Kanguru Kaç Aylıkken Kullanılır?

Kanguru Kaç Aylıkken Kullanılır?

Kanguru Kaç Aylıkken Kullanılır?

Kanguru kaç aylıkken kullanılır sorusu yeni annelerin aklına takılan sorulardan biridir. Minik yavrusunu vücuduna sarıp, sokağa çıkmak, elini kolunu serbestçe kullanmak isteyen anneler oldukça pratik kullanılan kanguruları tercih ediyor ancak bebeğinin içinde rahat olup olmadığını da merak ediyor. Bu nedenle anneler kanguru hakkında bilgi almak istiyor ve bebek kanguru tavsiyesi arıyor.

Gelin içinizi rahatlatalım ve kanguru hakkında her şeyi ayrıntıları ile inceleyelim. Bakalım, kanguru kaç aylıkken kullanılır? Kanguru markaları ve özellikleri nelerdir? Kanguru 2021 önerileri hangileri?

Kanguru Nedir?

Kanguru Nedir?

Öncelikle kanguru hakkında bilgilerle başlayalım. Kanguru; bir yerden başka bir yere giderken yavrusunu vücudunda bulunan kesede taşıyan bir canlı türüdür. Son zamanlarda annelerin sıklıkla kullandığı bebek kanguru da ismini buradan alıyor. Yeni nesil taşıma aracı ana kucağı kangurular, annelerin bebeklerini vücutlarının bir parçası gibi taşımayı sağlıyor.

Kanguru çeşitleri doğumdan itibaren annelerin bebeklerini rahatlıkla taşıyabilmesi için büyük kolaylık sağlıyor. Kumaş ve tasarım özelliklerine göre; sling, şal ya da kanguru gibi pek çok çeşidi olan taşıyıcılar hem bebeklerin kendilerini güvende hissetmesini hem de annelerin bebeklerini taşırken ellerini diledikleri gibi kullanmasını sağlıyor.

Yıllar önce tarlada, bağda çalışan anneler çocuklarını bir çarşaf yardımıyla sırtlarına bağlıyordu. Üstelik eminiz kanguru kaç aylıkken kullanılır gibi bir dertleri de yoktu. Böylelikle anne işlerini rahatlıkla hallederken, minik yavrusu da annesinin sırtında, kokusunu alarak ve en önemlisi güven duyarak kâh bakınıyor kâh uyuyordu.

Günümüzde ise tarla, bağ, bahçe azaldı ama annelerin koşturması asla bitmedi. Modern anneler bugün de gerek evde gerekse de işte koşturmaya, iki el ile onlarca işe yetmeye çalışıyor. Aradan geçen zamanda ne annelerin işi azaldı ne de bebeklerin anneye olan ihtiyacı. Hal böyle olunca da yavrusunu yanından ayırmak istemeyen anneler için ihtiyaçların boyutu değişti.

Sizin İçin Seçtik

Kanguru Kullanımı Faydaları

Kanguru Kullanımı Faydaları

Kanguru kullanımı faydaları anneleri mutlu bebekleri ise rahat ettirecek cinsten. Bebekler özellikle yenidoğan döneminde karmaşık ve gürültülü dünyaya adaptasyon zorluğu yaşayabiliyor. Alıştıkları anne karnının ritmik seslerle dolu konforu dışına çıkan minikler anne bedeninden de ayrı kalmanın etkisiyle kendilerini güvensiz ve huzursuz hissederek sürekli ağlayabiliyor.

Bu durumun yaşandığı özellikle ilk 3 aylık dönemde anne kucağı kanguru kullanımı bebekleri epey rahatlatıyor. Bebek kangurunun anne vücuduna sarılı olması bebeğe hem 9 ay içinde bulunduğu güvenli anne karnını hatırlatıyor hem de sürekli duyduğu o ritmik kalp atışı sesi ile rahatlatıyor. Yani kanguru kaç aylıkken kullanılır sorusu için yenidoğan döneminden itibaren diyebiliriz.

Kolaylıkla bağlanan modern kangurular annelere büyük kolaylık sağlıyor. Çocuğunu kucağında taşırken aynı zamanda ellerinin de serbest kalmasını sağlayan ana kucağı kangurular, annelerin günlük işlerini kolaylaştırıyor.

Kanguru kaç aylıkken kullanılır sorusuna dönecek olursak, yenidoğan döneminden itibaren kullanılabiliyor. Ancak yenidoğan için kullanılacak ürünlerde kanguru yenidoğan aparatı olmasına dikkat etmelisiniz.

Kanguru Özellikleri

Kanguru kaç aylıkken kullanılır sorusuna yenidoğan döneminden itibaren dedik ancak burada dikkat edilmesi gereken çok ince noktalar bulunuyor.

Kanguru özellikleri marka ve modele göre farklılık gösteriyor. Piyasada çeşitli renk ve desenlerde bebek taşıma aracı bulunabiliyor. Seçim yaparken bebeğinizin içinde bulunduğu ay ise dikkate almanız gereken en önemli konu.

Bazı kanguru markaları yenidoğan kullanımına uygun ürün çeşidine sahip değil. 3. Ya da 4. Aydan sonra kullanıma uygun. Bazı modeller ise yenidoğan bebekler için özel yükseltici aparatlar sunuyor. Yenidoğan dönemindeki bebekler minicik olduğu için kangurudan kayıp düşmesi, sıkışması, nefessiz kalması yaşanması muhtemel durumlar.

Bu nedenle yenidoğan döneminde kanguru kullanacaksanız, kanguru özelliklerinin mutlaka ama mutlaka yenidoğan kullanımına uygun olması gerekiyor. Bazı modellerde kanguru yenidoğan aparatı da bulunuyor. Eğer bu dönemde anne kucağı kanguru kullanılacaksa mutlaka bir yenidoğan aparatı alınması yararlı oluyor.

Kanguru özellikleri arasında kemerli, cepli, cepsiz, oturma aparatlı, bel destekli, emniyet kilitli birçok donanıma sahip ürünler bulunuyor. Tercihi bebeğinizin ayı, yaşı, fiziksel özellikleri ve gereksinimlerine göre yapmalısınız.

Ana kucağı kangurular bebekleri birden fazla yönlü taşıma imkanı sunuyor. Dilerseniz bebeğinizin yüzü size dönük, dilerseniz de dışarıya dönük şekilde taşınabiliyor. Ayrıca bebek kanguru modelleri sırtta taşıma imkanı da sağlıyor.

Kanguru Nasıl Takılır?

Kanguru kaç aylıkken kullanılır sorusuna yanıt bulduktan sonra geldik nasıl takılır sorusuna. Her marka ve hatta modelin bağlama şekilleri farklılık gösterebiliyor. Kanguru nasıl takılır sorusunun cevabı için aldığınız ürünün kullanma kılavuzuna göz atmalı hatta varsa kullanım videosunu izlemeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Yenidoğan döneminde ve hatta bebek kafasını tutabilene, kendi rahatça hareket edene kadar güvenlik önlemlerini de sıkı tutmalısınız. Kendi güvenliğini henüz sağlayamayacağını unutmayın.

Kanguru içindeyken bebeğin yüzünün ebeveyne dönük olmasında yarar var. Yenidoğan bebeğin boyun kasları henüz gelişmediği için kafasını anne göğsüne yaslanması gerekiyor. Ancak 2 ayı geride bıraktıktan sonra bebeğin yüzü dışarıya dönük bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu içine yerleştirmeden önce her defasında anne kucağı kanguruyu mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor. Dikişlerinde bir açılma var mı? Tokaları, kilit sistemi ya da halkaları sağlam mı? Çocuğunuzun boyu ve kilosuna göre doğru ayarlarda mı? Tüm bunlar dikkat etmeniz gerek hususların başında geliyor.

Bebeği ürüne yerleştirirken mutlaka dikkatli olmak gerekiyor. Etrafınızda biri varsa yardım etmesi işinizi kolaylaştırabiliyor ancak yardım edecek kimse yoksa da tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Bebeğinizi ana kucağı kanguruya yerleştirirken -en azından her ikiniz de kanguru kullanmaya alışana kadar; yatak, koltuk gibi yumuşak yüzeylerin üzerinde bebeği kanguruya yerleştirmeniz düşme ihtimaline karşı önlem oluyor.

Kanguru Ne Zaman Kullanılır?

Kanguru Ne Zaman Kullanılır?

Kanguru kaç aylıkken kullanılır için yenidoğan dönemi başlangıç noktası. Peki ya kaç yaşına kadar kullanılabiliyor?

Kanguru yenidoğan döneminden itibaren özel aparatlar yardımıyla kullanılabiliyor. Kanguru markalarının ürün yelpazesi yenidoğan döneminde 5 yaşa kadar çeşitlilik gösteriyor.

Kanguru Önerileri

Kanguru Önerileri

Kanguru hakkında bilgilerden sonra gelelim kanguru 2021 önerilerine. Piyasada onlarca farklı markaya ait yüzlerce seçenek mevcut.

Bebek kanguru tavsiyesi ararken dikkate alacağınız il şey bebeğinizin içinde bulunduğu ay. Kangurular yenidoğan, 1-3 ay, 3-6- ay, 6-9 ay, 9-12 ay, 1-2-3-4-5 yaş gibi farklı beden seçenekleri ile sunuluyor. Bebeğinizin ayına uygun kanguru seçmeniz hem çocuğun rahat etmesini hem de güvende olmasını sağlıyor.

İşte bebek kanguru tavsiye listemiz;

Boba Kanguru

Kanguru önerileri listemizde ilk marka Boba. Bakalım Boba kanguru kaç aylıkken kullanılır?

 Boba kanguru; 4g bebek taşıyıcı ve Boba X bebek taşıyıcı olmak üzere iki farklı modeli bulunuyor.

Boba 4g Kanguru

Doğumdan itibaren, bebek 21 kilograma ulaşana kadar taşıma imkânı sunan 4g bebek taşıyıcı kanguru ergonomik tasarımı ve sağlam yapısıyla dikkat çekiyor.

Hem anne-babaların hem de bebeklerin konforu düşünülerek tasarlanan 4G kanguru, oldukça kolay bir şekilde bağlanabiliyor. 63 cm-147,5 cm aralığında her ebeveyne uyabilecek bel kemeri kilit sistemiyle kolaylıkla kapanabiliyor.  Anne kucağı kanguruyu üzerinize bağlamak için askılarını omuzlarınıza geçirmeniz ve emniyet kemerini kapatmanız yetiyor.

%100 pamuk malzemeden üretilen Boba 4g Kanguru doğumdan itibaren önde, 6. Aydan itibaren ise sırtta taşımaya olanak sağlıyor. Ayrıca ana kucağı kangurunun alt kısmında bulunan küçük yastıkçık sayesinde yenidoğan bebekler bile oldukça konforlu bir şekilde üstelik ekstra bir aparata da ihtiyaç duymadan taşınabiliyor. Yenidoğan bebeklerinizi 4G bebek taşıyıcı kanguru ile nasıl taşıyacağınızı sitemizde bulunan videoyu izleyerek daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bebeklerin üst düzey konforu düşünülerek tasarlanan Boba Kanguru, uyku destek başlığı ve ayak destek aparatı ile çocuklarınıza rahat, konfor ve güvenliği bir arada sunuyor. Aynı zamanda tamamen çıkarılabilir şekilde tasarlanan uyku destek başlığı, kullanılmadığı zamanlarda ön paneldeki cebe yerleştirilerek, pratik bir kullanım sunuyor. Bebeklerin ayakları yorulduğunda koymaları ve dinlenmelerini sağlamak amacıyla düşünülen, patentli tasarıma sahip özel ayak koyma desteği de çıkarılabiliyor.

Boba ana kucağı Kanguru bebeği taşıyıcıdan çıkarmadan emzirme imkânı da sunuyor. Bebeğinizi emzirmek için Boba Kangurunun kuşaklarını biraz gevşeterek, bebeği aşağıya indirmeniz ve memeyi kavramasını sağlamanız yeterli oluyor.

Boba X Bebek Taşıyıcı da 21 kg’a kadar taşıyabilme imkanı sunuyor. Bebek büyüdükçe genişleyen panel ile 4 yaşına kadar bebeğe diz desteği sağlıyor. Yüksek hacimli omuz pedleri ile kolay taşıma imkanı da sağlıyor.

Markanın tüm taşıyıcılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Minimonkey Dinamik Kanguru

4 farklı kullanım imkanı sunuyor. Su geçirmeyen dış yüzeyi sayesinde her mevsim kullanılabiliyor. Omuzları aşağıya çekmediği ve beli desteklediği için dik durmaya yardımcı oluyor. Sırt ağrısı olan kişilerce de kullanılabiliyor.

Tüm Minimonkey taşıyıcılar için tıklayın.

Neko Kanguru

Neko Kanguru

Kanguru önerileri listemizde son model Neko Switch. Neko markasının hem bebek hem de çocuk beden seçenekleri mevcut. Yani kanguru kaç aylıkken kullanılır sorusunun cevabı epey çeşitlilik gösteriyor.

Markanın tüm bebek taşıyıcılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Neko Switch Bebek Beden Kanguru

3,5 kilodan itibaren kullanılabiliyor. Ürün bebeklerle birlikte büyüyor. Kangurunun bacak arasındaki çıtçıtlar yardımıyla bebeğin oturacağı alan kolaylıkla ayarlanabiliyor.

Kangurunun omuz askılarını, bebeğiniz 0-6 ay aralığındaysa kemerdeki tokalara; 6 aydan büyükse paneldeki tokalara takmanız gerekiyor. Bunun amacı bebeğin sırtına gelecek baskıyı azaltmak ve sırtı her zaman C şeklinde tutmaktır.

Kullanmadığınız tokaları kemerdeki tünele ya da paneldeki lastiğe gizleyerek boşta sallanmasını engelleyebilirsiniz. Bebeğiniz 0-3 ay periyodundaysa ensesine denk gelen lastikten büzüp extra baş desteği sağlayabilirsiniz.

Neko Switch Çocuk Beden Kanguru

Çocuk bedenler yenidoğandan ziyade yaşı biraz daha büyük çocuklara hitap ediyor. Boyu 86 cm’den daha büyük olan çocuklarda kullanılıyor. Yani yaklaşık 2 yaşından sonra kullanılabiliyor.

Markanın tüm bebek taşıyıcılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bebek taşıyıcılar marka, model, renk gibi pek çok farklı seçenekle sunuluyor. İhtiyacınıza en uygun bebek taşıyıcılar için linki ziyaret edebilirsiniz.

Kanguru Örtüsü Nedir?

Kanguru Örtüsü Nedir?

Özellikle çok sıcak havalarda bebeğin bunalma ihtimalini düşünerek uzun süre ana kucağı kanguru içinde taşımamak gerekiyor. Ürünü seçerken kumaşına da mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Terletmeyecek ve bebeğinize alerji yapmayacak, gerekli yasal belgelere sahip ürünler tercih etmek gerekiyor.

Kış aylarında ise bu durum tam tersine dönüyor ve anne sıcaklığı bebeği ısıtıyor. Ayrıca kış aylarında kullanmak üzere kangurulara takılan örtü aparatları da bulunuyor. Şapkalı kapüşonu andıran bu aparatlar bebeğin hem tüm vücudunu hem de kafasını örtmeye yardımcı oluyor.

Yüzü size dönük şekilde çocuğunuzu taşırken, eğer bebeğiniz çok küçükse ya da büyük ama uyuyorsa burnunun kapanmadığına emin olmanız gerekiyor. Ayrıca bebeğinizin kalça ve kemik gelişimini etkilemeyecek şekilde ürüne yerleştirdiğinizden emin olmanız gerekiyor.

Kanguru Örtüsünü detaylı incelemek için tıklayınız.

Kanguru Bakımı

Kanguru Bakımı

Kanguru bakımı da elbette önemli bir konu. Markalar genellikle ürünlerin soğuk suda elde yıkanmasını tavsiye ediyor. Üstelik kurutma makinasına atmamanız ve sıkma da yaptırmamak gerekiyor. Bunun yerine sererek kurutmak gerekiyor.

Makinede hassas ayarda ve düşük devirde yıkamanız gerekiyor. Kurutma sırasında ise doğrudan güneşe maruz bırakmamanız öneriliyor.

Yıkama öncesi tüm tokaları kapatıp ürünü bir yıkama filesine koymanız da diğer öneriler arasında.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Sepetim

No products in the cart.