Erkek Bebek Belirtisi

Erkek Bebek Belirtisi

Erkek bebek belirtileri ya da kız bebek belirtileri cinsiyetin öğrenileceği haftayı iple çeken meraklı anne adaylarının en büyük soru işaretlerinden biridir. Öyle ki kız ve erkek bebek belirtileri Kadınlar Kulübü gibi paylaşım platformlarında en sık konuşulan konulardan biridir. Annenin cilt renginden, karın şekline, bulantı ya da kusmasından saçının ne kadar uzadığına kadar pek çok şey kız ya da erkek bebek belirtisi kabul edilir ve cinsiyet tahminlerine konu olur.

Bu yazımızda erkek bebek belirtilerini inceleyeceğiz. Bakalım hamilelikte erkek bebek belirtileri nelerdir? Cinsiyet tayini ile alakalı sık sık duyduğumuz şehir efsanesi söylemler neler? Bu söylemlerin bilimsel bir yanı var mı?

Hamilelikte Erkek Bebek Belirtileri

Hamilelikte Erkek Bebek Belirtileri

Önce bilimsel verilerle başlayalım. Bebeğin cinsiyeti en erken 12-13. Haftalarda kendini göstermeye başlar. Ancak kesin sonuç için 16, hatta bebeğiniz ilk seferde cinsiyetini göstermezse 20. Haftaya kadar beklemek gerekiyor. Ancak neredeyse tüm anne baba adayları 16. Haftaya kadar beklemeyi çok uzun buluyor. Bebeğin cinsiyetini bir an önce öğrenmek için çeşitli yollara başvuruyor.

Sizin İçin Seçtik

Yenidoğan alışverişi için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Erkek Bebek Belirtileri Ultrason

Erkek Bebek Belirtileri Ultrason

Kız ya da erkek bebek belirtisi için ne kadar acele etsek de belirli bir süre beklememiz gerek. Bebeklerin cinsiyeti aslında ana rahmine düştüğü andan itibaren belli. Ancak öğrenebilmek için bebeğin belirli bir haftaya ulaşması bekleniyor. Erkek bebek belirtileri bilimsel olarak ancak 16-20. Haftalarda netlik kazanıyor.

Cinsiyet öğrenmede gebeliğin 12. haftasından sonra vajinal ultrason, 16. haftasından sonra ise karından ultrason kullanılıyor. Ancak bebeğin cinsiyetini öğrenmek için, bebeğin pozisyonu, ultrason yapan doktorun tecrübesi ve ultrason aletinin kalitesi de önem taşıyor.

Hamilelikte Erkek Bebek Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte Erkek Bebek Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte erkek bebek belirtileri ultrason muayenesinde penisinin izlenmesi ile kesinleşiyor. En erken 12. Haftada görülmeye başlayan penis, 20. Hafta itibariyle net olarak tespit edilebiliyor. En net erkek bebek belirtisi böylece görülmüş oluyor.

Erkek bebek isim önerileri yazımız okumak için tıklayınız.

Erkek bebek belirtileri bilimsel yöntemlerin yanında erkek bebek belirtisi testi konusunda pek çok şehir efsanesi ve batıl inanış bulunuyor. Bu çeşitli söylemlerin yanında bilimselliği kanıtlanmamış, tamamen hurafelere dayanan pek çok da cinsiyet test yöntemi bulunuyor. Ultrasonda bebeğin cinsiyetini görene kadar elbette eğlence olsun diye bu çeşitli yolları deneyebilirsiniz. Bakalım hamilelikte erkek bebek nasıl anlaşılır? En çok inanılan erkek bebek belirtisi hangileri?

 • Bebeğin nabzının dakikada 140’ın altında olması,
 • Anne adayının güzelleşmesi,
 • Karnın aşağıda olması,
 • Karnın sivri olması,
 • Mide bulantısı yaşamama,
 • Üşüyen ayaklar,
 • Sarı ve parlak idrar,
 • Anne adayının, cesur, agresif ya da sinirli olması,
 • Sağ memenin soldan büyük olması,
 • Meme ucunda koyulaşma,
 • Tatlı aşerme,
 • Protein ağırlıklı yiyeceklerle beslenme,
 • Uyurken sola yatma isteği gibi çeşitli durumlar erkek bebek belirtisi olarak kabul ediliyor.
Erkek Bebek Belirtileri Testi

Erkek Bebek Belirtileri Testi

Kız ya da erkek bebek belirtisi için çeşitli inanışlar var ancak bebeğin cinsiyetine dair bilimsel bir test yok. Yani tıpkı gebelik testi gibi eczaneden bir test alıp evde bebeğinizin cinsiyetini kendiniz öğrenemiyorsunuz. Keşke olsa! Ancak eskiden günümüze gelen ve bebek cinsiyeti ile alakalı pek çok inanış ve bilimsel olmayan test yöntemi var.

Hem kız hem de erkek bebek belirtisi olarak arasında halk arasında söylenen: “Ye tatlıyı doğur atlıyı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi”, “anne güzelleşirse oğlu olur” “Hamile kadının karnı sivriyse bebek erkektir” bu söylemleri sıklıkla duydunuz değil mi? Bunlar eskilerin kendilerince doğruluğunu tecrübe ettiği ve günümüze taşıdığı inanışlar. Tabi bir de cinsiyeti belirlemek için eskilerin uyguladığı çeşitli testler var. Geçmişten günümüze kadar gelen ve doğru olduğuna inanılan bazı erkek bebek belirtileri testi çeşitlerini sıraladık. Hadi deneyin!

İlk test için ihtiyacınız olan şey evlilik yüzüğünüz. Pek tabi başka bir yüzük de kullanabilirsiniz. Yüzüğe bir ip bağlayın ve anne adayının göbeği üzerine salın. Yüzük daire çiziyorsa kız, sağa-sola sallanıyorsa erkek bebek belirtisi demek.

İkinci yöntemde ihtiyacınız olan şey karbonat! Bir bardak suyun içine bir iki kaşık karbonat koyun ve üzerine birkaç damla idrar damlatın. Eğer köpükler fışkırıyorsa bunu erkek bebek belirtisi olarak kabul edebilirsin. Tepkime az ise bebeğin kız.

İdrarla yapılan bir başka test ise mor lahana testi. Önce lahanayı biraz kaynatıyoruz ve renginin suya geçmesini sağlıyoruz. Ardından suya birkaç damla idrar damlatıyoruz. Su pembe rengini alıyorsa kız, mor oluyorsa erkek bebek belirtisi demek.

Maya ve Çin takvimleri de cinsiyet belirlemede kullanılan ve doğruluğuna fazlasıyla inanılan yöntemlerden bazıları. Ancak bunda erkek ya da kız bebek belirtileri yok. Rakamlar var. İnternette yer alan tablolardan doğum tarihinize ve gebe kaldığınız yıla göre cinsiyet hesaplaması yapabilirsiniz.

Bu testlerin dışında inanılan onlarca kız ya da erkek bebek belirtisi mevcut.

Hemen Satın Al

Anne için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Karnın Şekli

Karnın Şekli

Erkek bebek belirtisi arasında karın şekli önemli bir yer tutar. Gebeliğin vücutta yarattığı değişiklikler, kimi zaman hamileliğinizden haberi olmayanlar tarafından bile fark edilir. Karın şekli de bunlardan biridir.

İnanışa göre karnınız aşağıdaysa erkek, yukarıdaysa kız bebek sahibi olacaksınız. Ayrıca karnınız sivri ise bebeğin erkek, yuvarlak ise kız olduğu düşünülür.

Mide Bulantısı

Mide Bulantısı

Erkek bebek belirtileri arasında mide bulantısı da yerini alıyor. Eğer mide bulantınız az ise ya da yoksa bunu da erkek bebek belirtisi olarak kabul edebilirsin.

İdrar Rengi

Gebelikte idrar renginde değişiklikler oldukça normaldir. Açık sarı ve parlak renkli idrar erkek bebek belirtisine yorulur.

Memelerde Farklılıklar

Memelerde Farklılıklar

Göğüsler hamileliğin ilk günlerinden hatta regl döneminden itibaren değişmeye başlar. Bebeğin gelişmesi, büyümesi ve sonrasında da beslenmesi için mucizevi kadın vücudu bir dizi değişikliğe uğrar. En çok değişimin yaşandığı organlardan biri de göğüslerdir ve erkek bebek belirtisi için göğüslerdeki değişimler de dikkate alınır.

Erkek bebek belirtileri arasında inanılan işaretlerden biri de sağ memenin soldan daha büyük olması. Ancak zaten genel itibari ile sağ memenin sol memeden daha büyük olduğu söylenir.

Ayakların Soğuk Olması

Başka bir inanışa göre gebelik boyunca ayaklarınız hep soğuksa ya da üşüyorsa bu erkek bebek belirtisi demektir. Tabi ki bunun da bilimsel bir açıklaması bulunmamakla beraber halk arasında yaygın olan bir inanıştır.

Kalp Atış Hızı

Kalp Atış Hızı

Başka bir söylentiye göre erkek bebeklerin kalp atış hızı kız çocuklarınkine göre daha azdır. Eğer dakikada 140 vuruşun altındaysa erkek, üstündeyse kız bebek bekliyorsunuz diye düşünülür.

Cesur Davranışlar

Erkek bebek belirtileri arasında inanılan en ilginç maddelerden biri de bu. Gebeliği sürecinde cesur, baskın ya da agresif davranışlar gösteren anne adayları erkek, sakin olanlar ise kız bebek sahibi oluyor. Bu da enteresan bir erkek bebek belirtisi diyebiliriz.

Yatış Pozisyonu

Başka bir inanışa göre sol tarafınıza yatıyorsanız erkek bebek bekliyor olma ihtimaliniz yüksek.

Tatlı mı İstiyorsunuz Ekşi mi

Tatlı mı İstiyorsunuz Ekşi mi

“Ye tatlıyı doğur atlıyı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi” bu sözü illa duymuşsunuzdur. Aşerdiğiniz besinlere göre bebeğin cinsiyetine yönelik tahminler mevcut. Genel inanışa göre canınız tuzlu ya da ekşi çekiyorsa kız, tatlı çekiyorsa erkek bebeğiniz olacak.

Annenin Güzelliği

Kız ya da erkek bebek belirtisi arayanların en sık baktığı şeylerden biri de annenin güzelliğidir. Etrafınızdan hamileliğin yaradığı, güzelleştiğiniz yönünde iltifatlar alıyorsanız erkek bebek belirtilerine bir tik daha atabilirsiniz. Çünkü annenin çirkinleşmesi bebeğin kız olduğuna ve annenin güzelliğinden aldığına yorulur.

Alınan Kilo Miktarı

Alınan Kilo Miktarı

Başka bir söylenti de aldığınız kilolar karın çevresinde toplanıyorsa erkek bebek doğuracağınız yönündedir. İnanışa göre bebek kız ise anne adayının kilo dağılımı tüm vücuda yayılıyormuş. Yani kilo almaya başladığınızda yalnızca karnınız şişiyorsa erkek bebek belirtisi, bel, basen, kalça, göbek… gibi tüm bölgelerde kilo dağılıyorsa kız bebek hazırlıklarına başlayabilirsiniz. Tabi unutmayın bu inanışların bilimsel bir gerçekliği yok. Yani yine de 20. Haftayı beklemeden tüm alışverişinizi mavi ya da pembe yapmayın.

Göbek Çizgisi

Göbek Çizgisi

Gebelikte anne adayının cildinde onlarca değişim yaşanır. Cilt tonunda koyulaşma ve Linea nigra çizgisi de bunlardan biridir. Bu siyah çizgi gebelik ilerledikçe daha da koyulaşır. Gebelikten sonra ortadan kaybolan bu çizgi de bebeğin cinsiyeti konusunda çeşitli tahminlere konu olmuştur.

Şöyle ki; eğer çizgi göbek deliğinizden aşağı kasıklarınıza doğru iniyorsa kız, göbek deliğinizin üzerine doğru ilerliyorsa erkek bebek belirtisine bir tik daha atabilirsiniz.

Yeme Alışkanlığı

Yeme Alışkanlığı

Erkek bebek belirtileri arasında tahminlere konu olan bir başka husus ise beslenme alışkanlığı. Eğer et, yumurta, peynir, tavuk gibi protein bakımından zengin besinler tüketiyorsanız, canınız bunları daha çok çekiyorsa bebeğinizin erkek olacağına inanılır.

Yenidoğan alışverişi için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Erkek Bebek Belirtileri Ne Zaman Başlar

Erkek Bebek Belirtileri Ne Zaman Başlar

Erkek bebek belirtileri nedir? ve erkek bebek belirtileri ne zaman başlar? Konusu için özel bir tarih verilemez. Çünkü gebelik belirtileri cinsiyet fark etmeksizin aynıdır.

Gebelik belirtileri her annede farklılık gösterir. Bazı anne adayları daha ilk haftadan hamile olabileceğini fark ederken bazı annelerin gebeliğini öğrenmesi adet gecikmesinden de sonra olur. Gebeliğin ilk belirtileri hormon düzeylerinde yaşanan artıştır.

Erken Hamilelik Belirtileri

Erken Hamilelik Belirtileri

Erken hamilelik belirtileri, yumurtanın rahme yerleştiği ilk haftalardan görülebilir. Bu durum hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusuna da cevap niteliğindedir. 3 hafta gebelikte zaman zaman mide bulantısı, kusma, koku hassasiyeti, herhangi bir şeyden tiksinme, uyku hali gibi erken dönem belirtileri görülebiliyor. Ancak özellikle göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı gibi regl ile ortak bazı belirtileri erken hamilelik belirtilerinden ayırt etmek biraz zor görünüyor.

Genel olarak gebelik boyunca görülebilecek belirtiler şu şekildedir;

 • Yerleşme kanaması,
 • Adet gecikmesi,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Sık idrara çıkma,
 • Göğüslerde hassasiyet, karıncalanma,
 • Meme başlarında koyulaşma,
 • Halsizlik,
 • Şişkinlik,
 • Gaz,
 • Koku hassasiyeti,
 • Vücut sıcaklığının yükselmesi,
 • Çatlaklar,
 • Hemoroid,
 • Kaşıntı…
Hamilelikte Erkek Bebek Hangi Tarafta Olur?

Hamilelikte Erkek Bebek Hangi Tarafta Olur?

Bir şehir efsanesine göre erkek bebekler karnın sağ tarafında duruyor. Ancak elbette bilimsel bir veri bulamadık. Bunun gibi erkek bebek hangi yumurtalıkta olur? Ya da erkek bebek hangi testisten gelen spermle olur gibi sorular da var. Bunlar geçmişte inanılan ancak günümüzde gerçekliğini yitirmiş inanışlar.

Öyle ki; Erkek çocuk sağ testis veya yumurtalıktan mı oluşur? İnanışı tarihte çok eski bir yere sahip. Antik Yunanda erkek bebeklerin sağ testisten gelen spermle olduğuna inanılırmış. Bu sebeple de erkekler ilişkiye girerken sol testisini bağlar, böylece erkek bebeği olacağına inanırmış. Bu durum 18-19. Yy. Fransa’sında erkeklerin sol testisini aldırmasına kadar varmış. Ancak elbette bu inanış günümüzde gerçekliğini yitirdi.

Hamilelikte Erkek Bebek Uyku Yapar mı?

Hamilelikte Erkek Bebek Uyku Yapar mı?

Hamileliğin ilk aylarında uyku hali sık görülen bir belirtidir. Kız ya da erkek bebek belirtisi olarak kabul edemeyeceğimiz bu durumdur ve bebeğin cinsiyeti fark etmeksizin anne adayının uyku ihtiyacı duyması ilk 3 ay sıklıkla görülür. Her ne kadar anne adayı sürekli bir yerlerde uyukluyormuş gibi görünse de bu durumun sebebi, anne vücudunun gebeliğe ayak uydurma çabasıdır.

Hamileliğin ilk aylarında genişleyen rahmin idrar kesesine baskı yapması sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmenize neden olur. Bu da özellikle gece sağlıklı bir uyku uyumanızı engeller. Zaten yeni duruma alışmaya çalışan vücut bir de gece uykusunu alamayınca iyice yorgun düşer. Dolayısıyla gün içinde uyuklaması normaldir. Yani bu durum doğrudan kız ya da erkek bebek belirtisi değildir.

Erkek Bebek Kaçıncı Haftada Hareket Eder

Erkek Bebek Kaçıncı Haftada Hareket Eder

Bebek hareketleri 16-25 haftalar arasında hissedilmeye başlar. İlk gebeliklerde bebek hareketlerinin hissedilmesi 25. Haftayı bulabilirken, ikici ve sonraki gebeliklerde 16. Hafta gibi hissedilir.

Hafta Hafta Gebelik Rehberi yazımızı okumak için tıklayınız.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü