HAMİLELİK SÜRECİNDE BESLENME TAVSİYELERİ
HAMİLELİK SÜRECİNDE BESLENME TAVSİYELERİ

Sizden ve sevdiğinizden bir parça olarak oluşmaya başladığı ilk zamanlardan itibaren mucize olarak hissettiğiniz bebeğinize kavuşmak için gün sayıyorsunuz. Onun iyi bir şekilde gelişmesi için elinizden gelen her şeyi yapıyor ve kendinize dikkat ediyorsunuz, eminiz. Hamilelik sürecinde bir takım besinleri kokulara duyarlı olmanız sebebiyle yiyemiyor olsanız da bu besinleri mutlaka yemeye özen göstermeniz gerektiğini hamilelikte beslenmenin önemini açıkladığımız bu yazımızda daha detaylı olarak görebileceksiniz.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte beslenme bebeği nasıl etkiler sorusu uzmanlara anneler tarafından en çok yöneltilen sorulardan bir tanesi olsa gerek. Hamilelik sürecinde yediğiniz her şeyden bebeğinizin de beslendiğini unutmamalı, sevmediğiniz besinleri bile bebeğinizin gelişimi için tüketmelisiniz. Hamilelikte beslenme hafta hafta olarak birçok uzman tarafından ayrılsa da bu detaylandırma daha çok sağlık problemi olan anne adayları için geçerli bir durumdur. Sağlıklı bir anne adayı ve sağlıklı bir gebenin hafta hafta yemesi gereken besinler listesi diye özel bir liste yoktur. Ancak hamilelikte besin alerjisi geçiren veya bu şüpheyi taşıyan anne adayları için özel bir beslenme tablosu oluşturulabilir. Bu tür durumlardan siz de yakınıyorsanız, hamilelik beslenme uzmanına ya da herhangi bir kadın doğum uzmanına başvurmanız en doğru seçenek olacaktır.

Hamilelikte besin alerjisi gibi bir durum söz konusu değilse mümkün olan her vitaminli ve lifli ürünü tüketmeli, bebeğimizin faydası olacak her türlü yemeği yemeye özen göstermeliyiz.

Hamilelikte Bebek Gelişimi İçin Beslenme: Bebek Zekâsı İçin Neler Yemelisiniz?

Hamilelikte beslenme bebeği nasıl etkiler sorusu da elbette en çok yöneltilen sorulardan birisi. Yediğiniz her şey bebeğinizi olumlu olarak etkileyebileceği gibi olumsuz olarak da etkileyebilir. Örneğin, asitli ya da zararlı her yiyecek bebeğinizin rahatsızlanmasına ve doğal olarak sizin rahatsızlanmanıza neden olabilir. Bu nedenle, hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında bebeğiniz sütten kesilene kadar asitli, kafeinli veya acılı gıdalardan uzak durmanız uzmanlar ve kadın doğum doktorları tarafından sizlere sık sık önerilir.

Bebek zekasına katkı sağlayacak yiyecekleri yemek elbette size ve bebeğinize faydalı olacaktır. Ceviz, badem gibi kuru yemiş ürünlerini çokça tüketmek ilk etapta size mantıklı gelse de zaman içerisinde bu ürünleri fazlasıyla tüketmek size iyi gelmeyebilir. Oldukça kalorili olan bu ürünler doğum kilolarına neden olabilir ve kolesterolünüzü yükseltebilir. Bu nedenle her gün 1 avuç karışık kuruyemiş tüketmeniz bebeğinizin zekâsının gelişmesine katkı sağlayacaktır.

 

 

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

“Kilo alırım” endişesiyle yemediğiniz her faydalı besini bebeğinizden esirgediğinizi unutmayın. Doğum sonrası verebileceğiniz kilolarınız için bebeğinizin hamilelik süresince alması gereken besinleri mutlaka almaya özen gösterin.

Muz gibi kabızlığa sebep olabilecek meyvelerden uzak durun. Çünkü, hamilelikte kabızlık problemi çok sık görülen bir problem olduğu için muz hamile adaylarına sık yenmesi önerilmeyen meyveler listesinde yer alıyor. Ananas gibi lifli meyveleri yiyerek hem şekerinizi istediğiniz düzeyde tutabilir hem de kabızlık probleminizi kolaylıkla çözebilirsiniz.

Soğuk bir şeyler içmek istiyorsanız asitli ürünlere yönelmeyin. Evde yapabileceğiniz limonata ile soğuk içecek ihtiyacınızı karşılayabilmeniz ve gebelikte ortaya çıkan hamilelik tansiyonunuzu limonata ile düşürmeniz mümkün.

Sevmediğiniz yiyecekler olsa bile bebeğiniz için mutlaka tüketin. Ispanak, kuru fasulye gibi yemeklerden mutlaka 2-3 kaşık bile olsa alın. Baklagillerde bulunan vitaminleri ve mineralleri bebeğinizin almasını sağlayın.

Tatlı ihtiyacınız sık sık artıyorsa kendinize kalorisi düşük kurabiyeler yapmaya özen gösterin. Arama motorlarında bu tarz tariflere kolaylıkla rastlayabilir, kendi zevkinize göre bu atıştırmalıkları pişirebilirsiniz.