Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz

Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz | 2021 Tavsiyeleri Nelerdir ?

Sevgili anneler, biliyoruz ki hepiniz anne sütünü nasıl arttırabiliriz diye düşünüyorsunuz. Bebeğinizin karnının doyduğuna emin olmak, ona en iyi şekilde bakmak hepinizin en büyük isteği. Anne sütü bebeğinizin tüm besin ihtiyaçlarını karşılıyor. Emzirme sıklığınıza ve sağlıklı Anne sütünü nasıl arttırabiliriz besinler nelerdir? Anne sütünü arttıran bitkiler ve anne sütünü arttıran içecekler nelerdir. Hepsini sizin için derledik.

Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan her türlü vitamin ve minareli tek başına sunan mucize bir besindir. İçeriğindeki üstün özellikler nedeniyle asla taklit edilemeyen anne sütü, bebeği hastalıklardan korur. Üstelik sadece meme emdiği sürece değil! Anne sütü alan çocukların hayatının ilerleyen dönemlerinde de hastalıklara yakalanma riski azalır. Çünkü anne sütü bebeğin ilk aşısıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli besin kaynağıdır.

Beyin gelişimi için çok yararlı olan anne sütü ayrıca; ishalden menenjite, alerjilerden diyabete kadar birçok hastalıkta bebeğinize siper olur. Direncini artırır.

Bebeğe faydaları saymakla bitmeyen anne sütü, aynı zamanda anneyi de korur. Emziren annelerin meme kanserine yakalanma riski azalırken, ileride yakalanılabilecek rahim kanseri, kemik erimesi, diyabet gibi birçok hastalığa yakalanma ihtimali de düşer.

Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz3

Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz

Süt üretiminde hormonal, psikolojik ve fiziksel etmenler hep birlikte yer alır. Ancak süt yapımı prolaktin denen hormon sayesinde gerçekleşir. Sütün akması, süt kanallarından geçerek bebeğe ulaşması ise oksitosin hormonu tarafından yapılır. Bu sebeple bu hormonlar oldukça önemlidir. Bebeğinizin sesi, yüzü ya da bebeğinize sevginizi düşündüğünüz anlarda oksitosin hormonu salgılanır.

Kaygılı düşünceler, ağrı, şüphe, stres gibi etkenler ise oksitosin hormonu salgılanmasını engeller ve doğal olarak bebeğin alacağı süt miktarı azalır. Yani süt üretimini nasıl arttırabiliriz diye düşünen anneler; acaba bebek doydu mu doymadı mı? Anne sütünü nasıl arttırabiliriz? kaygısına girmeden, sütüm gelecek mi? diye stres olmadan yapmanız gereken tek şey emzirmek. Bebeğinizin mis kokusu, güzeller güzeli yüzü zaten oksitosin hormonu salgılamanızı coşturacaktır.

Yediğiniz içtiğiniz her şey sütünüzü etkiler bu bir gerçek. Fakat bu sebeple bol bol şerbet içeyim, bol bol tatlı yiyeyim diye de sakın düşünmeyin. Bu sütünüzü değil, yalnızca kilonuzu arttıracaktır. Yediklerinizin süt kalitenizi olumlu mu olumsuz mu etkileyeceği de tamamen sizin elinizdedir. Bu sebeple mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeniz hem bebeğinizin hem de sizin yararınıza olacaktır.

Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz2

Süt yapımının artması için yapılacak en önemli şey bebeğin sık emzirilmesi ve memelerin tam boşaltılmasıdır. Ayrıca yorgunluk ve stresten uzak durmak, uyumak, dengeli ve sağlıklı beslenmek de süt üretimini artıracaktır. Göğüs yapısının süt üretimi ile bir ilgisi olmadığını da bilmek gerekiyor. Memenin büyük ya da küçük olması, göğüs uçlarının içe dönük ya da çok çıkık olması gibi durumların süt üretimi üzerinde bir etkisi yoktur.

Memenin küçük olması sütün salgı miktarını değiştirmez. Çökük meme uçları emzirmeden önce yapılacak masajla emmeye uygun hale getirilir. Süt üretimi için annenin dengeli beslenmesi ve sıvı alması gerekir.

Çok kalorili beslenmesi tatlı alımının artırılması süt yapımını artırmaz, kilo yapar. Sebze ve meyveler, yeşil salatalar bolca tüketilmelidir. Anne yeterli süt ve süt ürünleri ile protein ve demir içeren gıdaları dengeli şekilde almalıdır. Gebelikteki gibi demir desteği alınmalı.

anne sütünü arttıran bitkiler

Anne Sütünü Arttıran Bitkiler

Gelelim hormonların yanı sıra diğer anne sütü arttırma yöntemlerine. Anne sütünü nasıl arttırabiliriz sorusuna verilen ilk cevap genelde bitki çayları ve bitkiler oluyor. Peki anne sütünü arttıran bitkiler nelerdir bundan bahsetmek de gerekiyor. Rezene, tere, anason, dereotu gibi bitkiler anne sütü artırıcı olarak biliniyor. Özellikle emzirmeye yeni başlayan annelere daha hastanedeyken süt arttırıcı bitki çayları tavsiye ediliyor.  Bu bitki çaylarının içindeki her bitkiyi tek tek ele almak gerekiyor.

anne sütünü arttıran bitkiler rezene çayı

Rezene

En sık kullanılan anne sütü arttırma aracı bitki rezene. Anne sütünü arttıran rezene aynı zamanda annenin ve bebeğin gaz problemlerine de çözüm ola biliyor.

anne sütünü arttıran bitkiler Isırganotu Çay

Isırganotu Çayı

Isırganotu da anne sütünü artırmaya katkı sağlayan bitkilerden biri. Sütün hem miktarını hem de yoğunluğu arttıran ısırganotu, içerdiği yüksek demir oranıyla kansızlığa iyi geliyor. Isırganotu yaprakları çay gibi demlenerek içilebiliyor.

anne sütünü arttıran bitkiler Kimyon

Kimyon

Anne sütünü arttırdığı bilinen bir diğer bitki de kimyondur. Demir açısından oldukça zengin kimyon aynı zamanda gaz problemleri için de kullanılıyor. Emziren annelere bitki çaylarının yanı sıra yemeklerine de kimyon kullanmaları öneriliyor.

anne sütünü arttıran bitkiler Dereotu

Dereotu

E ve C vitamini deposu dereotu da anne sütünü arttırmaya destek oluyor. Üstelik omletlerinizden yemeklerinize, yoğurdunuza kadar birçok yemeğe eşlik edebilen dereotunu tek başına da tüketebilirsiniz.

anne sütünü arttıran bitkiler çörek otu

Çörek Otu

Omega-3, omega-6 yağ asitleri, kalsiyum, selenyum, çinko, demir, bakır gibi mineral ve başta E vitamini olmak üzere diğer vitaminler açısından oldukça zengin olan çörek otu anne sütünü arttırmaya da yardımcı oluyor. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren, vücuda zindelik, iştah açan, bu bitki hazmı kolaylaştırıyor, mide ve bağırsak gazlarını da söküyor.

Omega-3, omega-6 yağ asitleri, kalsiyum, selenyum, çinko, demir, bakır gibi mineral ve başta E vitamini olmak üzere diğer vitaminler açısından oldukça zengin olan çörek otu anne sütünü arttırmaya da yardımcı oluyor. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren, vücuda zindelik, iştah açan, bu bitki hazmı kolaylaştırıyor, mide ve bağırsak gazlarını da söküyor.

anne sütünü arttıran bitkiler feslegen

Fesleğen

Potasyum, manganez, bakır ve magnezyum gibi mineralleri içeren fesleğenin de anne sütünü arttırıcı etkisi bulunuyor. Yemeklerde kullanılan fesleğenin tohumu da sıcak suya ilave edilerek çay olarak tüketilebiliyor.

anne sütünü arttıran bitkiler arpa

Arpa

Süt salınımını arttıran arpanın içinde bulunan polisakkaritin annede süt üretimini sağlayan hormon olan prolaktin miktarını arttırdığı belirtiliyor.

Her şeyde olduğu gibi anne sütünü arttıran bitkiler de dozunda kullanılmalıdır. Bazı bitkilerin fazla kullanımlarında alerji ya da yan etki yapabileceği unutulmamalıdır.

anne sütünü arttıran içecekler

Anne Sütünü Arttıran İçecekler

Saydığımız tüm bu bitkiler anne sütünü arttıran içecekler içinde karşımıza çıkıyor. Özellikle annelere önerilen bitki çaylarının içinde genellikle rezene, anason, kimyon gibi bitkiler bir arada yer alıyor. Ancak anne sütü arttırma için satılan hazır çayları kullanmak istemezseniz bu bitkileri tek tek alıp da kullanabilirsiniz.

Bir tatlı kaşığı rezeneyi sıcak suda demleyerek süt arttırıcı çay elde edebilirsiniz. Dilerseniz içine kimyon da atarak hem sütünüzü arttırabilir hem de bebeğinizde gaz problemi varsa azalmasını sağlayabilirsiniz.

Anne sütünü nasıl arttırabiliriz diye düşünen anneler bitki çaylarının yanı sıra emzirme döneminde şekersiz kompostolar ve ayran gibi sağlıklı içecekler tercih etmeniz de hem sağlıklı beslenmenize hem de kaliteli süt üretmenize yardımcı oluyor.

Ayrıca prolaktin miktarını arttıran arpadan da yararlanabilirsiniz. Arpanın çimlendirilmesiyle elde edilen malt içecekler de emzirme döneminde tercih edilebilir.

Anne sütü arttırmada en önemli içecek ise kesinlikle sudur. Su insan vücudunun olduğu gibi anne sütünün de büyük bir kısmını oluşturur. Bu sebeple emzirme döneminde günde en az 3 litre su içmek süt üretimine olumlu katkı sağlar. Emzirme döneminde kompostolar da tercih edilebiliyor. Ancak gereksiz kilo alımını engellemek amacıyla kompostolara şeker ilave etmemek oldukça yerinde bir karar oluyor.

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Bitkiler ve içeceklerden sonra anne sütünü arttıran besinlerden de bahsetmek gerekiyor. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, yulaf, havuç, özellikle somon ve diğer balıklar, hurma, incir gibi meyveler, kabuklu yemişler, baklagiller, tahin ve az şekerli ve şerbetsiz tatlılar anne sütünü arttırmada etkili oluyor. Süt artışı için her gün düzenli olarak taze sebze ve meyve yemek, baklagiller tüketmek gerekiyor.

Kaliteli protein alımı anne sütünü nasıl arttırabiliriz sorusunun en güzel cevaplarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Kalsiyumdan zengin süt, yoğurt ve peyniri de düzenli olarak tüketmek gerekiyor. Her gün mutlaka 1 yumurta, 1 kase yoğurt, 1 bardak süt içmeye dikkat etmek gerekiyor.

Emzirme döneminde kansızlığı önlemek amacıyla içilen çay miktarının da sınırlandırılması gerekiyor.

anne sütünü arttıran besinler Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Emzirme döneminde ihtiyaç duyulan kaloriyi sağlıklı bir şekilde almak için yeşil yapraklı sebzelerin bol bol tüketilmesi gerekiyor. Ispanak, karalahana, ısırgan, kırmızı pancar gibi koyu yeşil yaprakları olan sebzeler, fitoöstrojenler içeriyor. Bu da süt salgılamak için ihtiyaç duyulan hormonların üretilmesine destek oluyor.

anne sütünü arttıran besinler Yulaf

Yulaf

Kan basıncını düzenleyen ve kolesterolü düşüren yulaf, anne sütünün sağlıklı bir şekilde gelmesi ve miktarının artması için en önemli destekleyicilerden biri. Ayrıca rahatlatan ve enerji veren etkisi sebebiyle oksitosin ve prolaktin salgılamasını da arttırıyor. Ayrıca yulaf içinde bolca bulunan demir minerali sayesinde sağlıklı süt üretimine de destek oluyor.

anne sütünü arttıran besinler kabuklu yemişler

Kabuklu Yemişler

Ceviz, antep fıstığı, fındık ve badem gibi kuru yemişler de anne sütünü ve kalitesini arttırmaya destek oluyor. Gerekli birçok faydalı yağı barındıran ceviz ve badem, içindeki vitaminler ve mineraller de anne sütünün kalitesini artırıyor. Bu da bebeğe sağlıklı süt vermek açısından oldukça önem taşıyor. Ancak kuruyemişleri az miktarda ve çiğ olarak tüketmek gerekiyor.

anne sütünü arttıran besinler  Sarımsak

Sarımsak

Tıpkı ceviz ve badem gibi sarımsak da anne sütünün kalitesini arttırmaya destek oluyor. İçeriğinde bulunan birçok vitamin ve mineral kaliteli süt üretimini sağlıyor. Her ne kadar anneler kokusunun, anne sütünü değiştireceğini düşünse de, sarımsak bebeğin daha uzun süre emmesini sağlıyor.

anne sütünü arttıran besinler Susam

Susam

Vücudumuz için gerekli yağları içinde bulunduran susam da emzirme döneminde annelerin mutlaka kullanması gereken bir besin. Üstelik hem dahili hem de harici olarak kullanılabiliyor. Günlük porsiyonlara birkaç yemek kaşığı susam eklendiğinde süt kalitesinde ve miktarında artış söz konusu oluyor.

Ayrıca susam doğumda oluşan çatlakları gidermekte de kullanılıyor. Karın, göğüs ve kalça gibi çatlak olan bölgelere masaj yaparak susam yağı sürmek faydalı olabiliyor.

anne sütünü arttıran besinler havuç

Havuç

Havuç koyuyeşil yapraklı sebzeler gibi fitoöstrojen içeriyor. Fitoöstrojen, meme dokusunun sağlıklı gelişimini ve süt oluşumunu destekleyerek östrojen benzeri görev yapıyor. Yani süt üretimini arttırıyor. Havuç süt üretimi için gereken hormonların salgılanmasına destek oluyor. Aynı zamanda beta karoten ve A vitamini yönünden de zengin olan havuç, süt kanallarını geliştiriyor. İster çiğ olarak salatalarınızda, ister atıştırmalık olarak elinizde tüketebileceğiniz havuç aynı içecek olarak da tüketilebiliyor. Suyu sıkılan havuç emzirirken ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi ve vitamini sağlayan harika bir süt arttırıcı içecek oluyor.

anne sütünü arttıran besinler kayisi, incir, hurma

Kayısı, İncir, Hurma

Süt miktarını ve kalitesini arttıran en önemli besinlerden olan kayısı, hurma ve incir hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilebiliyor. Bu meyveler içerdikleri bol miktarda lif, potasyum ve kalsiyumun yanı sıra A ve C vitamini ile süte kalite katıyor. Kayısının ayrıca triptofan denilen ve süt üretimi sağlayan prolaktin hormonunu da tetikleyen bir madde içerdiği belirtiliyor.

anne sütünü arttıran besinler somon balığı

Somon balığı

Emzirme döneminde omega-3’e de bol bol ihtiyaç duyuluyor. Omega-3 içeren somon balığının, süt üretimine doğrudan bir etkisi bulunmuyor. Ancak annelerin beslenmesini ve süt kalitesini çok iyi destekliyor ve süt üretimini sağlayan hormonları salgılamaya yardımcı oluyor.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü