Ultrason Terimleri | Hamilelikte Ölçümler CRL, BPD Ne Demek

Buyurken.com

Ultrason Terimleri

hamilelikte ölçümler

Anne adayları gebelik takipleri esnasına ultrasonda gördükleri CRL, BPD, Anne adayları gebelik takipleri esnasına gördükleri ultrason terimleri; CRL, BPD, AC gibi parametrelerin ne olduğunu merak ediyor. Ultrasonda GS ne demek, CRL ne demek, OFD ne demek, BPD ne demek, ultrasonda AC kaç olmalı gibi birçok soru anneler tarafından araştırılıp, doktorun kendilerine verdiği ultrason değerleri ile karşılaştırılıyor.

Gebelik takipleri hem annenin hem de bebeğin hamilelik sürecini sağlıklı Gebelik takipleri hem annenin hem de bebeğin hamilelik sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için oldukça önemlidir. Doktorlar gebelik esnasında bebeğin boy, kilo değerlerini, genel gelişimini ve sağlıklı olup olmadığını belirleyebilmek için birden fazla test yapıyor. Bu değerlerin bazıları ultrason da kısaltma olarak görülüyor.

Bebeğinin ultrason kağıdını eline alan anneler de doğal olarak bu Bebeğinin ultrason kağıdını eline alan anneler de doğal olarak bu parametrelerin, ultrason terimleri ve normal değerlerin ne anlama geldiğini bilmek istiyor. Öncelikle ultrasonda kullanılan kısaltmaları ve ne demek olduğunu anlatalım;

Gebelik Ultrason Terimleri

LMP Ne Demek

LMP Ne Demek?

LMP son adet tarihi demektir. Hamilelikte yumurta ve spermin tam olarak ne zaman birleştiğini bilmek mümkün değildir. Bu sebeple son adet tarihi gebeliğin başlangıcı kabul edilir ve muhtemel doğum tarihi son adet tarihinden 40 hafta sonrası olarak hesaplanır.

BPD Ne Demek

Bebeğiniz karnınızda sağlık içinde büyürken siz de büyüyen karnınız için kullanabileceğiniz bakım ürünlerini incelemek için tıklayınız.

Hemen Satın Al

Anne Karnında Bebeğin Baş Çevresi Ölçümleri 

Bebeğin baş çevresi ölçümleri, sağlıklı gelişip gelişmediği konusunda önemli bir değerdir. Üstelik anne karnında olduğu gibi doğumdan sonra da belirli aralıklarla kontrol edilmesi gereken bir değerdir. 

BPD Ne Demek?

BPD (biparietal çap) nedir sorusu annelerin en sık sorduğu sorulardan biri.  Bu değer başın kulaklar üzerindeki bölümünden ölçülen çapı ifade ediyor. Milimetrik verilen bu değer 12. Haftadan sonra 26. Haftaya kadar gebelik haftasını en güvenilir belirleyen ölçü olarak ifade ediliyor.

BPD Ölçümü Kaç Olmalı

BPD Ölçümü Kaç Olmalı?

Tüm bu değerlerin alt ve üst sınırları bulunuyor. Ultrason cihazında elde edilen bu veriler değerlendirilerek bebeğin gelişimi hakkında bilgiler veriyor. Aşağıdaki tablodan gebelik haftanıza göre alt ve üst sınırı öğrenebilirsiniz.

BPD-olcumu-kac-olmali
CRL Ne Demek

Ultrasonda Crl Ne Demek?

Annelerin bir diğer sorusu da CRL ne demek? CRL kısaca baş popo mesafesidir. Anne karnında bebeğin popo ve baş mesafesi ölçülerek elde edilir. Hamileliğin 7-13 haftaları arasında yapılan bu ölçüm bebeğin gelişimi ve kaç haftalık olduğu hakkında en net bilgileri veren değerlerden biridir.CRL hesaplama yapılarak gebelik haftasının, anne adayının son adet tarihi (SAT) ile karşılaştırılması sonucu gebelik haftasının doğrulanmasında en az hata payına sahip olan değerdir.

CRL hesaplama Nasıl Yapılır

Göğüs ucu çatlak kremlerini bebeğiniz doğmadan önce sürmeye başlarsanız emzirme çatlaklarını önleme açısından daha iyi sonuç alacağını biliyor muydunuz? Ürünleri incelemek için tıklayınız.

Hemen Satın Al

CRL Hesaplama Nasıl Yapılır?

CRL ne demek? CRL hesaplamada önemli olan iki değer bulunuyor. Bunlardan ilki son adet tarihi, diğeri ise gebeliğin ilk üç ayında yapılan ultrason muayeneleri. Bu iki veri gebeliğin kaç haftalık olduğu belirlemede kullanılıyor.

AC Ne Demek

Bebeğiniz dünyaya geldikten hemen sonra karnınızın daha hızlı toparlanmasına yardımcı olan korseleri incelemecek için tıklayınız.

Hemen Satın Al

Gebelikte CRL Ölçümü Kaç Olmalıdır?

14. haftaya kadar yapılan bu ölçüm ile ilgili aşağıdaki tabloyu inceleyerek, normal, alt ve üst değerleri öğrenebilirsiniz. CRL ne demek sorusunun yanıtlarını buluyoruz.

AC Ne Demek?

Ultrasonda AC ne demek diye merak eden sevgili anneler, bu değer bebeğin karın çevresinin ölçüsüdür. Bu ölçü fetusun ağırlığını ölçmek için başka birkaç parametreyle birlikte kullanılıyor.

Gebelikte AC değeri bebeğin anne karnında kilosu gelişiminin sağlıklı olup olmadığından doğum şeklinin belirlenmesine kadar farklı konularda önem taşıyor. Hem düşük ağırlıktaki bebekler hem de kilolu bebekler doğumda ve sonrasında çeşitli komplikasyonlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu sebeple bebeğin kilo ve boy bilgilerinin alınması önem taşıyor. AC değeri, BPD ve FL gibi değerlerin bir arada değerlendirilmesi ile yaklaşık olarak saptanabiliyor. Hamilelik haftasına göre AC değerini merak eden anneler aşağıdaki tablodan hafta hafta AC değeri kaç olmalı inceleyebilir.

AC Tablo

Ultrasonda GA Ne Demek?

Ultrason çıktısında en merak edilen değerlerden biri de GA değeridir. GA (AUA) ve GA (LMP) olmak üzere iki farklı GA değeri vardır. Bu sebeple GA nedir, ultrasonda GA ne demek gibi çeşitli sorular anneler tarafından merak ediliyor.

Ultrasonda GA (AUA) terimi tahmini bebek yaşını veriyor. Bu değer ayrıca tahmini doğum tarihinin belirlenmesinde de kullanılıyor.

GA (LMP) ise son adet tarihi üzerinden geçen gün sayısını belirtiyor. Buna göre bebeğin kaç hafta ve kaç günlük olduğu hesaplanabiliyor.

Ultrason Ölçümleri Ne Kadar Doğru!

FL Ne Demek

Ultrasonda Bebeğin Boyu Ultrasonda Boy Terimi

FL Ne Demek?

Ultrasonda boy terimi FL yazan değerdir. FL (Femur Kemiği) uyluk kemiği uzunluğu demektir. Ultrasonda bebeğin boyu tahmin edilirken kullanılan en önemli parametre FL değeridir. FL değeri 7 ile çarpılıp tahmini boy uzunluğu belirleniyor. 

FL Değeri ile Boy Hesaplama

Anne karnında bebek boyu hesaplama 20. haftaya kadar boyun ile popo arasındaki mesafe ölçülerek yapılıyor. Bu sürede yapılan ölçümlerde bacak boyu hesaba katılmıyor.  20. Haftadan sonra ise Femur kemiği uzunluğu da ölçülerek baştan topuğa kadar olan mesafe özel bir formül ile hesaplanıyor. Kalçadan dize kadar olan kemiğe femur kemiği adı veriliyor.

FL Ölçümü Kaç Olmalı?

Tüm değerlerde olduğu gibi FL değerinden de alt sınır, normal değer ve üst sınır olmak üzere üç parametre vardır. Bebeğinizin değerlerini aşağıdaki tablo aracılığı ile normal değerlerle kıyaslayabilirsiniz.

Bebeğin Tahmini Ağırlığı TFA-EFW

Hafta Hafta FL Uzunluğu

Hafta Hafta FL Uzunluğu

Bebeğin Tahmini Ağırlığı TFA- EFW Nedir?

Gebelerin en merak ettiği konulardan biri de bebeğin kilosudur. Peki, ultrason kağıdında bebeğin kilosu nerde yazar? Ultrasonda EFW ne demek?

Her hafta bebeğin kaç gram aldığı, bir susam tanesinden karpuza günden güne büyümesi anneler tarafından yakından takip ediliyor. Pek çok değer gibi bebeğin tahmini ağırlığı da ultrasonda belirlenebiliyor. Ağırlık yukarıda açıkladığımız BPD, FL ve AC değerlerinin formüle edilmesi il saptanabiliyor. Ultrasonografi cihazları bu hesaplamayı otomatik olarak yapabiliyor.

EFW bebeğin tahmini ağırlığı anlamına geliyor. BPD (baş çapı), FL (uyluk kemiği uzunluğu) ve AC (bebeğin karın çevresinin ölçüsü) değerleri kullanılarak, bebeğin tahmini kilosu hesaplanıyor. Özellikle son aylarda +/- 500 grama kadar yanılma payı bulunuyor. 

Ultrason cihazında kullanılan diğer terimler ise şöyle;

YS: Yolk Sac. Hamileliğin ilk günlerinde plesentadan önce bebek ve anne arasındaki besin ve oksijen alışverişi yolk kesesi ile yapılıyor. Bebeğin düşük riski taşıyıp taşımadığı hakkında bilgiler verir.

HC: HC ne demek, HC nedir, HC hadlock ne demek soruları da annelerin kafasını kurcalıyor. HC kafa çevresinin ölçüsünü veriyor. Ultrason kontrolleri esnasında baş çevresi hesaplanan bir diğer değer BPD’nin normalden küçük ya da büyük çıkması durumunda HC ölçülüyor. Bebeğin gelişiminde bir sorun olup olmadığı HC değeriyle anlaşılabiliyor. Bu değer BDP VE OFD değerleri kullanılarak otomatik olarak ölçülüyor.

HL:Humerus uzunluğu (kolun uzun kemiği)

AD:Karın çapı

EFW:Tahmini bebek ağırlığı

EDD:Ultrasonda EDD ne demek ve EDD değeri annelerin en merak ettiği değerlerden biridir. EDD beklenen doğum tarihi demektir. 

NT:Ense pilisi kalınlığı

AFI:Amniyotik sıvı indeksi

RA: Kalpte sağ kulakçık

LA: Kalpte sol kulakçık

OFD: Kafatasının uzunlamasına çapı

GS: Gebelik kesesi

RV: Kalpte sol karıncık

LV: Kalpte sağ karıncık

AO: Aort, kalpte çıkan ana atar damar

W: Bebeğin kaç haftalık olduğu

Gebelikte yapılan ölçümler bebeğin sağlığı hakkında önemli ip uçları veriyor. Hamilelikte bebeğin boyu ve kilosu nasıl ölçülür? Anne karnında bebeğin boyu kilosu kaç olmalı öğrenmek için tıklayın.

Bizce Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir