Bebek Boy Kilo Cetveli 2020

Buyurken.com

Bebek Boy Kilo Endeksi

Bebek boy kilo cetveli ebeveynlerin özellikle de annelerin en sık aradığı tablodur. Her ay bebeğin kaç kilo aldığını, boyunun kaç santim uzadığını, gelişiminin sağlıklı olup olmadığını merak eden anneler internette boy kilo cetveli arayışına düşüyor. Peki nedir bu bebek boy kilo endeksi? Bebek boy kilo endeksi her bebek için aynı mıdır?

Elbette her bebeğin boy kilo gelişimi aynı değildir. Her bebek ayrı birer dünyadır ve gelişimleri de farklılık gösterir. Sevgili ebeveynler, bebeklerinizin sağlıklı gelişimi için yapacağınız ilk şey onları başka bebeklerle kıyaslamamaktır.

Bebek Boy Kilo Endeksi

Hemen Satın Al

En çok tercih edilen anne & bebek ürünlerini detaylı incelemek için tıklayınız.

Bebeklerin boy ve kilo gelişimine etki eden birden çok sebep bulunuyor. Bu sebeplerden ilki genetik yapı olarak karşımıza çıkıyor.  Anne ve babanın genetik özellikleri bebeklerine de geçiyor. Hatta dolayısıyla bebek anneanne, dede, amca, teyze gibi akrabalarından da bazı özelliklerini alabiliyor. Toplumumuzda yer alan oğlan dayıya, kız halaya benzer gibi deyişler de bu durumdan kaynaklanıyor.

Henüz anne karnındayken bebek gelişimine etki eden bir başka konu da annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi, alkol, sigara tüketimi ve hatta geçirdiği hastalıklardır. Bu sebeple annelerin hamilelik döneminden itibaren sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekiyor. Annenin dengeli beslenmesi doğumdan sonra emzirme döneminde de etkili oluyor. Anne ne kadar sağlıklı ve dengeli beslenirse o kadar verimli bir emzirme dönemi yaşıyor ve dolayısıyla bebek bir o kadar sağlıklı büyüyor. Alkol ve sigara tüketiminin de bebek gelişimini olumsuz etkilediğinin bir kez daha altını çizmemiz gerekiyor.

Beslenme konusu doğumdan sonra da en önemli konuların başında geliyor. Bebek gelişiminde genetik faktörlerden sonra en önemli konu beslenme oluyor. Bebeğin ilk aşısı olan mucize besin anne sütü bebeklerin sağlıklı gelişiminde baş rol oynuyor. Uzmanlar her platformda ilk 6 ay anne sütü, sonrasında ise en az 2 yaşına kadar ek gıdalarla birlikte yine anne sütü alımını tavsiye ediyor. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiriyor. İlerleyen yaşlarda oluşabilecek hastalıkları önlüyor. Tabi her zaman emzirmek mümkün olmuyor. Bazen sorunlu hallerde anneler bebeklerini emziremiyor. Ancak anne sütüne yakın formülde üretilen mamalar ya da devam sütleri de bebeklerin sağlıklı beslenmesinde faydalı oluyor.  

Uyusun da Büyüsün

Uyusun da Büyüsün

Çocukların büyüme ve gelişmesine etki eden en önemli diğer konu ise hormonlar ve dolayısıyla uykudur. Uyku ve hormunun ne alakası var diyorsanız şöyle; büyüme hormonu en çok uyurken salgılanıyor. Hatta uyusun da büyüsün deyişi de bundan kaynaklanıyor. Bu sebeple çocukların sağlıklı gelişimi için yeterli ve düzenli uyuması da gerekiyor.

Çocukların geçirdiği ya da var olan hastalıkları da gelişimlerinde etkili oluyor. Böbrek, kalp rahatsızlıklarının yanında ishal, ateş bile bebek gelişimine etki ediyor. Hatta ishal ve ateş gibi dönemsel hastalıklar bebeklerde ani kilo kayıplarına sebep olabiliyor.

Bebek gelişiminde önemli bir diğer etken de cinsiyettir. Kız ve erkek bebekler fiziksel yapıları gereği farklı gelişim gösterirler. Bu sebeple kız boy kilo cetveli farklı erkek boy kilo cetveli farklıdır.  Bebeklik döneminde erkek bebekler her zaman yarım kilo- 1 kilo kadar daha tombik oluyorlar.

Bebek Boy Kilo Cetveli

Bebek Boy Kilo Cetveli

Boy-kilo gelişimini etkileyen tüm bu faktörlerden bahsettikten sonra bebek boy kilo tablosundan bahsetmemiz gerekiyor. Boy-kilo cetvelinin kız ve erkek bebeklere göre ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekiyor.

Kız bebekler narin yapıların gereği erkek bebeklerden farklılık gösteriyor. Kız bebek boy kilo cetveline göre doğumdan sonra ilk 1 yıl içinde kız bebeklerin en düşük 66, en yüksek 81 santimetre boy uzunluğuna sahip olması bekleniyor. Kilolarının ise 7200- 12000 gr aralığında olması normal kabul ediliyor. Kız bebek boy kilo tablosundan bebeğinizin ay ay gelişimini takip edebilirsiniz.

Sizin İçin Seçtik

En çok tercih edilen anne & bebek ürünlerini detaylı incelemek için tıklayınız.

Kız bebek boy-kilo cetveli;

kız bebek boy kilo oranı

Normal değerlerde seyreden erkek bebekler ise her zaman kız bebeklere göre bir tık daha tombik oluyor. Erkek bebeklerin 1 yaşına ulaştıklarında en az 7 kilo 450 gram, en fazla ise 12 kilo 500 gram olması bekleniyor. Boylarının ise en kısa 69, en uzun 83 santim olması bekleniyor.

Erkek bebek boy-kilo cetveli;

erkek bebek boy kilo oranı

Yukarıda bulunan tablolar yardımı ile bebeğinizin normal değerlerde olup olmadığını kontrol edebiliyorsunuz. Ancak bebeğinizin boy-kilo gelişimini değerlendirirken mutlaka yukarıda bahsettiğimiz faktörleri de değerlendirmeniz gerekiyor.

Bebek Boy Kilo Persentil Nedir

Bebek Boy Kilo Persentil Nedir?

Bebek boy kilo persentili, bebek gelişiminin normal şekilde ilerleyip ilerlemediğini anlamak üzere kullanılan tablodur. Bebeğin gelişim değerlerine bakılarak orantılı ve tutarlı bir şekilde gelişip gelişmediği bu tablo ile değerlendirilir.

Bebek boy kilo persentili kısaca; bir bebeğin aynı aylarda olan diğer 100 bebekten ne kadar kilolu yada uzun olduğu hakkında bilgiler verir. Yüzdelik dilimlerle bebeğin gelişimini değerlendiren persentilde %3 ve %97 arasındaki tüm değerler normal kabul edilir. Standart değer persentil tablosunda %50’dir. Bu da ortalama çocuk ölçüsünü gösterir. %3 persentil en kısa ve en zayıf ancak normal kabul edilen çocuğu gösterir. %97 persentil ise en uzun, en kilolu ve normal çocuğu gösterir.

Bebek boy kilo oranı tablo üzerinde 3 ve 97’nci persentil çizgileri arasında olan çocukların değerleri normal kabul edilir. Boy kilo oranı bu değerlerin dışındaysa mutlaka inceleme gerektirir.

  • 1 persentil (p) : Gelişimi çok çok kötüdür mutlaka araştırılmalıdır.
  • 1-3 persentil (p) : Gelişimi çok kötüdür mutlaka araştırılmalıdır.
  • 3-15  persentil (p) : Gelişimi hafif kötüdür araştırılabilir.
  • 15-97  persentil (p) : Gelişimleri normal kabul edilir.
  • 97-100  persentil (p) : Gelişimi fazla iyidir mutlaka araştırılmalıdır.

Bebeğiniz normal değer aralığında bulunmuyorsa, kilosu daha düşük, boyu daha kısa ise gelişim geriliğinden söz edilebiliyor. Tabi yine kesin teşhisi koyabilmek için çocuğunuzu bir doktora göstermeniz gerekiyor.

Bebeğiniz için eğlenceli ve öğretici yapbozlar için tıklayınız.

6 Ayda Doğum Kilosu İkiye Katlanır

Burada altını çizmemiz gereken başka bir nokta bulunuyor. O da bebeklerin her ay gelişim hızlarının aynı olmayacağı. Bebekler kimi zaman ayda 1 kilo alırken kimi zamanda yalnızca 300 gram alabiliyor. Uzmanlar bunun korkulacak bir durum olmadığını belirtiyor. Özellikle ilk aylarda yaklaşık 1’er kilo alan bebekler ilk 6 ayda doğum kilolarının iki katına ulaşabiliyor. Bebekler büyüdükçe kilo alım hızları da düşüyor.

Bebeklerin ilk aylardaki büyüme hızlarının ilerleyen dönemlerde de devam etmesinin tonlarca ağırlığa ve metrelerce boya ulaşacağı düşünülürse bu çok da üzülecek bir durum olmuyor. Bu sebeple bebeklerin aldığı kilonun da boy uzunluklarının da normlara göre değerlendirilmesi gerekiyor.

Yukarıda saydığımız, bebeğin gelişimini etkileyen tüm faktörler değerlendirilmesine rağmen herhangi bir problem yoksa ancak bebeğinizin kilosu normal değerlerin altındaysa sütün yetmemesi, yeterli beslenememesi gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve anne sütü eksikliğinde mama ya da bebek 6 aydan büyükse besleyici gıda takviyeleri yapmanız gerekiyor.

Bebeğiniz normal değerlerin üzerinde boy ve kiloya da sahip olabilir. Bu toplumda memnuniyetle kabul görse de bebeğin çok şişman olması göründüğü kadar sevimli bir durum olmayabiliyor. Özellikle bebeğin sağlıklı gelişimi açısından fazla kilolu olması da istenmeyen bir durum ve altında yatan sebepler de hastalık kaynaklı olabilir. Bu durumda da mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve bebeğin fazla kilosu altında yatan sebebi aramanız gerekiyor.

Bizce Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir