owli uyku gurusu

Owli Uyku Gurusu & Owli Kundak

Owli Uyku Gurusu & Owli Kundak

Uyku tulumu seçimi havaların soğumaya başlamasıyla birlikte annelerin gündemine otuyor. Malum çocukların birçoğu gece üstlerinde örtü tutmuyor. Hava sıcaklığının düşmeye başlamasıyla annelerin de battaniye nöbeti başlıyor.

Çocuğunu -aman üşümesin! diye bir güzel sarıp sarmalayıp haklı bir gururla yatağına dönen anne daha kafasını yastığa değdirmeden minik afacan vuruyor battaniyeye tekmeyi. Dolayısıyla üstünü açacak, üşüyecek, hasta olacak korkusuyla anneler için uzun geceler başlıyor.

Bu dönemde; Uyku tutumu nedir? TOG nedir? En iyi uyku tulumu hangisidir? Gibi pek çok soru annelerin kafasını kurcalıyor. Bu yazımızda battaniye nöbetinden yorulan anneleri sıcak yatağına kavuşturmak için; merakla araştırılan bebek uyku tulumu seçiminde dikkat edileceklere, şu meşhur TOG değeri nedir konusuna değiniyor ve en çok tercih edilen iki uyku tulumunu karşılaştırıyoruz. Owli Kundak – Uyku Tulumu Minty ve Owli Uyku Gurusu!

Bebek Uyku Tulumu Seçerken Bunlara Dikkat!

Uyku tulumları; yumuşacık dokuları, ısıyı koruyan kumaşları ve kolay kullanım imkanı sağlayan tasarımları ile son dönemlerin en popüler bebek-çocuk eşyaların biri. Hem anneye hem de bebeğe sağladığı faydayı da göz önünde bulundurursak kazandığı popülaritenin de kesinlikle hakkını veriyor.

Çocukların sıcağı çok sevmediği, kat kat örtülmemesi gerektiği, çok örtmenin hem sağlık hem de güvenlik zafiyeti doğuracağı her platformda dile getiriliyor. Ancak bu da annelerin kafasında yüzlerce soru işareti olmasına sebep oluyor.

Şimdi sırayla başlayalım;

Evet, çocuklar sıcağı sevmez! Uyuyacakları oda ısısının 22-23 derece olması yeterli. Odaya alacağınız bir termometre ile ısı kontrolünü kolayca sağlayabilirsiniz. Evet, çocuklar örtü de sevmez! Uyku tulumu kullanmak çocuklar için oldukça güvenli ve en rahat yoldur. Tabi anneler için de öyle. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır, şöyle ki; seçeceğiniz uyku tulumunun TOG değeri, kullanacağınız ortamla, giydirdiğiniz kıyafetle uyumlu olmalıdır.

TOG Değeri Nedir?

Peki, nedir bu TOG değeri? TOG kısaca kumaşın ısı geçirgenliğini ifade eden bir tekstil terimidir. Her hava şartına özel bebeklere giydirilecek TOG değerli kıyafetler farklılık gösterir. TOG tablosunda yer alan değerler dikkate alınarak, kullanacağınız tulumu seçmeniz yararlı oluyor. Örneğin, 24-27 derece sıcaklıkta 0.3 TOG değerinde bir tulum, 16-17 derece sıcaklıkta ise 2.5 TOG değerinde bir tulum en ideal kullanımı sağlar.

Tabi tulumun içine giydireceklerinizin de uygun olması gerek. TOG tablolarında kolayca bulabileceğiniz gibi 24 derecenin üstünde uyku tulumu içine yalnızca bir zıbın, daha soğuk dönemlerde ise TOG değeri yüksek bir tulum içine zıbın, alt ve üst giydirmek bebeğin üşümesini de terlemesini de önlüyor.

Hangi Owli Bebeğinize Daha Uygun?

Gelelim uyku tulumu kullananların oldukça memnun olduğu Owli uyku tulumlarına. Marka çok geniş yaş aralığında, model ve çeşitte uyku tulumu üretiyor. En çok tercih edilen Owli Kundak – Uyku Tulumu Minty ve Owli Uyku Gurusunu birlikte inceleyelim.

Dünyada bir ilk olan Owli Uyku Gurusu çocuğunuzla birlikte büyüyor. İlk zamanlarda kundak olarak kullanılan harika tasarımlı uyku gurusu bebeğinizi kundaklamaya gerek kalmadığında ayaklı uyku tulumuna dönüşüyor.

İki farklı ürünü bir arada sunan Uyku Gurusu hem çok fonksiyonel hem de ekonomik. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren kullanmaya başlayabileceğiniz kundak, 2 kilodan 13 kiloya kadar olan tüm bebeklerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Yani 1 uyku gurusu uzun süreli kullanım imkanı sağlıyor.

Owli kundak Minty ise yenidoğan bebeklerin kendini anne karnında hissetmesine yardımcı oluyor. Böylece gözlerini açtıkları karmaşık dünyada aradıkları güven duygusunu bulan bebekler mışıl mışıl uyuyor. Prematüre, 0-3 ay, 3-6 ay, 6-9 ay olmak üzere 11 kilograma kadar beden bulunabiliyor.

Kalça Çıkığı riski ve Moro Refleksine Çözüm

Yenidoğan bebekler ellerini, kollarını bilinçsizce hareket ettirir, kimi zamanda aniden sıçrarlar. Yenidoğan bebeklerde görülen bu ani sıçrama hareketlerine moro refleksi adı veriliyor. Bebek 3. Aya geldiğinde ortadan kaybolan bu refleks ilk dönemlerde bebeğin sık sık kendini uyandırmasına sebep oluyor. Bu sebeple bebekler yenidoğan döneminde rahat bir uyku uyuyabilmeleri için kundaklanıyor. Ayrıca gövdesinin ve kemiklerinin düz gelişmesi içinde kundaklar tercih ediliyor.

Owli kundak Minty ile bebeklerin kolları içeride kalıyor. Böyle refleks sebebiyle kendi kendilerini uyandırma ihtimalleri de ortadan kalkıyor. Yenidoğan döneminde kundak olarak kullanılabilen uyku gurusu da bebeklerin kendini uyandırmasının önüne geçiyor.

Yeni nesil kundaklama şekilleri kalça çıkığı risklerini de ortadan kaldırıyor. Hem Minty hem de uyku gurusunda üst kısım geleneksel şekilde kundaklama yapabilmek için dar ancak alt kısım bacakların ayrık kalması ve kalçaya zarar vermemesi için bollaşıyor. Bebek sağlığı düşünülerek tasarlanan yeni nesil kundaklar hem kalça sorunları yaşanmasını engelliyorlar hem de bebeğin ellerinin ve kollarının oynatarak kendini uyandırmasını engelliyor.

Hassas Bebek Cildine Anne Yumuşaklığı

Bebek cildine dost olarak üretilen Owli kundak Minty ve Owli uyku gurusu, yumuşacık, pamuklu kumaşıyla bebeğinize anne yumuşaklığını sunuyor. Ayrıca nefes alan kumaşı sayesinde yaz- kış kullanıma imkan tanıyan uyku gurusu ve Minty likralı esnek kumaşları sayesinde bebeklerin doğal hareketlerini de engellemiyor. Bebeğinizin narin ve hassas cildini göz önünde bulundurularak tasarlanan dikişsiz iç kısmı ise bebeğinizin tenini koruyor.

Üstelik eski tip kundaklarda olduğu gibi bebeğinizi dakikalarca beze sarmanıza da gerek kalmıyor. Owli Uyku Gurusu çift taraflı fermuarıyla kullanım kolaylığı sağlıyor. Bebeğinizi kundaklamak için tek yapmanız gereken sevgi dolu ellerinizle fermuarı yukarı doğru çekmek oluyor. Ayrıca çift taraflı fermuar, kolay alt değiştirme imkânı da sağlıyor.

Bebekler genellikle 6. Aydan sonra kendi kendilerine dönmeye, dengelerini kurmaya başlıyor. Bu dönemde bebeğin kollarını sıkı sıkı kundaklamak birtakım tehlikelere de yol açabiliyor. Bu sebeple bebekler dönmeye başladığında kundaklanmaması gerekiyor. Owli kundak Minty ve Uyku Gurusu hem kundak hem de uyku tulumu olarak kullanılabiliyor. Bu sayede, kundaktan uyku tulumuna geçişe alıştırma imkanı sunuyor. Ayrıca dönmeye başlayan bebeklerde herhangi bir tehlike oluşturmuyor.

Her iki uyku tulumu da 0.3 TOG değerine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü