Hamilelikte Ölçümler | Crl, Bpd Ne Demek?

Buyurken.com

Hamilelikte Ölçümler

hamilelikte ölçümler

Anne adayları gebelik takipleri esnasına ultrasonda gördükleri CRL, BPD, AC gibi parametrelerin ne olduğunu merak ediyor. CRL ne demek, BPD ne demek, ultrasonda AC kaç olmalı gibi birçok soru anneler tarafından araştırılıp kendi değerleri ile karşılaştırılıyor.

Gebelik takipleri hem annenin hem de bebeğin hamilelik sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için oldukça önemlidir. Doktorlar gebelik esnasında bebeğin boy, kilo değerlerini, genel gelişimini ve sağlıklı olup olmadığını belirleyebilmek için birden fazla test yapıyor. Bu değerlerin bazıları ultrasonda kısaltma olarak görülüyor.

Bebeğinin ultrason kağıdını eline alan anneler de doğal olarak bu parametrelerin ve değerlerin ne anlama geldiğini bilmek istiyor. Öncelikle ultrasonda kullanılan kısaltmaları ve ne demek olduğunu anlatalım;

LMP Ne Demek

LMP Ne Demek?

LMP son adet tarihi demektir. Hamilelikte yumurta ve spermin tam olarak ne zaman birleştiğini bilmek mümkün değildir. Bu sebeple son adet tarihi gebeliğin başlangıcı kabul edilir ve muhtemel doğum tarihi son adet tarihinden 40 hafta sonrası olarak hesaplanır.

BPD Ne Demek

Bebeğiniz karnınızda sağlık içinde büyürken siz de büyüyen karnınız için kullanabileceğiniz bakım ürünlerini incelemek için tıklayınız.

Hemen Satın Al

BPD Ne Demek?

BPD (BiParietal Diameter) ne demek sorusu annelerin en sık sorduğu sorulardan biri.  Bu değer başın kulaklar üzerindeki bölümünden ölçülen çapı ifade ediyor. Milimetrik verilen bu değer 12. Haftadan sonra 26. Haftaya kadar gebelik haftasını en güvenilir belirleyen ölçü olarak ifade ediliyor.

BPD Ölçümü Kaç Olmalı

BPD Ölçümü Kaç Olmalı?

Tüm bu değerlerin alt ve üst sınırları bulunuyor. Ultrason cihazında elde edilen bu veriler değerlendirilerek bebeğin gelişimi hakkında bilgiler veriyor. Aşağıdaki tablodan gebelik haftanıza göre alt ve üst sınırı öğrenebilirsiniz.

BPD-olcumu-kac-olmali
CRL Ne Demek

CRL Ne Demek?

Annelerin bir diğer sorusu da CRL ne demek? CRL kısaca baş popo mesafesidir. Anne karnında bebeğin popo ve baş mesafesi ölçülerek elde edilir. Hamileliğin 7-13 haftaları arasında yapılan bu ölçüm bebeğin gelişimi ve kaç haftalık olduğu hakkında en net bilgileri veren değerlerden biridir.

CRL hesaplama yapılarak gebelik haftasının, anne adayının son adet tarihi (SAT) ile karşılaştırılması sonucu gebelik haftasının doğrulanmasında en az hata payına sahip olan değerdir.

CRL hesaplama Nasıl Yapılır

Göğüs ucu çatlak kremlerini bebeğiniz doğmadan önce sürmeye başlarsanız emzirme çatlaklarını önleme açısından daha iyi sonuç alacağını biliyor muydunuz? Ürünleri incelemek için tıklayınız.

Hemen Satın Al

CRL Hesaplama Nasıl Yapılır?

CRL hesaplamada önemli olan iki değer bulunuyor. Bunlardan ilki son adet tarihi, diğeri ise gebeliğin ilk üç ayında yapılan ultrason muayeneleri. Bu iki veri gebeliğin kaç haftalık olduğu belirlemede kullanılıyor.

AC Ne Demek

Bebeğiniz dünyaya geldikten hemen sonra karnınızın daha hızlı toparlanmasına yardımcı olan korseleri incelemecek için tıklayınız.

Hemen Satın Al

AC Ne Demek?

AC ne demek diye merak eden sevgili anneler, bu değer bebeğin karın çevresinin ölçüsüdür. Bu ölçü fetusun ağırlığını ölçmek için başka birkaç parametreyle birlikte kullanılıyor.

Bebeğin anne karnında kilosu gelişiminin sağlıklı olup olmadığından doğum şeklinin belirlenmesine kadar farklı konularda önem taşıyor. Hem düşük ağırlıktaki bebekler hem de kilolu bebekler doğumda ve sonrasında çeşitli komplikasyonlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu sebeple bebeğin kilo ve boy bilgilerinin alınması önem taşıyor. AC değeri, BPD ve FL gibi değerlerin bir arada değerlendirilmesi ile yaklaşık olarak saptanabiliyor. Hamilelik haftasına göre AC değerini merak eden anneler aşağıdaki tablodan hafta hafta AC değeri kaç olmalı inceleyebilir.

AC Tablo
FL Ne Demek

FL Ne Demek?

FL (Femur Kemiği) uyluk kemiği uzunluğu demektir. Bebeklerin boy tahminleri yapılırken kullanılan en önemli parametre FL değeridir. FL değeri 7 ile çarpılıp tahmini boy uzunluğu belirleniyor.

Anne karnında bebek boyu hesaplama 20. haftaya kadar boyun ile popo arasındaki mesafe ölçülerek yapılıyor. Bu sürede yapılan ölçümlerde bacak boyu hesaba katılmıyor.  20. haftadan sonra ise femur kemiği uzunluğu da ölçülerek baştan topuğa kadar olan mesafe özel bir formül ile hesaplanıyor. Kalçadan dize kadar olan kemiğe femur kemiği adı veriliyor.

Bebeğin Tahmini Ağırlığı TFA-EFW

Bebeğin Tahmini Ağırlığı TFA-EFW

Bebeğin tahmini ağırlığı da ultrasonda belirlenebiliyor. Ağırlık yukarıda açıkladığımız BPD, FL ve AC değerlerinin formüle edilmesi ile saptanabiliyor. Ultrasonografi cihazları bu hesaplamayı otomatik olarak yapabiliyor.

Ultrason cihazında kullanılan diğer terimler ise şöyle;

 • YS: Yolk Sac. Hamileliğin ilk günlerinde plesentadan önce bebek ve anne arasındaki besin ve oksijen alışverişi yolk kesesi ile yapılıyor. Bebeğin düşük riski taşıyıp taşımadığı hakkında bilgiler verir.
 • HC: Kafa çevresi demektir.
 • HL: Humerus uzunluğu ( kolun uzun kemiği )
 • AD: Karın çapı
 • EFW: Tahmini bebek ağırlığı
 • EDD: Beklenen doğum tarihi
 • NT: Ense pilisi kalınlığı
 • AFI: Amniyotik sıvı indeksi
 • RA: Kalpte sağ kulakçık
 • LA: Kalpte sol kulakçık
 • OFD: Kafatasının uzunlamasına çapı
 • GS: Gebelik kesesi
 • RV: Kalpte sol karıncık
 • LV: Kalpte sağ karıncık
 • AO: Aort, kalpte çıkan ana atar damar
 • W: Bebeğin kaç haftalık olduğu

Gebelikte yapılan ölçümler bebeğin sağlığı hakkında önemli ip uçları veriyor. Hamilelikte bebeğin boyu ve kilosu nasıl ölçülür? Anne karnında bebeğin boyu kilosu kaç olmalı öğrenmek için tıklayın.

Bizce Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir