HAMİLELİK SIRASINDA TÜKETİLMEMESİ GEREKN 10 BESİN

Hamilelik Sırasında Tüketilmemesi Gereken 10 Besin

Hamilelik dönemi içerisinde aileler en az anne adayı kadar heyecanlı bir dönem yaşamaktadır çünkü hamilelik süresince eşler anne ve baba olmanın ilk heyecanını yaşarken ailenin diğer üyeleri de teyze, hala, amca, dayı gibi sıfatları duyacaklar mutluluk dolu zamanlar için heyecanlı bir bekleyiş içerisine girmektedirler. Tabi bu süreci başarı ile atlatıp herkesin beklediği mutluluk dolu mucizeyi sağlıklı şekilde kucağınıza almanız için 9 ay boyunca anne adayları bazı konularda ekstra özenli davranmalıdırlar. Özellikle beslenme düzeni hamilelikte dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında gelmektedir. Çünkü annenin beslenmesi direkt olarak bebeği etkilemekte ve gelişim sürecine katkıda bulunmaktadır.

Besinlerden önce herkesin bildiği gibi hamilelik döneminde alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulması gerekir. Normalde hamile olmayan bir bireyin sağlığını bile oldukça olumsuz yönde etkilerken hamilelik döneminde kullanılması umutla bakan minicik gözlerin hastalıklı doğma oranını arttırmaktadır. Sigara ve alkol dışında da uzak durulması gereken belli başlı 10 besin bulunmaktadır. Günlük beslenme programında olmaması gereken bu yiyecekleri sizler için listeledik ve hamilelik boyunca yemeniz gerekenler kadar yememeniz gerekenlere de sağlığınız açısından yakından baktık!

Pastörize Olmamış Besinler

Pastörize edilmeden yapılmış olan gıdalarda listeria adlı bir bakteri bulunduğu için hamilelik döneminde yumuşak peynirler ve pastörize edilmeyen sütleri tüketmemelisiniz. Bunun sebebi ise listeria bakterisinin çeşitli doğum kusurları ve erken doğuma sebebiyet vermesidir. Hamilelik döneminde alışveriş yaparken süt ve süt ürünleri alımında mutlaka paketlerin üzerinde pastörize süt içerir ibaresine dikkat etmelisiniz.

Az Pişmiş Ya Da Çiğ Et

Hamilelik döneminde etlerin oldukça iyi pişmiş olmasına özen göstermelisiniz. Sosis, sucuk ve salam gibi şarküteri gıdalarından da olabildiğince uzak durmalısınız. Eğer hamilelik döneminde canınız saydığımız gıdaları çok isterse de mutlaka tam olarak pişirip tüketmeli ve porsiyonları küçük tutmalısınız. Uzak durmanızın sebebi ise çiğ et ve et ürünlerinin içeriğinde bulunan toksoplazma adlı bir parazitten ileri gelmektedir. Eğer bu parazit hamileliğin ilk dönemlerinde alınıp bebeğe geçerse de bebekler yüksek ateş, sağırlık, sarılık, göz ve sinir sistemi hastalıkları ile karşı karşıya kalabilmektedirler.

Pişmemiş Füme Balık

Hamilelik süresince dikkat edilmesi gereken bir diğer konu balık ürünlerinin tüketilmesidir. Özellikle istiridye, midye, karides gibi az pişmiş veya çiğ deniz ürünleri çeşitli zehirlenmelere yol açabilir. Hamilelik döneminde balık seçimi yaparken mevsiminde olan balıkları ve cıva içeren dip balıklarını tercih etmemeli pişmemiş fümeden de uzak durmalısınız.

 

Yumurta

Yumurta hamilelik döneminde alınması gereken besinlerdendir ancak günlük beslenmeniz arasında tüketirken çok iyi pişmiş olmasına özen göstermelisiniz. Az pişmiş yada çiğ yumurta tüketimi zehirlenmelere sebep olmaktadır.

Siyah Çay

Hamilelik döneminde demir eksikliği ve kansızlık daha da artacağı için siyah çaydan uzak durmalısınız. Demir emilimini azaltan siyah çayı tiryakilik derecesinde tüketiyorsanız da oldukça açık ve limonlu olarak tüketmelisiniz.

Gazlı İçecekler Ve Kahve

Gazlı içecek ve kahve grubu yüksek oranda kafein içerdiği için genel bir kural olarak hamilelik döneminde uzak durmalısınız. Kahveden vazgeçemeyen anne adayları içinde kafeinsiz kahve tercih etmelisiniz.

Hazır Meyve Suyu

İçeriğinde bulunan kimyasallar sebebiyle hazır meyve suyu tüketmemeli evde kendiniz organik şekilde sıkma meyve suları hazırlamalısınız.

Bazı Bitki Çayları

Adaçayı hamilelik döneminde bebeğe iyi gelmediği için uzak durmalısınız. Onun yerine rezene ve ıhlamur tüketmek bebeğinize iyi gelecektir.

Tatlandırıcılar

Hamilelik döneminde anne adayları aşırı kilolardan kaçınmak için tatlandırıcı kullanmak istemektedir ancak bu durum bebeğinizin gelişimi için sakıncalı bir durumdur. Onun yerine dengeli beslenerek kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz.

Sigara Ve Alkol

Başında da belirttiğimiz gibi uzak durmanız gereken besinlerden evvel sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarıp bebeğinize sağlıklı bir gelişim süreci hazırlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü