BEBEK REKLAMLARINA GENEL BAKIŞ

Bebek Reklamlarına Genel Bir Bakış

Reklam; bilindiği üzere bir ürünü ya da hizmeti tanıtmaya yönelik yapılan bütün çalışmalara deniyor. Reklamın insan bedeni ve beyni üzerinde elbette birçok etkisi bulunmakta. Kimi reklam hiç ilgimizi çekmezken sesi bile olmayan birçok reklama pür dikkat odaklanıveriyoruz. İşte bunun nedeni reklam yazarlarının ve yönetmenlerin beynimizdeki belirli noktaları harekete geçirmeleri. Televizyon veya radyo reklamları fark etmeksizin hepsinde elbette bir mesaj var ve bu mesajların çoğunu artık almak istemiyoruz. Reklam kirliliğinin bol olduğu televizyonlarda veya internet mecralarında ise sayılı reklamları izliyor, ya da hemen zaplıyoruz. Ancak, bizler yetişkin olarak bilinçliyiz ve bu mesajları süzebiliyoruz. Ancak bebekler ve çocuklar reklamların vereceği mesajlara direkt olarak odaklanıyor ve mesajları süzmeden kabul ediyorlar. Birçok problemi beraberinde getiren reklam tehlikesinden bebeklerinizi nasıl uzak tutacağınızı ve bebek reklamlarını nasıl seçebileceğinizi bu yazımızda paylaşıyor olacağız.

Uzman pedagogların da sık sık bahsettiği bebek reklamlarına çocuklarımız ve bebeklerimiz bayına bayına gülse de geri planda aktif olarak olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Örneğin, youtube kanalında izlenen bebek şarkılarının bitiminde örümcek oyuncaklarının tanıtımını yapan reklamlar bir anda çıkabiliyor. Birçok bebeğin örümcekle bu denli korkunç bir şekilde tanışması elbette onların uyku düzenini bozuyor ve daha tanışmadıkları örümcekleri normal sineklerle veya uğur böcekleriyle karıştırabiliyorlar. İşte bu noktada reklamları önce biz ebeveynler süzmeli ve bebeklerimize uygun olanlarını onlara diliyorsak izletebiliriz. 

Evde televizyon izleniyorsa bu reklamların süzülmesi biraz daha zor. Çünkü bir anda başlayan reklama çocuklar kitlenebiliyor ve gülerken siz değiştirirseniz ağlayabiliyor. İşte bu doğrultuda belirli bir yaşa kadar çocukları ve bebekleri televizyonlardan uzak tutmak en güzeli olsa gerek.

Peki, Bebek Reklamlarını Nasıl Seçebilirsiniz?

İlk olarak bebek reklamlarında verilen mesajlara dikkat edin. Herhangi basit bir bebek bezi reklamında dahi istenmeyen mesajlar olabilir. Dini, cinsel ve gelişimi olumsuz etkileyecek özellikte bir içeriği olmayan reklamları gönül rahatlığıyla bebeklerinize izletebilirsiniz.

Çok fazla gürültülü reklamları bebeklerinize izletmeyin. Kulak zarları narin olan bebekleriniz için gürültülü reklamlar hem sağlık açısından problem yaratabilir hem de onun psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Agresiflik ve bağırarak konuşma gibi davranış bozuklukları gürültülü ve karmaşık reklamların sonucu olarak istemeyerek karşınıza gelebilir.

Bebek reklamlarında sade bir anlatımı tercih eden ve çok fazla sesi bünyesinde bulundurmayan reklamları izletin. Örnek vermek gerekirse; Dalin markası bebek reklamları konusunda gerçekten uygun reklamlara sahip. Dalin genelde anne ve bebek arasında yaşanan duş problemlerine ve anlaşmazlıklarına dikkat çeken reklamlar hazırlıyor. Aşağıdaki linkte de örnek reklamını görebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=ahNj3F_c0MM 

Bebeklerinizin dikkatini çekecek figürlere sahip reklamları tercih edebilirsiniz. Ancak, bebeğinize reklam izletme alışkanlığını edinmemenizde fayda var. Çünkü bildiğiniz üzere tıpkı gibi bebek reklamları da alışkanlığa sebep olabilir. Birçok anne banyo yaptırmak için ya da yemek yedirmek için televizyonda bebek reklamlarını bebeklerine izletiyor. İşte bu noktada bebek reklamlarını izleteceğimiz vakitleri de seçmemiz gerekiyor. Sıklıkla ödüllendirme olarak kullanacağımız bebek reklamlarını çok fazla izlettirmemeye yine de özen gösterelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü