Erken Gebelik Testi | Hamilelik Testi Fiyat 2020

Erken Gebelik Testi | Hamilelik Testi Fiyat 2021

Erken gebelik testi, regl gecikmesinden yaklaşık 1 hafta kadar önce yapılabilen, gebe olup olmadığını tespit etmek için uygulanan erken dönem testleridir. Yüksek hormon hassasiyeti olan bu gebelik testleri, döllenmeden bir hafta-10 gün sonrasında gebeliği tespit edebilir.

Erken gebelik testleri çocuk sahibi olmak isteyen, ancak regl gecikmesini beklemek istemeyen kadınların ilk başvurduğu yöntemdir. Ayrıca çocuk planlamayan ancak -acaba hamile miyim şüphesine kapılan kadınlar da meraklarını erkenden gidermek için erken gebelik testini kullanır.

Bu yazımızda regl tarihini beklemek istemeyen, meraklı ve heyecanlı anneler için erken gebelik testleri nedir, erken gebelik testi ne zaman yapılır, erken gebelik testi fiyatları gibi tüm soru işaretlerine cevap arayacağız.

Erken Gebelik Testinin Normal Gebelik Testlerinden Farkı Nedir?

Erken Gebelik Testinin Normal Gebelik Testlerinden Farkı Nedir?

Erken gebelik testi ile normal gebelik testlerinin tek farkı zamandır. Normal gebelik testlerinin doğru sonuç vermesi için adet gecikmesini beklemekte yarar var. Ancak erken gebelik testleri için regl gecikmesini beklemeye gerek yoktur. Beklenen regl tarihinden bir gün sonrası regl gecikmesi kabul edilir, bu tarihten 6 gün önceye giderek testi uygulayabilirsiniz.

Erken gebelik testi de normal gebelik testi de idrarda bulunan HCG hormonunu ölçer. Hamile olmayan kadınlarda normal hCG hormonu seviyesi 5 mlU/ml’den azdır. Ancak döllenmeyle beraber bu değer hızla artmaya başlar.

Erken gebelik testleri de bu değere yüksek hassasiyetlidir ve yaklaşık 10 mlU/ml ve üstündeki hCG değerini tespit edebilir. Ancak normal idrar testlerinde bu değeri tespit edebilmek için regl gecikmesini beklemek gerekir.

Sizin İçin Seçtik

Yenidoğan alışverişi için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Gebelik Hormonu Beta HCG Nedir?

Gebelik Hormonu Beta HCG Nedir?

Gebeliğin oluşumuna dair bilgileri beta HCG hormonu verir. Bu nedenle gebelik hormonu da denir. Hem kan hem de idrar testi ile tespit edilebilir. Ancak kan sonucu idrardan daha erken sürede sonuç verir. Bu nedenle hamilelik testi ne zaman yapılmalı sorusunu sorarken söz konusu testin idrar mı, kan mı olduğun da bakmak gerekir.

Normal zamanlarda 5 ile 50 (mIU/L) aralığında olan beta HCG değeri gebeliğin 3. Haftasında da yaklaşık bu değerlerde seyreder. Ancak gebeliğin 4. Haftasıyla birlikte artmaya başlayan Beta HCG değeri 4. haftada 5-426 mlU/mL ve 25-40. Haftalar arasında 3.640- 117.000 mlU/mL aralığına ulaşır.

Döllenmenin ardından plesenta hücreleri tarafından salgılanmaya başlayan Beta HCG hormonu, döllenmenin ardından 11 gün sonra kanda, birkaç gün sonra da basit idrar testlerinde saptanabilir.

Eczanelerden alınan gebelik testleri beta HCG idrar tahlili yaparak gebeliği belirleme de kullanılır. Ancak kan testi, idrar testinin tespit edemeyeceği düzeyde HGC hormonunu ölçebilir. Dolayısıyla en erken dönemde hamileliği anlamak için en güvenilir yol kan testidir.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Erken gebelik testi ne zaman yapılır sorusunun en doğru cevabı için aldığınız testin kullanma kılavuzuna bakmak gerekir. Bazı testler regl gecikmesinden 6 gün öncesinde sonuç verir. Bazıları ise 5. Erken gebelik testi fiyatı bu nedenle normal gebelik testlerinden biraz pahalı olabilir.

Peki bu zaman nasıl belirleniyor? Erken gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Bu tarihi net bir şekilde belirlemek imkansız, ancak regl döngüsüne göre bir tahminde bulunulabilir. Olası döllenme tarihini belirlemek ve doğru zamanda test yapmak için bakmanız gereken ilk parametre adet döngünüzün kaç gün sürdüğü. Normalde regl döngüsü 28 gündür. Bazı kadınlarda bu süre 26 bazılarında ise 29 bile olabilir.

Önemli bir diğer tarih ise yumurtlama (ovülasyon) tarihi. Bu tarih de son adet tarihinin ilk gününden yaklaşık 14 gün sonradır. Yumurtlama gerçekleştikten sonra döllenmesi için yaklaşık 24 saat zamanı vardır.

Bazı araştırmalara göre sperm hücreleri 48-72 saat arasında yaşayabiliyor. Yani yumurtlama tarihinden önce ya da sonra yaşanan korunmasız ilişkiler gebelik şansını artırıyor. Yumurtanın döllenmesi halinde rahme kadar yolculuğu yaklaşık 6-12 sürüyor ve gebelik hormonu da bu andan itibaren her 48 saatte 2 katına çıkıyor.

Erken Gebelik Testi Sonuçları Doğru mu?

Erken Gebelik Testi Sonuçları Doğru mu?

Erken gebelik testi, normal gebelik testleri gibi idrarda hCG hormonu ölçüyor. Dolayısıyla zamanlamayı doğru yapamazsanız sonuç da yanlış olabilir. Erken gebelik testi yapanların yorumları arasında en sık yer alan konu bu. Sonuç ne olursa olsun regl gecikmesinden sonra yeniden test yapmakta yarar var.

Sonucunuz negatif çıktıysa hemen üzülmeyin. Yukarıda bahsettiğimiz tarih aralıklarını doğru hesaplayamamış olabilirsiniz. Dolayısıyla henüz idrarınıza bahsi geçen hormon karışmamış olabilir. Döllenme düşündüğünüz tarihten geç olduysa testi de daha geç yapmanız gerekirdi. Bu nedenle 2 gün aralıklarla yine test yapabilirsiniz.

Ovüasyon tarihinizi hesaplamak için çeşitli online uygulamalar da var. Dilerseniz kullanabilirsiniz. Bu regl tarihlerinizi, yumurtlama gününüzü takip etmenizi ve ideal ilişki gününü belirlemenizi kolaylaştırır.

Bu uygulamaların iki farklı amacı var. Birincisi regl takibi, ikincisi ise hamile kalmak isteyenler için ovülasyon dönemi takibi. Uygulamaya ilk girişte adet döngünüzün kaç gün sürdüğünü ve son adet tarihinizi girmeniz yeterli oluyor. Sonrasında uygulama size regl gününüzü, yumurtlama gününüzü hatırlatıyor. Arada bir attığı motivasyon mesajları da cabası.

Hem Google Play’den hem de App Store’dan indirebileceğiniz pek çok uygulama bulunuyor. Pepapp, Regl takvimiPerioYumurtlama takvimi bunlardan bazıları. Regl döneminizi takip edebileceğiniz bu uygulamalar, hamile kalma çalışmalarınızda uygun zamanı bulmanıza da yardımcı oluyor.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Gelelim en merak edilen sorulardan birine. Kan ya da idrar ile erken gebelik testi nasıl yapılır? Beta HCG hormonu nasıl ölçülür. Anneler bu konuda pek çok endişeye sahip. Gidip herhangi bir eczaneden gebelik testi almak, evde kendi başına uygulamak ve sonucu beklemek biraz karışık gibi görünüyor. En büyük soru işareti ise erken gebelik testi doğru sonuç verir mi? konusunda yaşanıyor. Hatta çoğu zaman çıkan sonucun yani tek veya çift çizginin yorumlanması bile tereddüt yaratıyor.

Hem kan hem de idrar testini ayrı ayrı ele alalım.

İdrar ile Yapılan Erken Gebelik Testi

İdrar ile Yapılan Erken Gebelik Testi

İdrarla erken gebelik testi nasıl yapılır? Bu kısma geçmeden önce bilmelisiniz ki bu testlere kolayca ulaşabilirsiniz. Evde yapılan gebelik testi de denen bu testleri eczanelerden cüzi bir rakama edinebilirsiniz.

Bu testlerin çalışma prensibi ise idrarda bulunan Beta HCG hormonunun ölçülmeye dayanır. Çıkan değere göre gebelik testi pozitif ya da negatif sonuç verir. Erken gebelik testi yüksek hCG hormonu hassasiyetine sahiptir.

HCG yalnızca gebelikte salgılanan gebelik hormonu da denen bir hormondur. Beta HCG hormonu döllenmenin ardından yaklaşık 9 gün sonra salgılanmaya başlar. Yani bu gebelik testi ne zaman yapılır sorusunun da cevabıdır. Kanda çok erken dönemde yükselmeye başlayan bu hormonun idrarda da tespit edilebilmesi için daha uzun bir zamana ihtiyaç vardır.

Gebelik testi nasıl yapılır konusunda etkili olan bir değerde testin ölçme hassasiyetidir. Piyasada satılan pek çok hamilelik testinin hassasiyeti 20-50 mIU/mL arasındadır. Yani hCG değeri 20-50 mIU/mL’nin altındaysa test sonuç vermez.

Erken gebelik testi de burada devreye girer. 10 mIU/ mL kadar hassas olabilen erken hamilelik testi en erken dönemde en net sonucu verir.

İdrarla Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

İdrarla Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Piyasada satılan onlarca farklı marka gebelik testi bulunuyor. Ancak hemen hemen hepsinin çalışma prensibi aynı. Eczaneden aldığınız hamilelik testi içinden bir adet damlalık bir adette test çıkacak. Ancak bazı testlerde damlalık mevcut değil. Bunun yerine emici çubuk kısmı vardır ve bu kısmı idrar bardağına batırmanız gerekebilir.

Şimdi gelelim erken gebelik testi nasıl yapılır sorusuna. İlk olarak kuru bir kaba (karton, plastik bardak, eski bir kap olabilir) idrarımızı yapıyoruz. 5-6 damla çekeceğimiz için doldurmanıza gerek yok. Daha sonra damlalık ile kabın içinden idrar çekiyoruz.

Eğer test damlalıklı ise gebelik testi üzerinde iki farklı alan var. Bunlardan biri idrarın damlatılacağı alan diğeri ise sonuç okuma alanı. Gebelik testini düz bir zemine koyarak, damlalıkla çektiğimiz idrardan birkaç damla damlatıyoruz. Daha sonra beklemeye koyuluyoruz.

Eğer test çubuğunda damlalık yoksa direkt idrar bardağının içine (Elbette hepsini değil, yalnızca test yapacak ölçüm kısmını) sokuyoruz.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur?

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur?

Genellikle 2-5 dakika yeterli bekleme süresidir. Ancak siz yine de aldığınız testin kullanım kılavuzuna bir göz atın. Bazen 10 dakika da yazabiliyor. Ve sonuç! Eğer tek çizgi varsa gebelik testi negatif yani gebelik yok. Çift çizgi varsa tebrikler hamilesiniz.

Kanda Gebelik Testi Nedir?

Kanda Gebelik Testi Nedir?

Kanda hamilelik testi için ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor. Sağlık ocakları, devlet hastaneleri ya da özel hastanelerde kolayca gebelik testi yaptırabilirsiniz. Sağlık kuruluşuna başvurup gebelik testi yaptırmak istediğinizi söylerseniz alınacak bir tüp kan ile gebelik testi yapılacaktır. Gebelik testi ne zaman yapılır diyorsanız hemen cevaplayalım; kan testi için regl gecikmesini beklemenize gerek yok erken dönemde sonuç verebilir.

Erken Gebelik Testi Sonucu

Erken Gebelik Testi Sonucu

Eğer kan testi yaptırdıysanız, başvurduğunuz sağlık kuruluşu gebelik testi sonucunda gebe olup olmadığınızı söyleyebilir. Ancak idrar testi yaptıysanız sonuçlar bazen kafa karıştırıcı olabilir. Sonuçlarda kimi zaman silik çizgiler belirebiliyor, bu da nasıl yorumlaması gerektiği konusunda annelerde kafa karışıklığına sebep oluyor.

Bakalım hamilelik testi sonucunda karşılaşabileceğiniz durumlar neler?

Erken Gebelik Testi Sonucu Tek Çizgi

Tek Çizgi

Gebelik testi negatif demektir. Yani gebelik yok.

Erken Gebelik Testi Sonucu çift çizgi

Çift Çizgi

Şu meşhur çift çizgi! Gebelik testi pozitif demektir, tebrikler hamilesiniz. Başlasın hazırlıklar.

Gebelik Testi Silik Çizgi

Gebelik Testi Silik Çizgi

İşte kafa karıştıran bir durum. Bir çizgi oldukça net, diğeri ise silik mi çıktı? Güzel haberi baştan verelim: ikinci çizgi silik bile olsa bu HCG hormonu tespit edildiği anlamına gelir. Yani hamilesin!

Gebelik testi önce pozitif sonra negatif sonuç verir mi? ya da tam tersi hamilelik testi önce negatif sonra pozitif sonuç verir mi?

Elbette her iki durumla da karşılaşabilirsin. Bakalım hatalı pozitifin ya da hatalı negatifin açıklaması ne?

Hatalı Negatif

Bu durumun doğrudan erken gebelik testi ne zaman yapılmalı sorusu ile alakası vardır. Hatalı negatifin temel nedeni testin çok erken bir dönemde yapılmasıdır. Erken gebelik testlerinin de yapılması için uygun belirli bir zaman dilimi vardır. Erken gebelik testi genellikle beklenen regl tarihinden 5-6 gün öncesi doğru sonucu verebilir. Eğer ilişkiden hemen sonra test yaptıysanız, regl tarihinize 10 günden fazla varsa doğru sonuç vermeyebilir.

Hamilelik testinin negatif, ardından pozitif çıkmasında başka bir sebepte aceleci davranmanız olabilir. Testlerin bekleme süreleri farklılık gösterir. Gereğinden az beklemiş bu sebeple henüz negatifken ümidi kesmiş olabilirsiniz. Ancak yine de en az 10 dakika beklemenizde yarar var.

Hamilelik testi yaptım negatif çıktı ancak henüz adet olmadım gibi ifadeler genelde bu acelecilikten kaynaklanıyor. Hamile olmanıza rağmen testi çok erken dönemde, henüz HCG hormon salınımınız yeterli değilken yapmış olabilirsiniz, bu nedenle tavsiyemiz beklenen regl gününüz geçtiyse yeniden test yapmanız.

Hatalı Pozitif

Hamilelik testi pozitif çıktı ancak sonra negatife döndü. Hatalı pozitif oldukça nadir karşılaşılan bir durumdur. Başka bir hormona reaksiyon gelişmesi sonucu hatalı pozitif çıkabilir. Ancak en önemli neden olarak kimyasal gebelik gösteriliyor.

Kimyasal gebelik, erken hamilelik testinin pozitif olması ancak gebeliğin sağlıklı olmaması anlamına gelir. Kimyasal gebelik kanda gebelik testi ile takip edilebilir. Kanda yapılan gebelik testinin artış düzeyinde yetersizlik olması kimyasal gebeliğe işaret edebilir. Bir nevi erken düşük de denen bu durumda yumurta dölleniyor, ancak rahme yerleşemiyor. Bunun sonucunda da bir süre sonra regl başlar.

Erken gebelik testi pozitif çıktı ama regl oldum diyen kadınların pek çoğu aslında bu durumu yaşamıştır. Kadınların pek çoğu kimyasal gebeliği hiç farkına varmadan geçirebilir. Yalnızca birkaç günlük adet gecikmesi gibi görünen bu durumu anlamanın tek yolu, çok erken dönemde gebelik testi yapılmış olması ve o ay içinde reglin geç de olsa başlamasıdır.

Uzmanlar kullanılan ilaçların, enfeksiyon hastalıklarının ya da alkol, sigara kullanımının sonuçlar zerinde etkisi bulunmadığını söylüyor. Yani kullandığınız herhangi bir antibiyotik, ağrıkesici ya da başka bir hap hatalı sonuca sebep olmaz. Aynı şekilde alkol ya da sigara kullanımı da testin doğru sonuç vermesini engellemez.

Erken Gebelik Testi Fiyatları

Erken Gebelik Testi Fiyatları

Erken gebelik testi ne kadar? Erken gebelik testi fiyatları da merak edilen konular arasında yerini alıyor. Ancak erken hamilelik testi ne kadar diye sormadan önce bakmanız gereken başka belirleyiciler var.

Piyasada çok çeşitli markaların testleri bulunuyor. Bunların kimileri erken dönem testi olarak geçiyor ve fiyatları biraz daha pahalı. Kimileri ise adet gecikmesinden sonra uygulanması gereken daha uygun maliyetli testler.

Gebelik testi ne kadar? Konusunda belirleyici olan pek çok etken var. Hamilelik testi fiyatları marka ve modele göre farklılık gösteriyor. Çünkü bahsettiğimiz gibi bazı testler idrara batırılarak, bazıları birkaç damla damlatılarak uygulanıyor. Bazılarının hCG hassasiyeti 10 mIU/mL bazılarının ise daha fazla ya da az.

Hamilelik testi fiyatları konusunda en önemli belirleyicilerden biri de testin hassasiyeti. Beta HCG değerini ölçme konusunda test ne kadar hassassa, o kadar erken dönemde doğru sonuçlar verir. Dolayısıyla hamilelik testi ne kadar sorusu üzerinde en etkili belirleyicilerden biri de bu hassasiyettir.

Gebelik Testi Fiyatı 2020

Gebelik Testi Fiyatı 2021

Gebelik testi ne kadar sorunuza yanıt olabilecek, gebelik testi fiyatı 2021 araştırmamız;

  • Days Comport erken hamilelik testi fiyat ortalama 6 TL
  • DR. Prufa erken dönem testi ortalama 7 TL
  • Prodoctor erken gebelik testi ortalama 10 TL
  • Miratech erken gebelik testi ortalama 10 TL
  • Laboquik erken dönem testi ortalama 10 TL
  • BabyStart erken dönem testi ortalama 15 TL
  • Ovula ultra erken hamilelik testi fiyat ortalama 17 TL
  • Predictor Early gebelik testi ortalama 20 TL
  • Akıllı geri sayım ile Clearblue dijital gebelik ortalama 110 TL

Hamilelik testi ne kadar sorunuza cevap aramaya çalıştık. Testlerin çoğu tekli olarak satıldığı gibi, paket halinde de sunuluyor. Dilerseniz 5’li, 10’lu paketler halinde hamilelik testi alabilir, erken gebelik testi fiyatını uyguna getirebilirsiniz.

Hemen Satın Al

Anne için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Erken Gebelik Testi Yapanların Yorumları

Erken Gebelik Testi Yapanların Yorumları

Erken gebelik testi Kadınlar Kulübü gibi anne paylaşım platformlarında sık aratılan, yorumlar yazılan konulardan biri. Anneler testi uygulamadan hatta satın almadan önce, doğru ve güvenilir sonuçlar için en iyi gebelik testi nedir sorusunu soruyor.

Anne adayları erken gebelik testi yapanların yorumlarını tek tek okuyor. Dolayısıyla erken gebelik testi kullananlar yorumları doğrultusunda diğer anne adaylarını aydınlatıyor.

Piyasada en bilinen ürün predictor erken gebelik testi yorumları sık merak edilen konulardan. Predictor ya da diğer markalar fark etmeksizin annelerin yorumları arasında ilk göze çarpan konu kesinlikle testin doğru zamanda uygulanması gerekliliği. Ovülasyon tarihinizi ve regl tarihinizi net olarak bilmeniz işinizi kolaylaştırır.

Bunun dışında yorumlar arasında dikkat çeken bir başka konu ise bekleme süresi. Acelecilik etmemenizde yarar var. 2-3 dakikada pozitif sonuç alamazsanız biraz daha bekleyin.

Son olarak annelerin tecrübe ettiği bir diğer konu da testin sabah ilk idrarla yapıldığında daha kolay sonuç verebileceği. Denemek size kalmış tabi. Beklediğiniz güzel haberleri almanız dileğiyle.

Hafta Hafta Gebelik Rehberi yazımızı okumak için tıklayınız.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü