EVDE ETKİNLİK ZAMANI NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Evde Etkinlik Zamanı Nasıl Değerlendirilir?

Çocuğunuz doğduğu andan itibaren 4-5 yaşına kadar sizin verdiğiniz ilk eğitimle hayata karşı çeşitli konularda bilgi sahibi olacaktır. 1 yaşını geçtikten sonra bazı yemeklerin suyundan vererek sofrada anne ve babasıyla bir arada olmayı öğrenerek başlayacak eğitimler, diş fırçalama yada gece pijama giyme gibi genel kurallarla devam edecektir. Bunların yanı sıra evde etkinlik zamanı adı altında geçireceğiniz zamanlarda oldukça önemli ve özeldir. Anne ve babasıyla ortak bir zamanı paylaşan çocuklar çok mutlu olurken eğitici oyunlarla da birçok konu hakkında zihin egzersizi yapabilirler. Bu şekilde bir yönlendirmeyle sizler çocuğunuzu keyifli eğitimlerle yönlendirebilirsiniz.

Evin Bir Köşesi Etkinlik Alanınız Olsun!

Evinizde yaratacağınız samimi bir alanla etkinlik zamanınız için harika bir alan yaratabilirsiniz. Çocuklar için özel olarak üretilen masa ve sandalye alarak işe başlayabilir ayrıca en sevdiği çizgi film karakterlerini duvarlara yapıştırabilirsiniz. Sonrasında çocuklar için üretilen renkli masa ve sandalyelerin etrafında her gün ayrı bir etkinlik için toplanın. Örneğin bir gün kağıtlara şekil vererek sayı saymayı öğrenmek için diğer günse renkleri öğrenmek için yarattığınız alanda toplanarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Çocuğunuz hem ailesiyle bir arada etkinlik gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayacak hem de kusursuz bir ilk eğitim alacaktır.

Yoğun iş temposu içerisinde kendine bile zor vakit ayıran anne ve babalar bu tarz etkinliklerle çocuklarını sevgi dolu büyütmüş olacaklar. Zamanın gerekliliğine ayak uydururken çocuklarınızı telefon ekranına hapsetmek yerine çok daha eğlenceli ve zihinlerini geliştiren aktivitelere yönlendirmeniz çok başarılı bir eğitim hayatı geçirmelerini sağlayacak.

Evde Yapılacak Etkinlikleri Çeşitlendirebilirsiniz

Çocuklarınızla evde gerçekleştireceğiniz etkinlikleri çeşitlendirmek tamamen sizin elinizde. Çocuğunuzun ilgi alanı ve sevdiği şeyleri göz önünde bulundurarak bir güm içerisinde sabah beraber kahvaltı hazırlayıp gülen yüz şeklinde kahvaltı tabakları hazırlayabilirsiniz. Bu onları evde birlikte çalışmaya ve grup çalışmasını öğrenmeye yönlendirecektir. Sonrasında etkinlik alanında birlikte boyama yada hayvan isimlerini öğrenirken oyun hamurlarıyla kendi hayvan figürünüzü oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzun hayal gücünü geliştirecek olan bu etkinlikler ileride karşılaşacakları ders konularına da zemin hazırlayacaktır. Çünkü çocuklar çok küçük yaşlarda belleğe kaydettiği bilgi ve deneyimleri ileri ki yaşlarda başarılı şekilde kullanmaktadırlar.

Tamamen Doğallık İçeren Bir Alan Oluşturmanızda Mümkün!

Masa, sandalye ve diğer ekipmanlarla ev içerisinde oluşturacağınız alanlara alternatif olarak doğallığı da tercih edebilirsiniz. Çocuğunuza doğa sevgisini aşılamak için balkonda çilek yetiştirebilir yada çok güzel çiçeklere sahip olan bir saksı bitkisi edinebilirsiniz. Çilek gibi meyveler yetiştirmeye başladığınızda dalında yetişmiş meyveyi gördükleri zaman çok mutlu olacaklardır! Bu sayede doğayı koruması ve dost olması için gerekli ortam oluşturulurken sulaması konusunda görevlendirerek sorumluluk almasını da sağlamanız oldukça kolay olacaktır.

Yukarıda saydığımız her etkinlik çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirecek etkiye sahip olup size daha da sıkı sarılmasını sağlayacaktır. Akşam gelir gelmez ayıracağınız 2 saatin onların dünyasında 1 güne bedel olacağından emin olabilirsiniz. Bu sebeple hafta sonu ailecek hafta içiyse anne yada babayla gerçekleştireceğiniz ev içi etkinliklere mutlaka önem vermelisiniz. Bu etkinlikler devam ederken sizde çocuğunuzla ortak bir zaman dilimi paylaşmaktan oldukça keyif alacaksınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü