En İyi Ahşap Oyuncak Seçimi

En İyi Ahşap Oyuncak Tavsiyeleri 2021 | Ahşap Oyuncak İncelemeleri

En İyi Ahşap Oyuncak Tavsiyeleri

En İyi Ahşap Oyuncak Tavsiyeleri

Ahşap oyuncaklar birbirinden renkli tasarımları sebebiyle çocuklar; doğal, sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları sebebiyle ise ebeveynler tarafından tercih ediliyor. Peki, en iyi ahşap oyuncak hangisi? Ahşap oyuncak markaları neler?

Teknolojinin ilerlemesi ve özellikle plastik gibi çeşitli maddelerin kullanımının artmasıyla birlikte bebek eğitici oyuncak çeşitlerinin çocuk sağlığına uygun olup olmadığını da sorgulama gerekliliği doğdu. Fabrikasyon olmayan, el emeği göz nuru ahşap oyuncaklar ise bu dönemde öne çıktı.

Ahşap oyuncaklar ağaçlardan elde edilen tahtaların oyularak şekil verilmesi sonucu elde ediliyor. Plastik oyuncaklara kıyasla bakteri barındırmayan ahşap oyuncaklar, hijyenik olmaları sebebiyle tercih ediliyor.

Ahşabın daha pek çok faydası bulunuyor. İlk olarak, çocukların hayal gücünü destekliyor. Elektronik oyuncaklarda olduğu gibi, oyun sadece bir düğmeye basmaktan ibaret kalmıyor çocuğunuz oyuncağı yerde sürerek, eliyle uçurarak kullanabiliyor ve hayal dünyasını dışarı yansıtabiliyor.

Ahşaba dokunmak hem vücuttaki elektriği alıyor hem de rahatlatıyor. Bu açıdan bile çocuklar için mükemmel bir oyun arkadaşı oluyor. Ahşap oyuncaklar motor becerilerinin yanı sıra el-göz koordinasyonu gelişimine de destek oluyor. 

Uzun yıllar, güvenle kullanılabilmeleri açısından da ahşap oyuncaklar tercih listesinin başında yer alıyor. Çocuğunuza aldığınız bir ahşap oyuncak kardeşine de kalabiliyor. Hatta bazen anneden-babadan çocuğuna dek kaldığı oluyor.

Hemen Satın Al

En İyi Ahşap Oyuncak Tavsiye

En İyi Ahşap Oyuncak Tavsiye

Ahşap oyuncaklar, doğallığı, sağlıklı oluşu ve çocuk gelişimine katkılarından dolayı son dönemlerin gözdesi. Ahşap oyuncak araba, ahşap oyuncak boyama, oyuncak yazı tahtası, okul dönemi, öncesi ve anaokulu eğitici Legolar, ahşap zeka oyuncakları, taklit oyuncakları gibi çok çeşitli ürün seçeneği bulunuyor. Ancak oyuncak tavsiyeleri alırken ve seçerken mutlaka çocukların yaşını, becerilerini dikkate almak gerekiyor. Çocukların gelişim dönemlerine ve oyuncak çeşitlerine göre En iyi ahşap oyuncak önerileri derledik.

Ahşap Oyuncak Çeşitleri

Ahşap Oyuncak Çeşitleri

Çocukların hayal gücünü destekleyen, el-göz koordinasyonunu artıran, motor becerilerini geliştiren pek çok farklı ahşap oyuncak seçeneği ve bu alanda üretim yapan onlarca marka var. 

Ahşap Oyuncaklar Montessori felsefesinde de önemli bir yer buluyor. Montessori felsefesinde oyuncaklar; günlük yaşam becerileri, matematiksel zeka, duyu, dil becerileri ile evrene dair bilgiler veren kozmik eğitim bilgilerini içeriyor.

Taklit Oyuncakları

Çocuğun günlük hayatta yapacağı her tür iş için tasarlanan mutfak, tamir setleri gibi taklit oyuncakları, öz bakım becerilerini geliştireceği; temizlik, ayakkabı bağlama, düğme ilikleme oyunları, minyatür mutfak tezgahları, günlük yaşam becerilerini geliştirmesine yardımcı oluyor.

Mamatoyz Mutfak

Mamatoyz Mutfak

24 ay üzeri bebekler için tasarlanan bu harika ahşap mutfak seti alt modül ve üst modül olmak üzere 2 ana parçadan oluşuyor. Alt modülde, evye, fırın, ocak bölümleri yer alırken, üst modülde ise raflar ve saksılar bulunuyor.  

Ürünle birlikte gelen saksılar, ebeveynlerle birlikte tohum ekimine imkan tanıyor. Bitkinin büyümesi dört gözle bekleyen çocuk hem bir bitkiye nasıl bakılacağını öğreniyor hem de sorumluluk bilinci ve doğa sevgisi kazanıyor.

Ürünün çift yönlü kullanıma uygun olması, birden fazla çocuğun aynı anda oynamasına olanak veriyor.

Mamatoyz Benim Evim Bebek Evi

Mamatoyz Benim Evim Bebek Evi

24 ay ve üstü bebekler için tasarlanan ahşap “benim evim” 3 boyutlu yapısı ile bebeğinizin hayal dünyasına katkıda bulunuyor ve mekan algısını geliştiriyor.

Maket evin birbirinden ayrı odaları ve her odanın kendine özgü bir kullanım senaryosunun olması bebeğinizin farklı ve fonksiyon odaklı düşünmesine olanak veriyor.

Kutudan 3 parça halinde çıkan ürün, anne-baba ve bebeğin birlikte herhangi bir yapıştırıcı veya vidaya ihtiyaç duymadan yapıyı kurmasını amaçlıyor.

Bunların dışında ahşap bebek arabasıahşap gıdalarmeyveler, ahşap mutlu çiftlik,   

Matematiksel Zeka Geliştirici Oyuncaklar

Matematiksel Zeka Geliştirici Oyuncaklar

Sayıları öğreten zeka kartları, abaküs türü oyuncaklar gibi çeşitli matematik materyalleri erken dönemde matematiksel zekanın gelişimine yardımcı oluyor. Bu kategorideki oyuncaklar 2-3 yaşından sonraki çocuklara hitap ediyor. Çocukların sayıları öğrenmesine yardımcı yap-boz çeşitleri, matematik işlemlerini pekiştirici abaküsler, mantık ve matematik becerilerini geliştiren diz-yerleştir oyuncakları okul öncesi dönemin verimli geçirilmesini sağlıyor.

Melissa & Doug Ahşap Diz Yerleştir okul öncesi çocukların renk eşleştirme ve yaratıcı aktivite panosuyla eğlenceli vakit geçirmesini sağlıyor. Oyun 10 farklı ve çift taraflı resim kartının ahşap pano içerisine yerleştirilerek, parçaların yerlerine takılmasıyla oynanıyor. Aktivite renk tanıma, sıralama ve başlangıç matematik becerilerini geliştiriyor.

Melissa&Doug Ahşap Tutmalı Yapboz Sayılar puzzle çocukların en erken dönemde sayıları öğrenmesini sağlıyor. Puzzle yapmak çocukların dikkatini artırıyor, görsel hafızalarının gelişimine katkı sunuyor. Hangi parçanın nereye konulacağı hakkında kafa yormak çocukların problem çözme yetisini de geliştiriyor. 

3 yaş ve üzeri için tasarlanan Melissa & Doug Ahşap Abaküs sayı sayma, renklerin, şekillerin ve basit matematik işlemlerin öğretilmesi için kullanılıyor.

Duyu Gelişimini Destekleyen Oyuncaklar

Duyu Gelişimini Destekleyen Oyuncaklar

Renk ve şekilleri içeren halkalar, kuleler, ses çıkarabilen oyuncaklar, dokunup hissedilen hatta ses çıkaran puzzle çeşitleri ise çocukların duyu gelişimini destekliyor.

Melissa & Doug Diz Oyna Kule üst üste dizilebilen bloklar ile çocuklar oldukça eğlenceli vakit geçiriyor. Karton bloklar üzerinde yer alan resimler çocukların; hayvanları, renkleri veya alfabeyi öğrenmesini sağlarken, oyun el göz koordinasyonunu ve ince motor becerilerini geliştiriyor, dil gelişimine katkıda bulunuyor.

Duyu Gelişimini Destekleyen Oyuncaklar 2

Ahşap tutmalı yapboz çeşitleri ise çocukların eşleştirme yapmasına, el göz koordinasyonunu geliştirmesine ve ince motor becerilerinin gelişmesine destek oluyor. Bebek bultak puzzleparçalarının altında da aynı şekiller bulunuyor. Böylece çocuklar hangi parçanın nereye geleceğini eşleştirme yoluyla buluyor. Serinin; arabalar,evcil hayvanlarçiftlik, safari, sayılar gibi çeşitleri bulunuyor.

Melissa & Doug ahşap sesli yapboz klasik yapbozlara yeni bir yorum getiriyor. Doğru yerleştirilen her bir yapboz parçası, kendine has sesi çıkarıyor. Böylece çocukların görsel zekasını geliştirmenin yanında bir de neden sonuç ilişkisini öğrenmesine destek oluyor.

Melissa & Doug yapboz çeşitleri bilinen yapbozlara bir de duyarak öğrenmeyi ekliyor. Çocuğunuz puzzle parçasını doğru yere koyduğunda o parça ne ise sesi duyuluyor. Bir inek ise ‘möö’, bir otomobil ise ‘düdütt’!

Melissa & Doug sesli yapbozların; çiftlik hayvanlarımüzik aletlerihayvanat bahçesievcil hayvanlar ve araçlar gibi pek çok çeşidi bulunuyor.

Kozmik Algı Oyuncakları

Haritalar, dünya ve diğer gezegenleri içeren oyuncaklar kozmik materyaller olarak geçiyor. Bu oyuncaklar çocukların çevrelerini, dünyayı ve evreni algılamasına yardımcı oluyor.

En İyi Ahşap Oyuncak Seçimi

En İyi Ahşap Oyuncak Seçimi

Anne babalar, doğal olarak çocukları için her zaman en iyisini istiyor. Bu oyuncak seçiminde de değişmiyor. Çocuğun eğlenirken öğreneceği, kaliteli vakit geçirebileceği hatta oyuna kimi zaman ebeveynlerini de dahil edebileceği oyunlar eğiticiliğin yanında duygusal bağları da güçlendiriyor. En iyi ahşap oyuncak seçimi bu anlamda önem taşıyor.

Ahşap oyuncak seçiminde ilk etken, oyuncağın çocuğa zarar vermemesidir. Ahşap oyuncaklar kimyasal madde içermemesi sebebiyle çocuk ağzına soksa bile tehlike arz etmiyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu doğru ebatlarda oyuncak seçiminin yapılasıdır. Ahşap yapısı gereği plastik oyuncaklara nazaran daha ağırdır. Bu sebeple bebeğin kafasına ya da herhangi bir yerine vurma ihtimalinin mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor. Örneğin; ilk 6 aylık dönemde olan, henüz el refleksleri tam anlamıyla oturmamış bir bebek için rahat tutabileceği, hafif, ebatları küçük oyuncaklar seçmek gerekiyor.

En iyi ahşap oyuncak seçiminde bir diğer etken de çocuğun ayına/yaşına uygun seçimin yapılmasıdır. Özellikle oral dönemdeki çocuklara çok küçük parçalı oyuncaklar seçmek ağzına sokmasına ve boğulmasına sebebiyet verebiliyor. Bu sebeple oyuncaklar her yaş için ayrı niteliklerde, çeşitli beceriler katacak şekilde tasarlanıyor.

0-6 aylık dönemdeki çocuklar için ahşap çıngıraklar tercih edilebiliyor. İlk yaşını doldurmuş çocuklar için ise ahşap bloklar, bul-tak ya da renkli halkalar hem eğleneli vakit geçirmelerini hem de öğrenmelerini destekliyor.

2020 En İyi Ahşap Oyuncak Fiyatları

2021 En İyi Ahşap Oyuncak Fiyatları

En iyi ahşap oyuncak hiç şüphesiz çocuğunuzun beğenilerine hitap eden, ilgisini çeken, oynarken sıkılmayacağı niteliklerde olandır. Piyasada çok çeşitli marka ve yüzlerce ürün seçeneği bulunuyor. Ahşap oyuncak fiyatları da bu marka ve model çeşitliliğine göre değişiyor.

Hemen Satın Al

En İyi Ahşap Oyuncak Yorumlar

En İyi Ahşap Oyuncak Yorumlar

Ebeveynler tarafından en sık yorum alan ürünler çocukların severek oynadığı, uzun vakitler geçirdiği ve gelişimlerine fayda sağlayan oyuncaklar oluyor. İlk dönemlerde oynanan halka kuleler, üst üste dizilen bloklar, bul-taklar zamanlar annelerden tam not alıyor.

İlerleyen dönemde ise bu oyuncaklar yerini daha karmaşık, mantık, zeka ve duyuları aynı anda geliştiren oyuncaklara bırakıyor. Bu dönemlerde ise özellikle, evcilik ya da tamir gibi çocukların günlük yaşamı taklit edebileceği oyuncaklar ön plana çıkıyor. Oyun mutfakları, tamir setleri, meyve-sebzeler en sevilen taklit oyuncakları oluyor.

3 yaş ve sonrasında ise zihin aktiviteleri artıyor. El-göz koordinasyonunun gelişimi için özellikle ahşap koordinasyon oyuncakları, boncuk dizme oyunları, parça sayısı artan sayılar, şekiller, renkler, hayvanlar gibi eğitici puzzle çeşitleri tercih edilebiliyor.

Doğal ve sağlıklı ahşap oyuncaklar, uzun ömürlü kullanım imkanları ile çocukların her döneminde çeşitli şekillerde yerini alıyor. Çocuklar tarafından çok sevilen bu doğal malzeme anne babalrdan da tam not alıyor.

En iyi Ahşap Oyuncak Markaları Büyürken'de

En iyi Ahşap Oyuncak Markaları Büyürken’de

Ahşap oyuncak tasarımı konusunda kendini kanıtlamış, çocukların sağlıklı gelişimini destekleyen; MamatoyzMelissa DougJanod gibi ünlü markalar Büyürken güvencesi ile çocuklarla buluşuyor. Çocuğunuzun yaşına uygun en iyi ahşap oyuncak modelleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü