Okul Öncesinde Eğlenceli Oyunlar

Okul Öncesi Oyunlar Ve Oyuncak Önerileri

Okul Öncesi Oyunlar Ve Oyuncak Önerileri

Okul öncesi oyunlar minik afacanları evde eğlendirebilmek, aynı zamanda eğlendirirken de okula hazırlamak için annelere yardımcı olan fikirlerdir.

Çeşitli matematik oyunları, evcilik oyunları, parmak oyunları, sanat ve el işi oyunları çocuklara el becerisinden matematiğe, sıra beklemek gibi toplumsal bazı kurallardan çeşitli sosyal becerilere kadar pek çok şey öğretir.

Bu yazımızda; okul öncesi eğitici oyunlar, okul öncesi eğlenceli matematik oyunları, okul öncesi oyun etkinliği planı gibi annelerin işine yarayabilecek bilgileri derledik.

Okul Öncesi Dönem Nedir?

Okul Öncesi Dönem Nedir?

Okul öncesi oyunlar konusuna başlamadan önce okul öncesi dönemin ne olduğundan ve çocuk gelişimi açısından neden önemli olduğundan da bahsetmemiz gerekiyor.

Okul öncesi dönem genellikle 3-6 yaşları arasındaki dönemi kapsıyor. Yeni sistemde 66. Ayını dolduran çocuklar ilkokula başlayabiliyor. Bu nedenle okul öncesi dönem için 36. aydan 66. Aya kadar olan dönem diyebiliriz.

Çocuğun okula başlayabilmesi için belirli süreçlerden geçmesi, zihinsel, fiziksel ve hatta sosyal pek çok beceriyi kazanmış olması gerekiyor. Çocuğun hayatı boyunca kullanacağı bu becerilerin asıl temeli de ailede yani okul öncesi dönemde atılıyor.

Okul öncesi oyun ve oyuncakların çocuk gelişimine etkisi oldukça büyüktür. Çocuklar okul öncesi eğitici oyuncak çeşitleri ilk olarak dünyayı tanır. Hayatı, temel kavramları, günlük rutinleri, bazı kuralları oyuncak yardımıyla algılar. Oyuncaklar çocukların duygu ve düşüncelerini aktarmanın yanında gelişimlerine de katkı sağlar.

Okulu yalnızca okuma-yazma öğrenilecek yer olarak düşünmemek bu açıdan önemli. Çünkü belki de ilk kez annesinden ayrı kalacak çocuk kendi ihtiyaçlarını görebilecek becerileri kazanmış, okul kurallarına uyabilecek kadar sosyalleşmiş ve psikolojik olarak da okula hazır olmalı. Bu nedenle okul öncesi dönem çocuğu okula kolay adapte olması ve başarılı olabilmesi için oldukça önemli.

Çocukları okula hazırlayan bu oyun-öğrenme dönemi çocukların okuldan sıkılmaması, öğrenmesi ve öğrenirken de eğlenebilmesi açısından önemlidir. Bu dönemde ailenin çocuğa yaklaşımı, seçtiği okul öncesi oyunlar gelişimlerini destekleyecek en önemli unsurdur.

Okul Öncesi Eğitici Oyunlar

Okul Öncesi Eğitici Oyunlar

Okul öncesi eğitici oyunlar okula da hazırlık niteliği taşır. Bu sebeple çocukları okula hazırlayacak, kuralları olan, onu geliştirecek, yeni bilgi ve beceriler kazandıracak oyunlar seçmeye özen göstermelisiniz.

Seçilecek okul öncesi eğitici oyuncaklar ve oyunlar hem fiziksel hem zihinsel gelişimi desteklemeli. Bunun yanında ince ve kaba motor becerileri, el-göz koordinasyonu, eşleştirme yeteneği, dikkat, duyu geliştirme, paylaşma becerisi gibi pek çok gelişimsel fayda da sağlamalı. Sayılar, harfler, renkler, şekiller, büyük-küçük gibi zıt kavramlar, meslekler ve daha birçok kavram okul öncesi eğitici oyunlar listesinde yer alabilir.

Hafıza güçlendirici ve dikkat arttırıcı oyunlar, bak-diz oyunları, ahşap sök-taklar, refleks oyunları okula hazırlık döneminde seçebileceğiniz bazı oyuncaklardandır.

Okul Öncesinde Eğlenceli Oyunlar

Okul Öncesinde Eğlenceli Oyunlar 

4 5 6 yaş oyunları okul öncesi dönem oyunlarıdır. Bu nedenle amaç hem öğrenmek hem eğlenmektir. Amacı yalnızca öğretmek olarak belirlerseniz çocuk erken dönemde sıkılır ve okul hayatında da muhtemelen bu durum devam eder. Çocuğu illa harfleri ve sayıları öğrenmeye zorlamak, okuldaymış gibi ders anlatmak yerine okul öncesinde eğlenceli oyunlar ile desteklemelisiniz.

Okul öncesi eğlenceli oyun etkinlikleri için seçebileceğiniz yüzlerce oyun ve oyuncak var. Başlıca Okul öncesi oyunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sayılar,
 • Harfler
 • Renkler
 • Zıt kavramlar,
 • Meslekler,
 • Yapbozlar
 • Taklit oyunları,
 • Sembolik oyunlar,
 • Evcilik oyunları,
 • Parmak boyası, sulu boya oyunları gibi boyamalar
 • El kuklaları,
 • Müzik aletleri,
 • Hamur, kum ve su oyunları,
 • Resimlerde fark bulma, gizli nesneleri bulma
 • Legolar ve tahta blok oyunları
 • İp atlama, top oyunları gibi sokakta oynanabilen oyunlar
Okula ilk adım: Sayılar, Şekiller ve Harfler

Okula ilk adım: Sayılar, Şekiller ve Harfler

Sayılar, sayıları eşleştirme, mıknatıslı sayılar gibi pek çok sayı oyunu mevcut. Çocukların zihin gelişiminde büyük rol oynayan sayı oyunları, yalnızca okul öncesi dönemde sayıları öğrenmelerini sağlamakla kalmıyor. Okul öncesi eğlenceli matematik oyunları arasında da yer alıyor.

IQ geliştiren ve bilişsel yeteneği artıran sayı oyunları çocukların hem eğlenceli vakit geçirmesini sağlıyor hem de zihinsel gelişimlerini destekliyor.

Örneğin; Melissa & Doug Ahşap Yapboz | Sayıları Eşleştirme oyunu 1 den 20’ye kadar sayıları öğrenmek için harika bir yapboz! Toplam 40 ahşap parçadan oluşuyor. Her bir sayı için 2 parçalı bir yapboz seti bulunuyor. Yapbozun bir parçası sayıyı gösterirken diğer parçasından ilgili sayı kadar obje sayılabiliyor. Her parçanın yalnızca kendi eşiyle uyumlu olması çocuklara kolaylık sağlıyor.

Tıpkı bu eğlenceli yapboz gibi Melissa&Doug Ahşap Tutmalı Yapboz | Sayılar da çocukların eğlenceli vakit geçirmesini ve sayıları öğrenmesini sağlıyor.

0’dan 9’a kadar rakamlar bulunan yapbozda her sayının altında çeşitli şekiller de bulunuyor. Örneğin 4 rakamı altında 4 kurbağa, 9 rakamı altında 9 adet çiçek bulunuyor. Böylece çocuklar hem saymayı öğreniyor hem rakamların neye benzediğini biliyor.

Okul öncesi eğlenceli matematik oyunlarının yanı sıra pek çok eğlenceli ve öğretici okul öncesi oyunlar mevcut. Çocukların bilişsel, ince ve kalın motor becerileri, problem çözme yetenekleri, el-göz koordinasyonu gibi pek çok gelişimsel fayda sağlayan özellikle yapbozlar okul öncesinde eğlenceli oyunlar arasında yer alır.

Puzzle Onlarca Gelişimsel Fayda

Puzzle Onlarca Gelişimsel Fayda

Puzzle küçük parçalardan oluşan bir fotoğrafı tamamlama oyunudur. Küçük parçalar birbiri ardına yerini bulurken bir yandan da büyük resim tamamlanır.

Yap-bozlar gibi resimlerde fark bulma, gizli nesneleri bulma gibi oyunlar çocukların sağlıklı beyin gelişimini desteklemenin yanında pek çok yeteneğin gelişmesine de katkı sağlar. Bu gibi okul öncesi en eğlenceli oyunlarla el-göz koordinasyonu, hafıza, şekilleri tanıma ve problem çözme becerisi gelişir.

Çocuklar şekilleri öğrenirken, hangi parçanın nereye konacağı hakkında kafa yorar. Bu da problem çözme yeteneğini geliştirir. Bütünü tamamlamak için tüm şekillere bakmak, hangi parçanın nereye gelebileceği konusunda göz gezdirmek ve her yanılgıdan sonra parçalara geri dönmek aynı zamanda hafızayı da güçlendirir.

Küçük parçaları minik parmaklarla yakalayıp, yerine oturtmak ise hem el-göz koordinasyonunu hem de motor becerilerini geliştirir.

Örneğin Melissa & Doug Ahşap Mıknatıslı Balık Tutma oyunu çocuklar hem balıkları tanıyor, hem doğru parçayı ararken mantık yürütmeyi öğreniyor hem de balıkları yakalamaya çalışırken el-göz koordinasyonu gelişiyor.

Okul Öncesi Oyunların En Eğlencelisi: -Mış Gibi

Okul Öncesi Oyunların En Eğlencelisi: -Mış Gibi

Okul öncesi oyunlar arasında çocukların belki de en sevdiği taklit oyunlarıdır. -Mış gibi yapılan doktorculuk, kuaförcülük, bakkalcılık, evcilik gibi oyunlar taklit yoluyla çocuğun hayatı öğrenmesini sağlar.

Tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

4 5 6 yaş oyunları okul öncesi dönemde çocuğa yalnızca sayı, harf değil gerçek hayatı, normları, işleyişi de anlatabilecek nitelikte olmalıdır. Çocukların bu dönemde zihin aktiviteleri artar. Çocuk kendini ve toplumdaki diğer kimlikleri, meslekleri, bireyleri, tanımaya başlar. Rol yapma, taklit oyunları bu dönemde çocukların daha çok ilgisini çekerken kuralları ve sınırları da tanımaya başlar. Özellikle kurallar ve sınırları öğrenmesi okul hayatında zorlanmaması açısından oldukça önemlidir.

Kural ve sınırları oyun yoluyla öğretebilmek adına okul öncesi eğlenceli grup oyunlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle ev ortamında anne baba ya da kardeşlerle oynanacak oyunlarda sıra ile oynanan oyunlar seçilirse çocuk sırasını beklemeyi öğrenecektir.

Örneğin Little Maker Boyanabilir Karton Maketler hem yapım hem de oyun aşamasında okul öncesi en eğlenceli oyunlar arasında yer alıyor.

Evde, bahçede, ana okullarında, oyun gruplarında, çocuk etkinlik ve atölyelerinde, doğum günü partilerinde, festivallerde, alışveriş merkezleri, kafe ve restoranların çocuk oyun alanlarında ve daha aklınıza gelebilecek pek çok aktivite alanında rahatlıkla kullanılabiliyor.

Kaliteli, modüler ve eğitici temalara sahip boyanabilir oyun alanları çocuklara ister tek başlarına ister anne-babaları veya arkadaşlarıyla birlikte zaman geçirme imkanı sağlıyor. Çocuklar dilerse maketin içine girip çıkabiliyor, dilerse de dış yüzeyinde boyama yapabiliyor.

Hemen Satın Al

Little Maker Boyanabilir Karton Maketler ürünlerini detaylı incelemek için tıklayınız.

Okul Öncesi Oyunlar ile Paylaşmayı Öğreniyor

Okul Öncesi Oyunlar ile Paylaşmayı Öğreniyor

Çok parçalı taklit veya evcilik oyunları da çocuklara hem paylaşmayı hem de sıra ile oynamayı öğretiyor. Melissa Doug Ahşap Taşınabilir Çiftlik veya Melissa & Doug Ahşap Taşınabilir Kale oyununda çocuklar kendi oyunlarını kurup istedikleri gibi oynayabiliyor.

4 5 6 yaş oyunları okul öncesi dönemde parmak boyası, sulu boya oyunları gibi boyamalar da önemli yer tutuyor. Okulda da resim derslerinde bol bol eğlenecek olan çocukların henüz okul öncesinden boyalarla tanışması faydalı oluyor. Böylece çalışan minik parmakların hem ince motor becerileri hem de hayal dünyaları gelişiyor. Renkleri öğreniyor, kalem tutmanın ilk adımını boyalarla atıyor.

Parmaklar Kalem Tutmaya Alışsın

Parmaklar Kalem Tutmaya Alışsın

Okul öncesi eğlenceli parmak oyunları için parmak boyalar oldukça eğlencelidir. Parmak boyalar çocukların ellerine dilediği gibi sürüp boyama yapabileceği boyalardır. Ancak çocuğun cildine temas edeceği için seçerken özenle seçmeniz olası alerjileri önleyecektir.

Tıpkı oyun hamuru, boncuk dizme ve kum oyunları gibi duyusal okul öncesi eğlenceli parmak oyunları okul öncesi eğlenceli oyun etkinlikleri arasında yer alıyor. Üstelik bu oyunlara anne babanın da eşlik etmesi, özgüven gelişiminden güvenli bağ kurmaya, hayal gücü gelişiminden kas gelişimine kadar pek çok fayda sağlıyor.

Oyun hamurunu evde yapmak isteyenlere okuma tavsiyesi: Oyun Hamuru Yapımı | Evde 5 Farklı Oyun Hamuru Tarifi

Okul öncesi oyunlar 5, 6 yaş için yalnızca eğitici değil aynı zamanda eğlenceli de olmalıdır. Çocukların ilgisi oldukça kısa sürede dağılabileceği için oturup yalnızca sayı, harf, şekil öğretmek bir yerden sonra çocuğu bıktıracağı için fayda sağlamayacağı gibi okul hayatında da çabucak sıkılmasına neden olacaktır. Bu sebeple ip atlama, su ve top oyunları gibi açık havada oynanabilen, çocukların enerjilerini atabilmesini sağlayan oyunlara da ihtiyacı var.

Okul Öncesi Günlük Rutininizi Oluşturun

Okul Öncesi Günlük Rutininizi Oluşturun

Eğlenceli oyunun en büyük yararlarından biri de çocukların enerjilerini atmasına yardımcı olmasıdır. Özellikle açık alan oyunları çocukların oradan oraya koşturmasına, atlayıp-zıplamasına ve enerji harcamalarına olanak verir. Bu enerji sarfiyatı çoğu zaman çocuğun sağlıklı uyumasını da destekler. Okul öncesi oyunlarda çocukların uyku saatlerini de düzene sokabilmek, okul hayatına hazırlığın en önemli konularından biridir.  

Ve elbette çocuk gelişiminde kitaplar yerini unutmamak gerekiyor. Çocuğa düzenli kitap okumak, kelime hafızasını güçlendireceği gibi hayal dünyasını da destekleyecektir. Yeni bir dünyaya açılan kapıyı keşfeden çocuklar hem resimlere bakarken hem de kitabı okuduğunuz esnada yeni kelimeler öğrenir. Masalları okurken, çocuğunuza –araba ne renkmiş, ördek nereye gitmiş… gibi sorular yöneltmeniz hem anlatılan hikayenin içine çeker hem de gelişimine fayda sağlar.

ABC yayınları bebek kitaplarını incelemek için tıklayınız.

Okul Öncesi Oyunlara Kitapları Da Ekleyin

Okul Öncesi Oyunlara Kitapları Da Ekleyin

Ayrıca okul hayatında bir sürü kitabı olacağı için kitaplarla en erken dönemde tanışması okulu sevmesi ve başarılı olması açısından önemlidir. Çocuklar kitapla ne kadar erken tanışırlarsa, o kadar iyi. Kitaplarla erken tanışan çocukların ileriki dönemlerde kitap kültürlerinin oluşması ve görsel algı gibi becerilerinin gelişmesi de kolay oluyor. Bu da okul hayatında önemli bir avantaj sağlıyor.

Yalnızca hikaye değil, kazılmalı kitaplar, etkinlik kitapları, 3 boyutlu kitaplar, çıkartmalı kitaplar da çocukların hem eğlenmesini hem de öğrenmesini sağlarken kitapları da sevdiriyor.

Çıkartmalı kitapları incelemek için tıklayınız.

Çocukların özellikle sabah saatlerinde zihinsel anlamda daha aktif oldukları söylenir. Bu nedenle okul öncesi oyun etkinliği planı yaparken bunu göz önünde bulundurarak eğitici ve öğretici oyunları oynayabilirsiniz. Öğleden sonra ise çocuğu parka, bahçeye çıkarmak enerjisini atmasına yardımcı olmak faydalı olabilir.

Puzzle kitaplarını incelemek için tıklayınız.

Su ile boyanan kitaplarını incelemek için tıklayınız.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü