Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi | Diş Kaşıyıcı Kullanımı

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Diş çıkarma dönemi hem annelerin hem de bebeklerin en zorlu dönemlerinden biridir. Ağrı, artan salya miktarı, huzursuzluk, iştahsızlık, uykusuzluk, ateş diş etlerinde kanama ya da morarma gibi diş çıkarma belirtileri bebekleri yorarken anneleri de üzüntüye ve bebeklerde diş çıkarmaya ne iyi gelir diye düşünmeye sevk ediyor.

Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde en sık görülen diş çıkarma belirtileri arasında ilk sırada artan salya miktarı yer alıyor. Özellikle dişlerin patlamasına yakın dönemlerde artan salya miktarı bebeğin sürekli üstünün ıslanmasına sebep olur. Bu dönemde önlük kullanmak bebeğin özellikle göğüs kısmının kuru kalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca yanınızda bulunduracağınız pamuklu bezlerle de sık sık bebeğinizin ağzını silmeniz gerekecektir. Ancak tabii ki bebek cildini tahriş etmemeye dikkat etmek gerekiyor. bu sebeple kullanacağınız bez ve önlüklerin mutlaka alerjik özellikte olmayan, yumuşak, pamuklu ya da müslin kumaşlar olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

Diş çıkarma döneminin bir diğer belirtisi de damaklarda kaşıntıdır. Bu sebeple bebeklerin buldukları her şeyi ağızlarına götürmesi bu dönemde sıklıkla rastlanan bir durumdur. Diş etleri kaşınan hatta sızlayan bebekler eline geçen ne olursa olsun ağzına götürerek dişlerini bol bol kaşımak ve rahatlamak istiyor.

Burada bebeklere diş çıkarma döneminde ne iyi gelir? Sorusuna da yanıt vermek gerekiyor. Bu dönemde bebeğin ağrısını dindirmek için soğuk meyveler, havuç gibi sert gıdalar bebeğin diş kaşıma ihtiyacını karşılamak için bir yetişkin kontrolünde bebeğe verilebiliyor. Ancak hem güvenlik hem de belirli bir süre sonra ısınacağı, bebeğin damak darbeleri sonrası parçalanacağı için dikkatle uygulanması gereken bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Diş Kaşıyıcı Kullanımı işe Yarıyor mu?

Ayrıca diş kaşıyıcı kullanımı bu dönemde önemli bir yarar sağlıyor. Bebeğinize vereceğiniz diş kaşıyıcılar ısırarak damaklarını kaşımasını ve biraz rahatlamasını sağlıyor. Sulu diş kaşıyıcıları buz dolabında soğutarak bebeğinize vermeniz diş kaşıyıcı kullanımında oldukça faydalı bir yöntem oluyor. Bebeğe zarar vermeyecek kadar soğuk, bebeğin hem kaşıntısını hem de ağrısını dindirmesine yardımcı oluyor. Bu dönem için özel düşünülmüş diş kaşıma oyuncakları da bulunuyor.

Diş kaşıyıcı kullanımının yanı sıra hem damakları kaşımakta hem de diş fırçalama alışkanlığı kazanmada bebeklere destek olan bir ürün arıyorsanız Baby Banana Diş Kaşıyıcı Diş Fırçası Muz’a da mutlaka göz atmalısınız.

İştahsızlık en yaygın görülen belirtiler arasında yer alıyor. Bebekler ağızlarındaki ağrı ve kaşıntı sebebiyle çoğu zaman yemek yemek istemiyor. Bu dönemde mümkün olduğunca sağlıklı ve besleyici sıvılar tüketmesini sağlamak gerekiyor.

Ayrıca bu dönemde ıslak bir gazlı bez ya da diş kaşıma eldivenleri ile bebeğin damaklarına hafif masajlar yapmak da bebeklerde diş çıkarma döneminde ne iyi gelir sorusuna yanıt oluyor.

Diş Jeli Kullanmak Zararlı Mı?

Diş jelleri bebeklerin kaşıntılarını ve ağrılarını hafifletmek amacıyla piyasaya sürülen ürünlerdir. Doktorlar kimi zaman diş jelleri öneriyor. Ancak kullanacağınız ürünün mümkün olduğunca doğal ve zararsız olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü zaten her şeyi ağzına götürme eğiliminde olan bebekler diş jellerini de yutuyor.

Diş Çıkarma Döneminde Ateş

Diş çıkarmada ateş en yaygın görülen belirtilerden biridir. Diş çıkarmada ateş kaç derece olur sorusuna genelde 38 cevabı veriliyor. Ancak bazı durumlarda ateş 38’in üzerine de çıkabiliyor. Özellikle dişlerin patlayacağı günden 3-4 gün önce başlayan ateş dişin damağı yardığı gün en üst noktaya ulaşıyor. Ancak diş çıkarmada ateşin diğer hastalıklarla karıştırılmaması gerekiyor. Eğer çocuğunuzun ateşi birkaç gün içinde geçmezse ve ateş hariç başka bir diş belirtisi yoksa doktora göstermenizde yarar var. Ateşin sebebi yalnızca diş olmayabilir.

Diş çıkarmada ateşin yanı sıra huzursuzluk, halsizlik, öksürük, diş etlerinde morarma ya da şişme görülebiliyor. Bu belirtilerin de takip edilmesi gerekiyor. Uzmanlar diş çıkarma belirtileri kaç gün sürer sorusuna genellikle 1 hafta yanıtı veriyor. Bu süre sonunda belirtilerin kaybolacağının da altını çiziyor.

Bebeklerde diş belirtileri nelerdir sorusuna yanıt verdikten sonra bebeklerde diş çıkarma yaşı nedir ve bebeklerde diş çıkarma ne kadar sürer sorularını da cevaplamak gerekiyor.

Diş çıkarma döneminde çocuğunuzun ateşi düşmüyorsa mutlaka doktora başvurmanız gerekiyor. Bu dönemde Parasetamol içeren ilaçlar kullanılabiliyor. Ancak tabi ki doktor reçetesi ile.

Bebeklerde İlk Diş Ne Zaman Çıkar?

Bebeklerde diş çıkarma yaşı genellikle 1’dir. Yani bebekler ilk yaşlarını doldurmadan diş süt dişleri çıkmaya başlıyor. Bebekler ilk dişlerini ne zaman çıkarıyor diye merak ediyorsanız bebekten bebeğe göre farklılık göstermekle beraber genellikle 6-10 aylar arasında çıkmaya başlıyor. Ancak bazen 4. Ayda da diş çıkabiliyor.

Bebeklerin ilk dişi kaçıncı ayda çıkar sorusu da annelerin merak konuları arasında yer alıyor. Bebeklerde ilk olarak ön kesiciler çıkar. 6-10 aylar arasında alt, 8-12. Aylar arasında ise üst ön kesiciler belirir.

Bunu 10-16 aylar arasında çıkan alt yan kesiciler ile 9-13. Aylar arasında çıkan üst yan kesiciler izler.

16-23 ayları arasında hem alt hem de üst köpek dişleri bebeğinizin ağzında yerini alıyor.

Ön dişlerin ardından 13-19. aylar arasında üst 1. Azı dişleri ve 14-18. Aylar arasında alt 1. Azı dişleri çıkıyor.

Bebeklik döneminde son olarak 2. Azı yani en arka dişler çıkıyor. 23-31. Aylar arasında alt, 25-33. Aylar arasında ise üst azı dişler çıkmış oluyor.

Bebeklerde kaç diş var sorusu da böylece yanıtını buluyor. 10 alt ve 10 üst olmak üzere bebeklerde 20 diş bulunuyor.

Bebeklerde diş çıkarma ne kadar sürer sorusu da burada cevabını buluyor. Bebekler yaklaşık 3 yaşına geldiklerinde tüm dişlerini tamamlamış oluyor.

Bebeklerde Geç Diş Çıkarma

Bebeğiniz 1 yaşına kadar hiç diş çıkarmadıysa mutlaka bir doktora göstermeniz gerekiyor. Bebeklerde diş çıkarma yaşının 1’i geçmesinin altına genetik faktörler olduğu gibi vitamin ve mineral gibi eksiklikler de yatabiliyor. Bu sebeple diş çıkarma sırasının takip edilmesi ve 1 yaşına kadar herhangi bir diş çıkmaması durumunda doktora başvurulması gerekiyor.

Diş çıkarma sırası değişiyor mu diye de merak ediyor olabilirsiniz. Bu zaman zaman yaşanabilecek bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Sıralama her zaman literatürde olduğu gibi gitmeyebiliyor.

Paylaş:

Bizce Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir