ÇOCUKLARDA AYAK SAĞLIĞI VE ORTOPEDİK AYAKKABILARIN SEÇİMİ

Çocuklarda Ayak Sağlığı Ve Ortopedik Ayakkabıların Seçimi

Aileler çocuk haberini aldıktan sonra gelecek planları ve sağlıklı gelişim konusunda derin araştırmalar yapmaya başlamaktadırlar. Hamilelik döneminde beslenme, sağlıklı vitamin ve mineral alımı gibi konular gelişim için oldukça önemliyken doğduktan sonrada emzirme süreciyle başlayan büyütme süreci fiziksel sağlığa dikkat edilmesiyle devam etmektedir. Fiziksel sağlık içerisinde el ve ayak koordinasyonunun kontrol edilmesi, çeşitli hareketlerin yaptırılması yer alırken ilk adımlar atıldıktan sonra ayak sağlığı da oldukça önemli fiziksel gelişim konuları arasında yer almaktadır. İlk adımlarla beraber sürekli yürümek ve koşmak isteyen çocuklarınıza seçeceğiniz ayakkabılar taban sağlığına dost, sağlıklı adımlarına yardımcı olmalıdır.

Çocuklarda ayak sağlığı konusunda en sık yaşanan problemlerden birisi doğuştan çarpık topuk ve ayak, düztabanlılık, tırnak ve ayak batması gibi problemlerdir. Bu tür problemlere bağlı olarak da çabuk yorulma, ayak bileği burkulması, bacak, ayak ve bel ağrısı gibi sorunlar gözlenmektedir. Çocuklarda genellikle 2,5 yaşına kadar ayaklar düztaban görünümünde olmaktadır. Çünkü ayak bölümünde tam olarak gelişim tamamlanmadığı için yak kavisinde yağlanma gerçekleşir ve oyuntu tam olarak oluşmaz. Yürümeye yeni başlayan yada başlamayan çocuklar için ayağı zorlamayacak ve baskı yapmayacak şekilde bağcıklı, yumuşak tabanlı ve parmak bölgesi bombeli ayakkabılar tercih edilmelidir. Saydığımız yetkinliklere sahip olan ayakkabılar ayak gelişimine katkıda bulunacağı için şekil bozukluğuna sebebiyet vermeyecek ve çocuğunuzun sağlıklı bir yürüme dönemine geçirmesini sağlayacaktır.

Ayak Sağlığı sorunları Nasıl Tespit Edilir?

Çocuğunuz doğdu andan beri düzenli yapılan kontrollerde 2.5 yaşından sonra basış bozukluğu testleri uygulanmaktadır. Eğer bu kontroller sırasında sorun tespit edilirse ortopedik bot kullanılmaya başlanmalıdır. Çocuklarınızın sağlığı için oldukça önemli olan ortopedik ayakkabılar oldukça özenli şekilde seçilmelidir.

Ortopedik ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin başında ise öncelikle ayakkabının imalatında kullanılan malzeme önem arz etmektedir. Sağlıklı bir çocuk ayakkabısında ayağın temas ettiği taban yüzeyi doğal ve organik malzemelerden üretilmelidir. Böylelikle gelişim çağında ve yeni yeni adım atan bebeklerinizin ayakları teneffüs eder, nemi, oksijeni ve ısısı dengelenir. Böylelikle erken yaşta mantar oluşumu gibi cilt rahatsızlıkları da gözlenmemiş olur. Ayakkabının iç iklimi sağlıklı şekilde dengelendikten sonra ise ağırlık noktaları bozulmayan modeller tercih edilmelidir. Küçük bir ayrıntı gibi duran ayakkabı konusu çocuğunuzun ileri yaş gelişimini oldukça etkileyecektir ve siz ebeveynler olarak bu durumda saydığımız noktalara dikkat edip ayak sağlığı konusunda ciddi önlemler almalısınız.

Ortopedik Ayakkabı Özellikleri Ve Kullanımı

Ortopedik ayakkabıların hazırlanması düzen ve özel bilgi gerektiren bir konudur. İmalatta kullanılacak derinin sağlıklı olması gerektiğini az önce belirtmiştik ve bu konuda en sağlıklısı gerçek deri kumaşlar olacaktır. Deride bulunan gözenekli yapılar ayağın nefes almasını sağlar ve esneme özelliği olduğu içinde ayak istediği şekilde duruş sergileyebilmektedir. Ortopedik ayakkabılar ortopedi sorununu ortadan kaldırdığı gibi vücut dengesini de kontrol altına almaktadır. Bu sebeple de gelişim sürecinde duruş ve kemik dengesi sağlıklı şekilde gelişmiş olacaktır.

İnsan ayağı tabiatın bizlere sunduğu nimetlerden biri olduğu için vücut sağlığının destekleyicisi olan ayaklara çocuklarınızda erken yaşlarda başlayarak özen göstermeli ve bağ doku, kas, 28 kemikten oluşmuş mucizeye özel ayakkabılarla daha da özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü