Hamilelik Testi Nasıl Yapılır ? | Hamilelik Testi Nedir?

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?| Hamilelik Testi Nedir?

Hamilelik testi nasıl yapılır? Ve hamilelik testi ne zaman yapılmalı? Bu sorular özellikle bebek planlayan çiftler için dünyanın belki de en heyecanlı “nasıl yapılır” konularından biridir. Planlı gebeliklerde anne adayları gebelik testi yapacağı günü iple çeker. Ancak çocuk sahibi olmayı istemeyenler için test yapmak biraz gergin bir durum olabilir.

Bu konuda aklınıza takılan onlarca soru olduğunu biliyoruz. Hamilelik testi ne zaman yapılır? Gebelik testi sonucu nasıl yorumlanır? Gebelik testi ne zaman yapılmalı? Gebelik testi ne kadar gibi hamilelik testi hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yazımızda cevaplıyoruz. Hadi başlayalım.

Hamilelik Testi Nedir?

Hamilelik Testi Nedir?

Hamilelik testi nasıl yapılır konusundan önce hamilelik testi nedir konusu ile başlayalım. Çünkü önce testlerin nasıl çalıştığını, gebeliği nasıl anladığını bizim de anlamamız gerek. Hamilelik testi idrarda ya da kan da gebelik homonu arayan testlerdir.

İdrarla yapılan gebelik testi çeşitleri anne adaylarının evde uygulayabileceği basit testlerdir. Kan testleri ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı ve hamilelik testi için kan vermenizi gerektirir. Her iki testte hamilelik hormonu denen beta HCG değerini ölçerek gebelik olup olmadığına dair bilgi verir.

Gebelik Hormonu Beta HCG Nedir?

Gebelik Hormonu Beta HCG Nedir?

Gebeliğin oluşumuna dair bilgileri beta HCG hormonu verir. Bu nedenle gebelik hormonu da denir. Hem kan hem de idrar testi ile tespit edilebilir. Ancak kan sonucu idrardan daha erken sürede sonuç verir. Bu nedenle hamilelik testi ne zaman yapılmalı sorusunu sorarken söz konusu testin idrar mı, kan mı olduğun da bakmak gerekir.

Sizin İçin Seçtik

Yenidoğan alışverişi için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta

Normal zamanlarda 5 ile 50 (mIU/L) aralığında olan beta HCG değeri gebeliğin 3. Haftasında da yaklaşık bu değerlerde seyreder. Ancak gebeliğin 4. Haftasıyla birlikte artmaya başlayan Beta HCG değeri 4. haftada 5-426 mlU/mL ve 25-40. Haftalar arasında 3.640- 117.000 mlU/mL aralığına ulaşır.

Döllenmenin ardından plesenta hücreleri tarafından salgılanmaya başlayan Beta HCG hormonu, döllenmenin ardından 11 gün sonra kanda, birkaç gün sonra da basit idrar testlerinde saptanabilir.

Eczanelerden alınan gebelik testleri beta HCG idrar tahlili yaparak gebeliği belirleme de kullanılır. Ancak kan testi, idrar testinin tespit edemeyeceği düzeyde HGC hormonunu ölçebilir. Dolayısıyla en erken dönemde hamileliği anlamak için en güvenilir yol kan testidir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Peki, kan ya da idrar ile hamilelik testi nasıl yapılır? Beta HCG hormonu nasıl ölçülür. Anneler bu konuda pek çok endişeye sahip. Gidip herhangi bir eczaneden gebelik testi almak, evde kendi başına uygulamak ve sonucu beklemek biraz karışık gibi görünüyor. Hatta çoğu zaman çıkan sonucun yani tek veya çift çizginin yorumlanması bile tereddüt yaratıyor.

Hem kan hem de idrar testini ayrı ayrı ele alalım.

İdrar ile Yapılan Gebelik Testleri

İdrar ile Yapılan Gebelik Testleri

İdrarla gebelik testi nasıl yapılır? Bu kısma geçmeden önce bilmelisiniz ki bu testlere kolayca ulaşabilirsiniz. Evde yapılan gebelik testi de denen bu testleri eczanelerden cüzi bir rakama edinebilirsiniz.

Bu testlerin çalışma prensibi ise idrarda bulunan Beta HCG hormonunun ölçülmeye dayanır. Çıkan değere göre gebelik testi pozitif ya da negatif sonuç verir.

HCG yalnızca gebelikte salgılanan gebelik hormonu da denen bir hormondur. Beta HCG hormonu döllenmenin ardından yaklaşık 9 gün sonra salgılanmaya başlar. Yani bu gebelik testi ne zaman yapılır sorusunun da cevabıdır. Kanda çok erken dönemde yükselmeye başlayan bu hormonun idrarda da tespit edilebilmesi için daha uzun bir zamana ihtiyaç vardır.

Gebelik testi nasıl yapılır konusunda etkili olan bir değerde testin ölçme hassasiyetidir. Piyasada satılan pek çok hamilelik testinin hassasiyeti 20-50 mIU/mL arasındadır. Yani hCG değeri 20-50 mIU/mL’nin altındaysa test sonuç vermez.

İdrarla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Piyasada satılan onlarca farklı marka gebelik testi bulunuyor. Ancak hemen hemen hepsinin çalışma prensibi aynı. Eczaneden aldığınız hamilelik testi içinden bir adet damlalık bir adette test çıkacak. Ancak bazı testlerde damlalık mevcut değil. Bunun yerine test çubuğunu idrar bardağına batıranız gerekebilir.

Şimdi gelelim gebelik testi nasıl yapılır sorusuna. İlk olarak kuru bir kaba (karton, plastik bardak, eski bir kap olabilir) idrarımızı yapıyoruz. 5-6 damla çekeceğimiz için doldurmanıza gerek yok. Daha sonra damlalık ile kabın içinden idrar çekiyoruz.

Eğer test damlalıklı ise gebelik testi üzerinde iki farklı alan var. Bunlardan biri idrarın damlatılacağı alan diğeri ise sonuç okuma alanı. Gebelik testini düz bir zemine koyarak, damlalıkla çektiğimiz idrardan birkaç damla damlatıyoruz. Daha sonra beklemeye koyuluyoruz.

Eğer test çubuğunda damlalık yoksa direkt idrar bardağının içine (Elbette hepsini değil, yalnızca test yapacak ölçüm kısmını) sokuyoruz.

Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur?

Genellikle 2-5 dakika yeterli bekleme süresidir. Ancak siz yine de aldığınız testin kullanım kılavuzuna bir göz atın. Bazen 10 dakika da yazabiliyor. Ve sonuç! Eğer tek çizgi varsa gebelik testi negatif yani gebelik yok. Çift çizgi varsa tebrikler hamilesiniz.

Kanda Gebelik Testi Nedir?

Kanda Gebelik Testi Nedir?

Kanda hamilelik testi için ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor. Sağlık ocakları, devlet hastaneleri ya da özel hastanelerde kolayca gebelik testi yaptırabilirsiniz. Sağlık kuruluşuna başvurup gebelik testi yaptırmak istediğinizi söylerseniz alınacak bir tüp kan ile gebelik testi yapılacaktır. Gebelik testi ne zaman yapılır diyorsanız hemen cevaplayalım; kan testi için regl gecikmesini beklemenize gerek yok erken dönemde sonuç verebilir.

Gebelik Testi Sonucu

Gebelik Testi Sonucu

Eğer kan testi yaptırdıysanız, başvurduğunuz sağlık kuruluşu gebelik testi sonucunda gebe olup olmadığınızı söyleyebilir. Ancak idrar testi yaptıysanız sonuçlar bazen kafa karıştırıcı olabilir. Sonuçlarda kimi zaman silik çizgiler belirebiliyor, bu da nasıl yorumlaması gerektiği konusunda annelerde kafa karışıklığına sebep oluyor.

Bakalım hamilelik testi sonucunda karşılaşabileceğiniz durumlar neler?

Yenidoğan alışverişi için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Gebelik Testi Sonucu - Tek Çizgi

Gebelik Testi SonucuTek Çizgi

Gebelik testi negatif demektir. Yani gebelik yok.

Gebelik Testi Sonucu - Çift Çizgi

Gebelik Testi SonucuÇift Çizgi

Şu meşhur çift çizgi! Gebelik testi pozitif demektir, tebrikler hamilesiniz. Başlasın hazırlıklar.

Gebelik Testi Silik Çizgi

İşte kafa karıştıran bir durum. Bir çizgi oldukça net, diğeri ise silik mi çıktı? Güzel haberi baştan verelim: ikinci çizgi silik bile olsa bu HCG hormonu tespit edildiği anlamına gelir. Yani hamilesin!

Gebelik Testi Silik Çizgi Örnekleri

Sana örnek olması açısından gebelik testi silik çizgi örnekleri hazırladık. Belki kafa karışıklığına çözüm olabilir.

Gebelik Testi Silik Çizgi Örnekleri 2
Gebelik Testi Silik Çizgi Örnekleri

Gebelik testi önce pozitif sonra negatif sonuç verir mi? ya da tam tersi hamilelik testi önce negatif sonra pozitif sonuç verir mi?

Elbette her iki durumla da karşılaşabilirsin. Bakalım hatalı pozitifin ya da hatalı negatifin açıklaması ne?

Hatalı Negatif

Hatalı Negatif

Bu durumun doğrudan gebelik testi ne zaman yapılmalı sorusu ile alakası vardır. Hatalı negatifin temel nedeni testin çok erken bir dönemde yapılmasıdır. Beta HCG değerinin idrarda saptanabilmesi için ilişkinin ardından yaklaşık 14 gün geçmesi gerekir. Adet gecikmesini beklemeden yapılan idrar testleri sıklıkla negatif sonuç verebilir. Testiniz negatif çıktıysa beklenen regl tarihinizden birkaç gün sonra yeniden denemenizde yarar var.

Hamilelik testinin negatif, ardından pozitif çıkmasında başka bir sebepte aceleci davranmanız olabilir. Testlerin bekleme süreleri farklılık gösterir. Gereğinden az beklemiş bu sebeple henüz negatifken ümidi kesmiş olabilirsiniz. Ancak yine de en az 10 dakika beklemenizde yarar var.

Hamilelik testi yaptım negatif çıktı ancak henüz adet olmadım gibi ifadeler genelde bu acelecilikten kaynaklanıyor. Hamile olmanıza rağmen testi çok erken dönemde, henüz HCG hormon salınımınız yeterli değilken yapmış olabilirsiniz, bu nedenle tavsiyemiz beklenen regl gününüz geçtiyse yeniden test yapmanız.

Hatalı Pozitif

Hatalı Pozitif

Hamilelik testi pozitif çıktı ancak sonra negatife döndü. Hatalı pozitif oldukça nadir karşılaşılan bir durumdur. Başka bir hormona reaksiyon gelişmesi sonucu hatalı pozitif çıkabilir. Ancak en önemli neden olarak kimyasal gebelik gösteriliyor.

Kimyasal gebelik hamilelik testinin pozitif olması ancak gebeliğin sağlıklı olmaması anlamına gelir. Kimyasal gebelik kanda gebelik testi ile takip edilebilir. Kanda yapılan gebelik testinin artış düzeyinde yetersizlik olması kimyasal gebeliğe işaret edebilir. Bir nevi erken düşük de denen bu durumda yumurta dölleniyor, ancak rahme yerleşemiyor. Bunun sonucunda da bir süre sonra regl başlar.

Hamilelik testi pozitif çıktı ama regl oldum diyen kadınların pek çoğu aslında bu durumu yaşamıştır. Kadınların pek çoğu kimyasal gebeliği hiç farkına varmadan geçirebilir. Yalnızca birkaç günlük adet gecikmesi gibi görünen bu durumu anlamanın tek yolu, çok erken dönemde gebelik testi yapılmış olması ve o ay içinde reglin geç de olsa başlamasıdır.

Uzmanlar kullanılan ilaçların, enfeksiyon hastalıklarının ya da alkol, sigara kullanımının sonuçlar zerinde etkisi bulunmadığını söylüyor. Yani kullandığınız herhangi bir antibiyotik, ağrıkesici ya da başka bir hap hatalı sonuca sebep olmaz. Aynı şekilde alkol ya da sigara kullanımı da testin doğru sonuç vermesini engellemez.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gelelim hamilelik testi ne zaman yapılır sorusuna. İdrar ve kan testleri farklı zamanlarda farklı sonuçlar verir. Şöyle ki;

İdrar testlerinin duyarlılığı yani hassasiyeti ne kadar yüksekse, gebeliği erken dönemde gösterme olasılığı da o kadar yüksektir. Yani bu şu demek: idrarla yapılan gebelik testleri ilişkiden hatta döllenmeden hemen sonra sonuç vermez. Yani gebelik testi ne zaman yapılmalı sorunuza cevap olarak: testin doğru sonuç vermesi için adet gecikmesini beklemekte yarar var. Yani ilişkiden yaklaşık 14 gün sonra idrarla yapılan hamilelik testinden doğru sonuç alabilirsiniz.

Kanda hamilelik testi de tıpkı idrar testi gibi beta HCG değerini ölçer. Ancak bu değer kanda çok daha erken dönemde görülebilir ve kan testi hCG değerini tam olarak yansıtır. İdrar testinde net sonuç için adet gecikmesini beklemenizde yarar vardır. Ancak kan testinde adet gecikmesini beklemeden de doğru sonuç alabilirsiniz.

Hemen Satın Al

Anne için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Hamilelik Testi Fiyatı

Hamilelik Testi Fiyatı

Hamilelik testi ne kadar? Gebelik testi fiyatı da merak edilen konular arasında yerini alıyor. Ancak hamilelik testi ne kadar diye sormadan önce bakmanız gereken başka belirleyiciler var.

Piyasada çok çeşitli markanın testleri bulunuyor. Bunların kimileri erken dönem testi olarak geçiyor ve fiyatları biraz daha pahalı. Kimileri ise adet gecikmesinden sonra uygulanması gereken daha uygun maliyetli testler.

Gebelik testi ne kadar? Konusunda belirleyici olan pek çok etken var. Hamilelik testi fiyatları marka ve modele göre farklılık gösteriyor. Çünkü bahsettiğimiz gibi bazı testler idrara batırılarak, bazıları birkaç damla damlatılarak uygulanıyor.

Hamilelik testi fiyatları konusunda en önemli belirleyicilerden biri de testin hassasiyeti. Beta HCG değerini ölçme konusunda test ne kadar hassassa, o kadar erken dönemde doğru sonuçlar verir. Dolayısıyla hamilelik testi ne kadar sorusu üzerinde en etkili belirleyicilerden biri de bu hassasiyettir.

Gebelik testi ne kadar sorunuza yanıt olabilecek birkaç örnek;

  • Sure Lab gebelik testi ortalama 1,5 TL
  • Bebe Time gebelik testi ortalama 2,5 TL
  • Miratech gebelik testi ortalama 3 TL
  • Al Bi gebelik testi 3 TL
  • Freely gebelik testi ortalama 5,5 TL
  • Comfort gebelik testi ortalama 6 TL
  • Certain gebelik testi ortalama 13 TL
  • Predictor gebelik testi ortalama 15 TL

Testlerin çoğu tekli olarak satıldığı gibi, paket halinde de sunuluyor. Dilerseniz 5’li, 10’lu paketler halinde hamilelik testi alabilirsiniz.

Hafta Hafta Gebelik Rehberi yazımızı okumak için tıklayınız.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Sepetim

No products in the cart.