daha çekici gelmesi. Bunun yanında unutmayın ki bebeğinizin midesi küçücük. Aldığı ek gıdalar sebebiyle uzun süre tok kalıyor olabilir ve en sık yaşanan bir başka durum da bebeğiniz kendi kendine beslenmek istiyor olabilir.

Anne sütü almayan bebeklerin ise bu dönemde günlük yaklaşık 500 ml süt içmesi önerilir.

21 Aylık Bebek Uyku Düzeni

21 Aylık Bebek Uyku Düzeni

21 aylık bebekler toplam 12-14 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bunun 11-12 saati gece uykusu kalanı ise gündüz uykusudur. Yaklaşık 24. Aya kadar 1-2 gündüz uykusu yapan bebeklerin bu dönemde uyanık kalma süreleri 5-6 saati bulabilir.

Bu ay aralığındaki bebekler genelde güne çok erken başlar. Sabah 07:00-07:30 sularında kalkan bebekler için de gece uykusuna yatış 20.00- 20.30 arasına ayarlanabilir.

Bebeğin büyümesine paralel uyku problemi ortaya çıkabilir. 20 aylık bebek gündüz uyku sayısında 1’e indirmiştir.

Özellikle gündüz uykusuna yatırmak epey zorlayıcı olabilir. Bunun nedeni genellikle bebeğin çok daha aktif olması, sürekli keşfetmek istemesidir. Uyumak yerine oyun oynamak çok daha çekici gelir.

Ancak bebeğinizin gece uykuları da sizi zorluyorsa, gece çok sık uyanıyor ve uykuya dalması çok uzun sürüyorsa, bir uzman yardımıyla uyku eğitimi vermeyi düşünebilirsiniz. Bir uyku rutini oluşturmak da işe yarayacaktır. Uyku saati öncesi ılık bir duş aldırmak, masal okumak, hareketli aktivitelere uyku saatine yakın son vermek işe yarayabilir.

Tüm uyku tulumlarını incelemek için tıklayınız.

21 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğin zeka gelişiminin yanı sıra sosyal ve fiziksel gelişimi yapabileceklerini etkileyen en önemli faktörler. Bakalım 21. Ayda bebekler neler yapabiliyor;

  • Koşabilir,
  • Tırmanabilir,
  • Topa tekme atabilir,
  • Yaklaşık 6 küpten kule yapabilir,
  • Elbiselerinden daha basit olanları (yelek gibi) çıkarabilir,
  • Ufak bir yardımla diş fırçalayabilir,
  • Vücudundaki bazı kısımların ismini söyleyebilir;
21 Aylık Bebek Aşıları

21 Aylık Bebek Aşıları

İlk aylar aşı takvimi epey yoğundur. Anneler her ne kadar bebeğin canının acıdığını düşünüp, endişelense de bu aşılar bebek sağlıklı için çok önemlidir. Lütfen aşının zararlı olduğu gibi altı boş bilgilere itimat edip, bebeğinizin aşılarını aksatmayın.

Aşı reddi geri dönüşü olmayan problemlere yol açabiliyor. Kızamık gibi neredeyse tarihe karışan hastalıklar aşı reddinin artmasıyla yeniden dirilmeye başladı. Hem kendi çocuğunuzu hem de diğer tüm çocukları tehlikeye atmamak için aşıları yaptırmanız oldukça önemli. Aşı ile ilgili tüm bilgiler doktorunuza sormanızda yarar var.

21 aylık bebekler için aşı takvimi boş. 24. aya kadar herhangi bir aşı bulunmuyor.

21 Aylık Bebek Dil Gelişimi

21 aylık bebek dil gelişimi de sürüyor. Bebeğiniz söylediklerinizin yarıya yakınını anlıyor. Kaç kelime konuşur diye merak ediyorsanız bu her çocuğa göre farklılık gösterebilir. Bu dönemde yaklaşık 50-60 sözcük bilebilir. Anlatmak istediği şeyi anlatamazsa sizi ona götürebilir. Örneğin, Dolaptan bir şey istiyorsa elinizden tutup sizi dolaba götürür. Bebeğiniz hala hiçbir kelime konuşmuyorsa bir uzmana danışmakta yarar var.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet eğitimi nasıl verilir sorusu bu aylardan itibaren gündeme geliyor. Çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlar konusu aslında her bebeğe göre farklılık gösteriyor. Ancak genellikle çocukların idrar keselerini yaklaşık 20. Aydan önce kontrol etmesi pek mümkün olmuyor. Bu sebeple uzmanlar tuvalet eğitimine 2 yaşından sonra başlanmasının daha uygun olacağını belirtiyor.

3 yaşına kadar tuvalet eğitiminin tamamlanması normal süre olarak kabul ediliyor. Ancak çocuğunuzun tuvalet eğitimini 4 yaş ve sonrasına bırakmamanız gerekiyor. Bu sebeple 24-36 aylar arasında tuvalet eğitiminin verilmesi doğru bulunuyor. Tuvalet eğitiminde gece ve gündüzün ayrı ayrı ele alınması gerekiyor.

Tuvalet eğitimi nasıl verilir, tuvalet eğitiminde gece gibi tüm konularda daha detaylı bilgi için: Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir? Yazımızı mutlaka okumalısınız.

Tüm tuvalet eğitimi için gerekli ürünleri incelemek için tıklayınız.

21 Aylık Bebek Diş Gelişimi

21 Aylık Bebek Diş Gelişimi

Bebekler 17-23. aylar arasında alt, 16-22. Aylar arasında ise üst köpek dişlerini çıkarır. Alt ve üst birinci azı dişleri ise şimdiye dek çıkmış olmalıdır. Yani bebeğiniz bu ay birden çok diş çıkarabilir. Bu da hem anne hem de bebek açısından biraz sancılı bir süreçtir.

21 aylık bebek gelişiminde süt dişlerin neredeyse tamamı çıkmıştır. Bebeğin ağzında 12 ila 16 adet diş olması beklenir.

Diş sayısının fazlalaşması ısırma eylemini de beraberinde getirebilir. Bebeğiniz bu dönemde özellikle de 2 yaş sendromu ile birleşince, sinirlendiğinde, kızdığında ısırabilir. Ayrıca diş çıkarma, damaklarda yoğun kaşıntıya da neden olur. Bu da çocuğu ısırmaya iter.

Ayrıca merakta ısırmaya teşvik eden başka bir nedendir. Bebeğiniz henüz her şeyi ağız yolu ile tanımaya çalışıyor ve bu nedenle eline geçirdiği her şeyi ağzına sokuyor. E artık dişleri de olduğuna göre ısırıp tadına bakmak, tanımak istemesi çok normal.

Ancak çocuğunuz ister kaşıntı gidermek için olsun isterse de öfkeden ya da meraktan ısırsın onuna konuşarak bu davranışın yanlış olduğunu anlatmalısınız.

Diş bakımı için gerekli ürünleri incelemek için tıklayınız.

21 Aylık Bebek Oyunları

21 Aylık Bebek Oyunları

21 aylık bebek için seçeceğiniz tüm oyuncakların eğlendirmenin yanında el-göz koordinasyonunu artıracak, denge ve motor becerileri geliştirecek, hayal gücünü destekleyecek ve elbette zeka gelişimini olumlu yönde etkileyecek niteliklerde olması çocuğunuzun gelişimini de olumlu yönde etkiler.

Bu dönemdeki becerilerine göre çocuğunun el-göz koordinasyonunu geliştirmek üzere iç-içe geçen parçalı oyuncaklar seçerek parça-bütün ilişkisi kurmasına destek olabilirsiniz.

Evcilik, tamir ve doktorculuk setleri bebeğiniz için oldukça eğlenceli taklit oyuncaklarıdır. Bunların yanında oyun hamurları, puzzle, oyun halısı, toplar, arabalar, pelüş oyuncaklar da bu dönemde tercih edebileceğiniz diğer oyuncaklardır.

İşte birkaç örnek;

20 Aylık Bebek Gelişimi için tıklayınız.

22 Aylık Bebek Gelişimi için tıklayınız.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü