2 Yaş Bebek Gelişimi

2 Yaş Bebek Gelişimi

2 yaş bebek gelişimi yazımızdan herkese merhaba. Bebeğiniz bebeklik döneminin hızla sonuna geliyor. Artık çok daha girişken, anlaşılır cümleler kuruyor, söylediklerinizi anlıyor. Hayal gücü her geçen gün gelişiyor, oyunları farklılaşıyor, becerileri artıyor. Çünkü o artık iki yaşında!

2 yaş bebek gelişiminin en önemli olaylarından biri 2 yaş sendromudur. Eğer bebeğiniz 24. Aya kadar herhangi bir belirti vermediyse şanlısınız. Ancak yine de hazırlıklı olun. Çok yakında her şeye hayır demeye, öfke nöbetlerine, kendini yerlere atmaya başlayabilir. Bu durum büyümenin bir getirir. Bebeğiniz artık bir birey olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

2 yaş döneminde anne babaları başka neler bekliyor? 2 yaşındaki çocuğun eğitimi nasıl olmalı? 2 yaş aşısı, etkinlikleri, oyun ve oyuncakları… kısacası her şey yazımızda.

2 Yaş Bebek Gelişim Tablosu

2 Yaş Bebek Gelişim Tablosu

Önce en merak edilen konu ile başlayalım: 2 yaş bebek kilosu ve boyu. 2 yaş bebek boy kilo Kadınlar Kulübü gibi anne paylaşım platformlarında en sık aratılan konuların başında geliyor. Doğal olarak bebeğin içinde bulunduğu ay neler yapabileceğinin yanında, fiziksel gelişimi, boy ve kilosunun ne olacağı da anneler tarafından merak ediliyor.

24 aylık bebek gelişimi tablosundaki detaylar, bebeğin fiziksel gelişimine dair bilgiler veriyor. Ancak bilmelisiniz ki verdiğimiz 2 yaş bebek kilosu ve boyu ortalama değerlerdir. Boy kilo hesaplama işini en doğru yapacak olan kesinlikle uzmanlardır.

Çünkü çocukların kilosunda uyku ve beslenme düzeninden gün içindeki hareketliliğine kadar pek çok belirleyici etken vardır. Ancak 24 aylık bebek boy kilo değerlerinin çok düşük ya da çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız, bebeğim ayına göre geri diyorsanız doktoruna danışmalı ve büyüme geriliği olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Ancak fiziksel aktiviteleri artıkça bebeğiniz bir miktar kilo kaybedebilir. İnsan gelişiminde 0-2 yaş bebeklik, 3-6 yaş ise ilk çocukluk (oyun dönemi) kabul ediliyor. 24 aylık bebek artık çocukluğa doğru hızla ilerlemektedir. Artık yürüyebilir, koşabilir, tırmanabilir. Oyun yemek ve uyumaktan çok daha fazla ilgisini çekiyor. Bu nedenle bir miktar zayıflaması sizi korkutmasın.

Kız ve erkek bebeklerin gelişimi boy kilo tablosu şöyle;

2 Yaş Kız Bebek Boy Kilo

Kız bebek kilosu alt sınır 9,100, üst sınır ise 15.100 gram,

Kız bebek boyu alt sınır 76,5 üst sınır ise 95 cm,

Kız bebek baş çevresi ise ortalama 47,2 cm

2 Yaş Erkek Bebek Boy Kilo

2 yaş erkek bebek kilosu alt sınır 9,700, üst sınır ise 15,700 gram,

Erkek bebek boyu alt sınır 79,5 üst sınır ise 95 cm’dir.

Baş çevresi ise yaklaşık 48,3 cm

2 Yaş Sosyal Gelişimi

2 Yaş Sosyal Gelişimi

Bebeğiniz günden güne sosyalleşiyor. Ancak hala yaşıtlarıyla tam anlamıyla oyun kurmasını, paylaşmasını beklemeyin. Bunun için biraz daha zamana ihtiyacı var. Ancak ev ahalisi, kardeşleri, anne babası ve tanıdıkları ile iletişim hali dedir.

2 yaş sendromu ise bu dönemde karşılaşacağınız belki de en büyük problemdir. Eğer 24. Aya kadar hala sendrom belirtileri yaşamadıysanız şanslısınız. Ancak bilmelisiniz ki her an sendrom belirtileri görebilirsiniz.

Peki 2 yaş sendromu nedir?

Hemen konuya bir açıklık getirelim: 2 yaş sendromu bebeklerin bebeklikten çıkıp, bir birey olma yolundaki ilk adımıdır. Bu süreçte; inat, öfke nöbetleri, agresif tavır, her şeye hayır deme, bağırma ve istediğini elde edene kadar huzursuz davranma gibi davranışlar ön plana çıkar.

2 yaş sendromu yaklaşık 3-3,5 yaşına kadar devam eder. Bu nedenle bebeğinizin sabırsızlığı, hırçınlığı, inatçılığı uzunca bir dönem sürebilir. Üstelik kimi zaman tahmin dahi edemeyeceğiniz şeyler bebeğin ağlama krizine girmesine neden olabilir. Örneğin, istediği şeyin olmaması gibi durumların yanında sizin taktığınız bir çantayı beğenmemesi, babasının sakalını kesmesi gibi onunla ilgili olmayan durumlar bile krizlere sebep olabilir.

2 yaş çocuğu nasıl eğitilir diyorsanız bu dönemde yapmanız gereken en önemli şey sabrınızı korumak. Sabırlı olmalı, mümkün olduğunca sakin davranmalısınız.

2 Yaş Bebek Beslenmesi

2 Yaş Bebek Beslenmesi

2 yaşına kadar bebeklerin alması gereken günlük kalori miktarı 1000’dir. Artık 3 ana, 2 ara öğün şeklinde beslenmeyi iyice benimsemiş olmalısınız. Beslenme saatlerini sabah uyandığı saatten itibaren kahvaltı, ara öğün, öğle yemeği ara öğün ve akşam yemeği şeklinde planlayabilirsiniz. Öğünleri kendi yiyebileceği boyut ve kıvamda hazırlamanız, mama sandalyesinde çatal ve kaşığı ile kendi kendine yemesine izin vermeniz önemlidir.

18-24 aylar arasında bebeklerin günlük öğünlerinde süt ürünleri, meyve, sebze ve tahılları yeterli ve dengeli şekilde tüketmesi gerekiyor. 23 aylık bebek beslenmesinde günde; 2-3 porsiyon süt ürünü; 1 bardak süt, yarım bardak yoğurt, 1 kibrit kutusu peynir; protein olarak 1 yumurta, köfte, balık, tavuk, 2 kaşık yeşil mercimek veya kuru fasulyeye yer verebilirsiniz.

Bunun yanında 2-3 porsiyon meyve, taze meyve suyu, 4-5 porsiyon tam tahıl da yer almalıdır. Bebeğiniz tam tahıl olarak yarım dilim ekmek, 2-3 yemek kaşığı pilav, makarna, 2-3 kaşık yulaf ya da 1 tam tahıllı kurabiye yiyebilir.

2-3 porsiyon sebze gereksinimini ise yarım kase sebze çorbası, 2-3 haşlanmış brokoli ya da 1 mücver ile karşılayabilirsiniz.

Paketli ürünlerden uzak durmanız, bebeğinizin yemeğini hazırlarken mevsimine uygun, katkı maddesi içermeyen doğal ürünler kullanmanız oldukça önemli. Organik doğal gıda seçeneklerimize göz atabilirsiniz.

Asla yapmamanız gerekenlerden biri de TV, tablet karşısında çocuğu beslemek! Ebeveynler iştahsız bebeklerini bazen tablet ya da TV karşısında besleyebiliyor. Böyle beslenen bebekler zamanla TV olmadan masaya oturmaz hale geliyor. Bu her ne kadar bebeğin ilgisini dağıtarak tabağını bitirmesini sağlasa da ileride beslenme bozukluklarına sebebiyet verebiliyor. Bunun yanında bebeğin damak tadı da gelişmiyor.

Bunların dışında bebeğiniz artık her şeyi yiyebilir. Ancak dengeli ve sağlıklı beslenmesine dikkat etmenizde yarar var.

Bebeğinizin kendi kendine beslenmesine destek olmak için BLW Nedir | BLW Tablosu | BLW’ye Geçiş Yöntemi yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca bebeğinize sunacağınız rengarenk sofra ürünleri ile yemeği daha eğlenceli bir hale de getirecektir. Bebeklere özel tüm beslenme ürünlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yaş Emzirme Düzeni

2 Yaş Emzirme Düzeni

Uzmanlar en az 2 yaşına kadar emzirmeyi öneriyor. Ancak 2 yaşında emzirme düzeni biraz değişebilir. Bebekler bu dönemde genellikle 3 kez emmek isteyebilir. Emzirme seansları 5 dakikaya kadar düşebilir. Bazı bebekler ise bu dönemde yalnızca uyuyacağı zaman emmek ister. Emzirme sıklığı 1,5 yaşından sonra da giderek azalır.

Bu durumun en önemli sebebi şu an oyunun çok daha çekici gelmesi. Bunun yanında unutmayın ki bebeğinizin midesi küçücük. Aldığı ek gıdalar sebebiyle uzun süre tok kalıyor olabilir ve en sık yaşanan bir başka durum da bebeğiniz kendi kendine beslenmek istiyor olabilir.

Ancak elbette ki bebeğinizi 24. aydan sonra da emzirmeye devam edebilirsiniz. Peki bebekler kaç yaşına kadar emzirilmeli?

Uzmanlar uzun süreli emzirmenin anne ve bebeğin psikolojik gelişimine negatif bir etkisi olmadığını belirtiyor. Aksine pek çok faydası olan emzirmenin, anne ve bebek hazır olduğunda kesilmesi gerekiyor.

Ancak 2 yaşından sonra anne sütü alımı bebekte iştahsızlığa da neden olabiliyor. Sık emzirme bebeğin diğer tüm ek besinleri reddetmesine, iştah kapanmasına neden olabilir.

2 Yaş Bebek Uyku Düzeni

2 Yaş Bebek Uyku Düzeni

24 aylık bebekler toplam 12-14 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bunun 11-12 saati gece uykusu kalanı ise gündüz uykusudur. 24. Ayda bebekler gündüz uykusunu da 1’e düşürür. Uyanık kalma süreleri 5-7 saati bulabilir.

Bu ay aralığındaki bebekler genelde güne çok erken başlar. Sabah 07:00-07:30 sularında kalkan bebekler için de gece uykusuna yatış 20:00 olarak ayarlanabilir.

Özellikle gündüz uykusuna yatırmak epey zorlayıcı olabilir. Bunun nedeni genellikle bebeğin çok daha aktif olması, sürekli keşfetmek istemesidir. Uyumak yerine oyun oynamak çok daha çekici gelir.

Ancak bebeğinizin gece uykuları da sizi zorluyorsa, gece çok sık uyanıyor ve uykuya dalması çok uzun sürüyorsa, bir uzman yardımıyla uyku eğitimi vermeyi düşünebilirsiniz. Bir uyku rutini oluşturmak da işe yarayacaktır. Uyku saati öncesi ılık bir duş aldırmak, masal okumak, hareketli aktivitelere uyku saatine yakın son vermek işe yarayabilir.

Artık çok hareketli olan bebeklerin gece sık sık üstünü açması 24 aylık bebek annelerinin en büyük sorunlarından biridir. Bu dönemde gece uykuları için uyku tulumu kullanabilirsiniz. Uyku tulumu bebeğinizi tıpkı bir yorgan gibi sararak sıcak tutar.

Tüm uyku tulumu seçeneklerimize buradan göz atabilirsiniz.

2 Yaş Bebek Neler Yapar?

 • Özellikle hırka gibi kıyafetlerin bir parçasını çıkarabilir ve giyebilir,
 • Taklit oyunları oynayabilir,
 • Yaklaşık 8 adet oyuncak küple kule yapabilir,
 • Bir resimde bulunan yaklaşık 4 şekli tanıyabilir,
 • Bir topu eliyle fırlatabilir, ayağıyla vurabilir,
 • Zıplayabilir,
 • Bakarak dik bir çizgi çizebilir,
 • Her şeye itiraz edebilir,
 • Anne ve babasından başka kişilerle de iletişim kurabilir,
2 Yaş Bebek Aşıları

2 Yaş Bebek Aşıları

İlk aylar aşı takvimi epey yoğundur. Anneler her ne kadar bebeğin canının acıdığını düşünüp, endişelense de bu aşılar bebek sağlıklı için çok önemlidir. Lütfen aşının zararlı olduğu gibi altı boş bilgilere itimat edip, bebeğinizin aşılarını aksatmayın.

Aşı reddi geri dönüşü olmayan problemlere yol açabiliyor. Kızamık gibi neredeyse tarihe karışan hastalıklar aşı reddinin artmasıyla yeniden dirilmeye başladı. Hem kendi çocuğunuzu hem de diğer tüm çocukları tehlikeye atmamak için aşıları yaptırmanız oldukça önemli. Aşı ile ilgili tüm bilgiler doktorunuza sormanızda yarar var.

24. ayda bebeğinizin olması gereken aşılar;

Hepatit A: hepatit hastalığından korunmak için. (İlk dozu 18. Ayda vurulmuştu. 24. Ayda 2. Doz vurulacak)

2 Yaş Dil Gelişimi Özellikleri

24 aylık bebek gelişiminde bebeğiniz acıktığını, susadığını, uykusunun geldiğini kısa cümlelerle belli edebilir. Adın ne? Sorusuna artık cevap verebilir.

Çocuğu kitap okumak her zaman önemlidir. Artık resimli kitaplara da birlikte bakabilirsiniz. Kitapta gördüğünüz nesneleri sormanız, anlatmanız hem öğrenmesini hem de eğlenmesini sağlayacaktır. Kitap okurken “kedi nerede”, “hangisi horoz”, “kuş ne renk” gibi basit sorularla onu da etkinliğe dahil edebilirsiniz.

Ayrıca bebeğiniz büyük-küçük, uzun-kısa gibi karşıt kelimeleri de anlayabilir ve ayrımını yapabilir. Kitap okurken köpeğin boyu kediden daha uzun gibi açıklayıcı ifadelere de yer verebilirsiniz.

Ancak 24 aylık bebek konuşmuyorsa bir uzmana danışmakta yarar var. Çünkü 2 yaşında bebek neden konuşmaz ya da geç konuşur sorularının altında yatan pek çok neden olabilir.

Uzmanlar Gecikmiş Konuşmaya Neden Olan Durumları şöyle açıklıyor;

 • Ailesel dil gecikmesi,
 • Gelişimsel dil gecikmesi,
 • Prematüre doğum veya büyüme gelişme geriliği,
 • İki dil konuşulması, sağ el- sol el kullanılması gibi çatışma yaratan durumlar,
 • İşitme kayıpları, işitmenin algılanması bozuklukları,
 • Dil bağı, yarık damak-dudak gibi ağız içi problemleri,
 • Otizm, zekâ geriliği yapan hastalıklar,
 • Psikososyal uyaran eksikliği,
 • “Üzerine titrenen çocuk”; çocuğa konuşma fırsatının verilmemesi
Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet eğitimi nasıl verilir sorusu bu aylarda annelerin en önemli soru(n)larından biri. Çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlar konusu aslında her bebeğe göre farklılık gösteriyor. Ancak genellikle çocukların idrar keselerini yaklaşık 20. Aydan önce kontrol etmesi pek mümkün olmuyor. Bu sebeple uzmanlar tuvalet eğitimine 24. Aydan sonra başlanmasının daha uygun olacağını belirtiyor. Yani artık bebeğinizin vereceği işaretlere bağlı olarak eğitime başlayabilirsiniz.

3 yaşına kadar tuvalet eğitiminin tamamlanması normal süre olarak kabul ediliyor. Ancak çocuğunuzun tuvalet eğitimini 4 yaş ve sonrasına bırakmamanız gerekiyor. Bu sebeple 24-36 aylar arasında tuvalet eğitiminin verilmesi doğru bulunuyor. Tuvalet eğitiminde gece ve gündüzün ayrı ayrı ele alınması gerekiyor.

Tuvalet eğitimi nasıl verilir, tuvalet eğitiminde gece gibi tüm konularda daha detaylı bilgi için: Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir? Yazımızı mutlaka okumalısınız.

Tüm tuvalet eğitimi için gerekli ürünleri incelemek için tıklayınız.

2 Yaş Bebek Diş Gelişimi

Bebekler 23-31. Aylar arasında alt ikinci azı dişlerini çıkarır.

Diş sayısının fazlalaşması ısırma eylemini de beraberinde getirebilir. Bebeğiniz bu dönemde özellikle de 2 yaş sendromu ile birleşince, sinirlendiğinde, kızdığında ısırabilir. Ayrıca diş çıkarma, damaklarda yoğun kaşıntıya da neden olur. Bu da çocuğu ısırmaya iter.

Ayrıca merakta ısırmaya teşvik eden başka bir nedendir. Bebeğiniz henüz her şeyi ağız yolu ile tanımaya çalışıyor ve bu nedenle eline geçirdiği her şeyi ağzına sokuyor. E artık dişleri de olduğuna göre ısırıp tadına bakmak, tanımak istemesi çok normal.

Ancak çocuğunuz ister kaşıntı gidermek için olsun isterse de öfkeden ya da meraktan ısırsın onuna konuşarak bu davranışın yanlış olduğunu anlatmalısınız.

Diş bakımı için gerekli ürünleri incelemek için tıklayınız.

2 Yaş Bebek Oyunları

2 Yaş Bebek Oyunları

24 aylık bebek için seçeceğiniz oyuncakların ve etkinliklerinin zeka gelişiminin yanında; ince ve kalın motor becerileri, el-göz koordinasyonu, yaratıcılığı ve hayal gücünü geliştirmesi önemlidir. İşte birkaç öneri;

Ayrıca bu dönemde bisiklette bebekler için güzel bir seçenektir.

Puzzle ise hem el becerisini hem göz koordinasyonunu hem de zeka gelişimini olumlu yönde etkiler.

23 Aylık Bebek Gelişimi için tıklayınız.

25-26-27 Aylık Bebek Gelişimi için tıklayınız.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü