YEPYENİ BİR TREND: SUDA DOĞUM YAPMAK

Yepyeni Bir Trend: Suda Doğum Yapmak

Anne adayları hamilelik haberini aldıktan sonra 9 aylık süreç içerisinde birçok araştırma yapmaktadırlar. Kişisel bakımdan anne karnındaki bebek psikolojisine kadar her konuyu titizlikle inceleyen heyecanlı anneler doğum zamanı yaklaştıkça kucaklarına alacakları gün için daha da heyecanlanmaya başlamaktadır. Bu heyecanın en büyük paydası bebekle karşılaşılacak ana ait olsa da kalan kısmı doğum anı için heyecanlanmakla geçecektir.

Ebeveynler sürekli doğum tekniklerini araştırırken vücudunuzun elverdiği ölçüde davranmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız. Bebeğin duruşu, sağlık durumu ve annenin sağlık durumu bu konuda oldukça belirleyici olurken teknolojinin gelişmesiyle birçok doğum yöntemi de hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Eskiden ebelerin evde yaptığı doğumlar bugün sezaryen gibi yöntemlerle alternatif bulurken son dönemlerde oldukça moda olan suda doğum yöntemi de anne adaylarının hayatına girip onlara kolaylık sağlamaktadır. Gelin hep beraber bu yeni yöntemi ve anneler arasında neden bu kadar moda olduğuna yakından bakıp doğum yöntemlerinin en yenilerinden olanı daha yakından inceleyelim!

Suda Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Suda doğum için özel şekilde hazırlanmış olan bir küvet yada havuz bulunmaktadır. Bu şekilde suda gerçekleşen doğum türüne bu isim verilmektedir. Suda doğum yöntemi sadece çocuğun doğduğu an suyun içinde olması gerektiği anlamı taşımamaktadır. Doğum yaklaştığı an artacak sancıları da suyun etkisi ile hafifletmeyi amaçlamaktadır.

Doğum başladığı andan itibaren küvet oldukça ılık bir su ile doldurulup soğumaya başladıkça da sıcak su takviyesi ile sürekli sıcak tutulmalıdır. Kasılma esnasında suyun etkisi ile rahatlayan ve gevşeyen anne dilerse bebeğin çıkış anında da suyun içerisinde kalabilir. Bu durum kasılmaları çok daha kolay bir halde atlatmanızı sağlayacaktır.

Suda Doğumun Ne Gibi Faydaları Vardır?

Suda doğum yapan anneler medikal müdahale sonucu doğum yaptırılan annelere göre çok daha az dış müdahalelere ihtiyaç duymaktadır. Çünkü ılık su içerisinde olmak anne vücudunda tensel şekilde bir rahatlama sağlayarak oksitosin salgılanmasını sağlayacaktır. Böylece kısalmalar düzenli şekilde gerçekleşerek doğum daha erken sürede tamamlanacaktır. Ilık suda doğum yapmanın bir diğer faydalı etkisi ise dokuları yumuşatması ve ağrı hissini azaltmasıdır. Kasık ve karın bölgesinde bulunan kaslar bu şekilde yumuşayarak doğum çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Su anne adayına psikolojik olarak güven sağlayacağı içinde doğum sırasında özgür olunması sağlanacaktır. Tüm bunların dışında zaten 9 ay boyunca sulu bir ortamda yaşayan bebek doğduğu anda da yine yumuşacık bir ortam içerisine geçiş yapacaktır. Yapılan araştırmalar bu şekilde doğan bebeklerin çok daha sakin olduğunu belirtmiştir.

Suda Doğum İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Suda doğum yapma yöntemi ülkemizde pek yaygın bir yöntem değildir ancak dünya çapında herkes tarafından tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Eğer anneler suda doğum yapmayı tercih edecekse mutlaka doktor ile konuşulup gerekli tıbbi bilgiler alınmalıdır. Sizin ve bebeğiniz için uygunluğu araştırıldıktan sonra ise yöntemi rahatlıkla uygulayarak sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemi hastanede veya özel bir klinik ortamında doktorunuz eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz. Tüm detayları ve mekân seçimini gerçekleştirdikten sonra da doğum sırasında rahat edeceğiniz kıyafetleri tedarik ederek büyük gün için hazırlıklarınızı tamamlamış olacaksınız.

Bizce Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir