Hamilelikte Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte Akıntı | Gebelikte Sarı Akıntı

Hamilelikte Akıntı | Gebelikte Sarı Akıntı

Gebelikte sarı akıntı anne adaylarını endişelendiren konulardan biridir. Gebelik döneminde vajinal akıntı normal bir durumdur. Ancak elbette normal kabul edilmesi için akıntının rengi, kokusu olup olmadığı gibi faktörlerin de dikkatle değerlendirilmesi gerekir.

Hamilelikte akıntı normal mi? Ne zaman başlar? Nasıl Olur? Hamilelikte akıntı renkleri nelerdir? Hepsini sizin için araştırdık.

Hamilelikte Akıntı Olur Mu?

Hamilelikte Akıntı Olur Mu?

Gebelik döneminde salgılanan akıntı, genital bölgenin enfeksiyonlardan korunması için oluşan fizyolojik bir kalkandır. Hamilelikte akıntı gelmesi olağan durumlardan biridir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında renksiz ya da beyaza yakın denilebilecek akıntı oluşur. Renksiz akıntı gayet normaldir. Ancak gebeliğiniz boyunca akıntının rengine, dokusuna, kokusuna ve yoğunluğuna dikkat etmenizde yarar var. Kokulu, çeşitli renklerde akıntı çeşitli hastalıkların habercisi olabilir.

Gebelik döneminde pek çok hormonda artış görülür. Hormonlardaki değişimde kadın bedeninde pek çok değişime yol açar. Vajinal akıntının da özellikle progesteron ve östrojen hormonlarındaki artış nedeniyle arttığı belirtiliyor. Peki, hamilelikte akıntı normal mi?

Elbette normal. Hormon değişiminin fiziksel, ruhsal pek çok etkisi bulunuyor. Akıntı da bunlardan biri. Gebelik döneminde yaşanan beyaz akıntıya lökorea ismi veriliyor ve normal kabul ediliyor. Fakat akıntı her zaman beyaz olmayabilir. Hamilelikte beyaz sümüksü akıntının yanında; Gebelikte akıntı sarı, pembe, kahverengi, koyu sarı gibi çeşitli renklerde akıntıyla da karşılaşabilirsiniz.  Böyle bir durumda paniğe kapılmamak için akıntı çeşitleri ve renklerini bilmenizde yarar var.

Sizin İçin Seçtik

Yenidoğan alışverişi için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Hamilelikte Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte akıntının pek çok farklı nedeni olabilir. Yerleşme kanaması, enfeksiyonlar, hormonal değişimler, idrar kaçırma, amniyon sıvısı kaçakları gibi pek çok farklı sebep ile farklı renk ve yoğunluklarda akıntı oluşabilir. Gebelik boyunca artan akıntı özellikle beyaz ve şeffaf renkli ise normal kabul ediliyor. Ancak uzmana ne zaman başvuracağınızı bilmeniz açısından akıntı renkleri ve sebeplerini bilmenizde yarar var.

Hamilelikte Akıntı Renkleri

Hamilelikte Akıntı Renkleri

Hamilelikte akıntı renkleri çeşitlilik gösterebilir. Bunların ne anlama geldiğini bilmek, önlem almak açısından önemlidir. Beyaz akıntı normal kabul ediliyor ancak bu yalnızca beyaz akıntı normal, diğer renkler bir problem olduğunu gösteriyor demek de değildir.

Akıntınız pembemsi, kahverengi, sarı, koyu sarı, kokusuz, kokulu pek çok çeşitte olabilir. Her çeşidi tek tek incelemekte yarar var.

Hamilelikte Beyaz Sümüksü Akıntı

Gebelikte sarı akıntının yanında hamilelikte beyaz sümüksü akıntı da en sık karşılaşılan durumdur ve normaldir. Endişe etmenize gerek yok. Hamilelikte beyaz sümüksü akıntının sebebi genellikle hormonlarda yaşanan değişimlerdir. Üstelik korkulacak bir durum olmadığı gibi sümüksü akıntının artma sebebi tamamen bebeği korumaktır. Bu akıntıyla mucizevi kadın bedeni, bebeği dış dünyadan koruyacak bir bariyer oluşturur.

Hamilelikte Beyaz Sulu Akıntı

Hamilelikte Beyaz Sulu Akıntı

Hamilelikte beyaz sulu akıntı da sümüksü akıntının aynısıdır. Çoğu zaman anne adayları tarif ederken peynirimsi bir akıntı diye de söyleyebilir. Bu akıntı doğum belirtisi değildir. Hamilelikte beyaz sulu akıntı yalnızca bebeği dış dünyadan korumak için bedenin ürettiği bir koruyucudur.

Hamilelikte beyaz akıntı kadınlar kulübü gibi platformlarda en sık aranan konulardandır. Bu nedenle anne adaylarını endişeye düşüren gebelikte sarı akıntı konusunu derinlemesine ele almak gerekir. Beyaz, sulu, sümüksü akıntının korkulacak bir durum olmadığından bahsettik. Bakalım gebelik döneminde ne tür akıntı renkleri ile karşılaşabilirsiniz?

Gebelikte Sarı Akıntı

Gebelikte sarı akıntı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü genel olarak gebelikte sarı akıntı yaşanması bir enfeksiyona işaret eder. Akıntıya kaşıntı, sızlama eşlik ediyorsa mantar enfekssiyonu olduğu düşünülür.

Hamilelikte Koyu Sarı Akıntı

Elbette akıntıyı yalnızca rengi ile değerlendirmemek gerekir. Rengin yanında koku, kıvam, parçalı olması gibi faktörlerde önemlidir. Eğer hamilelikte koyu sarı akıntı yaşıyorsanız, ya da akıntının rengi yeşilimsiyse ve içinde parçalı dokular varsa önemli bir hastalığa işaret ediyor olabilir.

Bakteriyel enfeksiyonların yanında klamidya veya trikomoniyaz ismi verilen ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar da aynı belirtileri verebilir. Mutlaka bir uzmana danışmakta yarar vardır. Gebelikte sarı akıntı, kaşıntı veya kokunun artması enfeksiyonun da arttığı anlamına gelir ve acele etmek gerekir.

Gebelikte Pembe Akıntı

Gebelikte Pembe Akıntı

Gebelikte sarı akıntı enfeksiyonu akla getirir. Fakat hamilelik döneminde pembe akıntı en korkulan durumlardan biridir. İlk aylarda -acaba düşük mü korkusu yaratan pembe akıntı son aylarda ise -doğum mu başladı! Korkusuna neden olur.

Hamilelikte pembe akıntı da iyi okunması gereken bir durumdur. İlk zamanlar oldukça normaldir. Hamileliğin ilerleyen aylarında ise tahrişe bağlı görülebilir. Ancak akıntıya ağrı eşlik ediyorsa, pembeden kırmızıya dönüyorsa ve parçalı dokular geliyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekiyor.

Hemen Satın Al

Anne için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Yerleşme Kanaması Nedir?

Yerleşme Kanaması Nedir?

Gebeliğin ilk aylarında en sık yaşanan pembe akıntı yerleşme kanamasıdır. Tıp dilinde implantasyon kanaması ismi verilen bu kanama çoğu zaman regl ile karıştırılır. Döllenmiş yumurta tüplerde ilerleyerek rahme ulaşır ve tutunma çabası başlar. Yerleşme kanaması da bu dönemde yani hamileliğin henüz çok taze olduğu günlerde görülür.

Bebek yerleşirken rahim duvarında olan minik akıntı, vajinal yolla atılır. Minik akıntı diyoruz çünkü çoğu kadın yerleşme kanamasını fark etmeyebilir. Kanama miktarı çok az olabilir ya da renksiz akıntı ile karışıp belli olmayabilir. Yani hamilelikte ilk hafta akıntı nasıl olur? Sorunuzun cevabı pembedir ve akıntı ilk haftalarda oldukça normaldir.

Fakat yerleşme kanaması diye düşündüğünüz hafif pembemsi akıntının miktarı artıyorsa rengi kırmızıya doğru koyulaşıyorsa, ağrı yaşamaya başladıysanız doktora başvurmalısınız.

Gebelikte Kırmızı Akıntı

Hamilelik döneminde yaşanan kırmızı akıntı, haklı olarak anne adaylarını da paniğe sürükler. Genital enfeksiyon, polip ve rahim içi veya rahim ağzı kanserine işaret edebilen kırmızı kanama da mutlaka uzman görüşü gerektirir.

Hamileliğin ilk aylarında pembe, kahverengi akıntı normal dedik. Ancak ilerleyen dönemlerde oluşan pembe akıntı; idrar yolu enfeksiyonu ile kabızlık, gibi durumların habercisi olabilir. Doktorunuza haber vermenizde yarar var.

Hamilelikte Gri Akıntı

Hamilelikte Gri Akıntı

“Gri akıntı” söylerken bile kulağa hiç hoş gelmiyor değil mi? Söylerken olduğu gibi yaşarken de pek nahoş olan gri akıntı hiç normal değildir ve bakteriyel enfeksiyona işaret eder.

Bakteriyel Vajinozis (BV) adı verilen bu enfeksiyona çoğu zaman kaşıntı, tahriş, vajinal açıklıkla kızarıklık ve kötü koku da eşlik eder. Bakteriyel Vajinozis (BV) enfeksiyonu ilaç tedavisi gerektirir. Bu nedenle akıntı renginiz gri ise mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Gebelikte Kahverengi Akıntı

Bir başka akıntı rengi ise kahverengi akıntıdır. Lekelenme şeklinde görülen kahverengi kanama normal kabul edilir. Ancak akıntının kıvamı yoğunlaşıyorsa, kokuyorsa bir uzmana danışmalısınız.

Gebelikte Yeşil Akıntı

Yeşil akıntı da söylerken tüyleri diken diken eden cinsten. Böyle bir durumla karşılaşırsanız akıntının kaynağının bakteriyel enfeksiyon olduğunu düşünebilirsiniz.

Hamilelikte Akıntı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Akıntı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte akıntı çok erken dönemlerde başlayabilir. Pembemsi akıntı bebeğin rahme yerleştiği dönemde yani 3-4. Haftalarda görülebilir ve çoğu zaman regl ile karıştırılır.

Hamilelikte bebeği korumak için artan beyaz akıntı ise genellikle 6-8 haftalarda başlar. Sümüksü akıntının en büyük sebebi hormonlardır. Hormonlar ise bu haftalardan itibaren artmaya başlar.

Gebelikte Akıntı Ne Zaman Biter?

Gebelikte Akıntı Ne Zaman Biter?

Gebeliğin ilk haftalarında başlayan akıntı lohusalık döneminde de devam edebilir. Lohusalık döneminde yaşanan akıntıyı da bu listeye dahil etmek gerekir. Doğumun ardından başlayan ve rahmin temizlendiği lohusa kanaması ilk günler koyu renklidir ancak ilerleyen günlerde rengi açılır. Yaklaşık 10. Gün civarı sarı renge doğru döner.

Lohusa kanaması 8 haftaya kadar sürebilir. Bu nedenle gebeliğin ilk günlerinde başlayan kanama toplamda 11 ay sürüyor denebilir.

Amniyotik Sıvı Sızması

Hamilelikte bazı akıntılar amniyotik sıvının sızması kaynaklı olabilir. Doğum başladığında su gelmesi herkes tarafından bilinir. Ancak su gelmesinin sızdırmadan ayırt edilmesi gerekir. Eğer suyu kontrol edemiyorsanız (idrarınızı yaparken kontrol ettiğiniz gibi), şiddetli bir şekilde akıyorsa bu amniyon sıvısıdır. Hemen doktorunuzu aramanız gerekir.

Ancak kimi zaman amniyon sıvısı doğumdan çok önce sızmaya başlar. Bu da kese içinde suyun bitmesine neden olabilir. Bu hem anne hem de bebek açısından önemli bir durumdur. Her muayenenizde doktorunuz amniyon sıvı miktarınızı kontrol edecektir. Azalma görürse alınacak önlemleri size söyleyecektir.

Suyunuz gelmiş de olsa sızdırıyor da olsanız amniyon sıvı kaçağı çok açık sarı, dokusuz, ince ve sulu olacaktır. Ayrıca tatlı da kokabilir.

Gebelikte İdrar Kaçırma

Gebelikte İdrar Kaçırma

Hamilelikte idrar kaçırma da yaşanması muhtemel durumlardan biridir. Bebeğin günden güne büyümesi, rahmin genişlemesi idrar kesesinde bir baskı oluşturur. Bu da hafif bir şekilde idrar kaçırmaya neden olur. Uzmanlar vajinal akıntı gibi gelen bu idrar kaçağının hamilelerin çoğunda görülebileceğini söylüyor.

Hamilelikte idrar kaçırma çoğu anne adayında görülür. Utanılacak, doktordan saklancak bir konu asla değildir. Uzmanlar hamilelik döneminde yaşanan idrar kaçırmanın iki nedeni olduğunu söylüyor.

Urge İnkontinans

Tuvalete gidene kadar dahi idrarı tutamama halidir. Mesane duvarının idrar yolu enfeksiyonları neticesinde hassaslaşır. Bu sebeple de urge inkontinans sebepli idrar kaçırma sorunu ortaya çıkar.

Stres İnkontinans

Öksürük, aksırık, kahkaha atmak gibi karın içi basınç artırıcı eylemlerle idrar kaçırma durumudur. Mesane ve idrar yolu ( üretra ) arasında bulunan sfinkterin işlevlerini yeterli bir şekilde yerine getirememesi neticesi ile meydana gelir.

Hamilelik esnasında böbrekten geçen ve süzülen kanın oranı artar. Bu sebeple de idrar oranı da artış gösterir. Tüm bunlar, kişinin sık sık idrar ihtiyacına ve aniden idrara sıkışmasına sebep olur. Genişleyen rahim idrar torbasını yukarıya ve geriye olmak suretiyle iter. Bunun yanında hamilelik sırasında salgılanan progesteron hormonu artış gösterir. Progesteron ismi verilen hormonunun artışı ise mesane ile idrar yolu ( üretra ) arasındaki yer alan sfinkterin gevşemesine neden olmaktadır. Gebelik döneminde idrar yolları enfeksiyonları daha fazla risk ihtimalleri dahilinde olduğundan, mesane duvarı hassaslaşır ve sıkışınca idrar meydana gelir. Bunun yanında aşırı kilolu anne adaylarında, ya da daha önce çok doğum yapmış veya 3.5-4 kilonun üzerinde bebek doğuran kişilerde idrar kaçırma olasılıkları daha fazla gözlemlenir.

İdrar kaçırma problemi olan anne adaylarına muhakkak idrar kültürü ve antibiyogram yapılmalıdır. Bu işlemler idrar yolu enfeksiyonun mevcut olup olmadığının fark edilmesini sağlar. Eğer enfeksiyon var ise tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Hamilelikte Sarı Akıntı Cinsiyet

Hamilelikte Sarı Akıntı Cinsiyet

Gebelik döneminde yoran, endişelendiren, meraklandıran pek çok konu vardır. Bunların en başında da hurafeler, deyim yerindeyse koca karı inanışları gelir. Hamilelikte erkek bebek uyku yapar mı? Hamilelikte sarı akıntı cinsiyeti belli eder mi? gibi pek çok konu cinsiyetle ilişkilendirir. Ama çoğu zaman birbiri ile alakasız bu varsayımların bilimsel bir temeli yoktur.

Hamilelikte Akıntı Olmaması Normal Mi?

Akıntının pek çok çeşidi var ve anne adayları gebelikleri boyunca en az 1 defa bu problemle karşılaşabiliyor. Peki her kadın akıntı sorunu yaşar mı? Hamilelikte akıntı olmaması normal mi?

Elbette akıntınızın olmaması da normaldir. Her kadın bedeni birbirinden farklı ve özeldir. Dolayısıyla tüm belirtileri aynı yaşayacaksınız diye bir kural yok. Özellikle beyaz akıntı artan hormonların bir yansımasıdır. Ancak sizin bedeniniz bu duruma farklı tepki veriyor olabilir. İlla akıntınız olacak diye bir kaide yok.

1 Haftalık Gebelik Rehberi yazımızı okumak için tıklayınız.

Hafta Hafta Gebelik Rehberi yazımızı okumak için tıklayınız.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü