8 Haftalık Gebelik Rehberi

8 Haftalık Gebelik Rehberi

8 haftalık gebelik dönemiyle birlikte hamileliğin 2. Ayının da sonuna geliyoruz. 8. Gebelik haftası ayrıca embriyo döneminin de sonu kabul ediliyor. 9. Haftayla birlikte bebeğiniz artık bir fetüs.

Peki, her geçen saniye milim milim büyüyen bebeğinizi bu hafta neler bekliyor?  8 haftalık hamilelikte kalp atışı duyulur mu? 8 haftalık bebek görüntüsü nasıl?

8 Haftalık Gebelik Görüntüsü

8 Haftalık Gebelik Görüntüsü 

Gebeliğin 8. Haftasıyla minik bebeğimiz bir ahududu tanesi kadar büyümüş oluyor. Boyu (baş-popo mesafesi) ortalama 13-15 mm, ağırlığı ise 1 gr. Ne büyük mucize değil mi? O bir gramlık minicik beden artık tüm dünyamız.

Gebeliğin 8. Haftasında bebeklerin gözkapakları oluşmaya başlıyor, gözler yavaş yavaş yerlerine taşınıyor ve gözdeki pigmentler dışarıdan görülebiliyor. Ancak elbette bebeğin göz rengini ultrasonda anlamak mümkün değil. Göz rengini oturması doğumdan sonraki birkaç ayı buluyormuş.

8 haftalık bebek görüntüsünde en büyük değişimlerden biri de bu haftaya kadar kuyruk şeklinde görünen omurga uzantısı yani embriyonun kuyruğu kaybolmak üzere.

8 haftalık gebelik döneminde bebekteki diğer değişiklikler şöyle;

 • Kıkırdak yapımı başlıyor,
 • Beynin dış kabuğu oluşuyor.
 • Sinir hücreleri arasındaki bağlantılar sinir ağı oluşturuyor,
 • Bebek bu hafta hareketleniyor. Ancak anne adayı bebeğin hareketlerini 16-20. Haftalarda hissedebiliyor. 
 • Dışkulak şekli belirmeye başlıyor,
 • Tükürük bezleri oluşmaya başlıyor,
 • Kan yapımı görevini, karaciğer devralıyor,
 • Geçtiğimiz haftalarda gelişmeye başlayan el ve ayaklarda 8 haftalık gebelik dönemiyle birlikte minik parmaklar belirmeye başlıyor.
 • Diyafram kası oluşuyor,
 • Böbreküstü bezleri de oluşuyor,
 • Kulakları, burun ucu, dudağı şekillenmeye başlıyor,
 •  Kalp ve dolaşım sistemi gelişmeye devam ediyor.

8 haftalık gebelik kesesi görülebiliyor. Ancak hamileliğin 8 haftalık bebeğin kalp atışı henüz duyulmayabiliyor. 8 haftalık gebelikte kalp atışı duyulmayan anne adaylarının kesinlikle endişe etmemesi gerekiyor. Çünkü uzmanlar gebelikte bebeğin kalp atışlarının kesin ve net bir şekilde duyulması için 10. – 12. Haftaları beklemek gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Sizin İçin Seçtik

Anne için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Gebeliğin 8. Haftasında Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin 8. Haftasında Annedeki Değişiklikler

Bebek hızla büyürken 8. Gebelik haftasında anne adayı da hamileliğinin iyiden iyiye farkına varıyor. Hamilelikten önce yumruğumuz kadar olan rahim günden güne büyüyor. Bu hafta bir portakaldan biraz daha büyük olan rahmin kasıklara baskısı sık idrara çıkma olayını biraz abartmamıza neden olabiliyor. Ve ne yazık ki bu dönemden sonra en sık ziyaret edeceğimiz yer tuvalet! Hamileliğin sonuna doğru baskının artması günün yarısını tuvalette geçirtebilir.

Rahmin büyümesiyle birlikte 8 haftalık gebelik döneminde kasık ağrısı ve karın ağrısı da olası durumlardan.

Hemen Satın Al

Yenidoğan alışverişi için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

8 Haftalık Gebelik Belirtileri

8 Haftalık Gebelik Belirtileri

8 haftalık hamilelik belirtileri ilk haftalarla nerdeyse aynı. 8 haftalık gebelikte annedeki bazı değişiklikler; halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı, salya miktarında artış, kabızlık, hazımsızlık, mide kaynaması, gaz, baş ağrısı, sık sık idrara çıkma, vajinal akıntı, göğüslerde hassasiyet şeklinde sıralanabilir. Bu dönemde bir de aşermeler görülebiliyor.

Yani artık eşlerinizi, ilk babalık görevlerini yerine getirmesi için, gecenin bir vakti bakkala manava gönderebilirsiniz.

8 Haftalık Gebelik Testleri

8 Haftalık Gebelik Testleri

Hamileliğin sağlıklı sürmesi için yapılacak bazı tahlil ve testler hem annenin sağlığı hem de bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Hamileliği netleştirmek için yapılan beta HCG testi gebelik döneminde yapılan ilk testtir.

Ancak bunu takiben pek çok tahlilin yapılması gerekir.  8. Haftada yapılması gereken testler şunlar;

Kan grupları tahlili: Rh uyuşmazlığı (Kan uyuşmazlığı)

İdrar tahlili: İdrar yolu iltihabı, böbrek taşı-kum tespiti, şeker tespitiyle şeker hastalığı tayini. Protein tespiti ile Preeklampsi (Gebelikte yüksek tansiyonla, idrarda protein olması. Vücutta özellikle ellerde ve yüzde şişme [ödem] ile belirti veren önemli bir hastalık) tespit edilir.

Enfeksiyon Tarama Testleri: Bebekte anomali yapabilecek hastalıkların gebelikten önce geçirilip geçirilmediği öğrenilir.

Ultrason ile: Dış gebelik, çocuğun gelişimi, eşin durumu, düşük tehdidi tespit edilir.

Şeker Yükleme Testi: Gebelikte şeker hastalığı var mı öğrenilebilir.

Kaynak: Adım Adım Hamilelikte Yapılması Gereken Testler

8 Haftalık Gebelik

Çok Sorulan Sorular

8 haftalık gebelik kaç aylık olur?

8. Hafta 2. Ayınızın son haftasıdır.  Önümüzdeki haftadan itibaren 3 aylık hamile olacaksınız.

8 haftalık bebek boyutu?

 Bebeğinizin boyu (baş-popo mesafesi) ortalama 13-15 mm, ağırlığı ise 1 gr.

8 haftalık bebek hangi meyveye benzer?

Minik bir ahududu ya da barbunya diyebiliriz.

8 haftalık gebelikte kanama?

Ancak kanamanın rengine ve miktarına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü vajinal kanamalar gebeliğin ilk 3 ayında görülebiliyormuş ancak 2. ve 3. trimesterde olan kanamalar bir problemin habercisi olabilirmiş. Bu sebeple ilk 3 aylık dönemde dahi yine de bir uzmana danışmakta fayda var.

Kaynak: Vajinal Kanama ve Gebelik

Bebeğinizden Not

Bebeğinizden Not

Doğum öncesi edineceğiniz anı defterleri, ileride bebeğinize bırakacağınız harika bir hatıra! Bebeğiniz daha doğmadan önce doldurmaya başlayabileceğiniz bu deftere gebelik testinizden, ultrason fotoğraflarınıza kadar her anınızı fotoğraflayıp koyabiliyorsunuz.

Ayrıca onu karnınızda taşırken hissettiklerinizi, her ay gelişiminin nasıl seyrettiğini, boyunu, kilosunu, bir minik susam tanesinden karpuza kadar olan yolculuğunu gün gün not edebiliyorsunuz. Bebeğiniz için yaptığınız hazırlıklar, aldığınız ilk oyuncak ilk kıyafet gibi pek çok ilke defterde yer verebiliyorsunuz.

Hormonlarınızın tavan yaptığı bu haftalarda, duygularınızı kağıda dökmek isterseniz; Bebek Anı Defteri | En İyi Öneriler Büyürken’de yazımıza mutlaka bir göz atın.

Hemen Satın Al

Bebek anı defterlerini detaylı incelemek için tıklayınız.

7 Haftalık Gebelik Rehberi için tıklayınız.

9 Haftalık Gebelik Rehberi için tıklayınız.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü