Gebelik Hesaplama Cetveli 2020

Buyurken.com

Gebelik Hesaplama Cetveli 2020

Gebelik haftası hesaplama, anne adaylarının epey kafasını karıştıran bir konudur. Gebelik hesaplama cetveli oluştururken anne hesabıyla doktor hesabı bir türlü birbirini tutamaz. Bunun sebebi ise tıp literatüründe hamileliğin hafta hesabı ile ölçülmesidir. Toplumun geneli ise ay hesabı ile doğumun gerçekleşeceği tarihi bilmek ister.

Gebelik Hesaplama Cetveli 2019

Aslına bakarsanız konu oldukça basit. Yıllardır süre geldiği gibi gebelik haftası hesaplama 2020 yılında da aynı şekilde yapılıyor ve yapılacak.

Gebelik Hesaplama Aracı

Hamileliğin gerçekleştiği, yani döllenmenin olduğu günü tam olarak bilmek normal yolla oluşan hamileliklerle imkansızdır. Bu sebeple hamileliğin başlangıcı son regl günü olarak kabul edilir. Gebelik haftası hesaplama da buna göre yapılır. Yumurtlama ovülasyon takvimine göre adet tarihinden yaklaşık 10-15 gün sonra olur. Yani muhtemel döllenme ve hamileliğin gerçekleşmesi de bu tarihlerde olur. Aslında hamileliğin 1. Ayına geldiğinizde bu bebeğinizin 2. Haftası demektir. İlk 2 hafta henüz bebek ortada yokken hamilelik başlangıcı kabul edilir. Bu dönemde rahim hamilelik için hazırlanır. Rahmin iç çeperi kalınlaşarak, spermle buluşmuş yumurtanın gelişi için yavaş yavaş hazırlanır.

Gebelik Haftası Hesaplama Cetveli

Gebelik haftası nasıl hesaplanır kısaca bahsedelim. Hamilelik, son adet tarihinizin ilk günü baz alınarak hesaplanır. Bu bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki son regl tarihinizin ilk günü 6 Ağustos 2019’du. 6 Eylül tarihine geldiniz ve regliniz gecikti. Doktora gittiğinizde size 4 hafta 3 günlük hamile olduğunuzu söyleyecektir.

Tüm yenidoğan ihtiyaçları için tıklayınız.

Gebelik Hesaplama Aracı

Gebelik Hesaplama Aracı

Son adet tarihinizin ilk gününü girin, hemen detayları inceleyin.

Tebrikler, hamilesin!

Bebeğinin tahmini doğum tarihi

Detayları öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin.

Doğumunuz yaklaşırken satın almanızda fayda olan anne bakım ürünlerini incelemek için tıklayınız.

Gebelik Hesaplama Cetveli Nedir

Gebelik Hesaplama Cetveli Nedir?

Hamilelik son adet tarihinin ilk gününde itibaren 40 hafta sürer. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi aslında bunun ilk 2 haftası rahmin gebeliğe hazırlandığı süredir. Bebek hamileliğin 3. Haftasında oluşur ve büyümeye başlar. Yani hamileliğinizin 3. Haftası genelde bebeğin 1. Haftasıdır.

Doğumlar genellikle 38-41. Haftalar arasında gerçekleşir. 37. haftadan sonra gerçekleşen doğumlar normal doğum (zamanında gelen bebek) kabul edilir. 37. Haftadan önce doğan bebekler erken doğum, 42. Haftadan sonra gelen bebekler ise geç doğum olarak isimlendirilir. 

Kafa karışıklığına mahal vermemek için hazırlanan gebelik hesaplama cetveli oldukça işe yarıyor. Ay ay gebelik hesaplaması yapabileceğiniz bu cetvel yardımı ile bebeğinizin ne kadarlık olduğunu öğrenebilirsiniz. Üstelik gebelik hesaplama cetveli içerisinde yer alan bilgiler de epey işinize yarar. Hangi haftada hangi testin yapılacağı, bebeğin hangi hafta da kaç gram olduğu gibi bilgiler gebelik hesaplama cetveli sayesinde kolaylıkla takip edilebilir.

Gebelik Hesaplama Cetveli: Ay Ay Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır
Bebeğim Ne Zaman Doğacak
Bebeğim Ne Zaman Doğacak

Bebeğim Ne Zaman Doğacak?

Hamile annelerin en merak ettiği konu bebeğim ne zaman doğacak sorusudur. Hamilelikte bebeğin doğacağı muhtemel tarihi de hesaplamak mümkündür. Bebeğin dünyaya gelmesi beklenen tarih “Negele Yöntemi” ismi verilen bir hesaplama yolu ile belirleniyor. Son adet tarihine 7 gün eklenerek 3 ay geriye gidilmesi bebeğin doğacağı tahmini tarihi veriyor. Bu tarih gebeliğin yaklaşık 40. haftasına denk geliyor. Ancak bebeklerin büyük bir kısmının tam olarak 40. Haftayı beklemediğinin de bilinmesi gerekiyor. Zamanında doğumların çoğu genellikle 38. Haftalarda gerçekleşiyor.

Yukarıda gebelik haftası nasıl hesaplanır diye bahsetmiştik. Bir de olası doğum tarihine örnek verelim. Yukarıdaki örnekte son adet tarihini 6 Ağustos olarak baz almıştık. Buna göre bu tarihe 7 gün eklersek 13 Ağustos 2019 sonucu çıkar. Şimdi bir de 3 ay geriye gitmek gerekiyor ki bu da 13 Mayıs yapar. 9 aylık hamilelik yolculuğunda senenin de değişeceğini göz önünde bulundurursak bebeğinizin olası doğum tarihi 13 Mayıs 2020 olacaktır.

Ay Ay Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır

Ay Ay Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

  • 4-5 hafta bittiğinde 1 ay
  • 8-9 hafta bittiğinde 2 ay
  • 12-13 hafta bittiğinde 3 ay
  • 16-17 hafta bittiğinde 4 ay
  • 20-21 hafta bittiğinde 5 ay
  • 24-25 haftalar bittiğinde 6 ay
  • 28-29 haftalar bittiğinde 7 ay
  • 32-33 haftalar bittiğinde 8 ay
  • 36 hafta bittiğinde 9 ay
  • 40 hafta bittiğinde ise 9 ay 10 günlük hamilelik maratonu tamamlanmış kabul edilir.

Bizce Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir