YENİ DOĞAN BEBEKLERİNİZ VE BAKIMLARI
YENİ DOĞAN BEBEKLERİNİZ VE BAKIMLARI

Yeni Doğan Bebekleriniz Ve Bakımları

9 ay boyunca beklediğiniz parçanızı nihayet kucağınıza aldınız. Onu beslemeye başladığınız ilk andan itibaren eminiz ki en iyi şekilde yeni doğan bebeğinizin bakımını da yapıyorsunuz. Hayata “merhaba” diyen bu küçük mucizeler için bizimde bakım önerilerimiz var! Ekibimizdeki tüm anneleri dinledik ve yeni doğan bebek bakımı hakkında önemli tüyolar aldık.  İşte sizlere yeni doğan bebeklerin bakımı için önemli tavsiyeler!

Nihayet artık evdesiniz ve bebeğinizle baş başasınız! Ona en iyi şekilde bakmak, beslemek ve büyütmek istediğinizi biliyoruz. İşte bu süreci daha önce yaşamış anne adaylarımızdan sizlere altın öğütleri bu yazımızda paylaşıyor olacağız.

Eve çıktığınızdan itibaren elbette ebeveynleriniz bebeğinize bakma ve size yardımcı olma konusunda yanınızda olacaklardır. Ancak, günün büyük bir bölümünde bakımı sizde olacak bebeğiniz için endişelenmenize hiç gerek yok!

Yeni Doğan Banyosu

Bebeğinizi elinize korkarak aldığınız bu günlerde onu rahatlatmak ve temizlemek amacıyla banyo yaptırmanız gerektiğinizde yapmanız gereken birkaç şey var. Sizinle birlikte bir ebeveynin yanınızda olması ve size yardım etmesi kafi. Can parçanız için aylar önce aldığınız bebek küvetiniz size yardımcı olacaktır. Göbeği düşene kadar hiçbir şampuan vs gibi ürünleri kullanmamanızı hatırlatarak bebeğiniz için aldığınız süngeri hafif sıcak su da ıslatın ve sıkın. Kollarını göbeğini bu süngerle sildikten sonra gıdık bölgesine geçin. Bebeğiniz eğer kilolu ise gıdık bölgesinde pislikler birikecek ve hava sıcaksa pişik olacaktır. Bu nedenle gıdık bölgesini mutlaka detaylı olarak temizlemelisiniz. İlk 7 gün böyle bebeğinize yeni doğan banyosu yaptırdıktan sonra göbek bağına su değdirmeden hafif ılık suyla bebeğinizi yıkamaya başlayabilirsiniz. Ancak, yine sabun kullanmayın!

Banyo Öncesinde Ve Sonrasında Yapmanız Gerekenler

Bebeğinize banyo yaptırmadan önce elbette bir takım hazırlıklar yapmalısınız. Havlu, bebek bornozu, sünger gibi ürünleri mutlaka yanı başınızda bulundurun. Odanın sıcaklığını ayarlayın ve mümkünse bebeğinizi uyumadan önce akşam saatlerinde yıkayın. Çünkü, odalar arasında ısı farkı olması demek daha bağışıklığının güçlenmediği bebeğinizin hasta olması demek. Bu nedenle banyo yaptırdıktan sonra bulunulan odadan çıkarmamaya gayret edin.

Bebeğinizi yıkadınız ve mis gibi kokuyor.. Sudan korkmuş bebekleri sakinleştirmeyen anneler için harika bir öneri verelim! Aktarlarda satılan papatya yağı bebekler üzerinde harika sakinleştirici etkisine sahip bir yağ. Bitkisel olmasıyla doktorların problem görmediği papatya yağını bebeğinizin göbeği düştüyse ve iyileştiyse çevresine sürebilirsiniz. Masaj yaptığınız bebeğiniz sakinleşecek hatta hemen uykuya dalacak! Gaz ve kabızlık problemlerine de iyi gelen papatya yağı ile bebeğinizin bu sorunları da ortadan kalkacak.

“Bebeğimin Çok Gazı Var! “ diyen annelere de bakım önerilerimizi hemen sıralayalım!

İlk olarak şunu belirtmekte fayda var ki bu genelde anne adaylarının atladığı bir şey. Besinler, bebeğinizde gaz yapar! İçtiğiniz asitli içecekler yediğiniz baharatlı her şey bebeğinize sütünüz yoluyla geçer ve bu tarz besinler bebeğinizde aşırı gazlara sebep olabilir. Huzursuzlanan ve gazını çıkaramayan bebekleriniz çok ağlayabilir hiç uyumayabilir! İşte bu durumda sizlere hemen acil bir çözüm önerelim. 1 kaşık kekiği çocuğunuz için cezvede suyla kaynatın. Minik bir kaşık yardımıyla hafif ılık olan kekik suyunu bebeğinize verin. Daha sonra göbeğine papatya yağı ile 5 dakika masaj yapın ve gaz çıkarma pozisyonuna geçin. Kısa bir süre sonra bebeğinizde bulunan gazların çıktığını görecek ve rahat bir uykuya dalması için onu yatacağa götürebileceksiniz..

Göbek Bağı Bakımı

Göbek bağına dokunmaya korkan annelerdenseniz hemen sizi rahatlatalım! Göbek bağında sinir ucu bulunmadığı için bebeğiniz hiçbir şey hissetmeyecektir. Böylece, siz de gönül rahatlığıyla göbek bağı bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

Bebek bezlerinin yaraya temas etmesini engellemekle bakımın ilk ayağını gerçekleştirmiş olursunuz. Yeni çıkan göbek bağı oyuntulu bebek bezlerini tercih ederek bu problemden de kurtulabilirsiniz. Göbek bağına banyo yaptırırken su değdirmemeye özen gösterin ancak bebeğinizi giydirmeden önce nemli pamuklu çubukla mutlaka göbek bağını silin.