En İyi Diş Kaşıyıcı Önerileri 2019 |Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

bebeklerde diş çıkarma dönemi ve diş kaşıyıcı

BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİ VE DİŞ KAŞIYICI

Bebeklerin ve ailelerin belki de en zor dönemi diş çıkarma dönemi ile başlar dersek yalan söylemiş olmayız. Bu dönemde annelerin büyük yardımcısı diş kaşıyıcı ürünler olarak öne çıkıyor.

Bu süreçte çevrenizde size deneyimlerine dayanarak “Bebeğin eline havuç ver” benzeri yollar ya da diş jellerini önerecekler çıksa da bu dönemin sizin için kurtarıcıları diş kaşıyıcılar olacaktır.

diş kaşıyıcı yoksa

DİŞ KAŞIYICI YOKSA…

Diş kaşıyıcı yoksa bebeğiniz aklına gelen-gelmeyen her şeyi ağzına götürür, ısırır ve kendince çözüm bulmaya çalışır. Koltuk kenarları, tv kumandaları, cep telefonları, ortada bırakılan terlik ya da ayakkabılar, kitaplar, hatta sizin çeneniz bile bebeğinizin o anlık acısını dindirmek için diyeceği yerler içinde olabilir. Bu dönemde bebeğiniz bulduğu her şeyi ağzına götürme eğiliminde olacaktır.

Bu nedenle bu yazımızda bebeklerin süt dişleri tamamlanana kadar ellerinden düşüremeyecekleri, hatta en yakın arkadaşları konumuna yükselecek olan diş kaşıyıcı materyalleri detayları ile irdeleyeceğiz…

diş sürme nedir

DİŞ SÜRME NEDİR?

Bebeğin süt dişlerinin geldiği dönem için genel olarak diş çıkarma dense de asıl olarak “Dişlerin sürmesi”dir. Bebeklerin diş sürmesi sırasında yaşadığı ise diş kaşıntısı değil damaklarının kaşıntısıdır.

 

Diş sürmesi bebekten bebeğe değişen bir süreçtir. Her bebeğin diş sürme zamanı farklıdır kimi bebek erken diş sürer kimisi geç. Dişlerin gelişine göre de bebek damak kaşıntısı yaşar.

diş çıkarma takvimi

DİŞ ÇIKARMA TAKVİMİ

Bebeklerinin dişlerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte anne babalar için uykusuz geceler de başlar. Bu aşamada anne babaların en büyük yardımcıları bebek diş kaşıyıcısı olacaktır.

Bebeğin ortalama 5. ayda başlayan diş çıkarma serüveni 29. ay ile 3 yaşına kadar devam edebilen bir süreçtir. Çok istisnai durumlarda diş çıkarma sırası değişse de genel olarak bebekler aşağıda paylaşacağımız diş çıkarma takvimindeki gibi periyodik bir sıralama izler.

Bu sıralamaya göre ilk önce ön alt dişler çıkacak ve sonrasında genellikle bu dişlerin karşıtları olan üst kesici dişler gelecektir.

9 ile 16 aylık süreçte üst ve alt yan kesici dişler kendini gösterirken, bu dişleri bebeğiniz 2 yaşına gelmeden çıkacak olan köpek dişleri izleyecektir. En son çıkan dişler ise hem anneyi hem de bebeği en çok zorlayan azı dişleri olacaktır. Böylece çoğu bebek 3 yaşına geldiğinde 20 dişin tamamını çıkarmış olur.

Diş çıkarma tablosu ortalama aşağıdaki gibidir:

 

 • 2 adet alt ön kesici diş: 6-8. ay
 • 2 adet üst ön kesici diş: 7-9. ay
 • 2 adet üst yan kesici diş: 8-10. ay
 • 2 adet alt yan kesici diş: 10-12. ay
 • 4 adet alt ve üst ilk azı dişler: 12-18. ay
 • 4 adet alt ve üst köpek dişleri: 18-24. ay
 • 4 adet alt ve üst arka azı dişleri: 24-36. ay
 • 6-7 yaş : Kalıcı dişler

 

ilk diş partisi ya da diş buğdayı

İLK DİŞ PARTİSİ YA DA DİŞ BUĞDAYI

Bebeğiniz ilk dişini çıkardığında bir kutlama yapmak isteyebilirsiniz. Bu kutlamaya geleneksel olarak diş buğdayı diyenler var ama günümüzde diş partileri olarak da adlandırılan bu kutlama bebeğin yaş gününden önce yapıldığı için daha da özel bir anlam ifade eder. Çünkü bu kutlama ile bebeğin acısız, sancısız bir diş çıkarma süreci geçireceğine ve ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olunacağına inanılır. Bu partinin unutulmaz olması için davetlilerinize lavanta keseleri, bebeğinizin fotoğrafının olduğu magnetler gibi ufak hediyeleriniz olabilir.

Diş partinize gelenler de bebeğiniz için ufak tefek hediyelerle geleceklerdir. Siz de bir başka bebeğin diş buğdayına giderken elinizde minik bir hediyenizin olması şık bir davranış olacaktır. Hediyeniz günün anlam ve önemine uygun olarak diş kaşıyıcı olabileceği gibi, artan salyasının kıyafetini ıslatmaması için önlük de olabilir. Tercihinizi klasik bir şekilde bebek kıyafetinden yana da kullanabileceğiniz gibi oyuncak da bir başka hediye alternatifi olabilir.


BEBEKLERDE DİŞ KAŞIYICI NE ZAMAN KULLANILIR?   

Bebeğin dişlerinin ne zaman çıktığı ile doğru orantılıdır. Bebek ne zaman diş çıkarma belirtileri gösterirse o zaman bebek diş kaşıyıcı alma zamanı gelmiş demektir.

bebeklerde diş çıkarma belirtileri

BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA BELİRTİLERİ

Bebeklerde dişler çıkmaya başlamadan önce diş etinde kaşıntı ve şişlik, kızarıklık, salya artışı, bazen de ateş görülebilir. Ayrıca bebeğiniz sık sık elini ağzına götürecek, bazen de eli hep ağzında olacaktır. Elini ağzına götüren bebek kendisine rahatsızlık veren bölgeyi kaşıyacaktır. İşte bu aşamada yani ortalama 6-7. aylarda bebeğinize vereceğiniz belki de en güzel hediye ona bir bebek diş kaşıyıcısı almak olabilir.

diş kaşıyıcı kullanmak zararlı mıdır

DİŞ KAŞIYICI KULLANMAK ZARARLI MIDIR?

İçeriğinde sağlığa zararlı maddelerin bulunmadığı bir bebek diş kaşıyıcısı kullanmanın herhangi bir zararının bulunmadığı bizzat çocuk doktorları tarafından dile getiriliyor. Diş kaşıyıcı kullanmak bebeğinize zarar vermez tam tersine bebeğinizi rahatlatacağı ve huzursuzluğunu gidereceği için fayda sağlar.

DİŞ KAŞIYICI OYUNCAKLAR

Diş kaşıyıcılar aynı zamanda oyuncak olarak da tanımlanabilir. Diş kaşıyıcı eldiven, çıngıraklar, çeşitli hayvan ve meyve şekilleri ile satılan diş kaşıyıcı oyuncaklar bebeğinizin bu ürünleri daha kolay benimsemesini sağlar.

diş kaşıyıcı markaları

DİŞ KAŞIYICI MARKALARI

Piyasada işlevi aynı olsa da çok sayıda diş kaşıyıcı var. Farklı farklı markaların satışa sunduğu diş kaşıyıcı malzemelerin hepsinin ortak özelliği bebeğinizin çektiği acıyı azaltma vaadinde bulunmalarıdır. Bu markalardan bazılarını kısaca burada incelemekte, artılarını eksilerini belirtmekte fayda var.

Siz de ailenizin minik üyesinin hayli uzun sürecek olan diş çıkarma macerası sırasında kullanacağınız diş kaşıyıcı hakkında detaylı bilgi edinmiş ve en iyi diş kaşıyıcı hangisi sorusunun cevabını bulmuş olursunuz.

Piyasada en ucuzundan en pahalısına kadar çok sayıda diş kaşıyıcı var diye belirttik. Bunlar arasında muz diş kaşıyıcı ya da diş kaşıyıcısı diş fırçası olarak da bilinen Baby Banana, Sophie diş kaşıyıcı, Philips Avent diş kaşıyıcı, Chicco sulu diş kaşıyıcı, Nuk diş kaşıma çubuğu öne çıkıyor.

bebeklerde diş kaşıyıcı ne zaman kullanılır

BABY BANANA DİŞ KAŞIYICI DİŞ FIRÇASI

Amerika’dan ithal edilen Baby Banana diş kaşıyıcı, anneler arasında muz diş kaşıyıcı olarak da tanınıyor. Tam adı ise diş kaşıyıcı diş fırçası…

Bir ağız bakım uzmanı anne tarafından yaratılan Baby Banana diş kaşıyıcı diş fırçası, aynı zamanda bebekler için bir diş fırçalamaya alıştırma aracıdır. Bebeğiniz Baby Banana ile dişlerini kaşırken çıkan minik dişlerin de üstünden geçeceği için dişlerini de temizlemiş olur. Bu özelliği ile muz diş kaşıyıcı diş fırçası hem bebeklere hem de ailelerine rakiplerinde olmayan bir işlevsellik sunuyor. Baby Banana diş kaşıyıcı diş fırçası ürününe ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

baby banana’nın özellikleri

BABY BANANA’NIN ÖZELLİKLERİ

Baby Banana diş kaşıyıcı piyasada bulunan rakiplerinden benzersiz özellikleri ile hemen ayrışıyor.

 • Eğlenceli muz şekli ile bebeklerin dikkatini hemen çeker.
 • Yüksek esnekliği ile geleneksel diş fırçalamaya alıştırma ürünlerinden daha güvenlidir ve ağız yaralanma riskini düşürür.
 • Geniş muz kabuğu kolları sayesinde bebeklerin kolayca kavramasını sağlar.
 • Yumuşak silikon yüzey, hassas dişetlerinin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Kaynatarak ya da bulaşık makinesinde yıkanarak temizlenebilir.
 • Derin dondurucuya konarak soğutulabilir.
 • 3 ay ve üzeri bebekler için tasarlanmıştır.
 • Emzik askısı ile de kullanılabilir.
 • %100 gıda sınıfı, en yüksek kalite silikon malzeme ile Amerika’da üretilir ve Amerikan Devlet Standartları ile uyumludur.
 • Toksik değildir, BPA, fitalat, kurşun içermez.
 • Bulaşık makinesinde yıkanırken ve kaynatılırken içine su kaçmadığı için kullanım ömrü rakiplerine göre daha uzun olan Baby Banana diş kaşıyıcı diş fırçası, ilk bebekte kullanıldıktan sonra saklanıp ikinci bebekte de rahatlıkla kullanılabilir.

DİŞ KAŞIYICI HİJYEN SORUNU

Diş kaşıyıcılarda en büyük sorun, sürekli bebeğinizin elinde olduğu için ve bebeğiniz onu sürekli bir yerlere koyduğu, çoğu zaman elinden de düşürdüğü için hijyendir. Bu sorunu doğal olarak diş kaşıyıcıyı yıkayarak çözmeye çalışırsınız. Ama bazı diş kaşıyıcı modellerinin üzerinde bulunan küçük delikler hem annelerin hem de bebeklerin kabusu haline gelebiliyor.

Gerek elde gerekse de bulaşık makinesinde yıkanan diş kaşıyıcıya üzerindeki delikten dolan su kullanım sırasında bebeğinizin üzerini ıslatıp hasta olmasına neden olabileceği gibi, içinde yosunlaşmaya da yol açabilir. Bu da ürünün kullanım ömrün azaltır. Bunu aşmak isteyen bazı markalar sadece silmek yeterlidir dese de bu sefer de ciddi bir temizlik sorunu ortaya çıkıyor.

Baby Banana kolayca yıkanabilir yapısı ile bu sorunu da ortadan kaldırıyor.

en iyi diş kaşıyıcı hangisi

EN İYİ DİŞ KAŞIYICI HANGİSİ

Yazı boyunca verdiğimiz bu bilgiler bebekleri için her şeyin en iyisini isteyen annelere ışık tutacaktır. En iyi diş kaşıyıcıyı arayan anneler bu bilgiler ışında tercih yapabilecekleri gibi, daha geniş kapsamlı araştırma yaparak ya da deneyimliannelerden tavsiyeler alarak bebeğinin ortalama 2- 2.5 yaşına kadar kullanacağı en iyi diş kaşıyıcıyı bulabilirler.

Paylaş:

Bizce Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir