Cinsiyet Testi | Evde Uygulanan Cinsiyet Testi Nelerdir

Cinsiyet Testi | Evde Uygulanan Cinsiyet Testi Nelerdir ?

Cinsiyet testi, hamilelerin bebeklerinin cinsiyetine dair yapılan eğlenceli tahminlerdir.

Gebelik haberi hem anne baba adayları hem de onların aileleri ve yakınları için oldukça heyecanlı bir dönemdir. Haliyle haber ilk duyulduğu andan itibaren en merak edilen konu bebeğin cinsiyetidir. Bebek alışverişi, ne isim konulacağı gibi pek çok durum cinsiyetin öğrenilmesine bağlıdır.

Gebelikte cinsiyet en net olarak 16-20. Haftalarda kesinleşir. Ancak bu heyecanlı anne baba adayları için oldukça uzun bir zaman dilimi. Geçmişten günümüze gelen pek çok cinsiyet tahmin metodu bulunuyor. Annenin karın şeklinden yediklerine, uyku süresinden cildinin rengine kadar birçok belirti kız ya da erkek bebeğe yorulabiliyor.

Bunun yanında evde uygulanabilecek farklı yöntemlerde bulunuyor. Dolayısıyla meraklı ebeveynler, doktor kesin cinsiyeti söyleyene kadar, evde uygulanabilen eğleneli tahmin metotlarına başvuruyor. Ancak baştan söyleyelim, bu yöntemlerin bilimsel %100 gerçekliği bulunmuyor.

Gerçek Cinsiyet Testi

Gerçek Cinsiyet Testi

Önce bilimsel verilerle başlayalım. Gerçek cinsiyet testi elbette ultrasonda doktor tarafından yapılıyor ve en erken 12-13. Haftalarda cinsiyet kendini göstermeye başlıyor. Ancak kesin sonuç için 16, hatta bebeğiniz ilk seferde cinsiyetini göstermezse 20. Haftaya kadar beklemek gerekiyor.

Gerçek cinsiyet testi için gebeliğin 12. haftasından sonra vajinal ultrason, 16. haftasından sonra ise karından ultrason kullanılıyor. Ancak bebeğin cinsiyetini öğrenmek için, bebeğin pozisyonu, ultrason yapan doktorun tecrübesi ve ultrason aletinin kalitesi de önem taşıyor.

Sizin İçin Seçtik

Bebeğiniz için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Bebek Cinsiyet Tahmin Kiti

Bebek Cinsiyet Tahmin Kiti

Şimdi size bir iyi bir de kötü haberimiz var. İyi haber şu; yakın zamanda başta Amerika olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde, evde tıpkı gebelik testleri gibi kolayca uygulayabileceğiniz cinsiyet tahmin kitleri piyasaya sürüldü.

Baby Gender Prediction Kit (Bebek Cinsiyet Tahmin Kiti) olarak isimlendirilen bu kitin 10. Haftadan itibaren cinsiyeti belirleyebileceği söyleniyor.

Evde Uygulanan Cinsiyet Testi

Evde Uygulanan Cinsiyet Testi

Evde uygulanan basit idrar testleri ile aynı şekilde uygulanan cinsiyet tahmin kitleri bebeğin kız mı, yoksa erkek mi olduğunu 10 dakika içinde belirleyebiliyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı testlerin yüzde 80 oranında doğruyu verdiği söyleniyor.

Sabah ilk idrarla yapılan cinsiyet testi sonucunda sonuç göstergeci yeşil-mavi tonlarında oluyorsa erkek, turuncuya yakın oluyorsa kız anlamı taşıyor ve eczanelerden temin edilebiliyor.

Gelelim kötü habere; söz konusu cinsiyet tahmin kitleri henüz ülkemizde aktif bir şekilde satılmıyor. Çok yakında ülkemize de geleceğini umduğumuz kitleri yurtdışından getirtebilirsiniz. Ancak test ülkemize gelene kadar geleneksel yöntemlerle tahminde bulunabilişiniz.

Bilimsel yöntemlerin yanında kız ve erkek bebek cinsiyet testi konusunda pek çok şehir efsanesi ve batıl inanış bulunuyor. Bu çeşitli söylemlerin yanında bilimselliği kanıtlanmamış, tamamen hurafelere dayanan pek çok da cinsiyet test yöntemi bulunuyor. Ultrasonda bebeğin cinsiyetini görene kadar elbette eğlence olsun diye bu çeşitli yolları deneyebilirsiniz. Bakalım hamilelikte erkek bebek ya da kız bebek nasıl anlaşılır?

En çok inanılan erkek bebek belirtileri;

 • Bebeğin nabzının dakikada 140’ın altında olması,
 • Anne adayının güzelleşmesi,
 • Karnın aşağıda olması,
 • Karnın sivri olması,
 • Mide bulantısı yaşamama,
 • Üşüyen ayaklar,
 • Sarı ve parlak idrar,
 • Anne adayının, cesur, agresif ya da sinirli olması,
 • Sağ memenin soldan büyük olması,
 • Meme ucunda koyulaşma,
 • Tatlı aşerme,
 • Protein ağırlıklı yiyeceklerle beslenme,
 • Uyurken sola yatma isteği gibi çeşitli durumlar erkek bebek belirtisi olarak kabul ediliyor.

En çok inanılan kız bebek belirtileri;

 • Bebeğin nabzının dakikada 140’ın üzerinde olması,
 • Anne adayının yüzünün çirkinleşmesi, şişme ve sivilce (kızın annenin güzelliğinden çaldığı söylenir)
 • Karnın yukarıda olması,
 • Karnın yuvarlak olması,
 • Şiddetli sabah bulantıları,
 • Ekşi aşerme,
 • Mat ve koyu renkli idrar,
 • Hassas ruh hali,
 • Sol memenin, sağdan büyük olması,
 • Göğüslerin epeyce büyümesi,
 • Sağ yana yatarak uyuma isteği,
 • Saç tellerinde incelme, matlaşma,
 • Kilo alımının vücudun tamamına yayılması ise kız bebek belirtisi olarak kabul ediliyor.

Geçmişten günümüze gelen ve bebek cinsiyeti ile alakalı pek çok inanış ve bilimsel olmayan cinsiyet testi yöntemi var.

Hem kız hem de erkek bebek belirtisi olarak arasında halk arasında söylenen: “Ye tatlıyı doğur atlıyı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi”, “anne güzelleşirse oğlu olur” “Hamile kadının karnı sivriyse bebek erkektir” bu söylemleri sıklıkla duydunuz değil mi? Bunlar eskilerin kendilerince doğruluğunu tecrübe ettiği ve günümüze taşıdığı inanışlar. Tabi bir de cinsiyeti belirlemek için eskilerin uyguladığı çeşitli testler var. Geçmişten günümüze kadar gelen ve doğru olduğuna inanılan bazı cinsiyet tahmini testlerini sizin için sıraladık. Hadi deneyin!

Hemen Satın Al

Bebeğiniz için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Yüzük ile Cinsiyet Testi

Yüzük ile Cinsiyet Testi

İlk test için ihtiyacınız olan şey evlilik yüzüğünüz. Pek tabi başka bir yüzük de kullanabilirsiniz. Yüzüğe bir ip bağlayın ve anne adayının göbeği üzerine salın. Yüzük daire çiziyorsa kız, sağa-sola sallanıyorsa erkek bebek belirtisi demek.

Karbonat ile Cinsiyet Testi

Karbonat ile Cinsiyet Testi

İkinci yöntemde ihtiyacınız olan şey karbonat! Bir bardak suyun içine bir iki kaşık karbonat koyun ve üzerine birkaç damla idrar damlatın. Eğer köpükler fışkırıyorsa bunu erkek bebek belirtisi olarak kabul edebilirsin. Tepkime az ise bebeğin kız.

Mor Lahana Testi

İdrarla yapılan bir başka test ise mor lahana testi. Önce lahanayı biraz kaynatıyoruz ve renginin suya geçmesini sağlıyoruz. Ardından suya birkaç damla idrar damlatıyoruz. Su pembe rengini alıyorsa kız, mor oluyorsa erkek bebek belirtisi demek.

Sarımsak Testi

En tuhaf testlerden biri olan sarımsak testinde anne adayı önce bir diş sarımsak yiyor. Eğer teninizde sarımsak kokusu kalıyorsa erkek, kalmıyorsa kız bebek anlamına geliyor.

Arpa ve Buğday ile Cinsiyet Belirleme Testi

Arpa ve Buğday ile Cinsiyet Belirleme Testi

Bilinen en eski yöntemlerden biri de bebek cinsiyet testi için arpa ve buğday kullanmak. Üstelik bu yöntem bilimsel araştırmalara bile konu olmuş. Eski Mısır Medeniyetinde gebe kadınlar cinsiyet belirlemek için idrarlarını kullanırlarmış.

Anne adayı arpa ve buğday taneleri her sabah idrarı ile sularmış. Eğer önce filizlenen arpa ise bebek kız, önce filizlenen buğday ise erkek bebek geliyor demekmiş.

Prof. Julias Manger isimli bir bilim adamının, 1933 yılında buğday ve arpa tanelerini, belirli bir süre, gebe kadın idrarı ile sulayıp, Mısırlıların kullandığı bu cinsiyet belirleme yöntemini doğruladığı söyleniyor.

Hemen Satın Al

Bebeğiniz için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Yağ ile Cinsiyet Testi

Yağ ile Cinsiyet Testi

Annenin karın şekli cinsiyet tahminlerine konu olan en önemli belirtilerden biri. Kız bebek gebeliklerinde karnın yuvarlak olduğu, kilo alımının vücuda eşit dağıldığına inanılır. Buna göre bel, basen, kalça, göbek hepsi birden şişer.

Erkek bebek gebeliklerinde ise karnın sivri olduğu, kilo alımının ise bölgesel olduğu söylenir. Dolayısıyla yağ ile çinsiyet testinin ortaya çıkışı biraz da bu belirtiler kaynaklı diyebiliriz.

Yağ testi anne adayının göbeğine bir miktar yağ damlatarak uygulanıyor. Eğer yağ hızla akarsa bebek erkek, akmazsa bebek kız demek.

Anahtar Testi ile Cinsiyet Belirleme

Anahtar ile cinsiyet tahmini testlerinin anne adayından habersiz yapılması gerekiyor. Çünkü burada baz alınan şey; annenin uzatılan anahtarı neresinden tutacağı. Şöyle ki; biri anne adayına bir anahtar uzatıyor. Anne anahtarı ucundan tutarsa kız, yuvarlak, dip kısmından tutarsa erkek bebek olacağına inanılıyor. Ancak elbette uzatan kişinin anahtarı neresinden tutacağı muamma!

Makas ve Bıçak ile Cinsiyet Tahmini

Evde uygulanan bir diğer enteresan cinsiyet öğrenme testi de bıçak ve makasla yapılıyor. Ancak yine anne adayının yakınlarına ihtiyacı var. Bir makas ve bıçak ayrı ayrı şiltelerin altına saklanır. Anne eğer altında makas olan şilteye oturursa bebeğin kız, bıçak olan şilteye oturursa bebeğin erkek olacağına inanılır.

Cinsiyet Testi Çin Takvimi

Cinsiyet Testi Çin Takvimi

Cinsiyet testi Çin takvimi cinsiyet belirlemede kullanılan ve doğruluğuna fazlasıyla inanılan yöntemlerden biri. Ancak bunda erkek ya da kız bebek belirtileri yok. Rakamlar var. İnternette yer alan tablolardan doğum tarihinize ve gebe kaldığınız aya/yıla göre cinsiyet hesaplaması yapabilirsiniz.

Çin takviminde, 18-45 yaş aralığındaki dikey sütunun yanında bir de 12 ayın bulunduğu yatay sütun yer alıyor. Yatay ve dikey sütunların kesişme noktalarında da cinsiyet tahminleri yer alıyor. Diyelim ki; 26 yaşında hamile kaldığınız. Hamile kaldığınız ay ise şubat. 26 yaş ve şubat ayının kesiştiği noktada erkek tahmini yer alıyor. Ancak elbette 26 yaş miladi değil, Çin takvimine göre yaşınız olmalı.

Çin takvimi miladi takvimden farklı zamanda başladığı için yaş hesabının da ona göre yapılması gerekiyor. Ayrıca yaş hesabı yapabilmeni için Çin takviminde doğduğunuz yılın ne zaman başladığını da bilmelisiniz.

Cinsiyet belirleme testi, çin takvimi hesaplamak için tıklayınız.

Hemen Satın Al

Anne için gerekli tüm ürünleri incelemek için tıklayınız.

Maya Takvimi ile Bebek Cinsiyet Tahmini

Maya Takvimi ile Bebek Cinsiyet Tahmini

Mayalar da bilinen en eski uygarlıklardan biri. Dolayısıyla elbette kendilerine özgü cinsiyet tahmin metotları var ve günümüzde de kullanılıyor. Maya takvimi ile cinsiyet tahmininde annenin hamile kaldığı yaş ve yıl belirleyici unsur. Eğer anne adayının yaşı ve gebe kaldığı yıl çift rakamlıysa bebeğin kız olacağına inanılıyor. Yani diyelim ki 2020 yılında hamile kaldınız ve yaşınızda 28. Bu bebeğinizin kız olacağı anlamına geliyor.

Maya takvimine göre cinsiyet testinde annenin hamilelik yaşı ve gebe kalınan yıldan herhangi birinin tek diğerinin ise çift olması ise bebeğin erkek olacağı anlamına geliyor. Yani diyelim ki; 2021 yılında gebe kaldınız ve yaşınız da 28. Bu, Maya takvimine göre bebeğiniz erkek olacak demek.

Eğlenceli testleri sıraladık. Şimdi bir de belirtilere bakalım. Hamilelik haberini aldığınız ilk günden itibaren yakınlarınızın pek çok tahmini oldu değil mi? Karnınız, saçlarınız, yüzünüz, mide bulantınız, uyku haliniz daha onlarda şey baz alınarak farklı tahminlerde bulunulmuştur. Bakalım testlerin yanı sıra bebek cinsiyet testine dair ip ucu olan şeyler neler.

Mide Bulantısı

Eğer mide bulantınız az ise ya da yoksa erkek, sabah bulantınız çoksa kız bebek belirtisi kabul ediliyor.

İdrar Rengi

Açık sarı ve parlak renkli idrar erkek, mat idrar ise kız bebek belirtisine yoruluyor.

Memelerde Farklılıklar

Sağ memenin soldan daha büyük olması erkek, sol memenin büyük olması kız bebek belirtisi demek.

Ayakların Soğuk Olması

Başka bir inanışa göre gebelik boyunca ayaklarınız hep soğuksa ya da üşüyorsa bu erkek bebek belirtisi demektir. Tabi ki bunun da bilimsel bir açıklaması bulunmamakla beraber halk arasında yaygın olan bir inanıştır.

Kalp Atış Hızı

Cinsiyet testi için bir başka belirti kalp atış hızıdır. Ultrasona girdiğinizde sayıyı doktora sorabilirsiniz. Söylentiye göre erkek bebeklerin kalp atış hızı kız çocuklarınkine göre daha azdır. Eğer dakikada 140 vuruşun altındaysa erkek, üstündeyse kız bebek bekliyorsunuz diye düşünülür.

Davranış Biçimi

Gebeliği sürecinde cesur, baskın ya da agresif davranışlar gösteren anne adaylarının erkek, sakin olanların ise kız bebek sahibi olacağına yoruluyor.

Yatış Pozisyonu

Başka bir inanışa göre sol tarafınıza yatıyorsanız erkek, sağ tarafınıza yatıyorsanız kız bebek bekliyor olma ihtimaliniz yüksek.

Yeme Alışkanlığı

Cinsiyet testinin en bilineni yeme alışkanlığıdır. “Ye tatlıyı doğur atlıyı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi” bu sözü illa duymuşsunuzdur. Aşerdiğiniz besinlere göre bebeğin cinsiyetine yönelik tahminler mevcut. Genel inanışa göre canınız tuzlu ya da ekşi çekiyorsa kız, tatlı çekiyorsa erkek bebeğiniz olacak.

Annenin Güzelliği

Etrafınızdan hamileliğin yaradığı, güzelleştiğiniz yönünde iltifatlar alıyorsanız erkek bebek belirtilerine bir tik daha atabilirsiniz. Çünkü annenin çirkinleşmesi bebeğin kız olduğuna ve annenin güzelliğinden aldığına yorulur.

Göbek Çizgisi

Gebelikte anne adayının cildinde onlarca değişim yaşanır. Cilt tonunda koyulaşma ve Linea nigra çizgisi de bunlardan biridir. Bu siyah çizgi gebelik ilerledikçe daha da koyulaşır. Gebelikten sonra ortadan kaybolan bu çizgi de çinsiyet testi konusunda çeşitli tahminlere konu olmuştur.

Şöyle ki; eğer çizgi göbek deliğinizden aşağı kasıklarınıza doğru iniyorsa kız, göbek deliğinizin üzerine doğru ilerliyorsa erkek bebek belirtisine bir tik daha atabilirsiniz.

Yeme Alışkanlığı

Erkek bebek belirtileri arasında tahminlere konu olan bir başka husus ise beslenme alışkanlığı. Eğer et, yumurta, peynir, tavuk gibi protein bakımından zengin besinler tüketiyorsanız, canınız bunları daha çok çekiyorsa bebeğinizin erkek olacağına inanılır.

2’li Tarama Testinde Cinsiyet Belli Olur mu?

2’li Tarama Testinde Cinsiyet Belli Olur mu?

2’li tarama testi gebeliğin 11-14 Haftalarında yapılan ve bebekte herhangi bir anormallik olup olmadığını değerlendiren bir testtir.

İnternette ve anneler arasında yayılan bir söylentiye göre 2’li tarama testi sonucunda BhCG 0,50’nin altındaysa erkek, üzerindeyse kız bebek olacağına dair söylentiler dolaşıyor. Ancak uzmanlar bu değerlerin cinsiyet belirlemede kullanılamayacağını belirtiyor.

Bahsettiğimiz, evde uygulanan cinsiyet testi çeşitleri yalnızca birer eğlence aracı. Bilimsel bir geçerlilikleri yok. Yani testler kız söylerken oğlunuz olursa şaşırmayın, ya da tam tersi! Yani diyeceğimiz o ki ister kız olun ister erkek, yeter ki sağlıklı olsun.

Hafta Hafta Gebelik Rehberi yazımızı okumak için tıklayınız.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü