Bebek Odası Dekorasyon Tavsiyeleri

Bebek Odası Dekorasyon Tavsiyeleri

Bebek Odası Dekorasyon Tavsiyeleri

Anne babalar hamilelik haberini aldıkları andan itibaren bebek odası dekorasyon tavsiyeleri aramaya başlıyor. Bebek odası, dekore etmesi en zevkli yerlerden biridir. Aileye yeni katılacak küçük üyenin yatağından dolabına, halısından perdesine, hatta lambasından duvar boyasına kadar her şeyi yüzlerce seçenek barındırıyor. Bu sebeple bebek odası dekorasyonu eğlenceli olduğu kadar kafa karıştırıcı da olabiliyor.

Çocukların bir odası olması her şeyden önce kişilik gelişimlerini destekliyor. Çünkü kendine has ayrı bir odası olan çocuk bağımsız bir birey olduğunu, kendi özel alanı olduğunu benimsiyor. Ayrıca çocuk odası aileler içinde çocuğu kabullenme, ailenin bir parçası görme ve onun için özel bir alan oluşturma anlamı taşıyor.

Bebeklerin kendi odalarına nasıl ve ne zaman alıştırılacağı ile ilgili yüzlerce görüş bulunuyor. Ancak bu tamamen anne-babanın tercihine bağlı. İster 3-4 aylıktan itibaren isterse de 3-4 yaşında olsun bebek odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Öncelikle duvar boyasından kullanacağınız her objeye kadar gerekli sağlık normlarını taşıyıp taşımadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bebeğinizin günün uzun saatlerini geçireceği odasında tercih ettiğiniz ürünlerin bebek sağlığına zararlı boya ya da madde içermemesi yararlı oluyor.

Önce Çocuk Güvenliği

Önce Çocuk Güvenliği

Ayrıca emeklemeye başladığı andan itibaren faal olarak odanın her yerinde olacağı için güvenlik açısından da gerekli önlemlerin alınmış olması gerekiyor. Açılması istenmeyen dolaplara, özellikle pencerelere çocuk kilidi takmak faydalı olabiliyor. Düşüp vurma ihtimaline karşı sivri alanlara köşelikler de takılabiliyor. Odada bulunan özellikle devrilmesi muhtemel mobilyaların duvara monte edilmesi de gerekiyor.

Gerekli güvenlik önlemlerinden bahsettikten sonra gelelim bebek odası nasıl dekore edilir konusuna. Bebek odalarıyla ilgili yüzlerce farklı ürün, birbirinden güzel renk seçenekleri ve çeşit çeşit obje bulunuyor. Ancak bebek odası dekorasyon tavsiyeleri için ilk söyleyebileceğimiz şey odanın mümkün olduğunca işlevsel ve bebeği yormayacak sadelikte olması gerektiğidir.

Çocukların renkli dünyası ebeveynleri de hemen içine çekiyor. Çocuk odaları renkli renkli bir sürü oyuncakla, çeşit çeşit objelerle doldurulmak isteniyor. Ancak ilk etapta işlevselliğin düşünülmesi gerekiyor. Eğer henüz bebeğinizi kucağınıza almadıysanız ve odasını hazırlıyorsanız ilk birkaç ay sizi zorlu bir dönemin beklediğini bilerek dekore etmeniz en doğrusu olacaktır.

 Kullanışlı Alanlar Yaratın

Kullanışlı Alanlar Yaratın

Beşiğin yakınında bir alt değiştirme alanı olması işinize yarayabiliyor. Bunun için alt değiştirme üniteli beşikleri tercih edebileceğiniz gibi beşikten bağımsız ayrı bir alanı da alt değiştirme yeri yapabilirsiniz. Ayrıca bebeğin bezi, pişik kremi, ıslak mendili gibi sıklıkla lazım olacak şeyleri koymak için küçük bir sepetin de beşiğin yakınlarında bir yerlerde bulundurulması işe yarıyor. Yenidoğan döneminde bebek uzun saatler memede kalacağı ve sık sık emzirilmesi gerekliliği de göz önünde bulundurulmalı. Bu sebeple beşiğin yakınlarına koyacağınız bir emzirme koltuğu da oldukça işe yarıyor. Hatta emzirirken ayaklarınızı uzatacağınız ve atıştırmalık bir şeyler ile su koyabileceğiniz sehpa olması da annelerin işini kolaylaştırıyor.

Duvarlara Renk Katın

Duvarlara Renk Katın

Bebek odası nasıl dekore edilir konusunda ayrıntılara girmeden önce duvar dekorasyonuna değinmemiz gerekiyor. Seçeceğiniz duvar boyası bebek odasına en çok etkisi olan şeylerden biri. Açık renk duvar boyaları odalara hem ferahlık hem de huzur sağlıyor. Bu sebeple çocuk odalarından genellikle açık renkler tercih ediliyor. Ancak tek renk bir oda istemeyebilirsiniz. Burada da çocuklar için özel üretilen duvar kağıtları ve stickerlar devreye giriyor. Çocuk odasının bir duvarını birbirinden güzel duvar kağıtları ile kaplayarak farklı bir hava katabiliyorsunuz.

Yok bütün duvarı kaplamak istemiyorum diyorsanız stickerlardan faydalanabilirsiniz. Stickerlar çizgi film kahramanları, ağaç, çiçek, bulut gibi doğa tasvirleri ya da hayvanlar aleminin sevimli dostlarını bebek odalarına taşıyor. İster bebeğinizin yatağının yanında, isterseniz de odasının uygun bir duvarına yapıştırabiliyorsunuz. Üstelik bu yapışkanlı dekorasyon ürünleri yalnızca duvarlar için de üretilmiyor. Lamba düğmelerinin ve prizlerin etrafına, dolap ya da raflara yapıştırmak için özel olarak çeşit çeşit tasarlanan stickerlar bebek odalarını daha eğlenceli hale getiriyor.

Tabi bu duvar kağıtları ya da yapışkanlı şekillerin çocukların hayal dünyasını geliştirdiğini de belirtmek gerekiyor. Çocuklar hem duvarlarında asılı şekilleri, hayvanları öğreniyor hem de onları en yakın arkadaşları yapıyor.

Bebek odası dekorasyon tavsiyeleri arasında en önemli konu ise kesinlikle yatak ve dolap seçimi oluyor. Çocuğuna oda hazırlamaya başlayan herkes ilk olarak beşik, yatak ve dolap arayışına giriyor. Her bebek ürününde olduğu gibi bunlarda da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

Hem Geniş Hem Eğlenceli Yataklar

Hem Geniş Hem Eğlenceli Yataklar

Öncelikle beşik seçiminde tavsiyemiz eğer yeriniz varsa mümkün olduğunca geniş tercihler yapmanız yönünde oluyor. Evet bebekler yeni doğduklarında oldukça küçük, mini minnoşlar ama inanılmaz bir hızla büyüyorlar. Mobilya gibi demirbaşlar hem yükte hem de pahada ağır oldukları için de sık sık değiştirilemiyorlar. Bu sebeple büyüyen beşikleri ya da bebeğin en az 3-4 yaşına kadar kullanabileceği genişlikteki beşik ya da yatakları seçmek oldukça mantıklı bir davranış oluyor. Ayrıca çocukların hemen hepsi rahat rahat yatmak, uyurken gönül rahatlığıyla bir o yana bir bu yana dönmek istiyor. Onlara bu özgürlüğü sağlamak için de alan müsait olduğu sürece özellikle yatak konusunda geniş seçimler yapmak gerekiyor.

Odalardaki diğer tüm ürünler gibi yatakların da işlevselliği büyük önem taşıyor. Bunun için altı çekmeceli ya da yanları cepli beşikleri inceleyebilirsiniz. Eğer yatak alacaksanız ve küçük bebek odası dekorasyon tavsiyeleri arıyorsanız bazalı yatakları seçmeniz altına eşya depolayabilmeniz açısından verimli oluyor. Yerden yüksekliği olan bir yatak aldıysanız da organize saklama kutularından faydalanabilirsiniz. Çeşit çeşit renk ve desende bulabileceğiniz bu kutular hem başta oyuncak olmak üzere birçok eşyayı derli toplu bir şekilde muhafaza etmenize yardımcı oluyor hem de yerden tasarruf sağlıyor.

Çocuk dolabı seçerken de ‘nasıl olsa eşyaları küçücük, küçük bir dolap şimdilik yeter’ diye düşünmeyin. Bazen bir giydiklerini bir daha giymeyecek kadar hızlı büyüyorlar. Bir de malum hevesle alınanlar, eşin dostun getirdikleri derken bebekler anne babadan çok kıyafete sahip oluyorlar. Bu sebepler eğer alanınız müsaitse içi geniş ve kullanışlı dolapları seçebilirsiniz. Ancak alanınız dar ise size küçük bebek odası dekorasyon tavsiyeleri de verebiliriz.

 Küçük Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Şöyle ki; bebeğinizin dolabı küçükse dolap içi düzenleyicilerle, organizerlerle kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Dolabın içine asılan organizerler küçük dolaplara bile bir sürü eşya sığmasını sağlıyor.

Aslında küçük bebek odası dekorasyon tavsiyeleri yalnızca dolap değil her konuda gerekiyor. Dolabın dışında da renkli oyuncak kutuları, sepetler hem dekoratif bir etki sağlıyor hem de depolama alanı kazandırıyor.

Çocuklar kendilerine bakmaya, yüzlerini, el, ayaklarını tanımaya bayılıyor. Bu sebeple çocuk odalarında ayna kullanmak da verimli oluyor. Ayrıca ayna odayı olduğundan daha geniş göstermeye de yardımcı oluyor.

Son dönemlerde gittikçe popülerleşen ev ya da çadır şeklinde yataklar, yine ev şeklinde dolaplar hem bebek odalarını canlandırıyor hem de hayal dünyalarına güzel öğeler katıyor. Bunun yanında piyasada araba, balina, hatta şato ve balkabağı gibi çok değişik yataklar bulunuyor. Çocuk odanıza uygun bir konsept belirleyip buna uygun bir yatak ve dolap alabiliyorsunuz.

Bebek odasının en önemli ögelerini değerlendirdik. Yatak, dolap ve boya renginden sonra sıra geldi bebek odası dekorasyon objelerine. Burada değinilmesi gereken ilk konu halı ve perde seçimi. Öncelikle bebeğiniz yaz kış o halı üzerinde oynayacağı için alerjik olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Bebek Odası Dekorasyon Objeleri

Bebek Odası Dekorasyon Objeleri

Desenli halılar çocuklara farklı bir oyun alanı oluşturabiliyor. Örneğin; otoyol şeklinde tasarlanmış halılarda çocuklar hem arabalarını sürerek eğlenceli vakit geçirebiliyor hem de hayal dünyalarını geliştiriyor. Yine aynı şekilde sek sek desenli bir halı çocuğunuza kapalı alanda bile aktif olacağı bir oyun oynamasını sağlıyor.

Bebek odalarında mümkün olduğunca aydınlık bir ortam sağlanması gerekiyor. Bebeğin hem gün ışığı alması hem de gece-gündüz farkını anlayabilmesi için çok karanlık perdeler yerine daha soft renklerde perdeler seçmek verimli oluyor. Ayrıca son dönemlerde çıkan sevimli havyan şekilli perde tutacakları da odalara eğlence katıyor.

Oda aydınlatması da bir hayli önem taşıyor. Duvara monte ya da masa vs. üstüne koyabileceğiniz gece lambaları odayı aydınlatırken sevimli bebek odası dekorasyon tavsiyeleri arasında yerini alıyor.

Yastıklar, dönenceler, raflar, kitaplıklar ve tablolar bebek odalarının vazgeçilmez objeleri. Beşik üzerine asılan dönenceler özellikle daha küçük aylardaki bebeklerin bir hayli ilgisini çekiyor. Raflar ise hem dekoratif bir etki sağlıyor hem de bebeğinizin oyuncak, krem, boya kalemleri vs. gibi eşyalarını koyabileceğiniz bir alan yaratıyor. Tablolar ise bebeklerin görsel zekalarını geliştirmede yardımcı oluyor.

Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilmeli

Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilmeli

Çocuk odalarında kitaplık ve masalarının da önemli bir yeri var. Çocuğun boyuna göre özel üretilen masa ve kitaplıklar bir birey olarak var olduğunu anlamlandırmasında önem taşıyor. Ona özel bir alan yaratan masada resim yapıp oyun oynayabilen çocuklar kendi kitaplıklarından kitaplarını da kolaylıkla alabiliyor.

Bu açıdan çocuğun kullanacağı oyuncak ya da kitaplara kendisinin erişebiliyor olması da önem taşıyor. Çocuklara yönelik hazırlanan odalarda kullanacağı her eşyasına kendisi ulaşabilen çocuk bağımsızlığını ve hem kaba hem de ince motor becerilerini geliştiriyor.

Piyasada istediğiniz sayıda rafı ve rengi olan çeşitli çocuk kitaplıkları bulabiliyorsunuz. Ayrıca yine çocuk masalarının da birbirinden farklı renk ve şekilleri bulunuyor. Özellikle kuzu, ayı, inek gibi başlıklara sahip sevimli sandalyeleri olan masalar çocuk odaları için harika seçimler olabiliyor.

Son dönemlerde popülerleşen çocuk oyun çadırları da odalar için harika bir tasarım. Farklı renk ve desenleri bulunan oyun çadırları çocukların içinde oturup kitap okuyabileceği, hayaller kurup oyunlar oynayabileceği oldukça kullanışlı alanlar olarak karşımıza çıkıyor.

Bebek odası dekore edilirken, şehir hayatı ile sokakta oynayamayan çocukların bir de kış aylarında iyice eve kapandığı mutlaka düşünülmeli. Bu sebeple ev içleri için özel tasarlanmış salıncaklar, kaydıraklar ya da top havuzları da çocuklara oyun alanı yaratmak için mutlaka değerlendirilmeli.

El Becerilerinizi Konuşturun

Bebek odası dekorasyon tavsiyeleri için ebeveynlerin yapabileceği harika kendin yap fikirleri de bulunuyor. Örneğin; duvar kağıdı ya da sticker kullanmak yerine duvara kendi istediğiniz şekilleri yapabiliyorsunuz. Kartondan istediğiniz şekli keserek bunun yardımı ile duvarı boyayabildiğiniz gibi renkli bantlar yardımıyla da şekiller oluşturabilirsiniz.

Keçe kumaşından istediğiniz şekli kesip içini elyafla doldurarak sevimli figürler oluşturabiliyor bunları ister duvara süs olarak isterseniz de bebek odası lambasına asarak kullanabiliyorsunuz. Hatta dilerseniz perde tutacağı olarak bile kullanabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü