Bebek Banyosunun Süresi Ne Kadar Olmalı?

Bebek Banyosu Nasıl Yapılır | Tüm Püf Noktalar Buyurken’de

Bebek banyosu nasıl yaptırılır sorunsalı, taze anne babalar için en iddialı gerilim filmlerinden daha ürkütücü bir olaydır. El kadar bebeği nasıl tutacağım, ya elimden kayarsa, gözleri yanarsa, su kaçarsa diye saran evham listesi uzar gider.

Aman dikkat! Bebek banyosunun ilk kuralı: Sakin olun! İlk günler oldukça zor görünen bu olay, zamanla eğlenceli bir aktiviteye dönüşecek. Hem kendinize hem de bebeğinize banyo saatlerine alışması için zaman tanıyın.

Aklınızdaki tüm sorulara cevap niteliğinde hazırladığımız bebek banyosunun püf noktaları yazımızı okuyarak, korkularınızdan kurtulabilirsiniz.

Yenidoğan Bebek Ne Zaman Yıkanır

Yenidoğan Bebek Ne Zaman Yıkanır?

Bebekler doğduktan kaç gün sonra yıkanır konusunda pek çok farklı yorum var. Bazıları 15 gün bebeği yıkamazken bazıları ise her gün yıkamakta bir sorun olmayacağını söylüyor. Amerikan Pediatri Akademisi ve pek çok uzman yeni doğan bebeklerin, göbek bağları düşene kadar yıkanmaması gerektiğini belirtiyor.

Bebek Hastanede Yıkanır Mı?

Bebek Hastanede Yıkanır Mı?

Neredeyse günümüze kadar bebekler doğar doğmaz hastanede yıkanıp, giydirilip anneye teslim ediliyordu. Ancak son zamanlarda bu gelenek yerini yeni bir uygulamaya bıraktı. Şöyle ki; bebekler doğduğunda vücutları verniks ismi verilen beyaz kremsi bir tabaka ile kaplı. Anne karnında bebeği koruyan bu tabaka, doğumdan sonra da henüz bağışıklık sistemi olmayan, cildi ultra hassas olan minikleri koruyor. Bu sebeple bebeğin doğar doğmaz yıkanması uygun görülmüyor. Bunun yerine cildin verniks tabakasını emmesi ve dış dünyaya adapte olması bekleniyor.

Yenidoğan bebeklerde banyo, göbek kordonu düşmeden yaptırılabilir mi?

Yenidoğan bebeklerde banyo, göbek kordonu düşmeden yaptırılabilir mi?

İlk banyo deneyimi için göbek kordonunun düşmesini beklemek bu anlamda faydalı oluyor. Göbek kordonu bebeğin beslenmesine, cilt bakımı yapılmasına bağlı olarak 5-15 gün arasında düşüyor. Bu süre içerisinde bebeğinizi ıslak bez ya da pamuk yardımıyla silebilirsiniz.

Göbeği Düşen Bebek Nasıl Yıkanır?

Göbeği düşen bebek su ile tanışmaya hazırdır. Peki yenidoğan banyosu nasıl yaptırılır? Bebek, küvet üzerine gerilen banyo filesine ya da süngerine yatırılmalı ve çok fazla ovalamadan nazik hareketlerle yıkanmalıdır. Bu sürede bebeğin kafası her zaman hafif dik tutulmalıdır. Gövdenin önü yıkandıktan sonra koltuk altlarından tutularak ters çevrilmeli ve sırt, popo kısmı yıkanmalıdır. Yıkama esnasında düşen göbek kordonu yeri ovulmamalıdır. Banyo sonrası ise özellikle kordon bölgesi güzelce kurulanmalı ve bakımları yapılmalıdır.

Sizin İçin Seçtik

Tüm yenidoğan ihtiyaçlarınız için tıklayınız.

Bebekler ne zaman yıkanmalı?

Bebekler ne zaman yıkanmalı?

Bebeğiniz ilk banyosunu yaptı, su ile tanıştı. Peki ya artık yıkama düzeni nasıl olmalı? Bebekleri hangi sıklıkta yıkamak gerekir?

Öncelikle kendinizi “bebeğimi her gün yıkamalıyım” mecburiyetinde hissetmeyin. Çünkü; bebeklerin bağışıklık sistemi, beslenme ve pek çok dış etkene göre gelişmeye başlar ve ilk 1 yıl oldukça gelişir. Özellikle 0-12 aylık bebeklere sık banyo yaptırmak; derideki koruyucu yağ tabakasının azalmasına, dolayısıyla dış etkenlere karşı çok daha hassas olmasına sebep olur.

Su ile aşırı temas sonucu azalan koruyucu yağ tabakasının yanında, bebeklerin bağışıklık sistemi gelişene kadar şampuan, ıslak mendil gibi temizleme ürünleri içerisinde bulunan kimyasallar da deride kuruluğa ve tahrişe sebep olabilir.

Tüm bu sebeplerle bebeklerin haftada 1-2 kez yıkanması yeterli oluyor. 

Bebek banyosu nasıl yaptırılır konusunda mevsim de önemli bir etkendir. Anneler haklı olarak bebek banyosunu mevsime göre düşünüyor ve -bebekleri yazın kaç günde bir yıkamalıyım? Ya da kışın kaç günde bir banyo yaptırmalıyım gibi soru işaretleri de taşıyor. Bir yaşından sonra bebekleri yazın her gün yıkayabilirsiniz. Kışın ise haftada 2 ya da 3 banyo yeterli olacaktır. Ayrıca her banyoda bebeklerin saçını şampuanlamanıza da gerek yok. Bebeklerin saç derisi yetişkinler gibi sık sık yağlanmadığı için haftada 1 defa şampuanlamak yeterli.

Bebekleri Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler

Bebekleri Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Bebekleri su ile ne zaman tanıştırmak ve ne sıklıkta yıkamak gerekir, inceledik. Peki ya bebekleri yıkarken nelere dikkat edilmeli? Su sıcaklığı, oda sıcaklığı, yıkama süresi ne olmalı? Banyo araç-gereç listesinde neler var? Buyurun devam edelim…

Bebek Banyosunda Kullanılan Araç Gereçler Neler?

Bebek Banyosunda Kullanılan Araç Gereçler Neler?

 • Bebek küveti,
 • Küvet filesi, süngeri ya da banyo desteği, (bebeği file üzerine koymak, su içinde kayıp düşmesini engeller)
 • Şampuan,
 • Su dökmek için maşrapa, (kontrollü bir şekilde suyu dökebilmek için)
 • Su kovası (Fıskiyeden akan su bebeği korkutabilir. Bu nedenle hem yavaş hareketlerle dökmek hem de suyun ısısını ayarlamak için bir kova su doldurulması yararlı oluyor)

Bebek Banyo ürünleri alışverişinize; küvet, kova, file gibi tüm ürünleri buluşturan bebek banyosu seti seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Sizin İçin Seçtik

Banyo ürünlerini detaylı incelemek için tıklayınız.

Banyo Sonrasında Gerekli Ürünler

 • Bebe yağı ya da losyonu (bebeklerin hassas cildini nemlendirmek gerek),
 • Kulak pamuğu,
 • Burun aspiratörü (banyo sonrası yumuşayan mukusları çekmek, burun tıkanıklığının önüne geçer)
 • Havlu,
 • Pişik kremi,
 • Temiz bez,
 • Temiz kıyafetler

Hemen Satın Al

Banyo ürünlerini detaylı incelemek için tıklayınız.

Doğru küvet ve banyo ürünlerinin seçimi için Bebek Banyo ve Tuvalet Ürünleri | En Çok Tercih Edilen Markalarıyazımıza göz atabilirsiniz.

Bebek banyosu için ihtiyacınız olan ürünleri sıraladık, şimdi sıra geldi aklınızı kurcalayan diğer sorulara.

Bebek Banyo suyunun sıcaklığı nasıl olmalı?

Bebek Banyo suyunun sıcaklığı nasıl olmalı?

Bebek banyo suyunun 36-37 derece olması kafi. Peki banyo suyunun ısısını nasıl ayarlayacaksınız? En yaygın kullanılan yöntem dirseğinizi suya sokmaktır. Bir kovaya bebeğinizi yıkayacağınız suyu doldurun, dirseğinizi sokarak sıcak olup olmadığına kolaylıkla karar verebilirsiniz.

-Yok ben öyle emin olamam! diyorsanız banyo termometreleri tam size göre. Bebek banyo suyunun ısısını ölçmeye yarayan termometreler hem çok işlevsel hem de çok sevimli.

Skip Hop Moby Suda Yüzen Banyo Termometresive Suavinex Banyo Termometresi eğlenceli ve renkli tasarımları ile hem ısıyı ölçüyor hem de çocukların banyo arkadaşı oluyor.

Bebek Banyosunda Oda Isısı Ne Olmalı?

Uygun oda ısısı 24-26 derece yeterli olacaktır.

Bebek Banyosunun Süresi Ne Kadar Olmalı?

Bebek Banyosunun Süresi Ne Kadar Olmalı?

Yenidoğan döneminde 5 dakika gibi kısa bir sürede bebeğin hemen yıkanarak çıkarılması yeterli. Ancak ilerleyen dönemlerde, özellikle e 1 yaşından sonra suyu seven ve oyuna çeviren minikler uzun süreler suda kalmak isteyebilir. Ancak kış aylarında 15 dakikadan fazla suda tutmamak, üşümesini önlemek için önemli. Yazın 15-20 dakika suda oynayabilirler.

Bebeği Açken mi Tokken Mi Yıkamalı?

Aç bebek her zaman huzursuzlanır. Tok olması ise kusmasına neden olabilir. Bu sebeple banyo saatinde bebeğin ne aç ne tok olmasına dikkat edilmeli. Beslenme saatinden 2 saat sonrası banyo için ideal.

Bebekler İçin Nasıl Bir Şampuan Seçmek Gerekir

Bebekler İçin Nasıl Bir Şampuan Seçmek Gerekir?

Bebek banyosu nasıl yaptırılır sorusunun en önemli detaylarından biri şampuan seçimidir. Bebek şampuanı, bebeklerin hassas cildine özel üretilen saç ve vücut temizleyici ürünlerdir. Şampuanların bebek cildine doğrudan temas etmesi sebebiyle özenle seçilmesi gerekir. Seçilen şampuanın göz yakmayan, boya ve koku maddesi içermeyen, doğal, PH’ı 7,5 olan ve bebek cildini tahriş etmeyecek niteliklerde olması gerekir. Ayrıca ürün içeriğinde raf ömrünü uzatmak için kullanılan paraben ile kimyasal köpürtücü SLS (Sodyum Lauryl Sülfat)nün de bulunmamasına dikkat edilmeli.

Şampuan seçiminize yardımcı olacak En Zararsız Bebek Şampuanı | En İyi 8 Marka Önerisi yazımız için şöyle buyurun.

Hemen Satın Al

Banyo ürünlerini detaylı incelemek için tıklayınız.

Bebek küveti Nedir? Bebek Küvetinin Özelliği Ne?

Bebek küveti Nedir? Bebek Küvetinin Özelliği Ne?

Bebek Duş teknesi yetişkin küvetlerinin minyatür hali olarak tasarlanıyor. Çukur yapıları sayesinde çocukları içine yatırmaya ya da oturtmaya olanak sağlayan bebek küveti bebek küvete sığmayacak kadar büyüyene dek kullanılabiliyor. Çukur yapısının yanında, leğene kıyasla uzun yapıları bebek ve çocukların rahatlıkla ayaklarını uzatabilmesine imkan tanıyor. Bu küçük bebek banyo küveti tasarımları hem portatif yapıları hem de bebeğe uygun tasarımları ile ebeveynlerin hayatını kolaylaştırıyor.

Genellikle sert plastik maddeden üretilen bebek banyo küvetinin, katlanabilir ya da ayaklı olarak tasarlana farklı modelleri bulunabiliyor.

Bebeğin Banyosu İçin Kaç Kişi Gerekli?

Bebeğin Banyosu İçin Kaç Kişi Gerekli?

Endişelenmeyin! Tek başına bebek banyosu bir hayal değil. Bebeğinizi tek başınıza yıkayabilirsiniz. Ancak hem siz bebek yıkamanın inceliklerini öğrene hem de bebeğiniz banyo yapmaya alışana kadar yanınızda bir yardımcının olması çok daha iyi. O yüzden özellikle yenidoğan döneminde 2 kişi bebeği yıkayabilirsiniz. Sonrasında ise tek başınıza banyo saatini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Bebeğinin Ağzına Köpük Kaçmasını Nasıl Engellersin?

Yenidoğan dönemini takiben bebek kendisi küvette oturana dek, banyo esnasında bebeğin başını dik tutmanız ve suyu yavaş yavaş kontrolü bir şekilde dökmeniz gerekiyor. Bebeğin sırtını çevirdiğinizde ise boynunda aşağıya su dökmeniz kulağa su kaçmasını engeller. Bebek oturmaya başladığı zaman kafasına su dökerken elinizi siper etmeniz hem korkmasını hem de su kaçmasını engeller.

Bebeği suda asla yalnız bırakmamak ve suya kafasını sokmasını engellemek de dikkat edilecek bir başka husustur.

Bebek Banyosu Aşamaları

Bebek Banyosu Aşamaları

Bebek banyosuna dair tüm araç gereçleri ve taktikleri öğrendikten sonra sıra geldi teoriyi pratiğe dökmeye; Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

Banyo ürünlerini hazırla:Bebeği yıkamadan önce kullanacağın her şeyi hazırlamalısın. Küvet, su, şampuan, havlu… hazır olduktan sonra en son bebeği soymalı böylece üşümesini engellemelisin.

Oda ısısı ve su ısısını kontrol et:Oda ısısı banyo için uygunsa, bir kovaya su doldurmalı ve dirsek ya da termometre ile suyun uygun sıcaklıkta olup olmadığını kontrol etmelisin. 

Bebeğini hazırla:Banyo için her şey hazırsa, artık bebeğini soyup, küvete getirebilir ve file üzerine yerleştirebilirsin.

Hazırsan başlıyoruz:Duş esnasında bebeğin canını acıtmayacak ve de düşürmeyecek kadar sıkı tutmalısın. Önce gözlerini ve yüzünü, daha sonra sırasıyla vücudunu, ayaklarını ve genital bölgesini yıkamalısın.

Vücudun ön yüzeyi tamamlandıktan sonra bebeği ters çevirerek bir elini koltuk altlarından geçirmeli, sırt ve poposunu yıkamalısın.

Masaj: Duştan sonra masaj bebekleri oldukça rahatlatan bir faaliyettir. Giydirmeden önce bebe yağı ya da bebek losyonu ile güzel bir masaj yapabilirsin. Bu gaz gidermede de oldukça etkili bir aktivitedir.

Giyinme Vakti:Bebeği yıkadıktan sonra havluya sarmalı, nazik hareketlerle kurulamalısın. Ardından önce bezini sonrasında ise kıyafetlerini giydirebilirsin.

Bebek Yıkanırken Kulağına Su Kaçar Mı

Bebek Yıkanırken Kulağına Su Kaçar Mı?

Bebeğin kulağına az miktarda su kaçması oldukça normal bir durumdur. Paniklemek ve suyu çıkarmaya çalışmak ise bebeğin canını acıtabilir. Pamuklu kulak çubukları ile kulağın dış yüzeyi ve arkası hafifçe kurulanabilir. Ancak çubuğu kulağa kesinlikle sokmamak gerekiyor. Kulağa kaçan su kendiliğinden dışarı atılacaktır. Su kaçmasını engellemek için bebeğin başı her zaman dik tutulmalı, el ile siper yapılmalıdır.

Bebeklerde Banyo Korkusu Nasıl Aşılır

Bebeklerde Banyo Korkusu Nasıl Aşılır?

“Bebeğim banyo yaparken çok ağlıyor” annelerden sıkça duyulan bir yakınma. Hep söylüyoruz: çocuğun işi oyun! Banyo saatlerinin bir kabus değil de, eğlenceli bir aktiviteye dönüşmesinin sırrı da burada. Bebekler oturmaya başladıkları dönemden sonra duşta onlara eşlik edecek sevimli arkadaşlar, banyo saatlerinin daha eğlenceli geçmesini sağlar. Bu sebeple Banyo oyuncaklarıkategorimizi ziyaret ederek birkaç arkadaş edinebilirsiniz.

Bebeğin elden kaçırılması, düşmesi de banyo travması yaratabilir. Canı acıyan bebek küveti her gördüğünde aynı korkuyu yaşayıp, bir daha yıkanmak istemeyebilir. Bu sebeple banyo filesi, alt süngeri ya da banyo desteği kullanmak hem anneyi hem de bebeği rahat ettirir.

Suyu birden dökmemek de bebeğin suyu sevmesinde önemli bir etken. Başından aşağı bir anda su boşaltılan bebekler doğal olarak korkar. Bir maşrapa yardımıyla yavaş yavaş su dökmek, bebeğin kafasına elle siper oluşturmak bu korkuları engeller.

Banyo Bebeği Rahatlatır Mı

Banyo Bebeği Rahatlatır Mı?

Elbette rahatlatır. Özellikle yaz aylarında suda serinleyen bebekler daha rahat uyur. Büyüme hormonu da uykuda salgılandığı için toplumda yer alan su bebeği büyütür kanısı da buradan geliyor.

Özellikle yenidoğan banyosunda bebeğin nasıl tutulması gerektiğini Eren kirli doğum sonrası duşu videosunu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Hurafelerden Uzak Durun!

Hurafelerden Uzak Durun!

Toplumumuzda yaygın inanışların olduğu hurafeler oldukça fazla. Hele söz konusu bebeklerse her kafadan ayrı bir ses, ayrı bir öneri çıkar aman dikkat! Bebeğinizi büyütürken, batıl inançları değil her zaman uzman görüşlerini dikkate alın. Bebek banyosu nasıl yaptırılır sorusunun yanında bir de nasıl yaptırılmazı var.

Bebek tuzlamak:Bu hurafelerden ilki bebek tuzlamak. Bebekleri tuzlamak gerekir mi? yenidoğan bebek ne zaman tuzlanır? Prematüre bebek tuzlanır mı?

Bebeğin koklaması için koltuk altları, kasık gibi kapalı kalan bölgelerini tuzlamak günümüzde hala uygulanan bir inanış. Ancak uzmanlar bebek tuzlamanın aşırı sıvı kaybına neden olacağını, sıvı kaybının ise ölüme varan sonuçları olduğunu sık sık hatırlatıyor. Bu sebeple siz siz olun bebeğinizi asla tuzlamayın.

Gece bebek yıkanmaz!:Bir diğer hurafe de geceleri bebeklerin yıkanmayacağı konusudur. Peki, bebek günün hangi saatinde yıkanır? Çıkan seslere kulak kabartan anneler yenidoğan bebek akşamları yıkanır mı diye de merak eder. Elbette yıkanır. Banyo için uygun saat anne be bebeğin banyo saatini en keyifle geçireceği, iki araya bir dereye sıkıştırılmamış saattir. Bazı anneler öğlen bazı anneler ise gece uykusundan önce bebeklerini yıkar. Bu tamamen denenerek, bebeğin seveceği zaman diliminin bulunması ile karar verilecek bir durumdur.

Sarılık olan bebek yıkanmaz: Bebek sarılığı, yenidoğanların kanlarındaki bilirubin miktarının artması sonucu görülen bir rahatsızlıktır ve yaklaşık 15 günde geçer. Bu süreçte doktor takibinde olan bebeğin enfeksiyon riski yoksa banyo yapabilir.

Şeker, un, pirinç, yumurta:Merak etmeyin sütlaç tarifi vermeyeceğiz. 40 uçurma banyosundan bahsediyoruz. Neyse ki bu yalnızca bebeğin 40. Gününde yapılan bir ritüel ve bunu yapıp yapmamak size kalmış. O yüzden her seferinde bebeğin banyo suyuna yumurta koymanıza gerek yok.

Bebekler Banyodan Sonra Neden Huzursuz Olur?

Bebekler Banyodan Sonra Neden Huzursuz Olur?

Bebek banyosu nasıl yaptırılır sorusunun yanında bir de banyodan sonra zaman zaman huzursuzlanmaları var. Banyo minik bedenler için yorucu bir aktivitedir. Banyo sonrası bu sebeple bir miktar huzursuzlanabilirler. Duşun ardından emzirmek, bebeklerin sakinleşmesine ve daha rahat uykuya dalmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü