HAMİLELİĞE HAZIR MISINIZ ?

Hamileliğe Hazır Mısınız?

Her çift evlendikten sonra hayatlarına aşklarının en güzel hediyesi olan bebekleriyle devam etmek ister. İlk dönemlerde el ele diz dize geçecek günler yerini çocuk isteğine bıraktığında yavaş yavaş hazırlıklar başlar ve mutlu haberin alınacağı gün merakla beklenir. Ancak aileler özellikle anne adayları hamilelik konusunda kendilerini mutlaka sorgulamalıdır. Herkes evlat sahibi olmak ister ancak bu sorumluluğu kaldırabilecek potansiyelde, psikolojide ve durumda olup olmadığınızı tartmalısınız. Bu aşamada kendi iç benliğinizi önemli ölçüde dinlemeniz gerektiği gibi bazı sorularla da düşüncelerinizi teste tabii tutmalısınız.

Sürpriz Mi Yoksa Planlı Bir Hamilelik Mi İsteyeceğinizi Karar Vermelisiniz

Hamileliğe hazır olup olmadığınızı anlamak için kendinize soracağınız sorulardan ilki nasıl bir hamilelik istediğinizdir. Eğer sürpriz olsun istiyorsanız doğum kontrol haplarını bırakarak işe başlayabilirsiniz. Böylelikle yaklaşık 3 ay içerisinde sağlıklı şekilde hamile kalmış olacaksınız.

Hamileliğe Kaç Ay Önceden Hazırlanmanız Gerektiğini Bilmelisiniz

Çocuk yapmaya karar verebilirsiniz ancak bu durum için en az 3 ay evvelden hapları bırakıp hamilelik öncesi ve dönem içerisinde yararlı olması adına folik asit kullanımına başlamalısınız. Hamilelik döneminde bebeğe ve size zarar vermemesi içinde mutlaka gereken aşıları olmalısınız. Çünkü eğer gebelik döneminde zorlu bir hastalıkla karşılaşırsanız bebeğin alınması gerekebilir. Bu tür durumlara mahal vermemek adına tüm gereklilikleri gerçekleştirip sigara ve alkolden de mutlak suretle uzak durmalısınız.

1 Sene Sonucunda Hamile Kalmamışsanız Araştırmaya Başlamalısınız

Yukarıda saydığımız hazırlık sürecinden sonra denemelere başladınız ve hala hamilelik müjdesini alamadıysanız birtakım eksiklikler söz konusu olabilir. Annenin vücudunda B12 eksikliği, rahimde tutunma sorunu veya bambaşka sebepler olabileceği için mutlaka doktorunuza başvurup küçük ipuçları edinmelisiniz. Bu sayede süreci daha da hızlandırabilir ve eksiklikleri tamamlama fırsatı yakalayabilirsiniz.

Çocuk Sahibi olmak İçin Seks Yapma Zamanlarını Doğru Şekilde Belirlemelisiniz

Vücuttaki hormonlar o kadar düzenli bir şekilde çalışmaktadır ki adetinizin ilk gününden başlamak suretiyle 17nci güne kadar çocuk sahibi olmanız için gereken ortamı sizlere sağlamaktadırlar. Bu süre zarfında hormon dengesini arttıracak besinlere yönelebilirsiniz.

Psikolojik Olarak Ne Kadar Hazır Olduğunuzu Mutlaka Sakin Bir Şekilde Düşünün

Hamile kalma ve çocuk sahibi olma konusu eşlerin ortak karar vereceği çok önemli bir adımdır. Ancak bu konuda kişilerin ayrı ayrı düşünmesi de oldukça faydalı olacaktır. Çünkü hormonlar ve hissiyat o kadar farklıdır ki anne adayları olaya çok daha duygusal, yetebilecek miyim kaygısı ve annelik duygusunun en yoğun olduğu hislerle yaklaşırlar. Ancak babalar bir tık daha duygusallığı bir kenara bırakarak olaya bakabilirler. Bu durum babaların çocuk konusunda duygusuz olduğunu değil yavrusuna iyi bir gelecek sağlamak istediği için çok yönlü düşüneceğini açıkça gözler önüne serer.

Gelecek Planlamanızda Çocuk Olduğu Zaman Değişen Kriterleri Kaydedin

Çocuk dünyanın en mucizevi olayı ve mutluluğudur. Ancak hamileliğe hazır olup olmadığınızı anlamak için en az 6 sonraki yapacağınız planları gözden geçirip hamilelik durumunda gerçekleşme durumunu masaya yatırmalısınız. Çünkü hamile kaldığınızda bazı işleriniz ve kariyer planlarınız sekteye uğrayabilir. Bu durumda mutlu haberi aldığınızda eğer sürpriz olsun istediyseniz telaş olabilirsiniz. Bunu yaşamamak adına mutlaka çok yönlü düşünmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü