Bebek Arabası Tavsiyesi Güncel Öneriler

Bebek Arabası Tavsiyesi | Güncel Öneriler

Bebek Arabası Seçimi

Çocuğuna ilk defa bebek arabası alacak anne babalara bebek arabası tavsiyesi kesinlikle gerekiyor. Çünkü bebek arabası çocuklu bir hayatın olmazsa olmazları listesinde başı çekiyor. Ve daha önce hiç bebek arabası kullanmamış kişilerin bu anne-baba hayatı kurtarıcı aracın tekerinden tutma sapına kadar her aparatının ne kadar önemli olduğunu bilmesi gerekiyor.

En iyi bebek arabası arayışındaysanız öncelikle bilmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bebek arabası tercihinizde oturduğunuz evden, arabanız olup olmadığına hatta arabayı nerelerde kullanacağınıza kadar birçok konu önem taşıyor. Bu sebeple her kullanıcının ihtiyacı farklılık gösteriyor.

Yenidoğandan İtibaren Kullanılacaksa: Travel Sistem

Yenidoğandan İtibaren Kullanılacaksa: Travel Sistem 

Eğer yeni doğan bebek arabası arıyorsanız travel sistem bebek arabalarını tercih etmenizde fayda var. Çünkü travel sistem bebek arabaları puset ve bebek arabası olmak üzere iki ayrı parçadan oluşuyor. İlk zamanlarda rahatlıkla kullanacağınız puset bebek arabasına monte edilebiliyor. Ana kucağı şeklini andıran iç dizaynları ise yenidoğan bebeğin puset içinde rahat yatmasını sağlıyor. Ayrıca pusetler bebek arabasından çıkarılarak elde taşınabildiği gibi araba koltuklarına takılarak oto koltuğu olarak da kullanılabiliyor.

Bebeğin büyümesiyle birlikte kullanımı son bulan puset yerini bebek arabasına bırakıyor. Bu çok fonksiyonlu kullanımları sebebiyle travel sistem bebek arabaların tercih edilebiliyor.

Bebeğiniz büyükse baston bebek arabalarını da tercih edebilirsiniz. Baston bebek arabaları olabildiğince hafif, kolaylıkla katlanan ve yer tutmayan arabalar olarak öne çıkıyor. Çocuklar büyümeye başladıklarında bebek arabasında fazla oturmak istemiyor. Yalnızca yorulduklarında ya da uykuları geldiğinde bebek arabasına biniyorlar. Bu sebeple çok çok geniş olmayan, geniş alt sepetleri olmayan ancak olabildiğince hafif olan baston bebek arabaları ideal bir seçim oluyor. 

Bebek Arabası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sizin İçin Seçtik

En çok tercih edilen anne & bebek ürünlerini detaylı incelemek için tıklayınız.

Bebek Arabası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek arabası tavsiyesi ararken aracın hafifliği, tek elle açılıp açılmadığı, tentesinin tam kapanır olup olmadığı, taşıma sepetinin genişliği gibi birçok farklı unsur bulunuyor.

Eğer yüksek katlı bir evde oturuyorsanız ve asansör yoksa hafif bir araba seçmeniz, arabayı eve çıkarırken zorluk yaratmıyor. Asansör olan evlerde de asansörün genişliği ile arabanın genişliğini karşılaştırmak gerekiyor. Büyük arabaların asansöre girmeme ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca bebek arabasının ağırlığı yalnızca eve çıkarıp indirirken değil yaşamın her anında, taksiye, dolmuşa binerken bile önem taşıyor. Kimi zaman arabanın kapatılarak elde taşınmasını gerektiren durumlar olabiliyor. Bu durumda da bebek arabasının ebeveyni zorlamaması için hafif seçilmesi oldukça yerinde bir karar oluyor.

Bir diğer önemli nokta ise zamanla arabanın ağırlığına bebeğin ağırlığının da ekleneceği gerçeğidir. Yeni doğan döneminde bebeklerin pek bir ağırlığı olmuyor ancak büyük bir hızla büyüyen bebek günden güne ağırlaşıyor. Bu sebeple arabayı ittirmek de zorlaşıyor. Hafif araba demek rahat itiş demek. Özellikle uzun yürüyüşler yapacaksanız ağır bir araba sizi zorlayacaktır. Mümkün olduğunca hafif arabaları tercih etmeniz faydalı oluyor.

Bebek Arabası Seçiminde Önemli Etkenler

Bebek Arabası Seçiminde Önemli Etkenler

  • Arabanın tek elle açılıp açılmadığı da önemli bir etken. Özellikle toplu taşıma taksi gibi ulaşım araçları kullanacaksanız arabayı kapatmanız gerekecektir. Bebeğinizi tutmak için yabancılara veremeyeceğinize göre bebek arabasını tek elle kontrol edebiliyor olmak işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Bebek arabası tentesinin kapanırlığı da önemli bir etken. Tam kapanmayan tenteler yağmurlu ya da güneşli günlerde bebeğinizin rahatını kaçırabiliyor. Üstelik tente yalnızca yağmurda ya da güneşte kullanılmıyor. Bebeğiniz uyuduğunda ya da kalabalık ortamlarda da üstünü kapatmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle bebek arabası en iyi bebek arabası tavsiyesi ararken tente unsurunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.
  • Taşıma sepeti de bebek arabalarında oldukça gerekli bir aparat. Çocuklu hayat demek bakkala bile çıksanız bolca eşya demek.
  • Dışarı çıkarken mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken onlarca ürün bulunuyor. Bebeğiniz büyüyene kadar:

Bu ürünlerin çoğu genellikle Bebek Bakım Çantası içerisine taşınıyor. Ancak gezi esnasında bebeğin huzursuzlanması, acıkması, sıkılması gibi pek çok sebeple bir bir çantadan çıkan bu ürünler için sürekli çantaya yerleştir- çıkar yapılamayabiliyor. Bu gibi durumlarda ise bebek arabasının cepleri yardıma koşuyor. Bebek arabasında geniş taşıma bölümü, geniş cep annelere epey alan açıyor.

Bebek arabalarının bazı modellerinde arabaya uygun taşıma çantası ve tutma koluna asılabilen düzenleyiciler de bulunuyor. Bu taşıma gereçleri de bir hayli işinize yarayabilir. Bebek arabası düzenleyiciler seyahat anında acil ihtiyaç duyulabilecek su, süt, cüzdan, emzik gibi malzemeleri kolaylıkla taşımanıza ve bulmanıza yardımcı oluyor.

  • Bu sebeple bebek çantası, oyuncağı, annenin kol çantası derken bebekten ziyade taşınması gereken bir sürü de eşya oluyor. Bu açıdan bebek arabalarındaki geniş sepetler annelerin işini bir hayli kolaylaştırıyor. Üstelik pazara manava giderken de kolaylık sağlıyor. Hem annenin yükünü hafifletiyor hem de özgürce dolaşma imkanı sunuyor.

Arabanın Tekerleği Önemli Bir Detay

  • Şehir yaşamında bebek arabaları genellikle ebeveynleri zorluyor. Çünkü malum günümüzde insanlar hala kaldırımların yaylar için olduğunu kabullenmekte zorlanıyor. Kaldırımı yaya kullanımı hariç araba park etmek, stant açmak, masa atmak gibi birçok amaçla kullanan insanlar sebebiyle bebek arabası kullanımı zorlaşıyor. Bu sebeple arabaların tekerlek seçimi bile önem taşıyor. Büyük tekerlekler sürüş kolaylığı saplıyor ancak düz yolda. Dar yollarda ise büyük tekerlekli bebek arabaları ile gezmek zorlu bir parkur haline geliyor. Büyük tekerlekli arabaların her yerden geçmemesi sebebiyle yola indir-kaldırıma çıkar döngüsü anneyi babayı yoruyor.
  • Bebek arabası tavsiyesi ararken arabaların itme kollarına da mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Ayarlanabilir itme kolları boya göre ayarlama imkanı sunduğu için daha kullanışlı oluyor. Ayrıca bebek arabalarında iki farklı itme kolu bulunuyor. İlki uzun bir boru şeklinde olan itme kolalrı. Bunlara çanta vs asılabilmesi oldukça kolay oluyor. Özellikle arabayı sürerken ihtiyacınız olacak şeyleri buraya asarak kullanabiliyorsunuz. Bir de özellikle baston bebek arabalarında itme kolu genellikle bir bütün şeklinde olmuyor. Sağ ve solda tutmak için iki ayrı kol bulunuyor. Bu tasarılarında ihtiyaca göre değerlendirilmesi gerekiyor.
Çift Yönlü Bebek Arabası Nedir

Çift Yönlü Bebek Arabası Nedir?

Bir başka unsur ise bebek arabasının çift yönlü kullanılabilir olup olmadığıdır. Yenidoğan bebek arabası tavsiyesi arıyorsanız çift yönlü arabaları seçmenizi önerebiliriz. Çift yönlü arabalar bebeğin yüzü hem size bakacak şekilde hem de yola bakacak şekilde dönebiliyor. Bebekler için ilk dönemlerde yalnızca anneleri var ve her baktıklarında annelerini görmek istiyorlar. Bu sebeple dışarı çıktığınızda bebeğiniz huzursuzlanabilir ve sizi görmek isteyebilir. Bu dönemde bebek arabasını bebeğin yüzü kendinize dönük şekilde kullanabiliyorsunuz.

Bebeğiniz dış dünyayı tanımaya, keşfetmeye başladığında ise bebek arabasında gezmek daha zevkli hale geliyor. Bebeğiniz bu dönemde size değil sokağa dönük olmak, etrafa bakma istiyor. Bu sebeple çift yönlü bebek arabaları uzun soluklu kullanımlar için oldukça kullanışlı oluyor.

Bebek arabalarının üretildiği malzemede oldukça önemli. Arabada herhangi bir kırılma dökülme olmaması ve uzun süreli bir kullanım için üretim malzemesinin sağlam olması gerekiyor. Ayrıca kullanılan kumaşında yazın terletme yapmaması kışın ise sıcak tutabilen özelliklerde olması kullanışlı oluyor. Bebek arabası seçerken arabanın kışlık aksesuarı olup olmadığını da değerlendirmelisiniz. Bazı modellerde kışın bebeğinizin ayaklarının üşümemesi için bebek arabasına takılan özel üretim örtüler oluyor ve kışın inanılmaz işe yarıyor. Rüzgarı, yağmuru engelliyor. soğuk geçirmiyor.

Tabi bebek arabası yağmurluklarını da değerlendirmek gerekiyor. arabanızı alırken mutlaka yağmurluğu olup olmadığını değerlendirmeli ve varsa istemelisiniz.

İkiz Bebek Arabası Seçimi

İkiz Bebek Arabası Seçimi

Çocuk sayısı da bebek arabası seçerken önemli bir etken. Tekli seçeneklerin yanı sıra ikiz bebekler için özel üretilen ikiz bebek arabası modelleri de mevcut. Eğer ikiz bebek sahibiyseniz ikiz bebek arabası modelleri oldukça ideal. Çünkü bu tip arabalar tek sürücü ile kullanım imkanı sunuyor. Bu da ebeveynlerin hayatını kolaylaştırıyor. Çünkü iki bebekle tek bir ebeveynin yalnız başına sokağa çıkması oldukça zorlayıcı bir durum.

İkiz bebek arabalarının yan yana ve önlü arkalı koltuklu seçenekleri bulunuyor. Ancak önlü arkalı koltuklularda bebekler yer kavgasına tutuşabiliyor. Çünkü çoğu zaman her ikisi de ön koltukta olmak istiyor. Özellikle biraz büyüdüklerinde ve etrafı görmek istediklerinde. Bu arada ikiz bebek arabalarının yalnızca ikizler için değil aralarında az yaş farkı olan kardeşler içinde bir seçenek olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bebek arabası marka tavsiyesi isteyen annelerin öncelikle kendi ihtiyaçlarını belirlemesi gerekiyor. Belirttiğimiz tüm bu seçenekler; ailelerin ihtiyacına, aradıkları konfora, çocuk sayısına, bütçesine, ne kadar süre ile kullanacağına, çocuğun yaşına göre değişiyor. Bebek arabası seçerken aradığının ürünün, tüm bu şartlardan hangisini taşıması gerektiğini belirlemek tamamen kullanıcıların talebine kalıyor. Piyasada her ihtiyaca, her beklentiye yönelik yüzlerce markaya ait binlerce çeşit bebek arabası bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü