SÜT ARTTIRAN TARİFLER DİZİSİ 1: KABAK TATLISI

Süt Arttıran Tarifler Dizisi 1: Kabak Tatlısı

Çoğu sebze ve gıdalar anne sütünü arttırıyor ve bebeklere verimli bir süt kalitesi sunuyor. Süt arttıran en güzel püf noktalar ve tarifler yazının devamında sizlerle buluşacak!

Doğumdan sonra her anne sütünün bebeğine yetip yetmediğini merak eder ve bu konu hakkında endişelenir. Sütü gelse bile lohusalığın verdiği hormonsal hislerle çocuğuna tamamen yetmek için sütünü arttırmak isteyebilir. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli konu sütünüzün fazla olmasından çok kaliteli ve besleyici olmasıdır. Doğumdan sonra anne için yapılacak süt analizlerinin sonucu eğer ki bebeği besleyecek yeterli değerlere sahip değilse işte o zaman ek gıda takviyesi yâda başka türlü bir destek verilebilir. Yani sadece sütünüzün fazla olması yetmez içeriğinin de zengin olması gerekir. Bu da annenin yediği veya içtiği besinlerle ilişkili olmaktadır. Bunların dışında annenin emzirme zamanındaki psikolojisi de sütünün verimliliği konusunda oldukça önemli bir parametredir.

Bebeğiniz için verimli ve bol süt elde etmek içinse belli başlı gıdaları almanız gerekir.

·         Temelinden bol su tüketmeyle başlayacak olan verimlilik döneminizde bebeği 8 veya 12 kez aralığında emzirmeye de özen göstermelisiniz ki sütünüz devamlı yenilenebilsin.

·         Sebze ve meyveleri vitaminli yani mevsimine uygun dönemlerde tüketmelisiniz ki içerisindeki maddelerle vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayıp aynı zamanda sütünüzün kalitesini de arttırın.

·         A vitamini içeriği yüksek olan yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelisiniz.

·         Aslında hamilelikten önce de tüketilmesi gereken ancak bu dönemde daha da özen gösterilen protein ve kalsiyum almayı asla ihmal etmemelisiniz. Yumurta, süt ve süt ürünleri gibi gıdaları sütünüzün kalitesi açısından sıkça tüketmelisiniz.

·         Emzirme sürecinde sakın kilo verme eğilimi gösteren diyet veya karışımları kullanmayın! Zaten bu dönemde yoğun bir tempo ve hareketlilik içerisinde olup kendiliğinden kilo vereceksiniz.

Tüm Besin Tavsiyelerinin Yanında Anne Sütüne En Çok Katkı Sağlayan Kabak Tatlısı Size Ve Bebeğinize Çok İyi Gelecek

İçeriğinde beta karoten bulunduran bal kabağı emzirme döneminizde yukarıda saydığımız tavsiyelerin yanında tüketmeniz gereken en önemli besinlerden birisidir. Sütünüzü arttırıp içeriğindeki değerlerini bebeğinizin gelişimine yetecek şekilde düzenleyen bal kabağının birçok tarifini mutfaktan sofralarınıza taşıyabilirsiniz.

Türk mutfağında zaten oldukça önemli olan kabak tatlısını sadece bir şekilde yemek isterseniz öncelikle kabakları güzelce doğrayıp büyük parçalar halinde kesmeniz gerekecektir. Sonrasındaysa üzerinde şeker ekleyip kısık ateşte pişmeye bıraktığınızda yumuşacık kabaklar bebeğinize sağlık size de süt verecektir. Kabağı sade yiyemeyenler içinse bir diğer alternatifimiz kabak pastası tarifi olacak. Yapılışıysa oldukça basit ve pratik. Normal şekilde şeker eşliğinde pişirilen kabakları ezip içerisine petibör bisküvi kırdığınızda oluşacak hamurumsu kıvamı bir borcama yaymalısınız. Sonrasında üzerine krem şanti ve çikolata sosu döktüğünüzde kabak pastanız hazır olacak!

Yılbaşı ve özel günlerde yapılan kabak tatlısıyla sütünüze sağlık katarken tabi başka takviyelerde kullanabilirsiniz. Süt arttırıcı birçok çay kullanabilir yada ceviz badem gibi besin değerleri yüksek kuruyemişleri tüketebilirsiniz. Tabi bunları yaparken unutmamalısınız ki çocuğunuzu sık sık emzirmediğinizde sütünüz yine aynı azlıkta gelecektir. Çünkü memeler boşaldığında beyne süt bezleriyle ilgili iletim gidiyor yani memelerinizi tamamen boşaltıp yerine yeni süt oluşumu için takviyede bulunmalısınız. Bebeğiniz uyurken göğüslerinizi sağmanız da etkili olacaktır. Kabak tatlısı ile de bebeğiniz kaliteli ve bol bol süt emerek gelişimini devam ettirmiş olacak.

Bizce Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir