doğum sonrası kilo verme teknikleri 2019 önerileri

Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri | 2021 Önerileri

Doğum sonrası kilo verme konusu anneleri bebek bakımından daha çok yoruyor. 9 ay boyunca gün be gün alınan kilolar doğumdan çıkar çıkmaz öyle bir anda ne yazık ki verilemiyor. Keşke verilebilse!

Doğumdan sonra nasıl kilo verilir? Diye kara kara düşüncelere dalan anneler diyete başlamaya karar verse bu kez de sütüm azalır korkusu sarıyor.

Doğum sonrası kilo verme teknikleri nelerdir? Doğum sonrası kilo vermek için hangi yöntemler izlenmeli? Doğum sonrası yapılacak egzersizler neler? Hepsini sizler için derledik.

Sevgili anneler, öncelikle 9 ayda değişen vücudunuzun iki günde eski haline dönmesini beklemeyin! Bu hem psikolojinizi hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Hamileliğin bir süreç olduğunu kilo vermenin de almak gibi zamanla olacağını daha ilk adımda kabullenmeniz gerekiyor.

Doğum sonrası kilo vermeyi etkileyen birden çok faktör bulunuyor. Ancak doğum sonrası kilo verme teknikleri arasında en önemli maddeler; yeterli ve dengeli beslenmeniz, özellikle sezaryen ile doğum yaptıysanız kendinizi yormayacak egzersizler yapmanız, bol sıvı tüketmeniz ve bol bol emzirmeniz.

Doğumdan Sonra Nasıl Kilo Verilir

Doğumdan Sonra Nasıl Kilo Verilir?

Doğumdan sonra nasıl kilo verilir? Sağlıklı kilo vermenin yöntemleri var mı? hızlı kilo verilirse süt azalır mı? gibi sorular yeni doğum yapmış annelerin en merak ettiği konular.

Bu konuda ilk olarak yeterli ve dengeli beslenmeden başlayalım. Malum sağlıklı beslenmek hayatımızın her anında çok önemli. Ancak yeterli ve dengeli beslenme doğum sonrası iki kat önem kazanıyor. 9 ay boyunca içinde yeni bir yaşam filizlenen bedeniniz bu sürede bebeğinizin sağlıklı gelişmesi için çalıştı çabaladı. Hem bebeğinize hem de size gerekli vitamin ve mineralleri sağladı. Doğumdan sonra sağlıklı beslenmeniz hem bedeninizin eksiklerini tamamlamak hem de bebeğinize kaliteli süt üretmek için oldukça önemli. 

Anneler doğumdan sonra diyet yapılır mı? ya da doğum sonrası zayıflama diyeti var mı? diye her zaman merak ediyor. Ancak uzmanlar yeni doğum yapmış annelere diyet önermiyor. Hatta ayda 2 kilodan fazla vermeyi dahi normal bulmuyorlar. Doğum sonrası diyet yapmak yerine dengeli ve sağlıklı beslenmek hem anne hem de bebek için en faydalı seçenek oluyor.

Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri

Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri

Doğum sonrası kilo vermek teknikleri arasında en önemli madde kesinlikle emzirmek. Emzirme döneminde günlük yaklaşık 700 mililitre süt salgılanıyor. Bu sütün üretimi için ise her gün yaklaşık 500 – 700 kalori harcanıyor. Yani emzirme döneminde yoğum diyet ve bol eforlu sporlar yapmadan da kilo vermek mümkün. Uzmanlar emziren annelerin kilo vermelerinin daha kolay olduğunun altını çiziyor.

Emzirme döneminde normal kalori ihtiyacınıza ek 300 – 500 kalori daha fazla almanız yeterli oluyor. Emzirirken günlük kalori ihtiyacınızı karşılamak üzere günlük beslenmenize ek, bir su bardağı süt, bir yumurta, küçük bir köfte ya da et ya da bir ince dilim ekmek ve bir adet meyve yemeniz kafi geliyor. Yani bol bol tatlı yiyeyim, şerbet içeyim süt olsun diye düşünmek yanlış. Bunlar sütünüzü değil yalnızca kilonuzu artırıyor.

Ancak elbette emzirme döneminde şok diyetler uygulamak ve düşük kalori almak da doğru değil. Her şeyden önce sütünüzün kalitesi için doğum sonrası diyet yapmanız doğru bulunmuyor. 

Emzirme Döneminde Bol Su İçin

Emzirme Döneminde Bol Su İçin

Annenin aldığı her besin doğal olarak süt üretimini ve kalitesini de etkiliyor. Bu sebeple emzirme döneminde yeterli miktarda protein almanız, şekersiz kompostolar ve bol bol su içmeniz gerekiyor.

Et ve süt ürünleri emzirme döneminde ki annelerin B12 ihtiyacını karşılamak açısından da önem taşıyor. Özellikle her gün bir yumurta yemek sütünüzün kalitesini de arttırıyor. Ayrıca haftada iki defa balık yemek, folik asit bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler de bol bol tüketmek gerekiyor.

Demir eksikliğine karşı pekmez ve kuru üzümün de emziren annelerin öğünlerinde bulundurulması gerekiyor.

Ayrıca doğum sonrası kilo verme için ara öğünlerinde mutlaka yapılması gerekiyor. 2-3 ara öğün ve 3 ana öğün olacak şekilde günlük beslenmenizi düzenlemeniz hem sağlıklı kilo vermek hem de besin değeri yüksek süt üretmek için gerekiyor.

Dondurulmuş gıdalardan kaçınmak, yağ ve tuz oranı yüksek gıdaları tüketmemek de sağlıklı kilo verme yöntemleri arasında bulunuyor. Bu dönemde kızartmalardan uzak durmak bunun yerine ise pişirme usulü olarak haşlama ya da ızgara gibi yöntemleri tercih etmek gerekiyor.

Normal Doğum Sonrası Spor

Normal Doğum Sonrası Spor

Doğum sonrası kilo verme teknikleri arasında sporun yeri de epey önemli. Doğum sonrası kilo verme için yeterli ve dengeli beslendikten sonra sıra geliyor egzersizlere. Eğer normla doğum yaptıysanız, herhangi bir dikişiniz yoksa ve pelvik bölgenizde şişlik yoksa bir hafta gibi kısa bir süre içinde spor yapmaya başlayabiliyorsunuz. Ancak spordan kastımız atlamalı, zıplamalı, karın kası çalışmalı sporlar değil! Özellikle karın çalışmaları normal ya da sezaryen fark etmeksizin doğumlardan hemen sonra asla önerilmiyor.

Mümkün oluğunca iyileşmeyi, vücudunuzun kendisini toparlamasını beklemeniz gerekiyor.  

Sezaryenle Doğum Sonrası Kilo Verme

Sezaryenle Doğum Sonrası Kilo Verme

Ancak eğer sezaryen doğum yaptıysanız, sezaryenle doğum sonrası kilo verme konusunda biraz daha dikkatli olmanız gerekiyor. Spora başlayabilmeniz için ayağa kalkabilmeniz, dikişlerinizin iyileşmesi gerekiyor.

Tabi burada da kendinizi yormayacak, zorlamayacak egzersizleri tercih etmenizde yarar var. Spora ilk olarak yürüyüşle başlamak yeni anneler için en ideal olan egzersiz olarak görülüyor. 30-45 dakikalık tempolu yürüyüşler hem zayıflamanıza hem de kendinizi iyi hissetmenize yardımcı oluyor.

Doğumdan Sonra Hangi Sporlar Yapılabilir

Doğumdan Sonra Hangi Sporlar Yapılabilir?

Suda spor:Doğumdan sonra suda egzersizler yapmak faydalı olabiliyor. Suyun kaldırma kuvveti ile vücut ağırlığının hafiflemesi yeni annelerin işini kolaylaştırıyor. Suda hafif egzersizler anneleri hem rahatlatıyor hem de bel, göğüs, bacak ve karın kaslarının çalışmasına yardımcı oluyor. Özellikle sezaryenle doğum sonrası kilo verme konusunda da su da yapılan sporlar yararlı oluyor.

Yoga:Hem fiziksel hem de zihinsel faydayı birleştiren yoga da gerek hamilelikte gerekse de doğum sonrası öneriliyor. Hamilelik dönemini rahat geçirmek adına birtakım uygulamaları içeren hamile yogası beli ve omurgayı desteklemek, hamilelikte yaşanan stres ve gerginlikleri azaltmak ve hatta bulantıları önlemek için yapılıyor. Hamilelikten sonra ise yogaya devam edilebiliyor. 

Yoga fiziksel ve zihinsel birtakım disiplinleri içeren Hindistan kaynaklı bir uygulamadır. Ve kesinlikle ne jimnastik ne de başka bir spor dalı gibi performans gerektirmiyor. Yani yoga yaparken yoğun efor sarf etmeniz gerekmiyor. Aksine sakinleşmeniz, bedeninizin sesini duymanız ve kendinizle baş başa kalmanız gerekiyor. Bu sebeple esnek ya da güçlü olmadığını düşünenler dahi yoga yapabiliyor. Uzun süre yoga yapmak ise vücudu esnetiyor ve güçlendiriyor.

Pilates:Esneklik ve kuvvet kazanmak için doğum sonrası pilates yapmak da epey faydalı oluyor. Özellikle bel, basen ve bacak kaslarınızı güçlendirmenizi sağlayan pilates vücudun sıkılaşmasını ve incelmesini sağlıyor.

Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Doğum sonrası korse kullanımı da annelerin incelmesine yardımcı oluyor. 9 ay boyunca büyüyen rahim, karın kaslarının da genişlemesine sebep oluyor. Uzmanlar doğumdan sonra korse kullanımında herhangi bir zarar görmezken aksine korse kullanımını öneriyor.

Vücuda göre ayarlanabilen, tam kavrama sağlayan korseler hem göbeği tam kavrayarak sarkmaları engelliyor, göbeği toparlıyor hem de dik duruşu destekliyor. Böylece doğum sonrası vücudun hızlıca sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Korseler nefes alan dokuları sayesinde annelere tüm gün kullanım imkanı da sunuyor.

Hem normal hem de sezaryen doğumlardan sonra rahatlıkla kullanılabileceğiniz bir korse arıyorsanız

Owli doğum sonrası inceltici korse çeşitlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Owli korse hamilelik sırasında karın kaslarında meydana gelen ayrılmayı (diastasis recti) hızla kapatmaya yardımcı oluyor. Karındaki şişliği azaltarak hızlı bir incelme sağlayan Owli korse ayrıca beli ve sırtı da harika bir şekilde destekliyor.

Ayrıca Doğum Sonrası Korse Kullanımı ile ilgili detaylı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü