OYUN HAMURU
OYUN HAMURU

Oyun Hamuru

Yavrunuzu kucağınıza aldığınız ilk an o sımsıcak bakan bir çift göz ve hayatın anlamını değiştiren minicik eller…

Doğacak yâda doğan çocuğunuz için hayatta her şeyin en güzelini isterken ilk eğitimi evde başlayacak. Sizden aldığı bilgilerle hayatına yön verip zihinsel gelişimin ilk adımlarını yine sizin yanınızda gerçekleştirecek.

Çocuğunuzun zihinsel gelişimi için son yıllarda birçok oyuncak, eğitici set yada farklı figürleri içerisinde barındıran oyun kitapları çıksa da en önemlisi çocuğunuzun hayal dünyasını geliştirebilmesi olacak. Eğer okul yaşantısı içerisine girmeden önce evde alacağı eğitimde hayal kurma becerisini edinirse ilerde her konu ve fikirde bu yönü ağır basıp farklı yeniliklerin öncüsü olacaktır. Bunu nasıl geliştirip çocuğuma eğlenceli bir şekilde sunarım diye soracak olursanız aslında cevap yıllardır bildiğiniz ve 7’den 70’e herkesin sevdiği bir yöntem; oyun hamuru!

Yeşili, pembesi, sarısıyla mükemmel bir zihinsel egzersiz yöntemi olan oyun hamurları çocuklarınızı hem eğlendirecek hem de hayal kurma becerilerini geliştirecektir. Bunun yanı sıra beraber vakit geçirirken oyun hamurlarıyla farklı şekiller elde edebilir ve bu sayede çocuklarınızın şekilleri tanımasını sağlayabilirsiniz. Farklı renkleri karıştırarak başka bir renk elde edebilir ve bu sayede problem çözme becerilerini de geliştirebilirsiniz. Şekiller arasında bağlantı hayal kurmalarını sağladığınızda zihinlerinde canlanacak görselleri mutlaka çok sevecek ve tekrarlamak isteyeceklerdir.

Yukarıda saydığımız gibi renkler ve farklı kalıplardan oluşan oyun hamurlarında birden çok şeyi çocuklarınıza aşılamanız mümkün. Problem çözme ve şekilleri öğretme becerisi kazandıracağınız gibi bunların yanında oyun hamurlarını ellerinde yoğurmaları sırasında parmaklarındaki kasları harekete geçirip el kaslarının güçlenmesine de katkı sağlayabilirsiniz. El kasları erken yaşlarda güçlenen çocuklar okul çağına geldikleri zaman daha rahat kalem tutmaya adapte olmaktadır. Ayrıca renkler ve şekillerle sürekli yaratıcılık yönlerini ortaya çıkaracak faaliyetlerde bulunacakları için kavrama becerileri de doğrudan daha da artacak ve el-göz koordinasyonları da gelişecektir.

Saydığımız tüm etkinlikleri oyun hamurları eşliğinde çocuklarınıza yaptırırken etkinliklere arkadaşlarını da ortak edebilirsiniz. Ev ortamında kendi yaş grubuyla bir arada olan çocuklar paylaşmayı öğrenecek ve öğrendiklerini birbirlerine aktarma duygusunu pekiştireceklerdir. Neşeli oyunlarla yeşil balık yâda mavi ağaç yaparken hayal gücünün sınırı olmadığını ve isterlerse her şeyi başarabileceklerini çok net bir şekilde kavrayacak olan minikler bu aktivitelerle oldukça keyifli zaman geçirmiş olacaklar.

Evde Kendi Oyun Hamurunuzu Hazırlayabilirsiniz!

Çocuklarınızın sağlığı için dışardan satın almayı doğru bulmuyorsanız onları bedensel ve zihinsel gelişime katkı sağlayan aktiviteden mahrum bırakmanıza hiç gerek yok. Evde rengârenk oyun hamurları hazırlayarak sağlıklarını koruma altına alıp eğlencelerine zihinsel gelişim egzersizleri katabilirsiniz.

Evde hamur hazırlamak için katkısız bir şekilde un, tuz, su, yağ kullanabilir ve ister pişirerek ister pişirmeden çocuklarınıza neşeli ve eğitici zaman dilimlerinin kapısını aralayabilirsiniz. Renk verme konusunda da tamamen doğal olsun diyen bir ebeveynseniz zerdeçal yâda pancar suyuyla yaptığınız hamura renk verebilirsiniz. Sabırsızlanan minikleri bekletmek istemeyen ailelerse direkt olarak gıda boyası kullanabilir. Bu sayede 2-3 dakika içerisinde oyun hamurları hazır olacak. Hatta bu hazırlama işlemini çocuğunuzla kontrollü bir şekilde gerçekleştirdiğinizde yaptıkları materyallerle oynamanın hazzını yaşayacaklar ve sık sık tekrarlamak isteyeceklerdir.