ZİHİNSEL VE BEDENSEL GELİŞİME DESTEK AKTİVİTELER: BEBEK OYUNLARI

Zihinsel ve Bedensel Gelişime Destek Aktiviteler: Bebek Oyunları

 “Oynamayan tay at olmaz.” atasözünden yola çıkarak bebeklerin ve çocukların oyun oynamasının önemini vurgulasak yanlış olmaz. Zihinsel ve bedensel gelişimlerine son derece önemli katkılar sağlayan bebek oyunları, hepimizin çocukken oynadığı oyunları bizlere daima hatırlatır.

Çocuğun öğrenme ve kendini keşfetme alanlarından biri olan oyunlar çocukların gelişimleriyle doğru orantılıdır. Bebeklerin oynadığı garip oyunlar bile mutlak suretle bebeğinizin gelişimine katkı sağlayacaktır. Örneğin, “3 yaşındaki çocuğum cinsel içerikli oyunlar oynuyor” gibi şikayetlerle pedagoga başvuran anneleri çevremizde görebiliriz. 3 yaşındaki bebeğiniz kendi vücudunu tanımak için oyun yöntemini deniyor olması gayet normal bir durumken şiddet içerikli bebek oyunları elbette normal olarak karşılanmamalı. Birbirine vurmalı olarak oynanan oyunlar oyun değil, davranış bozukluğudur. İşte bu noktada bebek oyunlarını oynayan çocuklarımızı analiz etmemiz ve onlara faydalı bebek oyunlarını öğretmemiz gereklidir.

Bebek Oyunlarını Oynayan Çocukların Kazanımları

Oyun sırasında kendine verilen görevleri yerine getiren bebekler iletişim becerilerini geliştirirken aynı zamanda yanında bulunan kişileri de detaylı olarak inceleyerek tanımaya çalışır. Bebek oyuncaklarının bebekler arasındaki paylaşımı ise grup uyumu gibi önemli bir uyum problemini daha yaşamadan ortadan kaldırırken sıra bekleme, anlayış gibi bir takım kazanımları da sağlar.

Bebek oyunları erkek veya kız olarak düşünülmemeli farklı yaş ve cinsiyet gruplarına sahip bebekler bir arada oynatılmalıdır. Çünkü oynanacak oyunun mekânı, oyun kuralları gibi bir takım oyunla ilgili detaylarda çıkacak sorunların çözümü yine bebekler arasında gelişeceğinden sorun çözme becerisi de bu sayede gelişmiş olur.

• Yap-inan ( doktor- evcilik) tarzındaki tüm oyunlar gerçek hayatın işleyişine ne derece çocuğun hakim olduğunu gösterir. Çevresindeki sosyolojik yapıyı anlayan ve kabul edip sosyal uyumu sağladığını gösteren bu bebek oyunları son derece önemlidir.

• “Bebek oyunları açabilir misiniz? ” diye sizlere sevimli yaklaşan bebekleri veya çocukları asla red etmeyin! Güvenirliğine inandığınız kaynaklardan bebek oyunlarını açabilir ya da siz direkt olarak bebek oyunu oynamak istediğinizi çocuğa söyleyebilirsiniz. Bebek oyunlarının çocukların gelişimi üstünde müthiş bir etkisi olduğunu asla unutmamalısınız.

 

 

 


Fiziksel gelişime de en az sosyal ve duygusal gelişimine katkı sağlayan bebek oyunları çocukların birçok farkındalığı edinmesini sağlayabiliyor. İnce ve kaba motor becerilerini geliştirmesinde önemli rol oynayan bebek oyunları bebeklerin aynı zamanda kendi bedenlerini tanımasına da yardımcı olabilir.

• Bebek oyunları arasında birçok çeşit oyun sıralayabilmek ise mümkün. İp atlamak, evcilik oynamak gibi çeşitli bebek oyunlarında fiziksel olarak çocuklar bedenlerini mutlaka kullanır. Boy uzaması, kilo dengesini koruması gibi birçok faydası olan bebek oyunlarını çok oynuyor diye kızmak yerine asıl oynamayan çocuklara asıl dikkat edilmelidir. Çünkü oyun oynamayan çocukta mutlak surette bir problem vardır.

Bebek oyunları boyama, çizme ve yapıştırma gibi oyun çeşitliliği de aslında çocuklara sunulabilir. Ödül- başarı ilişkisini sağlayacağınız bu oyun türlerinde çocuğunuzun hem kalem tutması ve el parmakları gelişir hem de kendine güveni artar. Enerjilerini pozitif yönde atmalarını sağlayan bu oyunlar ile uyku düzenini de kolayca değiştirmeniz mümkün.

•Bebek oyunlarının bir diğer özelliğine Sigmund Freud’un sözleriyle değinmekte fayda var. Çocukların yaratıcı bir yazardan farksız olduğunu vurgulayan Sigmund F. Kendi dünyalarında çocukların oyun oynayarak yaşadıklarına sık sık değinmiştir. Bu dünyayı kendi hoşlandığı şeylerle yeniden kuran ve değiştirme özgürlüğünü hisseden çocuklar bebek oyunları oynayarak yaratıcı düşüncelerini kendi kendine geliştirebilir.

Bebek Oyunları Deyip Geçmeyin!

Günümüz teknoloji çağı ve çocuklar ise teknolojiye çok meraklı. Arama motorlarında en çok aratılan” bebek oyunları dedim” ve “bebek oyunları diyorum” kelimelere bakacak olursak çocukları bebek oyunları konusunda gözetimde tutmakta fayda var. Süzemediğimiz ve kontrol edemediğimiz her bilgiyi oyun sitelerinde bulabilmek son derece olağanken çocuklarımızı bu Dünya’dan yine biz kontrollü olarak koruma görevindeyiz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü