bebek hikaye kitapları 10 öneri

Bebek Hikaye Kitapları | En İyi 10 Öneri Büyürken’de

Bebek Hikaye Kitapları – 10 Öneri

Bebek Hikaye Kitapları – 10 Öneri

Bebek hikaye kitapları, çocukların hayal dünyasını geliştiren en önemli araçlardan biri. Hikaye kitapları aynı zamanda anne-baba ve bebek arasındaki bağı da güçlendiriyor.

Çocuk gelişimine bir hayli katkı sağlayan hikaye kitaplarının faydaları saymakla bitmiyor. Kitaplar, çocukların dil becerilerini geliştirmesine katkı sağlıyor, iyi-kötü gibi kavramların ayrımını yapmasına destek oluyor ve hem sosyal hem de duyusal karakterinin oluşmasına ve gelişmesine destek oluyor.

Üstelik çocuğunuzu kitaplarla tanıştırmak için okula gitmesini ve okuma yazma öğrenmesini de beklemek gerekmiyor. Daha anne karnındayken bebeğinize kitap okumaya başlamanız, sizin sesinizi tanımasına yardımcı oluyor. Böylelikle anne ve bebek arasındaki bağ güçleniyor.

Bebekler kitapla ne kadar erken tanışırlarsa, o kadar iyi. Kitapla erken tanışan çocukların ileriki dönemlerde kitap kültürlerinin oluşması ve görsel algı gibi becerilerinin gelişmesi de kolay oluyor. Kitaplar, dünyaya gözlerini açtıkları andan itibaren etrafı keşfetmeye, tanımaya ve anlamaya çalışan bebeğinize büyük destek sunuyor. Daha birkaç aylıktan itibaren kitaplarla tanışan bebeklerin nesneleri, sesleri, hayvanları hatta renkleri tanıması daha kolay oluyor.

uygun hikaye kitabı seçin

Uygun Hikaye Kitabı Seçin

Hem dikkatlerinin dağılmaması hem de kitapları sevmeleri açısından bebeklerin ayına uygun kitap seçmek de bir hayli önem taşıyor. Örneğin 0-1 yaş aralığındaki bebeklere sayfalarında tek cümle olan ve büyük resimli bebek hikaye kitapları seçmek gerekiyor. Ayrıca bu dönemde her şeyi ağızlarına götürmeleri sebebiyle kalın kartonlu ya da bez kitapları seçmek gerekiyor. 0-18 ay arası bebeklerde oral dönem olarak geçiyor. Bu dönemde bebekler her şeyi ağızlarına alarak, tadına bakarak tanımaya çalışıyor. Bu sebeple kolay yırtılmayan, ıslanmaya karşı dirençli olan kitapları tercih etmek gerekiyor. Bu dönemde kalın kartondan ya da bezden sayfaları olan, zararlı maddeler içermeyen kitapları seçmek gerekiyor.

Ayrıca erken dönemde bebeklerin renk algısının da tam olarak gelişmediğini bilmeniz gerekiyor. Yenidoğan bebeklerin göz retinaları 6. Aya doğru tam olarak gelişir. Bu döneme kadar siyah rengi algılayan bebek retinası sonrasında kırmızıyı ve 6. Ay itibariyle de tüm renkleri algılamaya başlıyor. Bu sebeple ilk 6 aylık dönemde bebeğinizi kitaplarla tanıştırmak istiyorsanız 0-4 ay siyah beyaz, 4-6 ay kırmızı-siyah-beyaz ve 6. Aydan itibaren renkli kartlar ve kitaplar seçmeniz faydalı oluyor.

Bu dönemde bebeklerin kitapla olan ilişkileri tamamen dokunmaya, hissetmeye ve tanımaya dayanıyor. Bu sebeple erken dönemde bez kitaplar ile sesli kitaplar da tercih edilebiliyor. Farklı şekillerde ve sesler çıkaran kitaplar bebeklerin oldukça fazla ilgisini çekiyor.

tiny love yaşadığım yer aktivite kitabı

Tiny Love Yaşadığım Yer Aktivite Kitabı

Tiny Love Yaşadığım Yer Aktivite Kitabı bu dönemde tercih edilebilecek en güzel kitapların başında geliyor. Yumuşak dokusu sayesinde bebeğiniz ağzına soksa bile bozulmuyor. Hışırtılı yapısıyla bebeğinizin dikkatini çekiyor. Dişlik kısmı ise oral dönemdeki bebeğinizin hem ağzına sokarak nesneleri tanıma ihtiyacını karşılıyor hem de diş çıkarma dönemindeki bebeğinizin damaklarını kaşımasına yardımcı oluyor.  Aktivite kitabını puset ya da bebek arabasına takarak da kullanabiliyorsunuz. Tiny Love Yaşadığım Yer Aktivite Kitabı ürününe ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

1 yaşından itibaren bebekler yavaş yavaş olaylar ve nesneler arasında ilişki kurmaya başlıyor. Bu dönemde seçeceğiniz bebek hikaye kitapları da farklılık gösteriyor. 1-3 yaş arası dönemde günlük hayatta gördüğü nesnelerin yer aldığı kitapları tercih etmeniz faydalı oluyor. Örneğin sayfalarında elma, armut ya da bir elma bulunan kitaplar bebeklerin ilgisini çekiyor. Ayrıca bu dönemde hayvanlar ve taşıtların bulunduğu kitapları göstermek, seslerini çıkarmak bebeğin hem hayal dünyasını geliştiriyor hem de gerçek dünyada ki canlıları tanımasına yardımcı oluyor.

Bebeğin dokunma duyusuna hitap eden bebek hikaye kitapları da çocuğunuzun keyifli ve verimli vakit geçirmesine yardımcı oluyor. Sayfalardaki farklı dokulara dokunan bebeğinizin hem duyusal hem de motor becerileri gelişiyor.

babys first uyku zamanı

Baby’s First – Uyku Zamanı

Bebeğinizin eğlenirken yeni kelimeler de öğrenmesini sağlayan kitap, dayanıklı 24 kalın karton sayfadan oluşuyor. Uyku Zamanı kitabında yastık, battaniye, süt, uyku tulumu, saat, emzik, pijama, karyola gibi nesnelerin rengarenk resimleri yer alıyor. Bu kitap yardımıyla çocuğunuz günlük yaşamda karşısına çıkan nesneleri kolay ve eğlenceli bir şekilde öğreniyor. Üstelik kelimelerin hem İngilizce hem de Türkçelerinin yazması bebeğinizin yabancı bir dil için ilk adımları atmasını da sağlıyor. Uyku Zamanı kitabındaki kelimeleri okuyarak çocuğunuzun kelimeleri öğrenmesine yardımcı olabilir, birlikte keyifli ve faydalı vakit geçirebilirsiniz.

Baby’s First Uyku Zamanı kitabına ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

babys first eva hayvanlar

Baby’s First Eva Hayvanlar

Baby’s First Eva serisinde renkler, sayılar, kelimeler, hayvanlar gibi çeşitli serileri bulunuyor. Serideki renkli resimler ve kelimeler bebeklerin eğlenerek öğrenmesine olanak sağlıyor. Serinin “Hayvanlar” kitabı ile çocuğunuz sevimli dostlarımızı eğlenceli bir şekilde öğreniyor. 12 sayfa tamamı renkli ve büyük resimlerle süslü Baby’s First “Hayvanlar” kitabı sayesinde çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirebilir, çocuğunuzun kelime haznesini geliştirmesine katkıda bulunabiliyorsunuz.

Baby’s First Eva serisi çocuğunuzun minik elleriyle rahatça kavrayıp sayfaları çevirebilmesine imkan sağlıyor. Kitabın rahatlıkla tutulup çevrilebilen yırtılmaya karşı dayanıklı ve hafif karton sayfaları, çocuğunuzun motor gelişimini de destekliyor.

Aslan, Kaplan, Balık, Kedi resimlerinin altında bulunan Türkçe ve İngilizce karşılıkları, çocuğunuzun hem kelime haznesini geliştiriyor hem de İngilizce eğitiminde bir adım önde olmasını sağlıyor.

Baby’s First Eva Hayvanlar kitabına ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

benim günüm 3 kitap takım

Benim Günüm – 3 Kitap Takım

Benim Günüm kitabı ile çocuğunuzun bütün bir günü tek bir kitapta toplanıyor. 3 küçük kitapçıktan oluşan renkli, eğlenceli bu eğitim kitabı günlük rutinleri rengarenk görsellerle anlatıyor. Benim Günüm’ün ilk kitapçığında çocuğunuzun güne başlarken kullandığı nesneler ve bu nesnelerle ilgili basit İngilizce cümleler bulunuyor.

Benim Günüm’ün Oyun Zamanı adlı ikinci kitapçığında oyuncaklar ve gün ortasında çocuğunuzun karşılaştığı nesnelerin renkli görselleri ve İngilizce-Türkçe karşılıkları yer alıyor. Görsellerin yanında bulunan İngilizce cümleler ise nesneleri kavramayı kolaylaştırıyor.

Benim Günüm’ün üçüncü ve son kitapçığında ise yatma zamanı geldiğinde çocuğunuzun kullandığı diş fırçası, yastık, battaniye gibi nesneler yer alıyor ve böylece yeni kelimeler öğrenmek bir oyun haline geliyor.

Çocuğunuz Benim Günüm kitapçıkları ile hem günlük rutinleri öğreniyor hem de okul öncesi dönemde İngilizce eğitimine neşeli bir giriş yapıyor. Görsel algıyı geliştiren renkli, eğlenceli resimler, el becerisi ve küçük kas gelişimini sağlayan sayfaları ile çocuğunuz çevresindeki nesneleri çabuk, etkili ve kalıcı bir şekilde öğreniyor.

Benim Günüm 3 Kitap Takım kitabına ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

küçük pembe yatağım küçük mavi yatağım

Küçük Pembe Yatağım- Küçük Mavi Yatağım

Çocuğunuzun gelişimi için dokun hisset kitapların önemine değinmiştik. Hem kız hem de erkek çocuklar için ayrı ayrı tasarlanmış iki ayrı dokun hisset kitabı önermek istiyorum.

Bu bebek hikaye kitapları çocuğunuz, okul öncesi dönemde sayı saymayı ve ilk okuma becerilerini bu sevimli kitapla eğlenceli bir şekilde öğreniyor. 1’den 10’a kadar saymayı eğlenceli bir biçimde öğreten Küçük Pembe Yatağım kitabıyla prensesiniz minik pembe dünyasında yer alan oyuncakları keşfederken aynı zamanda yatmadan önce kitap okuma alışkanlığı da ediniyor.

Claire Henley tarafından hazırlanan Küçük Pembe Yatağım, kızınızın sayı saymayı öğrenmesinin yanında kelime dağarcığına yeni kelimeler eklemesine de yardımcı oluyor. Kitap oyun ve eğlenceyi eğitimle birleştirmesi sebebiyle de oldukça dikkat çekiyor.

Kitaba kız çocuklarınız için Küçük Pembe Yatağım kitabına ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Erkek çocuklarınız için ise buradan Küçük Mavi Yatağım kitabına ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

dokun hisset öğren taşıtlar

Dokun Hisset Öğren-Taşıtlar

Dokun Hisset Öğren Taşıtlar kartlarıyla temel kavramlar ve yabancı dil eğitimi bir arada sunuluyor. Çocuğunuzun ilk yabancı dil eğitimi için konunun uzmanları tarafından özel olarak hazırlanan bu eğitim setinde; kara, hava, deniz taşıtları, bu taşıtlara ait farklı dokular, taşıtların İngilizce ve Almanca karşılıkları yer alıyor.

16 karttan oluşan Taşıtlar’da, deniz, kara, hava taşıtlarının parlak, renkli görselleri, taşıt görsellerinin üzerinde her taşıta özel farklı dokulu alanlar bulunuyor. Kartların arkasında taşıtlar ile ilgili “Uçaklar nasıl ses çıkarır?”, “Motosikletin kaç tekerleği var?” gibi çocuğunuza yöneltebileceğiniz sorular hem tanımasına yardımcı oluyor hem de sizi de oyununa dahil ederek keyifli vakit geçirtiyor.

Dokun Hisset Öğren Taşıtlar kartlarıyla beraber anne, baba ve öğretmenler için hazırlanmış bir kılavuz da bulunuyor. Bu kılavuzda kartları en etkili biçimde nasıl kullanacağınız ile ilgili bilgiler ve keyifli oyun önerileri yer alıyor. Bu seride Taşıtlar dışında, Çiftlik, Renkler ve Şekiller İlk Sözcüklerim, Sayılar ve Sayı sayma isimli 4 farklı kitap daha bulunuyor.

Dokun Hisset Öğren Taşıtlar kitabına ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

çek öğren karşıtlar

Çek Öğren – Karşıtlar

Çek Öğren Karşıtlar ile çocuğunuz okul öncesi dönemde mantık ile düşünme becerisini geliştiriyor, küçük-büyük, uzun-kısa gibi kavramları öğreniyor.

Okul öncesi dönemde çocuğunuza somut kavramları geliştirme ve mantığını kullanma yollarını göstererek gelişimine büyük katkı sağlayabiliyorsunuz. Bu anlamda en büyük yardımcılarınızdan olacak karşıtlar seti renkli resimlerle süslü 15 adet hareketli karttan oluşuyor.

Kartlarda 30 farklı karşıt kavramın anlatıldığı resimler bulunuyor. Kartları çektiğinizde içinden çıkan kısımda ise bu karşıt kavramların Türkçe ve İngilizce karşılıkları yer alıyor. Karşıtlar kartları ile çocuğunuz hem karşıtlık kavramını resimler üzerinden görerek öğreniyor hem kelime dağarcığı gelişiyor hem de mantık ile düşünme becerisi kazanıyor.

Çek Öğren Karşıtlar ürününe ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız. 

Serinin Çek Öğren Karşıtlar dışında “Hayvanlar”, “Sayılar”, “Vücudumuz” ve “Renkler ve Şekiller” başlıkları altında toplamda 5 farklı eğitim seti bulunuyor.

pamuk prenses ve yedi cüceler

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Dünya çapında en çok satan, 40’tan fazla ülkede 26 ayrı dilde yayınlanan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’i bir de 3 boyutlu okuyun. Malum teknoloji hızla değişiyor. Anne babaların küçükken okuduğu klasikler de şekil değiştirerek günümüze kadar taşınıyor.

Çocuğunuzun hayal dünyasını geliştirmesine yardımcı 3 boyutlu pop-up kitaplar, çocuğunuz bu kitapları okurken kendisini hikayenin bir parçasıymış gibi hissetmesini de sağlıyor.

Dünya çocuk edebiyatı başyapıtlardan biri olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, bu sefer 3 boyutlu olarak karşınıza çıkıyor. 16 sayfa, rengarenk 3 boyutlu resimlerle süslü bu kitapla çocuğunuz keyifli vakit geçirecek. Ayrıca bu kitapta, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler hikayesindeki vahşet içeren kısımlar yeniden düzenlenerek çocuğunuzun psikolojik gelişimini etkilemeyecek hale getirilmiştir.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Hikaye Kitabı

Bir zamanlar büyük bir şatoda kötü kalpli bir kraliçe yaşarmış. Sihirli aynasına “Ayna ayna söyle bana, kim en güzel bu dünyada” diye sormuş. Sihirli ayna “Üvey kızınız Pamuk Prenses” diye cevap vermiş. Kraliçe avcılardan birini çağırmış ve Pamuk Prensesi ortadan kaldırmalarını söylemiş. Avcı Pamuk Prenses’i alıp ormana bırakmış. Pamuk Prenses çok korkmuş ve ormanda gördüğü bir kulübeye girmiş. Kulübede yemek yedikten sonra yatakta uyuyakalmış. Uyandığında yedi cüce ile karşılaşmış. Yedi Cüceler Pamuk Prenses’e birlikte yaşamak istediklerini söylemişler. Pamuk Prenses de bu teklifi kabul etmiş.

Sihirli ayna, kraliçeye Pamuk Prenses’in hala yaşadığını söylemiş. Kraliçe Pamuk Prenses’i kendi ortadan kaldırmaya karar vermiş. Kılık değiştiren kraliçe Pamuk Prenses’e zehirli bir elma vermiş. Elmayı ısıran Pamuk Prenses derin bir uykuya dalmış. Yedi Cüceler Pamuk Prenses’in öldüğünü zannetmişler ve camdan bir tabuta koyarak her gün ziyaret etmişler. Bir gün prens Pamuk Prenses’i görüp aşık olmuş. Tabutu şatoya götürürken tabut yere düşerek kırılmış. Pamuk Prenses’in boğazına takılan elma ağzından dışarı fırlamış ve Pamuk Prenses hareket etmiş. Pamuk Prenses’in yaşadığını gören prens çok mutlu olmuş. Bunu duyan kraliçe öfkeden kudurmuş ve bir anda taşa dönüp heykel halini almış. Daha sonra Pamuk Prenses ve prens şatoda evlenmişler. Yedi Cüceler ise kulübelerine geri dönmüşler. Sonsuza dek mutlu yaşamışlar.

Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler ürününe ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

minik civciv ve çiftlikteki arkadaşları

Minik Civciv ve Çiftlikteki Arkadaşları

Minik Civciv ve Çiftlikteki Arkadaşları, eğlenceli hikayesi ile 3 boyutlu olarak karşınıza çıkıyor. 16 sayfa rengarenk resimlerle süslü bu kitap çocuğunuzun keyifli vakit geçirmesini sağlıyor ve çocuğunuza saatleri öğrenme konusunda da yardımcı oluyor.

Dünya çapında en çok satan, 40’tan fazla ülkede 26 ayrı dilde yayınlanan 3 boyutlu pop-up kitaplar, çocuğunuzun boyut algısını geliştirmesine de yardımcı oluyor.


Minik Civciv ve Çiftlikteki Arkadaşlar Hikaye Kitabı

Minik Civciv bir gün çiftlikteki kümesinden çıktı ve “Saat kaç acaba? Benim ev sevdiğim saat olmalı” diye düşündü fakat civciv en sevdiği saati hatırlayamadı. Arkadaşlarına sormak için yola koyuldu. Önce horoza sordu. Horoz, “Hayır bu benim en sevdiğim saat çünkü bu saatte herkesi uyandırıyorum.” dedi. Civciv daha sonra ineğin yanına gitti. İnek “Bu benim en sevdiğim saat. Sütlerimin sağılma saati.” dedi. İneğin yanında ayrılan Minik Civciv, bu sefer aynı soruyu köpeğe sordu. Köpek, Minik Civciv’e bu saatin kendisinin en sevdiği saat olduğunu söyledi. Minik Civciv ne yaptıysa doğru cevabı öğrenememişti. Akşam oldu. Anne Tavuk, Minik Civciv’in yanına gelerek “Her yerde seni arıyorum. Haydi içeri gel. Akşam yemeği vakti.” dedi. Minik Civciv nihayet aradığı cevabı bulmuştu. En sevdiği saat akşam yemeği saatiydi.

Minik Civciv Ve Çiftlikteki Arkadaşları ürününe ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

dinozorlar dünyası

Dinozorlar Dünyası

Bebek hikaye kitapları arasında elbette macera kitaplarına da yer vermek gerekiyor. Dinozorlar özellikle erkek çocuklarının epey meraklı olduğu bir konu. Dinozorların gizemli dünyasının kapıları 3 boyutlu ve sesli Dinozorlar Dünyası kitabı ile aralanıyor. Çocuğunuz bu sesli pop-up kitapla kendisini dinozorların arasında bulacak. Dinozorlar Dünyası kitabında her sayfada farklı bir ses çocuğunuzu bekliyor. Dinozorlar Dünyası kitabında 150 milyon yıl önce dinozorların bulunduğu dönemle ilgili pek çok bilgi yer alıyor. Etçil, otçul, kanatlı ve bunun gibi tüm dinozor çeşitlerinin anlatıldığı Dinozorlar Dünyası kitabı ile çocuğunuz okuma alışkanlığını eğlenceli zaman geçirerek edinecek.

Dinozorlar Dünyası kitabı, bundan 150 yıl önce dünyamızda yaşayan dinozorları konu alıyor. Dinozorların hayatta kalma mücadeleleri, dinozor türleri ve aralarındaki farklar, dinozor neslinin tükenmeye başlaması ve yok oluşları… Hepsi sade ve anlaşılır anlatımıyla Dinozorlar Dünyası kitabında.

Birbirinden renkli ve gerçekçi resimlerle dolu Dinozorlar Dünyası kitabı çocuğunuzun hem görsel hem de boyut algısını geliştiriyor. Dinozorlar Dünyası kitabı çocuğunuza okumayı sevdirirken aynı zamanda keyifli ve faydalı zaman geçirmesini sağlayacak. Her sayfasında farklı bir sesle karşılaşılan Dinozorlar Dünyası kitabı, bu konuda yapılmış en yararlı ve en gerçekçi kitap. Dinozorlar Dünyası kitabı ile çocuğunuz dinozorların yaşam mücadelesine tanık oluyor.

Dinazorlar Dünyası Hikaye Kitabı

3-5 yaş aralığında ise artık dünyayı daha fazla anlayan, olayları anlamlandırabilen çocuğunuz için bol resimli ve hayal gücünü geliştiren kitaplar tercih etmeniz yararlı oluyor. 5 yaşından sonra ise doğru yanlış gibi kavramları bir arada sunarak çocuğun anlamasını ve kıyaslamasını kolaylaştıran kitaplar seçilebiliyor. Bu dönemden sonra Masal, hikaye, macera, şiir, fıkra gibi bir çok farklı kitap çeşidi çocuğunuzun hayatına girebiliyor. Erken dönemde kitapla tanışan ve kitap okuma kültürü kazanan çocuğunuz bu yaşlarda kendi okuyacağı kitabı da seçmeye başlıyor. 

Çocuğunuz tam anlamıyla bilinç kazanana, gerçek dünya ile hayal dünyasını ayırt edene kadar soyut nesneler ile korkunç öğeleri barındıran kitapları seçmemek gerekiyor. Periler, canavarlar, hayali kahramanlar ya da insan vasfı ile resmedilmiş hayvanlar bulunan kitaplar çocuklarda anlam karmaşalarına yol açabiliyor. Soyut düşünmeyi bilmeyen çocuklar bu tarz kitaplar sebebiyle hayal ve gerçeği ayırt etmekte zorlanıyor. Ayrıca bu kitaplar ilerleyen dönemlerde çocukların korkularını da artırıyor. 

Dinozorlar Dünyası ürününe ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü