Yenidoğan Biberon Seçimi Tavsiyeleri | En İyi Biberon Listesi 2020

Yenidoğan Biberon Seçimi Tavsiyeleri

Yenidoğan bebekler için biberon seçimi taze anne babaları oldukça yoran bir konudur. Piyasada bulunan çeşit türlü biberonun camı, plastiği, az akışlısı, çok akışlısı, büyüğü, küçüğü, tombulu, eğrisi derken seçim yapmak da bir hayli zorlaşıyor. E bunlara bir de rengarenk desen desen tasarımlar eklenince bu iş hiç kolay olmuyor.

Yenidoğan Biberon Seçimi Tavsiyeleri En İyi Biberon Listesi 2020

Elbette ki bebekler için üretilen her üründe olduğu gibi biberon seçiminde de dikkat edilmesi gereken hususlar var. Bebeğin beslenmesini ve sağlığını doğrudan etkileyecek biberonu doğru seçmek, bebeğin sağlıklı, hijyenik ve pratik beslenmesini sağlarken gaz oluşumunu bile engelleyebilir.

Yenidoğan biberon seçimi yapmadan evvel anne babaların bilmesi gereken ilk konu bebeğe biberonun ne zaman verileceğidir.

Uzmanlar ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü önerir. Dolayısıyla doğru olan bebeğin doğar doğmaz anne memesi ile buluşturulmasıdır. Mucizevi anne sütü bebeğin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri tek başına karşılayacaktır. Biberon vermek için doğru zaman yaklaşık bir ay sonrasıdır.

Hemen Satın Al

Mimijumi yorumları ve Mimijumi fiyatlarını incelemek için tıklayın.

Biberon Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalı

Biberon Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Bu süre zarfında bebeğin anne memesini tanımasını, çene kaslarının kuvvetlenmesini, süt artışının sağlanmasını ve emme düzeninin oturmasını beklemekte yarar var. Ancak bu süre zarfında bebeğin kilo alımı az ise karnı doymuyorsa mama desteğine dolayısıyla biberon kullanımına geçilebilir. Tabi ki ilk bir aylık bu dönem doktor kontrolünde olmalıdır. Doktorunuz bebeğinizi kontrol etmeli, kilo alımının normal olup olmadığına karar vermelidir.

Eğer bebeğin kilo alımı normalin altındaysa ve anne sütüyle birlikte mama kullanımı başlayacaksa anne memesine en yakın biberonların seçilmesi; bebeğin anne memesinden uzaklaşmaması için oldukça yararlı olacaktır.

Gerek rengi gerekse de tasarımı ile anne memesine en yakın formda üretilen Mimijumi biberonlar bu dönemde oldukça kullanışlı olacaktır. Bebeğin hem anne memesinden uzaklaşmasını engelleyecek hem de anne sütüne ek mama alımını kolaylaştıracaktır.

Ancak bazen sağlık sorunları, göğüs ucu yaraları, anne sütünün olmaması, kesilmesi anne ile bebeğin ayrı kalması gibi çeşitli nedenlerle biberon kullanımına çok daha erken geçilebiliyor. Bu gibi durumlar için yenidoğan biberon seçimi konusundan bahsetmek gerekir.

Yenidoğan biberon seçimi yaparken dikkat edilecek hususlar kısaca şöyledir;

  • Biberonun üretim malzemesi
  • Biberonun iç hacmi
  • Gaz giderici (anti-kolik) özelliği olup olmadığı
  • Biberon emziğinin üretim malzemesi (silikon, kauçuk)
  • Biberon emziğinin şekli
  • Emziğin delik sayısı (akış hızı)
  • Kolay temizlenebilir olup olmadığı

Hemen Satın Al

Suavinex biberonları detaylı incelemek için tıklayınız.

Yenidoğan Biberon Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Yenidoğan Biberon Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Bebekler için biberon seçimi yaparken bilinmesi gereken ilk nokta üretim malzemesine göre biberon çeşitleridir. Biberonlar cam, silikon ya da plastik malzemelerden üretilir. Cam ürünler genellikle en sağlıklı ürünler olarak bilinir. Yenidoğan döneminde anne kontrolünde kullanılabilir ancak ilerleyen dönemde düşüp kırılma riskine karşı dikkatli kullanmakta yarar var. Bebeğin eline cam biberonu verip ev içinde dolanmasına izin vermez olası kazalara da davetiye çıkarabilir.

Plastikten üretilen biberonlar ise hafiftir ve kolay kırılmaz yapıdadır ancak sağlık açısından bazı problemler doğurabilir. Seçilen biberonun gıdaya uygun malzeme ile üretildiğinden ve BPA gibi bebek sağlığına zararlı herhangi bir madde barındırmadığından emin olmak gerekiyor.

Biberonlarda kullanılan BPA; sindirim ve bağışıklık sistemi bozukluklarından, obezite ve hiperaktiviteye, nörolojik sorunlardan kalp hastalığına ve hatta meme kanseri, kısırlık gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. BPA tehlikesi gelişim çağındaki çocukların ve özellikle bebeklerin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Bu sebeple yenidoğan biberon seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan biri BPA’dır.

Hemen Satın Al

TwistShake biberonları detaylı incelemek için tıklayınız.

Biberonun Hacmi Ne Kadar Olmalıdır

Biberonun Hacmi Ne Kadar Olmalıdır?

Yenidoğan biberon seçimi için bir diğer nokta biberonun iç hacmi, büyüklüğüdür. Piyasada çeşitli boylarda biberon bulunur. Ancak doğru olan bebeğin ayına uygun ürünü seçmektir. Yeni doğanlar için genellikle 90-120 ve 120-150 ml’lik biberonlar yeterli olur. 3-6 aylık bebekler için 240-260 ml daha büyük ve iştahlı bebekler için ise 320-340 ml biberonlar seçmek gerekir. Piyasada 50 ml minicik biberonlar da bulunuyor. Bunlar da vitamin ya da ilaç vermek için oldukça kullanışlıdır.

Bebekler için biberon seçiminde gelelim en önemli maddelerden birine. Anti-kolik biberon! Bebeklerde gaz problemi özellikle ilk aylarda oldukça fazla yaşanır. Bebeğin anne memesinden ya da biberondan emerken yuttuğu hava gaz oluşumunda etkili olur. Bu sebeple biberon seçerken gaz yapmayanlarının tercih edilmesi faydalı olur.

Bebeğin tıpkı anne memesinde olduğu gibi hava yutmadan emmesine yardımcı olan anti-kolik biberonların çok fazla çeşidi bulunuyor. Bazıları biberon içindeki hava valfi ile gaz oluşumunu önlerken bazıları ise eğimli yapısıyla bebeğin mümkün olduğunca az hava yutmasını sağlıyor.

Hemen Satın Al

Kiinde marka biberon ve diğer tüm ürünleri detaylı incelemek için tıklayınız.

Anti-Kolik Biberonlar Gazı Önler mi

Anti-Kolik Biberonlar Gazı Önler mi?

Hava valfi olan biberonlar hava akış kanalları sayesinde havanın süte karışmasını önlüyor. Eğimli biberonlar ise emziğin tamamen mama ile dolmasını ve bebeğin hava yutmamasını hedefliyor. Yenidoğan biberon tavsiyesi arayan annelerin mutlaka anti kolik biberonları değerlendirmesinde yarar var. Özellikle ilk 3 ay yaşanması muhtemel gaz problemleri bu sayede en aza indirilebilir.

En iyi biberon arayışında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da biberon emziğidir. Emziğin şekli, üretim malzemesi ve delik sayısı beslenme kalitesini etkileyen noktalardır.

Emmek doğuştan gelen bir reflekstir. Biberon emzikleri de beslenmenin dışında tıpkı normal emzikler gibi bebeğin güven ihtiyacını karşılar ve emme refleksini tatmin etmesini sağlar. Biberon emziği seçimi doğru biberon modelini seçmek kadar önemlidir.

Biberon emziği uçları genellikle anne memesine yakın şekilde tasarlanır. Bu da bebeklerin sahip olduğu emme refleksini destekler. Zorlanmasına engel olur. Silikon ya da kauçuk uca sahip ürünler, bebeklere tıpkı anne memesinden emiyormuş hissi verir.

Biberon Emziği Nasıl Olmalıdır

Biberon Emziği Nasıl Olmalıdır?

Biberon emzikleri; silikon, kauçuk, damaklı ya da damaksız olabilir.

Silikon camın da hammaddesi olan silis kumunun sıvılaştırılması sonucu elde edilir. Sağlıklı ve hijyeniktir. Ayrıca silikon yaklaşık 350 derece sıcaklığa dayanabilir. Tat ve koku geçirmeyen silikon ürünler kanserojen madde de içermez. Silikon emzikler, diş darbelerine dayanmaması sebebiyle henüz diş çıkarmamış bebeklerde daha rahat kullanılabilir.

Kauçuk da doğal ve elastik bir maddedir. Bu yapısı sebebiyle özellikle diş çıkarmış bebeklerde kauçuk olanların kullanımı daha uygundur.

Damaksız çeşitleri ise yuvarlak yapıları ile biliniyor. Ancak özellikle 1 yaşından sonra damağa baskı yapması ve damak yapısını bozma riski nedeniyle 1 yaşından küçük bebeklere verilmesi tavsiye ediliyor.

Damaklılar ise alt tarafı yuvarlak, damak kısmı ise düz şekilde tasarlanmış ürünlerdir. Damak yapısını koruması ve desteklemesi sebebiyle, diş çıkarmış özellikle 1 yaşından büyük bebeklere verilmesi önerilir.

Yenidoğan Biberon Emziği Kaç Delikli Olmalı

Yenidoğan Biberon Emziği Kaç Delikli Olmalı?

Yeni doğan biberon ucu nasıl olmalı konusunda gelelim emziğin akış hızına. Yenidoğan biberon seçimi yaparken biberon emziğinin akış hızını da dikkate almak gerekir. Bebeğin ayına uymayan az akışlı biberon beslenmede problemlere yol açar. Durum çok akışlı deliklerde de aynıdır. Eğer bebeğiniz küçükse ve emzik deliği çoksa beslenirken yoğun akış sebebiyle boğula riski vardır.

Biberon emzik akış hızı, üzerindeki deliklerle belirlenir. İlk bir ayda yavaş akışlı emzikler (tek delikli) önerilir. 3 ay civarında orta akışlı (2 delikli) 6 ay civarında hızlı akışlı (3 ve üstü delikli) emziğe geçmek önerilir. Yani kısaca yenidoğan bir bebeğe tek delikli, az akışlı ve 90-120 ml kapasiteli bir ürün almak yeterli olacaktır denebilir.

Biberonun kolay temizlenebilir olması da bebeklerde biberon seçiminde önemli bir etkendir. Süt ya da mama atıklarının kalmaması, ürünün her noktasının dezenfekte edilmesi bebek sağlığı açısından gereklidir. Bu sebeple geniş ağızlı ürünler seçilebilir. Ayrıca bebek sağlığı açısından uygun görülen standartlarda üretilmiş ürünler seçmek hem güvenlik hem de sağlık açısından faydalı oluyor.

En İyi Biberon Tavsiyeleri 2020

En İyi Biberon Tavsiyeleri | 2020

2020 için Yenidoğan biberon seçimi yaparken dikkat edilecek tüm bu bilgilerden sonra hem anneler hem de bebekler tarafından oldukça beğenilen birkaç biberondan da bahsetmek gerekir.

Mimijumi

Mimijumi Biberon

Mimijumi anne memesine en yakın formda biberon tasarımları ile dikkat çekiyor. Tasarımcılar, anneler, fizikçiler ve emzirme uzmanlarının bir araya gelerek tasarladığı Mimijumi Not So Hungry ve Mimijumi Very Hungry, dikkat edilmesi gereken tüm noktaları tek bir üründe sunuyor. Mimijumi, doğal rengi, sahip olduğu özel yapısı, özel dokusu ve akış hızı ile bebeklere anne memesini aratmıyor.

Emmek bebekler için doğuştan gelen bir reflekstir. Emmek bebeğin hem fizyolojik hem de psikolojik isteklerini karşılar yani bebekler yalnız acıktıklarında değil, huzursuz hissettiklerinde, bir yerleri ağrıdığında kısacası her durumda emmek isterler.

Bu sebeple anne memesine yakın biberon uçları, bebeğin karnını doyurmanın yanında ihtiyacı olan duygusal desteğin sağlanmasına da destek olur. Bu bilinçle tasarlanan Mimijumi biberonlar hem bebekler hem de anneler tarafından beğeni topluyor.

Birebir anne memesi örnek alınarak tasarlanan Mimijumi biberonlar aynı zamanda özel yapısı ile emzirmeyi de destekliyor. Özel dizayn edilmiş biberon emziği sayesinde mimijumiler başka hiçbir aksesuara ihtiyaç duymadan anti-kolik ve anti-gaz özelliği de taşıyor. Mimijumi 120 ml ve 240 ml olmak üzere iki farklı boyda satılıyor.

Mimijumi biberonları incelemek için tıklayın.

Kiinde Biberon

Kiinde Biberon

Kiinde Türkiye ürünleri, ülkemizde anneler tarafından çok sevilen ürünlerden. Kiinde Squeeze Doğal Biberon Kiinde Twist PouchesT süt saklama poşeti ile kolaylıkla kullanabiliyor. Üstelik hem geri dönüşüme uygun hem de bulaşık makinasında da yıkanabiliyor.

Suavinex Biberon

Suavinex Biberon

Suavinex markası en fazla ürün çeşidine sahip markalardan biri. Suavinex biberon kullanan anneler ürüne tam not veriyor.  Anneler suavinex marka çok çeşitli boy, desen ve malzemede ürün bulabiliyor. 120 ml’den 360 ml’e kadar çeşitli iç hacme sahip Suavinex ürün bulmak mümkün.

Pediatrik diş hekimleri tarafından da onaylanan Suavinex geniş ağızlı cam, Anti-Colic valf deliği yardımı ile bebeklerde beslenmeden kaynaklanan gaz oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor.

Silikondan üretilen Suavinex biberon ucu, yumuşak ve esnek yapısı ile doğal beslenme hissi veriyor.

Markanın ergonomik tasarımlı çeşitli renk ve desene sahip birçok ürünü bulunuyor. Üstelik ürünlerin hiçbiri BPA içermiyor.

Suavinex marka tüm ürünleri inceleyebilirsiniz.

Twistshake Biberon

Twistshake Biberon

Twistshake, her şeyden önce renk tasarımı ile ön plana çıkıyor. Birbirinden şık, neon renklerde tasarlanan çeşitleri anneleri cezbediyor.

TwistShake Anti-Colic 260 ml paket olarak satılıyor. Paket içeriği bir adet TwistShake Anti-Colic 260 ml, bir adet Medium 2+ Ay biberon emziği ve bir adet aynı renk 100ml Saklama Kabından oluşuyor.

Ürünleri incelemek, Twistshake yorum ve fiyatlarına göz atmak için tıklayın.

Dr. Browns Biberon Çeşitleri

Dr. Browns markasının çok sayıda ürün çeşidi bulunuyor. Ürünlerin tamamı anti-kolik valfe sahip. 60 ml’den 270 ml’me cam ya da PP (poliprobilen) biberon bulunabiliyor. Dr. Browns yenidoğan biberonu genellikle 60-120 ml olanlar tercih ediliyor. Dr. Browns yenidoğan özellikleri arasında anti-kolik özelliğin yanında, BPA içermemesi, geniş ağzıyla bebeğinin gerektiği akışta ve düzende beslenmesine yardımcı olması, bulaşık makinesinde yıkanabiliyor olması gibi maddeler de yer alıyor.

Birbirinden renkli ve işlevsel tasarımlı ürünler arasından bebeğinize ve size en uygun ürünü bulmak için biberon, bardak ve suluklar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bizce Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir