Bebek Çorbaları

Bebek Çorbaları | 8 Tarif Önerisi

Bebek çorbaları, ek gıda dönemi başlayan her bebek annesi için yeni bir araştırma alanıdır. Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay yalnızca anne sütü almasını, 6. Aydan sonra ise anne sütüyle beraber ek gıdalara başlamasını uygun görüyor.

Dolayısıyla bebek için çorba tarifleri ek gıda dönemindeki bebekler için büyük önem taşıyor. Çünkü ek gıdaya başlanılan dönemde bebeklerin sindirim sistemi henüz tam anlamıyla gelişmemiş oluyor. 6 ay gibi uzun bir süre yalnızca sıvı ile beslenen miniklerin katı gıdalara geçmesi de zaman alıyor. Bu nedenle bebek çorbaları ek gıdaya geçişin ilk basamaklarından biri.

Bebekler ilk dişlerini yaklaşık 6. Ayda çıkarmaya başlıyor. Dolayısıyla ek gıda dönemi başladığında bebeğiniz henüz rahatlıkla çiğneyebilecek durumda değil. Bebeklerin dişleri olmaması, ağız ve çene yapısının çiğneyebilecek kadar gelişmemiş oluşu gibi nedenler de öncelikle sıvı tüketimine başlanmasında diğer etkenler.

Bebekler için çorba hazırlarken, çok sulu olmamasına, doyurucu ve besleyici olmasına dikkat etmenizde yarar var. Çok çok sulu bebek çorbaları bebeğin karnının yalnızca su ile dolmasına neden olur. Bebek çorbası içine kullanılan malzeme kalitesi, çeşitliliği ne kadar artarsa doyuruculuğu da o kadar artar.

Bebek Çorba Tarifleri

Bebek Çorba Tarifleri

Birbirinden lezzetli bebek çorbası tariflerimize geçmeden önce hatırlatmamız gerek çok önemli bir konu var: Ek gıda dönemine geçtiğinizde bebeğiniz hemen o gün her şeyi yiyemez. Yiyebileceği gıdalar ayına uygun şekilde ayrılır. Bebek için çorba tarifleri ararken bebeğinizin içinde bulunduğu ayı mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Dolayısıyla bir çorba tarifi seçerken bebeğinizin ayına uygun olup olmadığına, içindeki malzemeleri bebeğinizin o ay tüketip tüketemeyeceğine bakmalısınız. Yani 7 aylık bebek çorbası ile 1 yaş bebek çorbası malzemeleri açısından biraz farklılık gösterecektir.

Meyve ve sebzeleri mutlaka ama mutlaka ayında tüketmelisiniz. Alerji yapabilecek yiyecekleri 3 gün kuralına uyarak bebeğinize tattırmanızda ve doktorunuz önermedikçe 6 aydan önce ek gıdaya başlamamanızda yarar var.

***(3 gün kuralı bebeğe verilen bir besinin 3 gün arka arkaya yeniden verilmesi ve alerji yapıp yapmadığının gözlenmesidir.)

Sizin İçin Seçtik

Tüm beslenme setlerini incelemek ve satın almak için tıklayınız.

5 Aylık Bebek Çorbası

5 Aylık Bebek Çorbası

5 aylık bebek havuç, patates, kabak gibi sebzeleri yiyebilir. 5 aylık bebek çorbası listenize bu sebzelerle yapılan çorbaları ekleyebilirsiniz. Ayrıca irmik ve pirinç ile çeşitlendirebilirsiniz.

6 Aylık Bebek Çorbası

6 Aylık Bebek Çorbası

Bebeğiniz 6. Aydan sonra ek gıdaya başlayabilir. Bebek çorbaları 6 ay sonrasında annelerin kadrajına girer. Havuçlu, kabaklı, patatesli sebze çorbaları, yoğurt çorbası, tavuk suyuna bebek çorbaları 6 aydan sonra verilebilir.

7 Aylık Bebek Çorbaları

7 Aylık Bebek Çorbaları

7 aylık bebek çorbaları kadınlar kulübü gibi anne paylaşım platformlarında çokça aranıyor. Çünkü bebeklerin 6. Ayda ek gıdaya geçmesiyle beraber anneler kullanabilecekleri tüm malzemeleri deniyor. Dolayısıyla eldeki çorbalar hemencik tükeniyor. 7. aydan itibaren de anneler yeni çorba tarifi arayışına koyuluyor.

7 aylık bebek çorbaları artık biraz daha çeşitlendirilebilir. Havuç, balkabağı, kabak, patates gibi sebzelerin yanında, mercimek, bulgur, pirinç gibi tahıllar da çorbalara eklenebilir.

Yeşil fasulyeli çorba, havuçlu, balkabaklı, şehriyeli çorba, atom çorba gibi pek çok farklı lezzeti 7 aylık bebek çorba tarifleri listenize ekleyebilirsiniz.

8 Aylık Bebek Çorbaları

8 Aylık Bebek Çorbaları

8 aylık bebek çorbaları çok daha çeşitlidir. Bu aya gelinceye kadar bebeğinizin ne sevip ne sevmediğini de anlayabilirsiniz. Hatta pek çok anne bebeğinin sevdiği malzemelere göre yeni çorbalar bile uydurabiliyor.

Mercimek, ezogelin, enginar, karnabahar gibi pek çok sebzeyi çorba malzemelerinize ekleyebilirsiniz.

9 Aylık Bebek Çorbaları

9 Aylık Bebek Çorbaları

9 aylık bebek çorbaları listenizde; ıspanak, pırasa, yeşil ve kırmızı mercimek, enginar, kereviz gibi pek çok farklı ürün kullanabilirsiniz.

1 Yaş Bebek Çorbaları

1 Yaş Bebek Çorbaları

Bebeklerin 1 yaşından önce tüketmemesi gereken ürünler bulunuyor. Yumurta beyazı, bal, inek sütü gibi yasaklı ürünler 1 yaşından sonra verilebiliyor. Bu nedenle 1 yaş bebeğiniz için bir sınırdır. Dolayısıyla bebeğinize artık her şeyi verebilirsiniz. Ancak yine de dikkatli olmakta yarar var. Alerji ihtimalini her zaman göz önünde bulun durun.

Bebeğime bugün hangi çorbayı yapsam sorunsalı, annelerin her gün en az yarım saat üzerinde düşündüğü bir konudur. Seçtiğimiz doyurucu ve besleyici tariflerle işinizi bir nebzede olsa kolaylaştırmaya geliyoruz; işte annelerin kurtarıcısı, bebek çorba tarifleri:

yayla çorbası (yoğurtlu çorba bebekler için)

YAYLA ÇORBASI (YOĞURTLU ÇORBA BEBEKLER İÇİN)

Bebek çorbaları listemizde ilk tarifimiz yayla çorbası. Yayla çorbası yaklaşık 6. Aydan itibaren bebeklere verilebilir.

Beyorganik marka ürünlerine ulaşmak için tıklayınız.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı un
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 adet yumurta sarısı
 • Yarım çay bardağı pirinç
 • Tuz
 • Sıcak su

Üzeri İçin

 • Tereyağı ya da sıvı yağ
 • Nane

Yayla çorbası (yoğurtlu çorba bebekler için) Yapılışı

İlk olarak pirinci haşlayıp süzün.

Ayrı bir kapta un, yoğurt ve yumurta sarısını çırpın.

Ilık su eklemeden önce bu karışımı süzgeçten geçirebilirsiniz.

Ardından süzdüğünüz karışımı tencereye alın.

Yeteri kadar ılık su ile sulandırın. Su çok sıcak olursa ve birden dökerseniz yoğurt kesilebilir. Bu nedenle yavaş yavaş dökmeli ve karıştırmaya devam etmelisiniz.

Son olarak pirinç ve tuzu ekleyin.

Kıvam alıp koyulaşana kadar kaynatıp altını kapatın.

Sıvı yağ ya da tereyağına nane ekleyip kızdırın ve çorbaya ilave edip karıştırın.

İşte bitti! Bebeğinizin bayılarak yiyeceği yayla çorbamız hazır. Afiyet Olsun…

Tüm Oioi marka ürünlerine ulaşmak için tıklayınız.

BROKOLİ ÇORBASI

BROKOLİ ÇORBASI

Kemik ve diş sağlığı, sindirim ve bağışıklık sistemlerini güçlendiren göz ve cilt sağlığını koruyan brokolinin daha onlarca faydası mevcut. Brokolinin bu faydaları, onun bebek çorbaları listesinde yer almasını sağlıyor. Bu nedenle bebeklerin en erken dönemde brokoli ile tanışması ve bayıla bayıla yemesini hangi anne istemez ki?

Malzemeler

 • 5-6 dal brokoli
 • 1 adet patates
 • 1 adet havuç
 • 1 yemek kaşığı irmik
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Az kuru nane
 • Su

Brokoli Çorbasının Yapılışı

Brokoli, patates ve havucu küçük küçük doğrayıp, tencereye koyun.

Sebzelerin üzerini 1 parmak geçecek şekilde su ekleyin ve yumuşayana kadar kaynatın.

Sebzeler yumuşayınca irmiği ekleyip 2-3 dakika daha kaynatın.

Zeytinyağını da ekleyip blendırdan geçirin.

Son olarak nane ekleyip karıştırın. Afiyet olsun

Tüm Ezpz marka ürünlerine ulaşmak için tıklayınız.

sebze çorbası

SEBZE ÇORBASI

Bebek çorbaları listesinin gözdesi kesinlikle sebze çorbalarıdır. Anneler çeşitli sebzeleri bir araya getirip birbirinden farklı ve lezzetli pek çok tarif dener.

Sebze çorbaları, annelerin yaratıcılığına yaratıcılık katan çorbalardan biridir. İçine dilediğiniz sebzeyi koyup, çeşitli tatlar denemekte özgürsünüz. Bebeğinizin en sevdiği sebzeleri bir araya getirerek lezzetli bir çorba hazırlayabilirsiniz.

Ancak bebekler için sebze çorbası hazırlarken dikkat etmeniz gereken nokta, bebeğin ayı ve kullanacağınız sebzelerin o ay yemek için uygun olup olmadığı. Örneğin ıspanak, dereotu, domates gibi sebzelerin 9. Aydan sonra bebeklere verilmesi uygun görülüyor. Yani 9. Aydan önce sebze çorbalarınızda bunları kullanmamanızda yarar var.

Malzemeler

 • 1 havuç
 • Yarım kabak
 • 1 patates
 • 1 yemek kaşığı irmik
 • 1 tatlı kaşığı zeytin yağı
 • Su

Sebze Çorbası Yapılışı

Öncelikle sebzeleri güzelce yıkayın ve ince ince dilimleyin. Sebzeler çok kalın olursa pişme süresi de o kadar uzar.

Doğranan sebzeleri tencereye alıp, üzerini geçecek kadar su ilave edin ve kaynaması için bırakın.

Sebzeler yumuşayınca zeytin yağı ve irmiği ekleyerek karıştırın ve 3-4 dakika kadar daha kaynatın.

Son olarak blendırla ezin ya da süzgeçten geçirin.

Tüm Tyrrell Katz marka ürünlerine ulaşmak için tıklayınız.

BEBEKLER İÇİN BALKABAĞI ÇORBASI

BEBEKLER İÇİN BALKABAĞI ÇORBASI

Bebek çorbaları listesinin en renklilerinden balkabağı çorbası. Özellikle mama ile beslenen bebeklerin kimi zaman 6. Aydan önce ek gıdaya geçmesi uygun görülüyor. Bebek balkabağı çorbası erkenci kuzuların tam ağzına layık. 5. Aydan itibaren bebeklerinize verebilirsiniz. Bebek balkabağı çorbası içeriğindeki yüksek lif kaynağı balkabağı nedeniyle kabızlığı önlüyor.

Malzemeler

 • 1 dilim bal kabağı
 • 1 kuru soğan
 • 1 havuç
 • 1 patates
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Bebekler İçin Balkabağı Çorbası Yapılışı

Balkabağı, soğan, havuç ve patatesi küp küp doğrayarak, bir tencereye alın. Yağını ve üzerini biraz geçecek kadar suyunu da ekleyip ocağa koyun. Sebzeler yumuşayana kadar pişirin. Sebzeler yumuşadıktan sonra blendırdan geçirin.

Tüm Sophie The Girafe marka ürünlerine ulaşmak için tıklayınız.

terbiyeli tavuk çorbası

TERBİYELİ TAVUK ÇORBASI

Şifa ve lezzet deposu tavuk suyuna çorbalar hem yetişkinlerin hem de bebeklerin en sevdiği çorbalardan. Dolayısıyla bebek çorbaları diye tek porsiyonluk değil, tencere tencere yapılmayı hakkediyor.

Malzemeler

 • Yarım çay bardağı pirinç
 • 1 su bardağı tavuk suyu
 • Didiklenmiş tavuk eti
 • Tuz
 • 1 çorba kaşığı kuru nane
 • 1 çorba kaşığı un
 • 1 çorba kaşığı limon suyu

Terbiyeli Tavuk Çorbası Yapılışı

Göğüs ya da but kullanmak istediğiniz tavukları önce haşlayın. 1 su bardağı tavuk suyunu ayırın ve etleri didin.

Ayırdığınız tavuk suyuna 2 su bardağı kadar içme suyu ekleyip kaynatın, içine didiklenmiş tavuk etlerini ve yıkanmış pirinçleri de ilave edip pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirin.

Bir kasede unu az su ve limon suyu ile çırpın.

Boza kıvamındaki unu karıştırarak kaynayan çorbadan aldığınız suyu yavaş dökün ve kıvamını açın.

Sulanan un karışımını yavaş yavaş haşlanan pirinçlere ilave edin. Bol kuru nane ve tuzunu ilave edip karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirin. 2-3 dakika kaynadıktan sonra çorba hazır.

Tüm Oogaa marka ürünlerine ulaşmak için tıklayınız.

ENGİNAR ÇORBASI

ENGİNAR ÇORBASI

Sindirim sitemi ve kemikleri güçlendiren enginar da faydaları saymakla bitmeyen sebzelerden biri. Tadı ve kokusu yetişkinler için biraz tartışmalı ancak bebeklerle bir an önce tanıştırılmasında yarar var. 7 aylık bebek çorbaları listenize ekleyebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 adet enginar
 • Yarım soğan
 • 1 sarımsak
 • 1 adet havuç
 • Yarım patates
 • 1 su bardağı su
 • 1 su bardağı tavuk suyu

Bebekler İçin Enginar Çorbası Yapılışı (7 aylık bebek çorbası)

Sebzeleri küçük küçük doğrayın.

Soğan ve sarımsağı biraz yağda kavurun. Üzerine doğradığınız sebzeleri ilave edin. Su ve tavuk suyu karışımını da ekleyerek kaynamaya bırakın. Sebzeler yumuşadıktan sonra blenderdan geçirin.

Tüm Skip Hop marka ürünlerine ulaşmak için tıklayınız.

BEBEKLERE MERCİMEK ÇORBASI

BEBEKLERE MERCİMEK ÇORBASI

Dillere destan lezzetlerden biri de mercimek çorbası. Hem bebek çorbaları hem de misafir masalarının gözdesi, bol vitaminli, doyurucu ve en önemlisi de sağlıklı mercimek çorbasını 8. Aydan itibaren bebeklerinize verebilirsiniz.

Beyorganik marka ürünlerine ulaşmak için tıklayınız.

Malzemeler

 • 1 su bardağı kırmızı mercimek
 • 1 adet küçük patates
 • 1 adet küçük havuç
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 4 – 5 su bardağı su

Mercimek Çorbası Hazırlanışı

Mercimeği güzelce yıkayın, süzülmesi için bırakın.

Patates ve havuçları da güzelce yıkayıp, doğrayın.

Mercimek, patates ve havucu bir tencereye alarak üzerine 4-5 bardak su ilave edin ve kaynamaya bırakın. Üzerinde köpük oluşursa kaşıkla alarak atın.

Malzemeler iyice yumuşayıncaya kadar pişirin.

Son olarak içerisine zeytinyağı ilave edin ve blenderdan geçirin.

Tüm beslenme setlerini incelemek ve satın almak için tıklayınız.

PATATESLİ KABAK ÇORBASI

PATATESLİ KABAK ÇORBASI

6. aydan itibaren verebileceğiniz bir başka çorba da patatesli kabak çorbasıdır. Üstelik bebek için şehriyeli çorba arayan annelerin de derdine deva olacak cinsten.

 • Yarım kabak
 • 1 küçük patates
 • Çay kaşığının ucu ile salça
 • Zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı arpa şehriye
 • Tuz

Patatesli Kabak Çorbası Yapılışı

Patates ve kabakları soyun ve küp küp doğrayın ve tencereye alın.

Üzerine zeytinyağı ve salçayı ilave edip biraz kavurun.

Ardından kalan diğer malzemeleri ekleyin.

İyice yumuşayana kadar kaynatın.

Son olarak Blendırdan geçirin.

bebek balık çorbası

BEBEK BALIK ÇORBASI

Bebek çorbaları listesine sebzenin yanında et ve tabi ki balığı da eklemek lazım.

 • 100 gr. Somon (mevsimine göre başka bir balık kullanılabilir)
 • 1 adet küçük boy patates
 • Yarım havuç
 • 4 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
 • Yarım su bardağı kırmızı mercimek

Bebek Balık Çorbası Hazırlanışı

Tencereye 4 su bardağı suyu koyun ve kaynatın.

Kaynamaya başlayan suya balıkları ekleyin ve yaklaşık 10 dakika kaynatın. Ardından tencereden çıkarıp bir kenara alın.

Diğer yanda başka bir tencereye sızma zeytinyağı koyun.

İçine küçük küpler halinde doğranan patates ve havuçları ekleyin.

Balıkların haşlandığı sudan 2 su bardağı kadar su sebzelerin tenceresine ilave edin.

Yıkanmış mercimeği de ekleyin ve kaynamaya bırakın.

Sebzeler yumuşayınca tencereye balığı da ekleyin. Yaklaşık 5 dakika daha kaynatın ve blenderdan geçirin.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Sepetim

No products in the cart.