LEGO OYUNLARININ ÇOCUĞUNUZA KATKISI

Bilindiği üzere çocuklar oynayarak öğrenir ve gelişimlerini oyun oynayarak devam ettirirler. Hayal dünyasının gelişimi ve grup uyumu gibi birçok sosyal uyumun da gelişimini sağlayan oyunlar çocuğumuz için çok önemli. Bir çok markanın ürünlerini zaman zaman alıyoruz ve bu oyuncakların faydası olur mu diye pek düşünmüyoruz. İşte çocuğumuzun psikomotor ve duygusal gelişimlerini yeteri düzeyde sürdürebilmesi için seçtiğimiz oyuncaklar çok önemli. Lego gibi birden fazla konseptte üretilen oyunları oynamak çocuğumuza çok fayda sağlar. Baktığımızda küp oyuncak ne sağlayabilir ki diye düşündüğümüz Lego oyuncakları mimarlara bile ilham olabiliyor. Bu nedenle bugünkü yazımızda çocuğunuzun gelişimine son derece katkı sağlayan Lego oyuncaklarını ele alacağız.

Lego Oyuncağı Nedir? Lego Oyuncağı Nerede Satılır?

1932 yılında Danimarka’da kurulan lego oyuncağının geçmişi bir marangozun dükkânına dayanıyor. Şirketin ismini Dancada “play well” (iyi oyun) anlamına gelen “LEG GODT’dan” esinlenerek koyan sahibi becerikli bir marangoz ustasıydı. 200 yılına geldiğinde hala üretmeye devam ettiği Lego markası  British Association of Toy Retailers tarafından yüzyılın en iyi oyuncağı ödülüne layık görüldü. 2011 yılında Nasa uzaya göndereceği uzay mekiğinin içine tepkimeyi ölçmek için 13 adet LEGO setini de aldığı belirtiliyor.

Bilgiler ve Lego Markasının Başarısı Güzel Ancak Çocuğumuza Katkısı Ne Olacak Diyenlerden Misiniz?

Lego markası çocukları ve yetişkinleri hedef alan bir marka olsa da hedef kitlesi için birçok inceliği düşünmekten asla vazgeçmiyor. Küçük çocukların yutmasına karşı hala nefes alabilmesini amaçlayan Lego markası, küplerin tepesinde mutlaka boşluk bırakıyor. Çocuğunuzun hayati riskinin olmadan oyun oynaması için son derece ince bir fikirle üretimlerine devam eden Lego, oyuncaklarında bu bahsi geçen delikleri en az 10 kez kontrol ettirdiği söyleniyor.

4 milyardan fazla figüre sahip olan Lego markası sizin çocuğunuzun hayal dünyasını geliştiremez mi sizce de? Farklı amaçlarla üretilen çeşitli Lego oyuncaklarıyla çocuklarınızın eğitimlerini oyun oynayarak dahi tamamlamanız mümkün.

Çocuklarınızın gelişimlerini desteklerken onları şiddete ve savaşa yönlendirmeyen tek marka da Lego’dur. Çünkü Lego markasının sahibinden tutunda tasarımcılarına kadar hiçbir kimse savaşı özendirecek ya da savaşı anımsatacak hiçbir Lego parçasını veya figürünü üretmiyor.

Lego Oyunuyla Çocuğunuzun Edineceği Kazanımlar

1 yaşından 90 yaşına kadar hedef kitlesi olan Lego markası farklı kazanımları çocuklarınıza sunabilir. Örneğin, 1 yaşındaki çocuğunuz Lego parçalarını birbirine takıp çıkarabilir. Bu çocuğunuzun el ve kol kaslarını aktif olarak kullanmasını ve neden-sonuç ilişkisini anlamasını sağlayabilir. 2+ yaş ve üzeri çocuklarınız ise Lego oynayarak sayıları sayabilir, renkleri öğrenebilir hatta parçaları birleştirme, bulma gibi zekâ kullanımını gerektirecek aktiviteleri yaparak psikomotor gelişimlerini tamamlayabilir.

  • El göz koordinasyonu sağlama
  • Çözüm üretimi
  • Odaklanma öğrenimi gibi çok önemli kazanımları olan Lego oyununu mutlaka çocuklarınız için satın almanız doktorlar tarafından da öneriliyor.

Çocuğunuzla birlikte oynayacağınız Lego oyununun aranızdaki sevgi ve uyum bağını güçlendirmesi de diğer kazanımlarından birisi olacaktır. Birlikte yapacağınız Lego figürleriyle güzel vakitler geçireceğinizi varsayarsak çocuklarınızın duygusal gelişimine sadece basit bir küp olarak destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü