Baby Shower Partileri Nasıl Planlanır? | 2020 Önerileri

Baby Shower Partileri Nasıl Planlanır? | 2021 Önerileri

Baby shower partileri son dönemde belki de en çok popülerlik kazanan yeni nesil parti türlerinden. Peki bu kadar ünlenmesini sebebi ne? Baby shower ne demek? Yeni ortaya çıkan bir akım mı yoksa daha önce de bizim kültürümüzde var mıydı? Ne tür hazırlıklar yapılır? Kimler davet edilir? Hadi tüm soruların cevaplarını arayalım.

Baby Shower ne Demek

Baby Shower Ne Demek?

İşe ilk olarak Baby shower ne demek sorusunu açıklığa kavuşturarak başlayalım. Aslen İngilizce olan bu deyiş bebek ve duş olmak üzere iki farklı kelimeden oluşuyor. Bu da anne adayının hediye ve güzel dileklerle yıkanması anlamına geliyor. Yani bu parti bol bol hediye, eğlence ve arkadaşlar demek.

Hamileliğin son dönemlerinde, anne adayının artan stresini azaltmayı, anneye moral vermeyi ve diğer annelerin tecrübelerini paylaşmayı temel alan bebek partilerinin manevi desteği yanında elbette maddi yanı da var.

Eşin dostun anneye ve bebeğe aldığı hediyeler, 9 ay boyunca masrafları artan ve son dönemde hat safhaya ulaşan anne baba adayına ufak da olsa destek sağlıyor. Bebeğin ihtiyaç duyabileceği çeşitli ürünlerin hediye gelmesi elbette bütçeyi de rahatlatıyor.

Tamam anlamı, amacı çok güzelmiş de nereden çıktı şimdi bu parti? Bizim bebek mevlidi ya da bebek görme adetlerimizden ne farkı var diye düşünebilirsiniz. Sonuçta orada da bir hazırlık, ikram ve gelen hediyeler var.

Şöyle açıklayalım; malum devir değişiyor, bebek partileri de alışkanlıkları, yaşam koşulları değişen bu yeni düzende aynı amaçları devam ettiren, fakat zamanın ihtiyaçlarına göre evrilen şirin bir parti olarak yapılıyor.

Yakın bir geçmişte kadar mahalle kültürü oldukça yaygındı. Çiftler çoğunlukla ailelerine yakın yerlerde ev tutar, yaşamlarını alıştıkları mahalle ortamında devam ettirirlerdi. Dolayısıyla hamilelik döneminde de çocuk olduğunda da çifte maddi manevi yardım edecek pek çok insan olurdu çevrelerinde.

Ancak günün getirileri gerek iş imkanları gerekse de yaşam koşulları pek çok çiftin ailelerinden uzakta yaşamasına neden oluyor. Bu mesafeler acemi anne baba adaylarını maddi manevi zorlayabiliyor.

Baby Shower Ne Zaman Yapılır?

Baby Shower Ne Zaman Yapılır?

Ayrıca bebek partilerinin oldukça naif bir anlamı daha bulunuyor. O da şu: doğumdan sonra anne ve baba adayları epey yorulacak. Uykusuz geceler, bebekli bir hayata alışma süresi nedeniyle çift uzun bir süre yalnız kalmak ve yalnızca bebeklerine konsantre olmak isteyecektir. Misafir karşılamak, ikramlarda bulunmak, temizlik yapmak doğumdan sonraki ilk günlerde imkansız işlerdir.

Bu nedenle baby shower partileri doğuma 1-2 ay kala yapılır. Hem anne zirveye ulaşan stresini bir nebze de olsa atabilsin hem hediyeler bebek gelmeden gelsin ki ihtiyaç olan bir şey varsa işe yarasın hem de doğum sonrası anne-baba ve bebek yalız kalsın, rahatsız edilmesin.

Sizin İçin Seçtik

Baby shower en güzel hediyeleri için tıklayınız.

Baby Shower Hazırlıkları İçin Nereden Başlamalısınız?

Baby Shower Hazırlıkları İçin Nereden Başlamalısınız?

Baby shower nedir sorusu aslında oldukça geniş alt başlıkları içeriyor. Kim düzenler? Nerede düzenlenmeli? Ne hediye alınır gibi uzayan bu listeye ayrıntılı olarak bakmakta yarar var.

Baby Shower Partisini Kim Düzenler?

Çeşitli ülkelerde düzenlenen bu parti aslında anneye sürpriz bir partidir. Ancak ülkemizde partiyi genellikle anne ve yakın arkadaşları ya da kardeşiyle düzenliyor. Tabi anne adayının eşi, ailesi de sürpriz bir parti düzenleyebilir.

Hazırlıklara başlamadan önce partini kim tarafından düzenleneceğine karar vermek gerekiyor. Eğer anneye sürpriz yapılacaksa baba adayı ile ortak çalışılabilir. Anne adayının haberi olacaksa her alanda anne ile koordineli çalışmakta yarar var.

Baby Shower Hangi Tarihte Yapılacak?

Baby Shower Hangi Tarihte Yapılacak?

Bebeğe hazırlık partileri doğuma 1-2 ay kala yapılır. Partide gelen kalabalığın odak noktası doğal olarak anne adayı olacaktır. Bu nedenle annenin misafirlerini karşılayabilmesi için kendini iyi hissetmesi gerekir. Doğumdan önceki ayların seçilmesinde en önemli sebeplerden biri budur. Anne son aylarda iyice kilo alacak, ağırlaşacak ve çok daha fazla dinlenmek isteyecektir. Yani parti tarihine karar verirken annenin iyice ağırlaşmasını beklemeseniz iyi olur.

Ayrıca bebek partisinin tarihini belirlerken anne adayının doktor randevusu ya da başka bir planı olup olmadığını bilmelisiniz. Gün ve saati buna göre planlamalısınız. Eğer parti anne adayına sürprizse burada babaya danışmanızda yarar var.

Parti Nerede Olacak?

Parti Nerede Olacak?

Orijinal bir baby shower partisinde, parti alanı anneye sürprizi yapan kardeşi ya da arkadaşının evi ya da seçtiği cafe, açık alan, bahçedir. Çünkü parti sonrası evde ciddi bir temizliğe ihtiyaç duyulur ve anne adayını yormamak gerekir.

Eğer partiyi anne adayı ile düzenliyorsanız mutlaka fikrini almalısınız. Dilerse bebek partisini kendi evinde de düzenleyebilir. Ancak sonrasında toparlanması için de yardımınıza ihtiyaç duyacağını unutmayın.

Ve elbette partiyi açık alanda, kumsalda, bahçede ya da bir cafede yapabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir seçim. Evin dağılması, kirlenmesi sizi korkutuyorsa ev dışı seçenekler oldukça kurtarıcıdır. Üstelik yalnızca kirlenmesi değil, partinin ev dışında olması sizi servis, bulaşık gibi şeylerden de kurtarır.

Parti hazırlıkları için organizasyon firması ile de anlaşabilirsiniz. Bu sizi epey işten kurtarır. Size de yalnızca hediyenizi alıp partiye gitmek kalır.

Baby shower organizasyonu yapan firmalar, konsept, ikramlar, süsleme, hediyeler gibi pek çok şeyle itina ile ilgilenir. Üstelik son dönemde bu event firmalarının bir hayli çeşitlenmesi farklı fiyat teklifleri bulabilmenizi de kolaylaştırır.

Baby shower en güzel hediyeleri için tıklayınız.

Partiye Kimler Davet Edilecek?

Partiye Kimler Davet Edilecek?

Babay shower partisine kimler davet edilecek. Eğer sürpriz yapıyorsanız babadan, eğer anne de işin içindeyse anneden davetli listesi hazırlamasını istemelisiniz. Listenin hazırlanmasının ardından sevimli bir davetiye de tasarlayabilirsiniz. Annenin kocaman göbeği ile harika bir fotoğrafı davetiyeyi süsleyebilir ya da güzel bir yazı seçim sizin.

Davetli listesine erkekler ve çocukların eklenip eklenmeyeceği de tartışma konusudur. Burada da seçimi anne baba adayına bırakmanızda yarar var. Eğer mekanda alanınız kısıtlıysa yalnızca yetişkinleri davet edebilirsiniz.

Erkekleri davet etme konusunda babanın da fikrini almalısınız. Çünkü babalar da eğlenceyi kaçırmak istemeyebilir. Nihayetinde çocuk annenin olduğu kadar babanın da çocuğu.

Baby Shower Konsepti Ne Olacak?

Baby Shower Konsepti Ne Olacak?

Yer, mekan ve davetli listesine karar verdiniz. Sıra geldi temaya karar vermeye. Eğer bir organizasyon firması ile anlaştıysanız size envaı çeşit tema fikri sunacaklardır. Partinin her şeyini kendim organize edeceğim diyorsanız baby shower malzeme listesi yapılacaklar listenizi en başında hazır etmelisiniz.

Tema için internette baby shower fikirleri bulabilirsiniz. Elbette temanızı belirlerken seçtiğiniz mekanı da göz önünde bulundurun. Uygulayacağınız tema için yeriniz müsait mi?

Temanızı çocuğunuzun cinsiyetine göre belirleyebilirsiniz. Ancak elbette pembe ya da mavi bir konsept hazırlamak zorunda değildiniz. Değişen zaman gibi kız ve erkek renkleri de değişti. O yüzden klasik şekilde pembe ve mavi kullanmak yerine daha farklı tema renklerine yönelebilirsiniz.

Baby Shower Süslemeleri Nasıl Olacak?

Baby Shower Süslemeleri Nasıl Olacak?

Sonrasında ise mekân tercihi yapmalı eğer yaz dönemindeyseniz mükemmel yeşilliklerin tadını çıkarmalısınız. Gündüz event tarzı bir ortam oluşturarak gerçekleştireceğiniz partide renkli balonlar ve çeşitli süslemelerle ortamı hareketlendirebilirsiniz. Süslemeleri çeşitlendirmek ise parti hazırlıklarının en güzel kısmı olabilir. Bahçe ortamında veya başka türde hazırlanmış bir açık alanda ağaçlar üzerine çeşitli balon veya sarkıtlar takabilirsiniz. Çocuğunuzun adına karar verdiyseniz ismi yazılı mini afişler hazırlayabilir ya da kız çocukları için küçük isim yazılı aynalar tasarlayabilirsiniz.

Partide Neler İkram Edilecek?

Partide Neler İkram Edilecek?

Gördüğünüz gibi bir parti organize etmek epey emek gerektiren bir iş. Ama sonucunda eğlenceli ve bir o kadar da güzel bir amaç varsa tüm bunlara değecek. Yemek hazırlıkları partinin en leziz kısmını oluşturacak.

Parti için süsleme ve küçük ayrıntıları dizayn ettikten sonra önemli bir nokta olan yiyecek-içecekleri de aynı titizlikle organize etmelisiniz. Doğacak olan çocuğunuz için bereket anlamına gelen tatlı lokma yaptırabilir ve bunları küçük renkli kaplar içerisinde servis edebilirsiniz.

Tabi bunun dışında geniş bir masanın üzerini etkinlik için kusursuz bir şekilde süsleyebilirsiniz. Çeşit çeşit mumlar ve bebeğinizin ismi yazan bir süs ile ilk ayrıntıları oluştururken ortaya koyacağınız tasarım pasta da şıklığı ile masayı tamamlayabilir.

Baby Shower Pastası Nasıl Olacak?

Baby Shower Pastası Nasıl Olacak?

Son dönemlerde baby shower partilerinin popülerlik kazanması, bu partiler için tasarlana pastaları da çeşitlendirdi. Mükemmel baby shower pastası tasarımları hem ortama espri, eğlence hem de lezzet katabilir. Tabi yalnızca baby shower pastası ile olmaz. Yanında poğaça, börek falan da lazım.

Bunların dışında şeker hamurundan kurabiyeler, şerbetler, kuruyemiş ve günün sonunda hediye edilecek küçük hediyelikleri masanın üzerine yerleştirebilirsiniz. Hem konseptiniz renklenecek hem de ağızlar tatlanacaktır.

Baby Shower Elbisesi

Baby Shower Elbisesi

Baby shower elbisesi seçimi de pek tabi anneye bırakılmalı. Konsept ve mekan baby shower elbisesi seçiminde mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Eğer parti açık alanda yapılacaksa uçuş uçuş bir elbise tombik göbeğinizle çok yakışacaktır.

Baby shower elbisesi seçerken bebeğin cinsiyeti de belirleyici olabilir. Pek çok anne pembe ya da mavi tercih edebiliyor. Ancak tabi ki seçim sizin.

Trendyol alabileceğiniz en güzel elbiseler için tıklayınız.

Hepsiburada baby shower elbiseleri için tıklayınız.

Baby Shower Hediyeleri Ne Olacak?

Baby Shower Hediyeleri Ne Olacak?

Baby shower hediyeleri de hazırlıkların en önemli ayaklarından biridir. Partiye gelenlere minik hediyeler vermek, baby shower partisine gelerek anneye maddi manevi destek veren eşe dosta teşekkür niteliği taşır. Binlerce farklı baby shower hediyelikleri seçeneği ile karşılaşabilirsiniz. Burada doru seçenek diye bir şey yok. Önemli olan sizin içinizden geçen. Hediyenin pahalı, büyük ya da tasarım bir şey olmasına gerek yok. Bir oje de olabilir, minik kurabiyelerde.

Baby shower hediyeleri bebeğin cinsiyetine göre de şekillenebilir. Kız anneleri ayna, prenses tacı, ruj gibi simgesel şeyler hediye edebiliyor. Aynı şekilde erkek bebek bekleyen anneler ise oyuncak araba, gemici magnetleri vs. seçebiliyor. Seçim sizin.

Baby shower en güzel hediyeleri için tıklayınız.

Fon Müzikleri Ortama Hoş Bir Hava Katabilir

Yukarıda saydığımız gibi hazırlanacak bir parti annenin oldukça iyi hissetmesini ve doğumdan önce mükemmel anılar biriktirmesini sağlayacaktır. Böyle kusursuz bir atmosfere ekleyeceğiniz fon müzikleri etkinliğin daha da unutulmaz olmasını sağlayacak. Onun dışında anne adayına çeşitli hediyeler alınmalı ve moral açısından gün boyunca destek verilmelidir. Ancak eğer etkinliği anne adayının evinde hazırlıyorsanız, etkinlik öncesi olduğu kadar sonrasında da yardımcı olmalısınız. Bulaşıkların, dağılan evin toparlanması, temizlik derken anne bir hayli yorulabilir.

Baby Shower Partisine Giderken Ne Hediye Alınır?

Baby Shower Partisine Giderken Ne Hediye Alınır?

Baby shower partisine giderken ne hediye alınır sorusu, Baby shower nedir sorusu kadar merak edilen bir konudur. Bu partinin amacı anne ve baba adayına hem maddi hem de manevi destek sağlamaktır.

Partiye giderek, eğer çocuğunuz varsa tecrübelerinizi paylaşarak, anne adayına moral vererek manevi yönden destek olabilirsiniz. Malum bir bebeğin odasından kıyafetine, bakım ürünlerinden beslenme ürünlerine kadar pek çok ihtiyacı var. Anne baba adayları da 9 aylık süre boyunca bir bir bunları tamamlamaya uğraşır. Bu alışveriş eğlenceli ve heyecanlı olduğu kadar maddi anlamda da yoran bir durumdur. Bu nedenle anne baba adaylarına maddi yönden de destek olmak isteyebilirsiniz. Zaten partinin bir amacı da budur. Parti öncesi anneye bir ihtiyacı olup olmadığını sorabilirsiniz. Henüz tamamlanmamış bir eksik varsa tamamlamayı teklif edebilirsiniz. Bunun dışında biberon, emzik, patik, müslin örtü, uyku gurusu, beslenme seti, , oyuncak, şampuan, pişik kremi gibi bakım ürünleri… gibi bir bebeğin ihtiyacı olabilecek her şeyi hediye edebilirsiniz. En güzel hediyeleri için tıklayınız.

***Yazının tüm hakları Buyurken.com Blog Ekibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Sepetim

No products in the cart.