İkiz Bebek Nasıl Olur?

İkiz Bebek Nasıl Olur?

İkiz bebek nasıl olur sorusu kalabalık bir aile isteyen, ikiz bebekleri yorucu değil sevimli bulan ya da “bir taşla iki kuş vurmak” isteyen ebeveynlerin merak ettiği konulardan biridir. Çoğul gebelik isteyen pek çok aile planlı çoğul gebelik olup olamayacağını, yediklerinin ya da içtiklerinin ikiz ya da daha fazla gebeliğe etki edip etmediğini araştırıyor.

O halde ikiz bebek nasıl olur? Çoğul gebeliklerde annenin mi babanın mı geni baskındır? ikiz gebelik ne zaman belli olur? gibi aklınıza takılan tüm sorulara birlikte cevap arayalım.

Çoğul Gebelik Nasıl Olur?

Çoğul gebelik anne adayının bir seferde 2-3 hatta daha fazla bebeğe gebe olması durumudur. En sık görüleni ise ikiz gebeliktir. Peki ikiz gebelik nasıl olur?

İkiz gebeliğin 2 farklı şekli vardır. Tek yumurta ikizleri ve çift yumurta ikizleri.

Tek yumurta ikizleri

Tek yumurta ikizleri bir adet yumurtanın sperm tarafından döllenmesi ve döllenen yumurtanın bölünmesi ile oluşuyor. Yani döllenen yumurta ikiye ayrılıyor ve her iki parçada gelişimlerine ayrı ayrı devam ediyor.

Tek yumurta ikizleri ayrı ayrı keseler içinde gelişir ancak tek plasentayı kullanır. Birbirinin kopyası olan ikizler tek yumurta ikizleridir. Genetik özellikleri, cinsiyetleri, göz renkleri vs. genelde birebir aynı olur.

Çift yumurta ikizleri

Çift yumurta ikizleri ise ayrı ayrı yumurtaların döllenmesi ile oluşur. Yani aynı anda iki sperm ve döllenen iki yumurta vardır. Dolayısıyla iki ayrı su kesesi içinde gelişen bebekler ve onları besleyen iki ayrı plasenta bulunur.

Çift yumurta ikizlerinde bebeklerin özellikleri de birbirinden farklılık gösterebilir. İki kız, iki erkek ya da bir kız bir erkek bebek olabileceği gibi birbirlerine genelde tıpatıp benzemezler. Yani iki farklı birey dünyaya gelir.

Sizin İçin Seçtik

İkiz bebekleriniz için gerekli tüm yenidoğan ürünleri incelemek için tıklayınız.

İkiz Bebek Sahibi Olmak İçin Neler Yapılmalı?

İkiz Bebek Sahibi Olmak İçin Neler Yapılmalı?

İkiz bebeği aynı anda bakmak, büyütmek her ne kadar yorucu ve zahmetli bir iş olsa da bazı anne babaların hayali. Bu nedenle ikisi aynı anda büyüsün, kalabalık bir ailemiz olsun düşüncesinde olan ebeveynler ikiz bebek nasıl olur? Ne yersem ikiz bebek olur? İkiz bebek için kür gibi çeşitli arayışlara girebiliyor.

Ancak belirtmek gerekir ki bu sadece bir rastgeleliktir. Yani ikiz bebek sahibi olmak için yenilmesi gereken özel bir yiyecek ya d özel bir içecek tarifi bulunmuyor.

İkiz Gebelik Geni Kimden Gelir?

İkiz Gebelik Geni Kimden Gelir?

Burada ikiz gebelik genini kimden geldiğine ya da ikiz bebek genetik mi sorusuna da cevap vermek gerekiyor. Çoğul gebeliklerde genetik yatkınlık önemli bir faktördür. Yani anne ya da babanın ailesinde ikiz bebek sahibi olanlar varsa çift yumurta ikizi ihtimalinin daha fazla olduğu söyleniyor. Ancak tek yumurta ikizleri için genetik yatkınlığın olmadığı da söylentiler arasında.

Kadınlar her ay bir kez yumurtlar ve yumurta döllenirse hamilelik başlar. Bazı metinlerde ikiz gebelikler için annenin geninin daha etkili olduğu söyleniyor. Eğer annenin tarafında çoğul gebelik öyküsü varsa şansınız fazla demektir. Babanın tarafında ise çoğul gebelikler olması daha az etkili görülüyor.

Yani ikiz gebelik nasıl olur konusunda en önemli etken genetik faktörlerdir. Ancak bunun yanında kısırlık tedavilerinde de ikiz şansı yüksektir.

Hemen Satın Al

İkiz bebekleriniz için gerekli tüm yenidoğan ürünleri incelemek için tıklayınız.

İkiz Bebek Belirtileri

İkiz Bebek Belirtileri

İkiz bebek nasıl olur konusunda belirtiler de önemli bir başlıktır. İkiz gebelik belirtileri, tekil gebeliklerdekine çok benzer. Bazı ayırıcı özellikler olsa da annenin bunu ayırt etmesi biraz zor görünüyor.

İlk Trimesterde ikiz gebelik belirtisi

 • Beta hCG seviyesinin daha fazla olması,
 • Fazla kilo alımı,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Mesaneye uygulanan aşırı baskı nedeniyle sık idrara çıkma,
 • Göbeğin erken dönemde belli olması,

En erken dönem ikiz gebelik belirtileridir. İkiz gebeliklerde mide bulantısı ve kusma, sık idrara çıkma ve kilo alımı ile göbeğin çok erken dönemden itibaren büyümesi daha fazla oluyor. Ancak bu ikiz bebek belirtileri, tekil gebelik belirtileri ile neredeyse aynı. Yani anne ilk gebelik belirtilerini yaşadığında ikiz hamile olup olmadığını anlamayabilir.

2. Trimester ikiz gebelik belirtisi

 • Sırt arısı,
 • Varis,
 • Kabızlık,
 • Hazımsızlık,

Erken doğum gibi durumlar ise ikinci 3 aylık dönemde görülebilen ikiz gebelik belirtisi listesinde yer alır.

İkiz Bebek Ne Zaman Belli Olur?

İkiz Bebek Ne Zaman Belli Olur?

İkiz bebek nasıl olur konusundan sonra gelelim ikiz bebek ne zaman belli olur konusuna. İkiz gebeliğin kesinleşmesi için ultrasonda iki kesenin görünmesi ve hatta iki ayrı kalp atış sesinin dinlenmesi gerekir.

Her gebelikte ilk haftalarda doktorun keseyi görmesi gerekir. Bu nedenle hamilelik haberini alır almaz hastaneye koşan anne adayları 4 ya da 5. Hafta ultrasona girer. Bu haftalarda kesenin görülebilmesi için vajinal ultrason gerekir. Ancak kesenin net olarak (göbekten ultrason ile) görülebilmesi için 6. Haftayı beklemek gerekir. Eğer doktorunuz iki kese göründüğünü söylüyorsa bu ikiz bebek anlamına gelir.

Ancak yine de durumun netleşmesi için bebeğin kalp atışlarının duyulmasını beklemekte yarar var.  Kalp atışları 7. Haftadan itibaren duyulmaya başlayabilir. Ancak kimi zaman 10. Haftayı da bulabilir. Ultrasonda bebeğin kalp atışları dinlenirken iki ayrı kalp sesi geliyorsa ikiz bebek gebeliği netleşti demektir.

Uzmanlar kimi zaman özellikle ilk haftalarda iki kese görülebildiğini ancak bazen ilerleyen haftalarda bir kesenin gelişimini durdurduğunu diğerinin ise gelişmeye devam edebildiğini de bildiriyor. Yani ikiz gebeliğin netleşmesi için kalp atımlarını beklemekte yarar var.

Hemen Satın Al

Anne için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

İkiz Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkiz Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her gebelik anne adayları için çok özel bir dönemdir. Annenin bebeğe iyi bakabilmesinin yolu önce kendine iyi bakmasından geçer. Dolayısıyla ikiz gebelik olduğunda, bir tık daha dikkatli olmak gerekir.

İkiz gebeliğin normal gebeliklerden farkı ve gereksinimleri,

 • Daha fazla kilo alımı,
 • Daha sık kontrol gereksinimi,
 • Bir miktar daha fazla besin takviyesidir.

Normal gebeliklerde beklenen, 9 aylık süreçte alınması gereken kilo miktarı eğer anne normal bir kilo ile hamile kaldıysa 9-15 kilo arasındadır. Eğer anne adayı kilolu hamile kaldıysa bu miktar azalır, eğer zayıfsa da artar ve yaklaşık 18 kg’a kadar alım normal kabul edilir.

Ancak bu rakamlar tekli gebelikler için geçerlidir. İkiz gebeliklerde anne adaylarının daha fazla kilo aldığı bilinen bir gerçektir. Hatta öyle ki tekli gebeliklerde kilo alımı, karnın belli olması 2. 3. Trimesteri bulurken çoğul gebeliklerde annenin göbeği çok erken dönemlerden itibaren belli olmaya başlayabilir.

İkiz gebeliklerde tavsiye edilen kilo miktarı 17-25 arasında değişir. Bu da annenin gebe kaldığı kiloya göre hesaplanır.

İkiz Gebelikte Beslenmeye Dikkat

İkiz Gebelikte Beslenmeye Dikkat

Bunun yanına gebe kadınların beslenmesine de ekstra dikkat etmesi gerekiyor. Bu elbette iki kat yemelisiniz anlamına gelmiyor fakat yediklerinize dikkate etmeli, sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz.

Uzmanlar ilk trimesterde günlük ekstra kalori alımına ihtiyaç olmadığını söylüyor. İkinci trimesterde günlük alınması gereken kalori miktarına ek 300-350 kalori, son trimesterde ise günlük ekstra 400-450 kalori yeterli bulunuyor.

Ancak söz konusu ikiz gebelik olduğunda kalori miktarı da ikiye katlanıyor. Her bebek başına alınması gereken kalori miktarının yaklaşık 300-400 arasında olması tavsiye ediliyor. Dolayısıyla ikiz gebeliklerde alınması gereken besin takviyesi de daha fazla.

Bu elbette folik asit, demir, kalsiyum, protein gibi gerekli tüm besin grupları için gerekli. Alacağınız kaloriyi bir paket cipsten değil süt, yumurta, sebzeler gibi sağlıklı besinlerden almanız gerekiyor. yani kısacası hem tekil hem de ikiz gebeliklerde sağlıklı beslenmelisiniz.

İkiz gebeliklerde sağlık kontrolleri de daha sıktır. Bebeklerin sağlıklı gelişip gelişmediğini izlemek amacıyla doktorunuz kontrol tarihlerinizi tekil gebeliktekinden daha sık tutacaktır.

İkiz gebeliklerde annenin de kendine ekstra dikkat etmesinde yarar var. Seyahatlerinizi, çalışma saatlerinizi ve temponuzu ve hatta fiziksel aktivitelerinizi yeniden düzenlemeniz gerekebilir. Örneğin hamile kalmadan önce çok yoğun spor yapıyorsanız, programınızı yeniden düzenlemelisiniz.

İkiz Gebelikte Bunlara Dikkat

İkiz gebeliklerde kan basıncı değişimleri, erken doğum riskleri, ikizden ikize transfüzyon gibi durumlar söz konusu olabilir. Bunlar hakkında bilgi sahibi olmanızda da yarar var.

Yüksek kan basıncı ve Preeklampsi

Kan basıncının yükselmesi ikiz gebeliklerde sık yaşanan bir durumdur. Gebeliğin son aylarındatansiyonun yükselmesi de sık görülen bir durum. Gebeliğin ikinci yarısında görülen yüksek tansiyon, gestasyonel hipertansiyon olarak adlandırılıyor. Bu tip kan basıncı bebek doğduktan sonra kayboluyor. Gestasyonel hipertansiyona idrarda protein kaybı, ayaklarda şişlik gibi farklı bulguların da eşlik etmesine preeklampsi deniyor.

Gebeliklerin yüzde 2-5’ini etkileyen Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) tüm organları etkileyebiliyor. Ayrıca erken doğum, annede organ hasarı, bebekte gelişim yetersizliğine sebep olabiliyor. Eğer bebek yeterince gelişmeden doğarsa beraberinde çeşitli komplikasyonlar da gelişebiliyor. 26 haftalık gebelik döneminde yüz bölgesinde şişlik, aşırı ödem, birden 2-3 kilo artış gibi durumlar yaşıyorsanız doktorunuza danışmanızda yarar var.

Önceki gebelikte preeklampsi öyküsü olanlar ile gebelikten önce hipertansiyon öyküsü olanlar, 35 yaş üstü anne adayları, çoğul gebelikler, diabetüs ya da böbrek hastalığı gibi medikal durumlar yaşayanlar, şişman anneler ve bağışıklık sistemi bozuklukları yaşayanlar, bu hastalık açısından daha fazla risk taşıyor. Preeklampsi olan kadın, kendisinin ve bebeğinin izlemi için, hastaneye yatırılması uygun görülüyor.

Erken Doğum

Çoğul gebeliklerde hamileliğin normal sürede sonuçlanma ihtimali maalesef düşüyor. 37. haftadan önce doğan bebekler erken doğmuş yani prematüre kabul ediliyor. İkiz gebeliklerde erken doğum ihtimali daha yüksek bu nedenle doktorunuz uygun görmesi halinde bebeklerin ciğer gelişimlerini hızlandırmak için iğne vurulmanızı önerebilir.

 Erken doğum sonucu bebeklerde yaşanan komplikasyonlar ise düşük doğum ağırlığı, solunum ve sindirim bozuklukları ve gelişmemiş organlar şeklinde görülebilir.

Hemen Satın Al

İkiz bebekleriniz için gerekli tüm yenidoğan ürünleri incelemek için tıklayınız.

İkiz Gebeliklere Doğum Nasıl Olur?

İkiz Gebeliklere Doğum Nasıl Olur?

İkiz gebeliklerde çoğu zaman sezaryen doğum uygulanıyor. Ancak bu normal doğuramayacağınız anlamına gelmiyor. Eğer ilk bebek baş aşağı pozisyondaysa, vajinal doğum gerçekleşebilir. Ancak ilk bebek normal doğduktan sonra ikinci bebeğin zorunlu sezaryene alındığı durumlarda yaşanabiliyor.

Burada önemli olan doktorun tavsiyesidir. Takiplerinizi yapan doktorunuz sizin için en uygun olan doğum yöntemini belirleyecektir.

İkiz Bebek Hediyeleri

İkiz Bebek Hediyeleri

İkiz bebek nasıl olur konusuna değindikten sonra, bebek ihtiyaçlarına ve hediyelerine de bir bakmak lazım. Malum iki bebeğe aynı anda sahip olmak hem maddi hem de manevi anlamda biraz zorlayıcı. Özellikle ikiz bebek sahibi olacak ailelerin yakınları manevi olduğu kadar maddi anlamda da en azından hediyeler ile ebeveynlerin yanında olabilir.

İkiz bebek demek kıyafetinden bezine, bebek bakım ürünlerinden oyuncaklarına kadar her ihtiyaç için çarpı iki demek. Dolayısıyla alınacak bebek hediyelerinin bu anlamda ikiz ebeveynlerini biraz rahatlatması sağlanabilir.

Bunun yanında direkt ikizler için tasarlanmış ürünlere de bakabilirsiniz. İkiz bebek beşikleri, ikiz bebek arabaları bunlardan bazıları. İki bebek için beşik alırken genelde aynı modelden iki tane seçiliyor. Ancak piyasada bulunan tasarım ikiz bebek beşiklerine de göz atmak gerekir.

Tasarım ikiz bebek beşikleri genelde büyük bir beşiğin ikiye bölünmüş halini andırıyor. Ancak kullanım ömrü diğerlerine göre daha kısa. Bebek büyüdükçe çok kısa sürede beşikte küçük gelmeye başlayabilir.

İkiz bebek arabaları ise annelerin en büyük yardımcılarından biri. Önlü arkalı, alt alta ya da yan yana iki araba şeklinde tasarlanan ikiz bebek arabaları taşıma konusunda büyük kolaylık sağlıyor. İkiz sahibi aileler için hediye arıyorsanız mutlaka değerlendirmelisiniz.

İkiz Bebek Fotoğrafları

İkiz Bebek Fotoğrafları

İkiz gebelik yaşayanlar, ikiz sahibi olanlar sürecin meşakkatli ve yorucu olduğunu söylüyor. Hem ikiz bebek belirtilerinin daha şiddetli yaşanması hem de sonrasında iki bebeği büyütmenin zorluğuna değinen anneler mutluluğun ise paha biçilemez oluşu konusunda hem fikir.

İkizlere mi hamilesiniz? Ya da keşke ikiz bebeklerim olsa mı diyorsunuz. O halde sizin için seçtiğimiz birbirinden güzel fotoğraflara bakarken, konunun artısını ve eksisini bir daha düşünün. Evet, iki bebek yorucu ama mutluluğu da iki kat!

İkiz bebek nasıl olur? İşte böyle:

İkiz Bebek Fotoğrafları
İkiz Bebek Fotoğrafları
İkiz Bebek Fotoğrafları

Hafta Hafta Gebelik Rehberi yazımızı okumak için tıklayınız.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü