TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLMELİ?
TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLMELİ?

Bebeğinize bakmak Dünya’nın en güzel duygusudur elbette. Ancak gelişimini başarıyla tamamladıkça eski alışkanlıklarını bırakması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Faydalı besinleri alabilmesi için öncelikle olabildiğince anne sütüne ağırlık vermek devamında ise doktorunun yönlendirmeleriyle ek gıdalar ile tanıştırmak gerekiyor. 2,5 yaş üzeri çocuklar için ise artık tuvalet eğitimi zamanı gelmiş demek oluyor. Konuşmayı öğrenen veya istediklerini anlatabilen çocuklara verilmesi gereken tuvalet eğitimi nasıl verilmeli sorusu her ebeveynin en merak ettiği sorulardan birisi. Tuvalet eğitimi kitap veya dergilerini okuyan ancak uygulama kısmında problem yaşayan annelere Buyurken.com olarak tuvalet eğitimine başlarken neler yapmanız gerektiğine değinmek istedik.

Tuvalet Eğitimi Aşamaları Nasıl Belirlenir?

v  İlk olarak bebeğinizin konuşabiliyor olması çok önemli bir aşama. Eğer bebeğiniz tam olarak konuşmaya başlamadıysa işaretlerle hala daha isteklerini belirtiyorsa tuvalet eğitimi için zemin oluşturabilirsiniz ancak tuvalet eğitimini vermeye başlamanız başarısız olmanıza neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun kelimeleri bir araya getirebiliyor olması 2 kelime veya daha üstünü söyleyebiliyor olması gerekli.

v  Tuvalet eğitimi lazımlıkla başlamamalı. Altını aldığınızda çocuğunuza tuvalet ile ilgili yönergeler verin. Örneğin, “ay, ne kadar pis kokmuş” benim güzel çocuğum mis gibi koksun ve bana “çişini ya da kakasını söylesin tamam mı” diye yönergeler verebilirsiniz. Daha sonra tuvalet eğitimi boyama kitaplarıyla devam ettirilebilir. Boyama esnasında açık olan zihne verilen her mesaj çocuk tarafından algılanacağı için yine telkinlerle tuvaletin söylenmesi gerektiği vurgulanmalıdır.

v  Tuvalet eğitimi alıştırma külotu da ebeveynlere oldukça fayda sağlamaktadır. Tuvalet eğitimi alıştırma külotunu da bebeğinizde bir aşama olarak deneyebilirsiniz.

v  Oyunlaştırarak da tuvalet eğitimi verilebilir. Örneğin tuvaletini her söylediğinde ya da gösterdiğinde çocuğunuza ödül olarak bir çizelge oyunu hazırlayın. Duvara monte edeceğiniz bu çizelgeye tuvalet eğitimi çizelgesi adını verebilirsiniz.

Tuvalet Eğitimi Altına Kaçırmalara Müsait Bir Dönemdir

Bizler gibi çocuklarımız da zaman zaman sıkışabilirler. Belki bizler uygun olmayız belki çekinirler söylemeye tuvaletlerini. İşte o zaman altına kaçırma ya da altına yapma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi tuvalet eğitimi sürecinde altına kaçırmaları hoş görmeli, çocuğa kızmamalısınız.

“Ben sana tuvaletini söylemen gerektiğini söylemiştim ya da niye altına yaptın” diye sitem etmek yerine çocuğunuza “önemli değil canım ama bundan sonra mutlaka benim işim olsa bile bana tuvaletinin geldiğini söyle” şeklinde olumlu yaklaşmalısınız.

 

Çocukların Eğitimi İçin Gerekli Bir Oyuncak: Tuvalet Eğitimi Oyuncak Çeşitleri

Tuvalet eğitimi lazımlık ile devam ettiği sırada çocuğunuz lazımlıktan kalkmak isteyebilir veya sıkıldığı için öfkelenebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için tuvalet eğitimi oyuncaklarını tercih edebilirsiniz. Bebeğinizin kendini en rahat hissettiği ya da en sevdiği yere lazımlığı koyarak onu bir süre sabit tutmayı başarabilirsiniz.

Bilindiği üzere oyuncaklar çocukların hayır diyemediği kurtarıcı ürünlerimiz. Bu nedenle, tuvalet eğitimi veren ebeveynler tuvalet eğitimi oyuncaklarını sıklıkla tercih etmekteler. Lazımlığın çevresine yapacağınız küçük bir oyuncak bölümü ile çocuğunuzu aktif olarak lazımlık sürecine alıştırabilirsiniz.

Ancak dikkat edilmesi gereken şudur ki tuvalet eğitimini verirken sürekli oyuncaklarla oynaması verdiğiniz mesajı alamamasına neden olabilir. Bu nedenle oyuncakları dozunda vermeli ödül olarak da en sevdiği oyuncaklarıyla en sevdiği oyunları oynamasına müsaade etmelisiniz.