Bebeğe Emzik Nasıl Alıştırılır | En İyi 7 Marka Önerisi

Bebeğe Emzik Nasıl Alıştırılır

BEBEĞE EMZİK NASIL ALIŞTIRILIR

Yeni doğan bir bebeğin emme refleksi nasıl geliştirilir? sorusunun ilk ve belki de en doğru cevabı bebek emziklerinin kullanılması ve bebeğe emzik alıştırmaktır. Emziğe alıştırılan bir bebek gelişmiş emme refleksi ile anne sütünü daha iyi emecektir. Emzik aynı zamanda iyi bir uyku aracı olarak da kullanılabilir. 

Bebek emziğe alıştırılırsa hem emme refleksi gelişir ve anne sütünü daha iyi alır, hem de tok olmasına rağmen, iki emzirme arasında sürekli meme istemesinin önüne geçilebilir.

Gelelim emziklerin nerede ne zaman ve nasıl kullanılacağına…

YENİDOĞAN EMZİK

Bebeğe emzik alıştırma çalışmalarına bebek doğduğunda başlanılacaksa yenidoğan emzikleri tercih edilmelidir.

Yenidoğan emzik modellerinden herhangi biri kullanılacaksa emziğin bebeğin ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilememesine dikkat edilmelidir. Konunun uzmanları ortodondik emziklerin tercih edilmesinin bebek için daha iyi sonuçlar doğuracağı yönünde uyarılarda bulunuyor. Yenidoğan emzik ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

EMZİK SEÇERKEN DİKKAT

Bebek emziği seçerken belli kriterlere dikkat etmelisiniz. Öncelikle emziğin boyuna, hava akımı sağlayan deliğine ve emziğin yapıldığı maddeye dikkat edilmelidir.

Piyasadaki emzik çeşitleri genel olarak 0-6 aylık bebekler ve daha büyük olanlar için şeklinde satışa sunuluyor. Sizin bebeğe emzik alıştırırken yapmanız gereken bebeğinizin yaş grubu hangisine uygunsa o bebek emziğini almak olmalıdır.

Emzik alırken emziğin hava akımı sağlayan deliğinin olduğuna mutlaka dikkat edilmelidir yoksa bebeğin tükürüğü emzik ile cilt arasında kalarak çeşitli cilt sorunlarına neden olabilir.

ANNE MEMESİNE EN YAKIN EMZİK  

Bebeğe emzik alıştırırken, bebeğin emziği daha kolay kabul etmesi için göz önüne alınması gereken noktalar vardır. Bu noktaların ilk ve en önemlisi anne memesine en yakın emziğin bulunmasıdır. Yuvarlak uçlu emzikler anne memesine en yakın emzikler olarak kabul ediliyor. Emzik ucunun şekli ne kadar annenin meme ucuna benzerse, bebek de emziğe o kadar kolay alışır.

BEBEK EMZİK ÇEŞİTLERİ

Piyasada çok çeşitli bebek emziği ve modeli bulunurken, değişik malzemelerden yapılmış bebek emzikleri ile de sık sık karşılaşacaksınız. Bebeğe emzik alıştırma noktasında dikkat etmeniz gereken ikinci nokta emziğin hangi maddeden yapıldığı olmalıdır.

KAUÇUK EMZİK

Bebeğinizin kullanacağı emziğin kauçuk gibi doğal bir maddeden yapılmasına özen gösterirseniz bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi bir seçim yapmış olursunuz. Zira kauçuk emzik tamamen doğal olarak kauçuk ağacı reçinesinden yapılmaktadır. Kauçuk emzikler elastikiyeti yüksek olduğu için de bebeğe anne göğsünden aldığı hisse yakın bir his vermesi ile ön plana çıkar. Kauçuk emzik ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

SİLİKON EMZİK

Bebeğe emzik alıştırma çalışmalarında kullanacağınız bebek emziklerinde kullanılan bir başka madde de silikondur. Silikon emzikler en çok kullanılan emzik çeşidi olarak karşımıza çıkar. Alerji riski olmayan silikon emzikler herhangi bir parçalanma olmadığı takdirde 3 aya kadar kullanabilirler. Isıya dayanıklı olmaları sayesinde de kaynatılarak dezenfekte edilebilirler. Silikon emzik ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

DAMAKLI EMZİK

Bebeğiniz için emzik seçerken emziğin damaklı ya da damaksız emzik olmasına da dikkat etmelisiniz. İdeal olanı 1 yaşından küçük bebekler için damaksız emzik, 1 yaşından büyük bebekler için damaklı emzik kullanımıdır. Damaklı emzikler aynı zamanda ortodontik emzikler olarak da adlandırılmaktadır. Ortodondik emziklerin kullanımı bebeğin ağız ve diş sağlığı açısından kullanılması tavsiye dilen emziklerdir. Damaklı emzik ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

EMZİKLİ UYKU ARKADAŞI

Öte yandan hem emziğin hem de uyku arkadaşının bebekler için ne kadar önemli olduğunu fark eden üreticiler bu iki ihtiyacı aynı anda karşılayabilen “Emzikli uyku arkadaşı” ile ebeveynlerin karşısına çıktı. Emzikli uyku arkadaşı ile bebekler hem emzik ihtiyacını karşılıyor, hem de sarılacağı bir uyku arkadaşını aynı anda edinmiş olurlar. Emzikli uyku arkadaşı ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

OİOİ EMZİKLİ UYKU ARKADAŞI

Oioi emzikli uyku arkadaşı söz ettiğimiz emzikli uyku arkadaşları içinde en çok tercih edilenlerden. 

Anne göğsü gibi tek boy emziğiyle doğumdan itibaren kullanılabilen OiOi emzikli uyku arkadaşı ile emzik bebeğin ağzından düştüğünde ağza yakın bir mesafede kalır. Böylece bebeğiniz emziğine kolayca ulaşır. Damak dostu bu üründe uyku arkadaşının ağırlığı, bebeğin emziği ağzında rahatça tutabilmesini sağlar, uyku arkadaşının yumuşaklığı da bebeğin uykuya dalmasını kolaylaştırır.

Silikon emzik ucu anne teni hissine en yakın malzeme olarak karşımıza çıkarken, emzik, oyuncağıyla birlikte elde yıkanabilir, ayrıca sterilizatörde temizliğe uygundur. Oioi emzikli uyku arkadaşı Avrupa Birliği Güvenlik Standartları’na uygunluğu akredite olmuş uluslararası test kuruluşları tarafından test edilip onaylanmıştır. Oioi emzikli uyku arkadaşı ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

EMZİK MARKALARI

Piyasada çok sayıda emzik markasının çok değişik modelleri bulunuyor. Bu marka ve modellerin içinden deneme yanılma yöntemiyle bebeğiniz için en iyi emziği bulmak size kalmış. Her ne kadar en iyi emzik bebeğinizin kullanmayı kabul ettiği emzik olsa da her marka en iyi ve en zararsız emzik olma iddiasıyla satış gerçekleştiriyor.

Gelin kısaca bebek emzik markalarını ve emzik özelliklerini inceleyelim.

Bibs emzikSuavinex emzik, Avent emzik, Chicco emzik, Mam emzik, Dr. Brown, Bebedor, Weebaby gibi çok değişik markalar siz ve bebeğinizi için piyasada satışta.

BIBS EMZİK

Danimarka’dan ithal edilen BIBS emzik çok farklı modelleri ile ön plana çıkıyor. 0-6 ay arası yenidoğan emziklerinin yanı sıra 6- 18 ay arası ve 18+ ay modelleri bulunan BIBS emzikler, %100 doğal kauçuk ucuyla, hava akışı sağlayan delikleri ve cilt tahrişini önlemek için geliştirilen hafif eğimli yapısı ile annelerin tercihi oluyor. Yuvarlak ve yumuşak kauçuk uç kısmı ile anne memesine en yakın şekle sahip olduğundan, çocuklar tarafından kolay kabul edilen bu emzikler anne memesini taklit ederek, emiş sırasında hava akışı sağlıyor. Hafif ve sağlam yapısı ile bebekleri yormayan BIBS emzikler BPA, PVC ve phthalates gibi zararlı maddeler de içermiyor ve dünyaca geçerli EN 1400 standardına göre üretiliyor. BIBS emzikler en geniş renk skalası ile de bebeğinizin dünyasını renklendiriyor.

BIBS emzikleri ilk kullanımdan önce, kaynayan suda 3-4 dakika sterilize edilmesi gerekmektedir.  Ayrıca hijyen ve güvenlik sebepleri ile, kullanılan emziklerin 4-6 hafta aralığında yenilenmesi bebeğin sağlığı açısından öneriliyor. Bibs emzik ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

SUAVİNEX EMZİK


Pediatrik diş hekimleri tarafından onaylanan, Spanish Society of Pediatric Dentistry tarafından yapılan kontrollerde kalitesi, güvenliği ve ergonomik tasarımı,  kaliteli ve güvenli ürünler olarak onaylana Suavinex Haute Couture  emzikler 0-4 ay ve 18+ ay modelleri ile bebeğinizi bekliyor.

Suavinex Haute Couture esnek ve simetrik emzikleri, bebeğin damak, diş ve çene gelişimine yardımcı olacak şekilde dizayn edilmiştir. Silikondan üretilen emzikler tat ve koku ve BPA içermez. Fizyolojik (yassı) uç şeklinde emzik ucu her iki taraftan yassıdır, bu özelliği ile ağız ve çene gelişimi için idealdir. Suavinex emziklerde bulunan hava çıkış kanalları yardımı ile emziğin şeklini koruması ve hep yumuşak kalması sağlanmaktadır. Suavinex emzik ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

EMZİK ZİNCİRİ

Gelelim bebeğiniz ve sizin için hayati önem taşıyanemziğin kaybolmamasını nasıl sağlayacaksınız sorusunun cevabına. Sorunun tek cevabı var: Emzik zinciri kullanmak.

Emzik zincirleri- askıları, emziğin kaybolmasının, yere düşmesi ve kirlenmesinin, ev dışında herhangi bir yerde unutulmasının önüne geçer. Bebeğin kıyafetine tutturulan emzik zincirleri farklı malzemelerden üretilir, ancak en revaçta olanları ahşap ya da plastikten yapılanlardır. Emzik askılarının bebeğe zarar vermeyecek şekilde kullanılması, – örneğin boynuna takılmaması- üretiminde kullanılan malzemenin de bebeğe zarar vermeyecek malzeme olmasına da dikkat edilmelidir.

Emzik zincirinde de değişik marka ve modeller karşınıza çıkacaktır. Bunların en bilinenleri Kidful ve Suavinex’tir. 

KIDFUL EMZİK ASKISI

Çok çeşitli modelleri bulunan Kidful emzik askıları, %100 gerçek deri kullanılarak EN 12586 standartlarına göre üretilir. Kidful’un  özel olarak üretilen metal klipsi kurşun ve krom içermez. Metal klipsin kıyafetlere zarar vermemesi için, klips içerisinde plastik aparatı bulunur. Kidful emzik askısı, güçlü lastik ve güçlü bağlantı yapısı ile yıpranma sorunu yaşatmadan anne ve bebeklerin kullanımına sunuluyor. Kidful emzik askısı ürünlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Paylaş:

Bizce Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir